Skocz do zawartości


Zdjęcie

Owalne Tarcze


9 odpowiedzi w tym temacie

#1 xander122

xander122
  • Użytkownik
  • 165 postów

Napisano 28 sierpień 2016 - 12:17

Witam

Temat niejednokrotnie już poruszany na forum jednak zazwyczaj użytkownicy pisali zaraz po zakupie i ciężko o wiążącą opinie.

Chciałbym zakupić takie tarczę ze względu na moje kolano.Przez intensywne treningi nabawiłem się zapalenia torebki stawowej.Większość producentów w swoich sloganach reklamowych zachwala m.in. że dzięki ich tarczą zmniejsza się obciążenie stawów.

Chciałbym was zapytać o zdanie czy to prawda? Jeśli tak to jakiej firmy zębatki nabyć.Dodam ,że czy będzie trochę szybciej lub wolniej to dla mnie kwestia drugorzędna,liczą się głownie kolana.



#2 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8554 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 28 sierpień 2016 - 12:56

Jeżeli chcesz zmniejszyć obciążenie, brałbym stare Shimano Biopace.

 

Wszystkie nowe systemy działają na zasadzie zwiększania obciążenia w punktach dających potencjał wyciśnięcia najwyższej mocy, a więc de facto jeszcze bardziej zwiększają obciążenie stawów.

 

Biopace nie jest najwydajniejszym systemem pod względem mocy, ale wyrównuje obciążenie na całym obrocie korby, co jest bardzo odczuwalne w czasie jazdy.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#3 ROZMIAR

ROZMIAR
  • Użytkownik
  • 3204 postów
  • SkądPoznań

Napisano 28 sierpień 2016 - 13:02

Biopace miał opinie, że właśnie wykańczał kolana.

Zamiast bawić się w owalne tarcze lepiej zwiększyć kadencję i kupić mniejszą tarczę.

 


7602ede9d85aa0ebmed.png
 
Więcej satysfakcji daje dobra forma niż dobry sprzęt.

logo_phpBB.gif

 
 


#4 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8554 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 28 sierpień 2016 - 13:11

Sheldon twierdzi odwrotnie: http://www.sheldonbr...om/biopace.html, moja praktyka to potwierdza.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#5 ROZMIAR

ROZMIAR
  • Użytkownik
  • 3204 postów
  • SkądPoznań

Napisano 28 sierpień 2016 - 13:30

A moja nie, obciążają kolano w najgorszym momencie. Sheldon nie był żadnym autorytetem w tym zakresie. Gdy tylko wracały owalne tarcze zaraz pojawiły się wspomnienia o problemach z kolanami. Nie polecę tego komuś kto ma problemy z kolanami.

 


7602ede9d85aa0ebmed.png
 
Więcej satysfakcji daje dobra forma niż dobry sprzęt.

logo_phpBB.gif

 
 


#6 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8554 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 28 sierpień 2016 - 13:42

Mówisz o Biopace czy o innym systemie?

 

W innych systemach (np. Rotor i Osymetric) faktycznie bywa taki problem jak opisujesz, ale one mają dokładnie odwrotną koncepcję: maksymalizować obciążenie w miejscu dającym potencjalnie największą moc, co zwiększało wydajność, ale kosztem obciążenia stawów.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#7 ROZMIAR

ROZMIAR
  • Użytkownik
  • 3204 postów
  • SkądPoznań

Napisano 28 sierpień 2016 - 15:04

Wszystkie systemy jajowate gdzieś dają większe obciążenie. Rotor i osymetric to zupełnie inne systemy, biopace kolejny i moim zdaniem najbardziej zabójczy dla kolan.


7602ede9d85aa0ebmed.png
 
Więcej satysfakcji daje dobra forma niż dobry sprzęt.

logo_phpBB.gif

 
 


#8 Marky

Marky
  • Użytkownik
  • 62 postów

Napisano 28 sierpień 2016 - 20:23

Miałem kiedyś biopace (leżą jeszcze blaty w szafie i czekają aż kupię korbę 130mm i wtedy je założę) dawno to było, więc byłem dużo młodszy niż teraz i nigdy nie odczuwałem żeby coś mi się działo z kolanami. Na obecnym okrągłym zdarza mi się czasem coś czuć, może to po prostu kwestia wieku, ale złego słowa na biopace nie powiem.



#9 ROZMIAR

ROZMIAR
  • Użytkownik
  • 3204 postów
  • SkądPoznań

Napisano 28 sierpień 2016 - 20:40

Ja zamiast eksperymentować na swoich kolanach z owalami wybrał bym się na fiting. Owali używałem różnych niektóre odczuwałem na kolanach mniej inne bardziej tak ze nie polecę osobie która ma problemy z kolanami eksperymentować tak. Tym bardziej że to znowu nauka innego kręcenia. Na fittingu ustawia Ci anatomiczne odpowiednio pozycje, ustawią stopy ewentualnie dadzą jakieś wkładki by coś wyrównać i to rokuje dobrze dla zdrowia kolan.


  • smolar16 lubi to

7602ede9d85aa0ebmed.png
 
Więcej satysfakcji daje dobra forma niż dobry sprzęt.

logo_phpBB.gif

 
 


#10 Gosc_kobrys_*

Gosc_kobrys_*
  • Gość

Napisano 28 sierpień 2016 - 21:23

@Panocki - taki rotor Q-Rings ma 5 pozycji ustawialnych - każda wskazująca inny szczyt obciążenia.

 

@xander122 - Ja bym najpierw wyleczył kolana albo zapomniał o jeździe na blacie po prostu. Jeśli nie jesteś kimś kto z tego żyje to pamiętaj, że żyć z czegoś trzeba, a zdrowe nogi przydadzą się i w pracy, i przy wychowaniu dzieci i na starość :)

 

Po 6 latach z Q-Rings w tym roku rozstałem się z zestawem bo zmieniłem rower i zapragnąłem przypomnieć sobie kręcenie po kole (w XC cały czas mam okrągłe tarcze).

Powiem od siebie jako słabiutkiego amatora i dosyć subiektywnie, że na płaskim czasem tęsknię do 'jajek', ale na podjazdach wcale...

 

Równie dobrze może to wynikać z faktu, że rotora 39 ciągnie 40 oczek, a 53 ciągnie 54 stąd też inne przełożenia.

 

 

Na małej tarczy Q-Rings wielkiej różnicy nie odczuwałem jeśli chodzi o zmieniające się obciążenia.

Natomiast na blacie już tak - było czuć - sęk w tym, że wcale łatwiej nie było.

 

 

Podsumowując - nie wiem czy w celach rehabilitacyjnych powinno używać się czegoś, czego głównym celem nie jest łatwiejsza motoryka, a bardziej wydajna.

Przez bardziej wydajną rozumiem minimalizację martwych punktów podczas pedałowania czyli potencjalnie większy % czasu kiedy każdy element taki jak staw/mięsień jest obciążony celem maksymalizacji efektywności.

 

Życzę szybkiego powrotu do zdrowia.


  • ROZMIAR lubi to



Dodaj odpowiedź