Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wymiana Widelca Na Carbon

wymiana widelec carbon

12 odpowiedzi w tym temacie

#1 kojot3456

kojot3456
  • Użytkownik
  • 9 postów

Napisano 21 lipiec 2016 - 17:03

Witam.

 

Zastanawiam się nad wymianą widelca alu na carbon. Jest to raczej niedroga, wręcz budżetowa szosa, w związku z czym nie chcę wydawać na niego majątku. Nie zamierzam brać udziału w żadnych zawodach, jeżdżę na rowerze rekreacyjnie, dość regularnie i dosyć dużo. Przede wszystkim zależy mi na poprawie komfortu. Obecny widelec to totalny noname, jedyne, co mogę stwierdzić, to fakt iż jest on aluminiowy i czarny. Golenie ma całkowicie proste, a wyczytałem, że to nie poprawia tłumienia nierówności. czy to prawda?

 

Jeśli chodzi o widelec, który mam na uwadze, to Focus 6Th Element w cenie 289,90 za nówkę sztukę, golenie carbon, rura sterowa alu. Czy odczuję różnicę w komforcie? Czy przy okazji poprawi się sztywność konstrukcji i czy różnica w wadze będzie odczuwalna?

 

Dodam też, że zdarza mi się jeździć z założonym bagażnikiem i sakwami. Sam ważę jakieś ~75 kg, sakwa z namiotem i bagażem to jakieś 15 kg. Czy takie połączenie da radę i będzie bezpieczne? Czy jest duże ryzyko, że widelec pęknie?

 

Z góry dzięki za odpowiedzi;)



#2 Greek

Greek
  • Użytkownik
  • 2090 postów
  • SkądKraków

Napisano 21 lipiec 2016 - 19:46

Jak już wymieniasz to szukaj full karbonu - z rurą alu to półśrodek i bez sensu w to inwestować :)


"Najgorsze koło czyni najwięcej hałasu", Antoine de Rivarol

 

Ragazza Ravennesa

 


#3 Gosc_Bullet_*

Gosc_Bullet_*
  • Gość

Napisano 21 lipiec 2016 - 19:59

Jak już wymieniasz to szukaj full karbonu - z rurą alu to półśrodek i bez sensu w to inwestować :)

Bzdura.



#4 kojot3456

kojot3456
  • Użytkownik
  • 9 postów

Napisano 21 lipiec 2016 - 20:25

Na czym polega różnica pomiędzy full a karbo plus sterówka alu? Jeśli tylko ww masie widelca, to aż tak mi na niej nie zależy. Najważniejsze, czy widelec karbonowy przy takim wykorzystaniu roweru sobie poradzi, głównie chodzi o jazde z sakwami, czy nie będzie to dla niego zbyt dużym obciążeniem.

 

Póki co biorę takie dwa pod uwagę:

 

http://allegro.pl/fo...6342414482.html

 

http://allegro.pl/wi...6350825208.html

 

Tylko pytanie, czy ten drugi jest tak samo kompatybilny z ramą jak ten pierwszy? I czy są one w ogóle cokolwiek warte?



#5 Mac

Mac
  • Użytkownik
  • 418 postów
  • SkądPuławy

Napisano 21 lipiec 2016 - 20:52

Zrobiłem tak samo,widelec alu 1" zastąpiłem karbonowym ze stalową rura sterową. Różnica na plus, waga troche spadła,poprawił sie komfort. Zwróc uwagę że do takich zastosowań w jakich używasz roweru, ważne żeby nie był za bardzo odchudzony.



#6 Greek

Greek
  • Użytkownik
  • 2090 postów
  • SkądKraków

Napisano 21 lipiec 2016 - 21:08

Bzdura.

Rozwiń myśl.


"Najgorsze koło czyni najwięcej hałasu", Antoine de Rivarol

 

Ragazza Ravennesa

 


#7 Gosc_Bullet_*

Gosc_Bullet_*
  • Gość

Napisano 21 lipiec 2016 - 21:50

Używałem różnych typów widelców: oprócz typowego czyli golenie z włókna + sterówka alu różnych firm, korzystałem z widelców w całości stalowych, stal + alu, przez krótki czas jeździłem na całym karbonowym. Moim zdaniem wiele zależy od samego widelca - masy goleni i ich kształtu, tzn. czy są specjalnie wyprofilowane aby pochłaniać drgania, czy nie oraz masy samych goleni. Cięższy widelec ( więcej karbonu na goleniach ) nawet ze sterówką alu będzie lepiej pracował, niż wychudzony, ale ze sterówką karbo. Dobrze tłumi stal, miałem nawet wrażenie, że widelec Villigera ze sterówką ze stali ale goleniami z alu lepiej tłumił, niż wylajtowany karbon Ritcheya.

Oprócz kształtu widelca poważne znacznie ma kształt ramy i pozycja na rowerze. Jadąc na rowerze w wygodnej, bardziej wyprostowanej pozycji ( obecne endurance ) przy mniej napiętych ramionach nie odczuwa się tak drgań. I odwrotnie - bardziej sportowa, pochylona pozycja, trochę bardziej naciągnięte/napięte ramiona i bardziej porowaty asfalt idzie w stawy i mięśnie. Taka czy inna sterówka ma tu mniejsze znaczenie o ile w ogóle ma. Widlak ze sterówką karbo będzie lżejszy - i to dużo, jeżeli główka ramy jest długa, ale dla komfortu jazdy będzie to praktycznie bez znaczenia.



#8 kojot3456

kojot3456
  • Użytkownik
  • 9 postów

Napisano 21 lipiec 2016 - 22:30

Czy będzie duża różnica w komforcie pomiędzy widelcem alu + karbon a stalowym? Zmniejszenie masy nie jest dla mnie aż tak istotne, a przy jeździe z sakwami pewniej czułbym się mając przed sobą stal.

Widelec z pierwszego linku który wkleiłem nada się ewentualnie? Czy wytrzyma takie obciążenia i czy poprawa komfortu rzeczywiście będzie odczuwalna?



#9 Gosc_Bullet_*

Gosc_Bullet_*
  • Gość

Napisano 21 lipiec 2016 - 22:42

Ten widelec Focusa się nada, sterówka alu da radę na rowerze nawet z sakwami. Czy stalowy widelec będzie lepszy? Jeżeli masz ramę stalową to taki zestaw na pewno polepszy Ci komfort. Jeżeli jednak masz ramę alu to wsadzenie tam stalowego widelca mocno zwiększy wagę, a w połączeniu z ramą alu nie polepszy komfortu. Zadbaj o to, żeby pozycja na rowerze nie była zbyt pochylona z napiętymi ramionami, grubszą owijkę zwłaszcza z korka i nawet na porowatym asfalcie nie będzie źle z tą sterówką alu.

 

Inna rzecz to mieć szczęście, żeby dopasować widelec do ramy, w sensie, żeby wyglądem i kształtem się nie gryzł.



#10 Greek

Greek
  • Użytkownik
  • 2090 postów
  • SkądKraków

Napisano 21 lipiec 2016 - 22:51

Używałem różnych typów widelców: oprócz typowego czyli golenie z włókna + sterówka alu różnych firm, korzystałem z widelców w całości stalowych, stal + alu, przez krótki czas jeździłem na całym karbonowym. Moim zdaniem wiele zależy od samego widelca - masy goleni i ich kształtu, tzn. czy są specjalnie wyprofilowane aby pochłaniać drgania, czy nie oraz masy samych goleni. Cięższy widelec ( więcej karbonu na goleniach ) nawet ze sterówką alu będzie lepiej pracował, niż wychudzony, ale ze sterówką karbo. Dobrze tłumi stal, miałem nawet wrażenie, że widelec Villigera ze sterówką ze stali ale goleniami z alu lepiej tłumił, niż wylajtowany karbon Ritcheya.

Oprócz kształtu widelca poważne znacznie ma kształt ramy i pozycja na rowerze. Jadąc na rowerze w wygodnej, bardziej wyprostowanej pozycji ( obecne endurance ) przy mniej napiętych ramionach nie odczuwa się tak drgań. I odwrotnie - bardziej sportowa, pochylona pozycja, trochę bardziej naciągnięte/napięte ramiona i bardziej porowaty asfalt idzie w stawy i mięśnie. Taka czy inna sterówka ma tu mniejsze znaczenie o ile w ogóle ma. Widlak ze sterówką karbo będzie lżejszy - i to dużo, jeżeli główka ramy jest długa, ale dla komfortu jazdy będzie to praktycznie bez znaczenia.

Dobrze, tylko mówimy tutaj o ogólnym spojrzeniu. A Kolega w tym wypadku inwestuje w widelec, a nie np. szuka roweru. I dlatego w tym wypadku piszę, że nonsensem jest iść w niepełny karbon.

Owszem - przytaczasz sytuację, gdzie wideł ze sterówką alu będzie lepszy od pełnego karbona (nie wiem czy tak jest - nie mnie oceniać) - tylko to jest skrajna sytuacja.


"Najgorsze koło czyni najwięcej hałasu", Antoine de Rivarol

 

Ragazza Ravennesa

 


#11 Gosc_Bullet_*

Gosc_Bullet_*
  • Gość

Napisano 21 lipiec 2016 - 22:56

Ale weż pod uwagę, że to rower wyprawowy z sakwami, oprócz komfortu liczy się jeszcze trwałość. Różne są tu zdania - ja bym się nie czuł pewnie na rowerze  z sakwami ze sterówką z włókna.



#12 kojot3456

kojot3456
  • Użytkownik
  • 9 postów

Napisano 21 lipiec 2016 - 23:06

Wygląda na to, że chyba wszystko już wiem. Też skłaniałem się raczej ku sterówce aluminiowej ze względu na większą wytrzymałość + mniej kłopotliwy montaż mostka. Rama jest alu, więc kwestia ewentualnego widelca ze stali też się wyjaśniła. Pozycję na rowerze mam raczej wygodną niż sportową. Kierownica jest dosyć cienka, może po prostu nawinę dwie owijki, powinno to rozwiązać sprawę.

 

Dzięki za odpowiedzi!



#13 Greek

Greek
  • Użytkownik
  • 2090 postów
  • SkądKraków

Napisano 21 lipiec 2016 - 23:11

Ale weż pod uwagę, że to rower wyprawowy z sakwami, oprócz komfortu liczy się jeszcze trwałość. Różne są tu zdania - ja bym się nie czuł pewnie na rowerze  z sakwami ze sterówką z włókna.

Racja, no to ja bym w ogóle poszedł w takim razie w stal, chyba że rzeczywiście to z alu się gryzie.


"Najgorsze koło czyni najwięcej hałasu", Antoine de Rivarol

 

Ragazza Ravennesa

 




Dodaj odpowiedź



  

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: wymiana, widelec, carbon