Skocz do zawartości


Zdjęcie

Luz Na Bębenku


18 odpowiedzi w tym temacie

#1 stomek

stomek
  • Użytkownik
  • 506 postów

Napisano 14 sierpień 2016 - 10:29

Ano właśnie. O czym świadczy i jak sie go pozbyć? Luz jest tylko na bębenku ale wyczuwalny. Może się nie przejmowac? Koło Mavic Ksyrium. 



#2 radomir82

radomir82
  • Użytkownik
  • 879 postów
  • SkądBergen

Napisano 14 sierpień 2016 - 13:02

Minimalny luz zawsze będzie wyczuwalny, więcej możesz poczytać tutaj: http://serwisbajka.p...-bebenku-mavic/



#3 stomek

stomek
  • Użytkownik
  • 506 postów

Napisano 14 sierpień 2016 - 13:30

A jak sprawdzić (zmierzyć) , że luz jest juz za duzy? Nie sprawdziłem luzu w nowym kole i nie mam porównania. Dzięki za linka.

 

 

 



#4 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8554 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 14 sierpień 2016 - 14:20

W największym skrócie: jeżeli nie słyszysz stukania przy potrząsaniu bębenkiem na lewo i prawo, a luz nie ma wpływu na zmianę biegów, nie ma powodu do zmartwień.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#5 stomek

stomek
  • Użytkownik
  • 506 postów

Napisano 14 sierpień 2016 - 14:29

Samym bębenkiem jak ruszam to luz jest nieznaczny ale jak założe kasete to kaseta troche na boki chodzi. Może kaseta nie przylega dokladnie na bębenku? Zmiana biegów bez problemu.



#6 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8554 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 14 sierpień 2016 - 14:41

A jaki masz model kasety? Założyłeś podkładki stosownie do liczby koronek i szerokości kasety?


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#7 stomek

stomek
  • Użytkownik
  • 506 postów

Napisano 14 sierpień 2016 - 17:23

Kaseta Veloce 10 s. Często zamieniam ja z inna kasetą i znam ułożenie tych podkładek na pamięć. Jak sie źle założy to biegi wtedy przestają płynnie wchodzić. 



#8 stomek

stomek
  • Użytkownik
  • 506 postów

Napisano 15 sierpień 2016 - 10:21

Zrobiłem mały serwis bębenka, przeczyściłem, nasmarowałem,poskręcałem i jednak ten luz chyba jest za duży. Czy taki bębenek załatwi problem ?  http://www.bikecente...fts-l-ed11.html Czy mogę założyć coś innego? Koło Ksyrium Elite.



#9 radomir82

radomir82
  • Użytkownik
  • 879 postów
  • SkądBergen

Napisano 15 sierpień 2016 - 13:18

Zanim zamówisz nowy bębenek sprawdź korpus piasty w miejscu po którym chodzi ślizg, jeżeli jest wytarty to kupno nowego bebenka nie wiele pomoże.

#10 stomek

stomek
  • Użytkownik
  • 506 postów

Napisano 15 sierpień 2016 - 13:51

Wiedziałem, że kupno nowego bębenka będzie za proste...Chyba taniej będzie kupienie nowego koła.



#11 przemmo

przemmo
  • Użytkownik
  • 2 postów
  • SkądKostrzyń

Napisano 15 sierpień 2016 - 17:08

Wiedziałem, że kupno nowego bębenka będzie za proste...Chyba taniej będzie kupienie nowego koła.

 

Hej

 

Nie musisz kupować nowego koła. Zamów sam simering (ślizg) nylonowy np. z tej aukcji:

 

http://www.ebay.com/...sd=230678979617

 

Są jeszcze alternatywnie 3 dodatkowe rozmiary simeringów (uszczelnień) na aukcjach ze średnicą wewnętrzną mniejszą  (o 0,0015 lub 0,003 oraz 0,005).

Jeśli obecnie masz niewielki luz w zupełności wystarczy Ci standardowa podkładka nylonowa - taka jak z podanej aukcji.

 

Pozostałe wersje nadają się do mocno styranych kół.

Sama wymiana tego simeringu jest banalnie prosta - usuwasz stary ślizg np. nożykiem z bębenka i wciskasz ten nowy ślizg nylonowy w jego miejsce.

 

Pozdrówki



#12 Gosc_grzesiek32_*

Gosc_grzesiek32_*
  • Gość

Napisano 15 sierpień 2016 - 17:44

Też mam owy luz ,tyle że w aksiumach.Od lipca ubiegłego roku przejechałem 23 tys km i nic się nie dzieje :)



#13 stomek

stomek
  • Użytkownik
  • 506 postów

Napisano 15 sierpień 2016 - 19:04

Hej

 

Nie musisz kupować nowego koła. Zamów sam simering (ślizg) nylonowy np. z tej aukcji:

 

http://www.ebay.com/...sd=230678979617

 

Są jeszcze alternatywnie 3 dodatkowe rozmiary simeringów (uszczelnień) na aukcjach ze średnicą wewnętrzną mniejszą  (o 0,0015 lub 0,003 oraz 0,005).

Jeśli obecnie masz niewielki luz w zupełności wystarczy Ci standardowa podkładka nylonowa - taka jak z podanej aukcji.

 

Pozostałe wersje nadają się do mocno styranych kół.

Sama wymiana tego simeringu jest banalnie prosta - usuwasz stary ślizg np. nożykiem z bębenka i wciskasz ten nowy ślizg nylonowy w jego miejsce.

 

Pozdrówki

 

Ja dostałem info o kogos co tym się zajmuje,że trzeba po wyjęciu ślizgu wprasować miske na łożysko, a następnie samo łożysko, poźniej zeszlifować korpus bębenka i jeszcze jakieś dodatkowe czynnościa koszt całej operacji troche wyszedł duży. Może znajde gdzieś ten ślizg w Polsce. 



#14 stomek

stomek
  • Użytkownik
  • 506 postów

Napisano 15 sierpień 2016 - 19:05

Też mam owy luz ,tyle że w aksiumach.Od lipca ubiegłego roku przejechałem 23 tys km i nic się nie dzieje :)

 

Luz luzowi nierówny. Może mam większy. Sam już nie wiem czy nie jestem przewrażliwiony



#15 radomir82

radomir82
  • Użytkownik
  • 879 postów
  • SkądBergen

Napisano 15 sierpień 2016 - 20:13

Specjalnie dla ciebie zrobiłem filmik z luzem w fabrycznie nowym Ksyrium ;)

 

 


  • puchaty i qzn lubią to

#16 stomek

stomek
  • Użytkownik
  • 506 postów

Napisano 16 sierpień 2016 - 04:13

Dzięki bardzo za filmik. U mnie luz jest większy może o dziesiątą część mm a może nawet mniej. Raczej nie musze jeszcze nic robić. 



#17 radomir82

radomir82
  • Użytkownik
  • 879 postów
  • SkądBergen

Napisano 16 sierpień 2016 - 14:00

Dopóki nie stuka, nie zaciąga łańcucha i nie wpływa na zmianę biegów to poza okresowym czyszczeniem i smarowaniem nie masz się czym martwić.

#18 stomek

stomek
  • Użytkownik
  • 506 postów

Napisano 16 sierpień 2016 - 15:25

Musze się przyzwyczaić do luzów we francuskich produktach jak w moich pedałach Look, teraz w kołach. Na szczęście nic więcej już w rowerze nie mam z tego pięknego kraju;-)



#19 radomir82

radomir82
  • Użytkownik
  • 879 postów
  • SkądBergen

Napisano 16 sierpień 2016 - 19:39

Akurat francuskie produkty trzymają jakiś tam poziom, luzy na tych bębenkach były od zawsze i wynikają z konstrukcji bębenka, generalnie z piastami mavic-a nie ma większych problemów.





Dodaj odpowiedź