Skocz do zawartości


Zdjęcie

Replika Ramy Karbonowej


28 odpowiedzi w tym temacie

#1 X-RAY

X-RAY
  • Użytkownik
  • 685 postów
  • SkądWarszawa / Jelenia Góra

Napisano 03 wrzesień 2016 - 11:01

Witam

 

Noszę się z zamiarem wymiany ramy alu na karbon, rower którego obecnie używam posiada prawie nowy osprzęt, koła także mi pasują, doszedłem więc do wniosku że łatwiej będzie sprzedać starą ramę która jest w bardzo dobrym stanie i kupić nową niż wymieniać cały rower, tym bardziej że kupiłem już kilka nowych akcesoriów i nie chcę już ich pchać do starego roweru. Co do samej ramy mam spory dylemat, jakimi parametrami oprócz rozmiaru, wagi i geometrii się kierować? Czy np.firmowe ramy z przed pięciu lat które można w miarę tanio kupić, różnią się znacznie od tych produkowanych obecnie? No i zasadnicze pytanie, co sądzicie o ofercie do której link załączam? Czy warto inwestować w replikę ramy firmowej?

 

http://allegro.pl/ra...6453712048.html

 

Dla porównania, poniżej oferta sprzedaży ramy Ridley z roku 2010

 

http://allegro.pl/ri...6427979919.html

 

Czekam na komentarze i ewentualne porady

 

 


Bianchi Oltre XR3 Disc

Accent Freak 

Bulls Copperhead 3


#2 sirkozi

sirkozi
  • Użytkownik
  • 2297 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 03 wrzesień 2016 - 11:06

1. To nie replika tylko podróba.

2. Nie warto.


  • mikroos lubi to

#3 jaroMKV

jaroMKV
  • Użytkownik
  • 234 postów
  • SkądŚląsk

Napisano 03 wrzesień 2016 - 11:44

Za niewiele więcej możesz kupić frameset Saroni Dimiko. Dożywotnia gwarancja na ramę. Ewentualne reklamację w Pl. Szkoda się pchać w tą podrobkę S-worksa. Nie wiadomo kto to produkował. Na tych Saroni trochę ludzi już jeździ.

 

https://www.facebook.com/peritusjagu/



#4 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 06 wrzesień 2016 - 06:49

1. To nie replika tylko podróba.

2. Nie warto.

 

1. Bez uwag ;)

2. Jakieś uzasadnienie? Nie, bo nie jakoś nigdy do mnie nie przemawia...


  • Greek lubi to

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#5 Siara_iwj

Siara_iwj

    Zło Konieczne

  • Moderator
  • 2263 postów
  • SkądSheffield

Napisano 07 wrzesień 2016 - 13:47

Bo wstyd. Jak się nie ma floty to się kupuje matowy karbon bez znaków towarowych, a nie farbowanego lisa.
  • KAEM i mikroos lubią to

 Lekkie. Tanie. Mocne. Wybierz dwa - C. Boardman


#6 sirkozi

sirkozi
  • Użytkownik
  • 2297 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 07 wrzesień 2016 - 14:48

1. Bez uwag ;)

2. Jakieś uzasadnienie? Nie, bo nie jakoś nigdy do mnie nie przemawia...

 

Z szacunku do producenta oryginału, który wydał mnóstwo funduszy na R&D, a ktoś mu to zabiera. Jeśli mnie na coś nie stać to tego nie kupuję, nawet jeśli mi się bardzo podoba.

 

Pomijam już jakość i bezpieczeństwo użytkowania, bo jak się często okazuje podróbki osprzętu rowerowego potrafią być bardzo niebezpieczne. Nie jest to oczywiście reguła, bo z tego co słyszałem to np. podróbki Ray-Banów potrafią być niemal nie do odróżnienia względem oryginału.


  • mikroos i tomekvolvo240 lubią to

#7 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 07 wrzesień 2016 - 14:54

Twierdzisz, że ten Ridley to nie oryginał, tylko z 2010 i przetarciami na lakierze (stąd niższa cena), a podróba? 


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#8 sirkozi

sirkozi
  • Użytkownik
  • 2297 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 07 wrzesień 2016 - 14:58

Ridley nie wiem, nie znam się, ale zakładam, że oryginał. Ale S-Works to oczywista podróba.



#9 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 07 wrzesień 2016 - 15:26

Dlatego napisałem, że pierwszy bez uwag (podróba), a drugi zdziwiłem się, Twoim twierdzeniem, że nie warto... 


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#10 Gosc_DivisionBell_*

Gosc_DivisionBell_*
  • Gość

Napisano 07 wrzesień 2016 - 15:55

BTW, bardzo fajny ten Ridley, sam bym taka rama nie pogardzil, choc pewnie probowalbym sie troche targowac.



#11 sirkozi

sirkozi
  • Użytkownik
  • 2297 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 07 wrzesień 2016 - 18:11

Dlatego napisałem, że pierwszy bez uwag (podróba), a drugi zdziwiłem się, Twoim twierdzeniem, że nie warto... 

 

To się obaj nie zrozumieliśmy. :) Trochę niejasno to napisałem, bo nie odnosiłem się w swoim pierwszym poście do podanych rowerów, tylko do pytania o zakup "repliki".

 

Ridley też mi się podoba (wizualnie). Na temat parametrów użytkowych nie jestem w stanie się wypowiedzieć.



#12 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 07 wrzesień 2016 - 18:45

Teraz jasne :-)

Wysłane z mojego D5803 przy użyciu Tapatalka


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#13 sts

sts
  • Użytkownik
  • 290 postów
  • SkądMazowsze

Napisano 07 wrzesień 2016 - 19:37

Nic tylko brac:

http://allegro.pl/ri...6454855849.html

gwara jest.

 

tu taniej:

https://piwnicarower...003,3,1426,1411


Nie liczy się sprzęt tylko serce.


#14 X-RAY

X-RAY
  • Użytkownik
  • 685 postów
  • SkądWarszawa / Jelenia Góra

Napisano 09 wrzesień 2016 - 22:08

Ciekawa dyskusja się tu wywiązała, więc żeby wszystko była jasne, stać mnie na oryginał speca, ale że nie jeżdzę, awodniczo, nie ścigam się i nie walczę o ułamki sekund na finiszach i nie fetyszyzuję ważąc ramę i każdy gram osprzętu do niej doczepiony zasadniczo obecnie używana rama spełnia moje oczekiwania, moje pytanie było raczej w celu zaspokojenia ciekawości. Do końca nie rozumiem czym różni się replika od podróby, czy ktoś mógłby to wyjaśnić? Czy producenci replik płacą za używanie znaków towarowych? I jak to jest, co drugi amator i pro-amator (w tym także pewnie niejeden uczestnik tego forum) jeździ w ciuchach teamowych zespołów, podejrzewam natomiast że niewielu z nich używa oryginałów. Rama z logo Speca jest be, ale koszulka z logo SKY, czy Saxo Tinkoff już uchodzi? Sorry, nie pojmuję jakoś tej pokrętnej logiki. Przemawiają do mnie argumenty związane z bezpieczeństwem, aczkolwiek nie sądzę aby rama "no name" od chińczyka dawała większe poczucie bezpieczeństwa, szkoda też że nie padła odpowiedź na zasadnicze pytanie: czym konstrukcyjnie różni się rama z roku 2010 od 2015/16? Czy coś się zmieniło w kwestii materiałów, geometrii, prowadzenie linek etc? Z góry dziękuję za rzeczowe wypowiedzi. 


Bianchi Oltre XR3 Disc

Accent Freak 

Bulls Copperhead 3


#15 Siara_iwj

Siara_iwj

    Zło Konieczne

  • Moderator
  • 2263 postów
  • SkądSheffield

Napisano 09 wrzesień 2016 - 22:16

Replika to ładne określenie wymyślone przez ludzi, którzy próbują wytłumaczyć fakt kupienia podróby. To jest nic innego jak rowerowe piractwo. Ubrania to jeszcze pół biedy, jak ktoś lubi podróby z wkładkami z waty i szwami, które tną skórę. W przypadku ram dochodzi kwestia bezpieczeństwa.

 

Bezpieczeństwo jest o tyle większe, że jak ci strzeli oryginalny S-Works (nie z twojej winy) i się połamiesz, to wiesz kogo ciągnąć do sądu po odszkodowanie. Szansa, że tak się stanie jest dość mała, bo firmy inwestują grube miliony w projekty i technikę. Jak połamiesz chinola to...nic się nie stanie i nic na to nie poradzisz i będziesz tak sobie leżał w gipsie, a jak wyjdziesz będziesz bez roweru i kasy. Podróby są od niewiadomych wytwórców, bo nikt się z imienia nie przyzna, że robi podróby, więc czują się bezpiecznie żeby wypuszczać cokolwiek co ma kształt ramy rowerowej.

 

Lepsze ramy no-name z Chin często pochodzą z wiadomego źródła i wszystko jest na legalu, z gwarancją i ten fakt nie bycia ukrytym sprawia, że też przeprowadzają swoje badania i ogólnie dbają o znośną, a czasem nawet bardzo dobrą jakość.


  • Prozor, palli i tomekvolvo240 lubią to

 Lekkie. Tanie. Mocne. Wybierz dwa - C. Boardman


#16 Gosc_Bullet_*

Gosc_Bullet_*
  • Gość

Napisano 09 wrzesień 2016 - 22:29

Szkoda też że nie padła odpowiedź na zasadnicze pytanie: czym konstrukcyjnie różni się rama z roku 2010 od 2015/16? Czy coś się zmieniło w kwestii materiałów, geometrii, prowadzenie linek etc? Z góry dziękuję za rzeczowe wypowiedzi.


To uogólnienie, bo zdarzają się wyjątki, ale nowe ramy są lżejsze, a niekoniecznie bardziej trwałe niż dawniej. Częściej linki idą wewnątrz ramy, ale nie zawsze to lepsze rozwiązanie. Przy bardziej cieniowanych ramach alu osłabia to konstrukcję. Jeżeli wewnątrz ramy idzie specjalny pancerzyk to ok. Ale nie zawsze tak jest i wtedy linki nie chodzą idealnie,
Największe firmy inwestują w nowe materiały. Dekadę temu rama z aluminium w rozmiarze 55- 57 ważąca 1500 gram była osiągnięciem, dzisiaj takie ramy potentatów ważą ok 1000 gram.. Nie osiągnęli by takich wyników tylko cieniując alu, musieli stworzyć nowe stopy. Tym bardziej, że takie ramy nie mają ograniczeń wagowych.
Ogólne trendy są takie, że ramy robi się pod lekkich użytkowników. Jeżeli ważę ok. 100 kilo to wolałbym ramę sprzed 5, czy nawet 10 lat.
Trochę cięższa, ale z reguły dłużej pojeździ. To mój subiektywny pogląd.
  • X-RAY lubi to

#17 Greek

Greek
  • Użytkownik
  • 2090 postów
  • SkądKraków

Napisano 10 wrzesień 2016 - 08:02

Do końca nie rozumiem czym różni się replika od podróby, czy ktoś mógłby to wyjaśnić? 

Replika tym się różni od podróby, że nie udaje na siłę, że jest oryginałem. Inaczej mówiąc - nie ukrywa faktu bycia repliką. Na przykładzie ramy "Speca" z pierwszego posta trudno to stwierdzić - raczej skłaniałbym się do podróbki. Gdyby w nazwie było słowo "replika/replica" to byłaby to już replika. Jest co prawda napisane "RAMA SZOSOWA rozmiar 54  geometria Speca Vengi", co daje pewną podpowiedź, że to niekoniecznie jest Spec Venge, niemniej nie jest to jednoznacznie napisane, więc tutaj należy mówić o podróbce.


  • Prozor lubi to

"Najgorsze koło czyni najwięcej hałasu", Antoine de Rivarol

 

Ragazza Ravennesa

 


#18 Gromowladny

Gromowladny
  • Użytkownik
  • 38 postów

Napisano 10 wrzesień 2016 - 14:12

No właśnie nie uchodzi. Element bezpieczeństwa to jedno, ale skoro ktoś mówi że taka rama jest do d..y bo to podróbka a sam jeździ w podrobionym teamowym komplecie za 220zl to brakuje mi słów. Bontrager ma w swojej ofercie temowe spodenki za 750 zł a jeśli to dla kogoś za dużo to jest też ich replika za około 400 - inna wkładka,  trochę inne szwy, inne dopasowanie - mniej pro;) i jakieś inne różnice na których się nie znam. Ale komplet segafredo za 180 zł to zwykle kupowanie podróbek - niezależnie od ich jakości. Kupujmy to na co nas stac. Niestety temat praw autorskich jest dla większości obcy.



#19 Gosc_Bullet_*

Gosc_Bullet_*
  • Gość

Napisano 10 wrzesień 2016 - 15:03

Nie widzę problemu, jeżeli chodzi o oryginalne koszulki - kupuję używane oryginały, za 1/3 ceny nowej.. Spodenek używanych bym się nie odważył :)
Wystarczą nowe, nie muszą być markowe, takie czeskie Rogelli mają dobry stosunek jakości do ceny.

#20 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8553 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 10 wrzesień 2016 - 15:13

Replika to ładne określenie wymyślone przez ludzi, którzy próbują wytłumaczyć fakt kupienia podróby. To jest nic innego jak rowerowe piractwo.

Nie jestem pewny, czy mówisz ogólnie, czy o tym przypadku, dlatego doprecyzuję. Nie każda replika jest podróbą!

Pierwszy z brzegu banalny przykład: rowery Trek z Project One z malowaniem teamowym. Repliki? Oczywiście. Podróbki? Bynajmniej!

 

Na przykładzie ramy "Speca" z pierwszego posta trudno to stwierdzić - raczej skłaniałbym się do podróbki. Gdyby w nazwie było słowo "replika/replica" to byłaby to już replika.

W znaczeniu słownikowym być może tak (o ile faktycznie jest to wierna kopia: http://sjp.pwn.pl/sl...ki/Replika.html, ale wierność rzadko zostaje dochowana), ale na pewno nie w prawnym. Prawo jest pod tym względem bezlitosne: każde podszycie się pod markę, do której nie ma się praw, to kradzież własności intelektualnej.

 

To, że przyznasz się do kradzieży, nie sprawia, że jej nie uprawiasz - tak samo jak to, że przyznasz się do kradzieży batonika nie sprawia, że daje Ci prawa zjeść go bez płacenia.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?




Dodaj odpowiedź