Skocz do zawartości


Zdjęcie

Szerokość Kierownicy I Owijka


3 odpowiedzi w tym temacie

#1 X-RAY

X-RAY
  • Użytkownik
  • 685 postów
  • SkądWarszawa / Jelenia Góra

Napisano 20 czerwiec 2016 - 07:22

Zakładam nowy wątek bo mimo przeczesania innych nie znalazłem pełnej odpowiedzi na moje wątpliwości. Mam zamiar zmienić kierę w swoim rowerze z alu na karbon, teraz używam szerokości 420mm i wydaje mi się ona nieco za wąska, o ile przy normalnej jeździe w siodle i chwycie na klamkach jest ok, to już w górnym chwycie brakuje trochę miejsca na ręce, a poza tym, a może przede wszystkim ciężko rozbujać rower na boki stając w blokach. Jakie właściwie parametry rządzą doborem szerokości kierownicy i na co zwrócić uwagę?  Drugie pytanie, to owijka, obecnie kierownice karbonowe są zupełnie inaczej wyprofilowane i wypłaszczone w górnej części, mają także zazwyczaj ładną szatę graficzną, nie chcę zakrywać tego owijką i z tego co wiem wiele osób stosuje owijki tylko do wysokości klamek lub nieco powyżej. Czy jazda w górnym chwycie bez owijki jest wystarczająco wygodna? Proszę o Wasze opinie i doświadczenia w tej kwestii


Bianchi Oltre XR3 Disc

Accent Freak 

Bulls Copperhead 3


#2 shmoo

shmoo
  • Użytkownik
  • 1730 postów
  • SkądBrzeg, Wrocław, Bytom

Napisano 20 czerwiec 2016 - 08:07

Nie wiem czy w np w peletonie patrzą jeszcze na szerokość barków czy już tylko na aerodynamikę dbając o to aby nie zamykać płuc, ale taki np Kwiatkowski (176cm) jeździ na 38cm.
Podobnie zdaje się Froome (186cm). Sprinterzy naturalnie pewnie mają szersze choć nie koniecznie bo też muszą się lepiej przeciskać w peletonie przed metą. Cavendish 42cm

Obecnie mam karbon 40cm (taką akurat wygrałem) przy 180cm wzrostu i jest dobrze pomimo że przed założeniem miałem wątpliwości.
Wbrew opiniom że karbon się gnie podczas sprintów kierownica jest sztywniejsza (okrągła nie płaska) niż poprzednie alu.

logo1pp-64x64.pngmedium.jpgbadge_new.png


#3 vuc

vuc
  • Użytkownik
  • 354 postów

Napisano 19 lipiec 2016 - 21:13

tutaj masz spłaszczone topy owinięte owijką: https://www.youtube....outu.be&t=2m50s
Aczkolwiek nie są to chyba spłaszczone na maxa typowe topy aero.

 

np. Froome jeździ z odsłoniętymi topami aero. Ale też na etapy po górach używa innej kiery, z klasycznymi, owiniętymi topami (chyba Pro Vibe Compact)



#4 haligówka

haligówka
  • Moderator
  • 853 postów
  • SkądRzeszów/Kraków

Napisano 20 lipiec 2016 - 09:15

Ja mam zawiniętą do połowy tej poziomej rurki. Minus jest taki, że wystają spod niej kable, więc chwyt w miejscu gdzie nie ma owijki, a kable lecą pod kierownicą bywa niezbyt komfortowy, chociaż zdążyłem się już do tego przyzwyczaić i jak trzeba skorzystać z bardzo wąskiego chwytu to nie robi mi to już żadnego problemu.


Strava
Instagram
Z blatu po świecie- zapraszam na mój fotoblog!



Dodaj odpowiedź