Skocz do zawartości


Zdjęcie

Pomocy!nowy Rower Nowe Problemy (Tcr)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

#1 Robertson

Robertson
  • Użytkownik
  • 100 postów

Napisano 06 wrzesień 2016 - 19:27

Witam kupiłem sobie TCR Advanced.

Mam 179cm wzrostu a nogę 82 (bez butów) i wybór padł na M (55) Same nie wiem ale większe były jakby za duże. Zresztą tabelka Gianta  też sugerowała M.

Generalnie pojawił się dyskomfort w kolanach, zwłaszcza prawym i związku z tym mam kilka podejrzeń.

 

Siodełko w giancie jest bardziej masywne. Jest dłuższe i szersze ( w starym miałem 130 twarde i płaskie) Tu mam seryjne 140mm/29cm jakby miększe i "kant" bardziej w przód.  Poradziłem sobie względnie dająć je w tył a sam przesuwam się ku przodowi, ale znowu muszę wtedy troszkę podnieść. W starym rowerze miałem je bardziej na środku ale siedziałem "głębiej". Krótko mówiąc czuję jak mnie uwiera z prawej strony na dwugłowy/poślad. W mtbku mam 150 i tam ten efekt jest silniejszy nawet skurcz może złapać.

Więc OPCJA NR 2 to siodełko do zmiany na jakiegoś fizyka  albo speca.

Opcja Nr2 oprócz siodła dyskomfort może powodować  to że mam pedały(system spd mtb) bliżej siebie(ciaśniej). Czuję że czasami kością kostki trafiam w oś supportu. Wcześniej miałem rower na campie xenon z 3 blatami(10 letni). Wydawało się być szerzej (jak w mtb). Muszę zmierzyć aby wydać werdykt. Zauważyłem że testując speca Alleza i Caad10 biłem czwórkami po ramie. TCR ma fajne wycięcie. Generalnie  moje nogi wyglądają tak że lubię stać w lekkim rozkroku jak dresik fafarafa, kości kulszowe to 12-13cm (trudno to zmierzyć dobrze) a stopy w pozycji wygodnej i naturalnej układają się w V.
Dodałem zdjęcie. Tutaj wpadłem na kilka opcji które mogłyby pomóc.

2: Podkładki 1 albo 2 mm między korbę a pedał
3 : Odsunięcie bloków (moim zdaniem beznadziejna opcja bo będzie nacisk bardzo nierównomierny i ból śródstopia gwarantowany)
4 : Powrót na jakieś dobre platformy i fajne sztywne lekkie buty.Brak spd a ale łatwiejszy fit.
5 : Zmiana na inny system sl albo innej firmy, być może szerszy z niższym profilem bloku bądź nawet da się wtedy przykręcić bloki bardziej z boku bo podparcie i tak będzie większe. 
6 : Spróbować zwrócić rower? To chyba najgorsza opcja i nie chciałbym tego. Bo ogólnie jest mega fajnie wszystko mi się poza siodłem podoba. Siodło trochę strzela przy ruszaniu albo podczas jazdy.Może dlatego że nowe, generalnie przejmuje się tym bo zakładałem wymianę na starcie. 
7 : Pro bike fitting.Chociaż ja wolę radzić sobie sam.
8: Dłuższy mostek o 1cm i przesunięcie całej pozycji w przód i wyżej przez mostek dodatni. (równie dobrze mogłem wtedy chyba większy rozmiar wziąć ale tam czułem że jest za daleko.

Jak ktoś ma jakiś inny pomysł to może napisać albo skomentować moje. Ewentualnie doradzić od czego zaczynać
 

Załączone miniatury

  • NOG.jpg


#2 tybero

tybero
  • Użytkownik
  • 73 postów

Napisano 06 wrzesień 2016 - 19:47

Problemy z kolanami mogą się też pojawiać, jeśli siodełko jest przesunięte za daleko do tylu, bo wtedy są bardziej obciążone. 

Nie napisałeś, czy ustawiałeś używając pionu od kolana przez oś pedału - może tu jest problem. 

Zasadę usatwienia znajdziesz w googlu czy youtube.

 

A dopiero później dobiera się długość mostka.

 

Ja mam też 179 cm, ramę 55 cm (Spec Allez 54) i mostek 120 mm, więc raczej z doborem ramy masz dobrze, choć nie wiem ile Giant 54 ma cm w rzeczywistości.

 

Mi też siodło nie pasowało i bolały pachwiny. Wymieniłem i jest dobrze.  



#3 Gorthin

Gorthin
  • Użytkownik
  • 252 postów
  • Skąd~

Napisano 06 wrzesień 2016 - 19:54

Mam ten sam wzrost i podobną nogę. Mam TCR Composite w rozmiarze M/L i nie mam aż takich problemów z kolanami. Oczywiście wymagało to troszkę ustawiania, ale praktycznie za pierwszym razem trafiłem w dość dobre ustawienie, później były lekkie korekty w ustawieniu wysokości siodełka, wysunięcia siodełka oraz przesunięcia bloków. 

 

I zaskoczę Cię, bo również obecnie mam bloki spd z MTB, bo mi się buty rozwaliły, i bloki te nie robią problemu z bólem kolan czy łydek. Nie jest jeszcze optymalnie, ale kwestia czasu. Bardziej walczę z bólem rąk i tyłka, ale to może ciut za bardzo pochylona pozycja.

 

Na początek mogę polecić. Dość łopatologicznie wytłumaczone podstawy ustawienia wpływające na ból kolan. Może coś pomoże.

 

Na taki wzrost to M powinna pasować idealnie. Więc pewnie masz coś źle ustawione. Zwracać roweru chyba nie ma sensu, bo na co wymienisz, na jaki rozmiar?

 

Pokombinuj z ustawieniem siodełka i bloków a potem na trasę weryfikuj. Warto też po ustawieniu odpocząć jakiś czas, ja jak miałem mega problem z bólem kolan czy łydek, to i na dwa/trzy dni odstawiałem rower, zmieniałem ustawienie i wsiadałem ponownie w celu weryfikacji. Żeby wypróbować nowe ustawienie na 'wyleczonych' nogach. Bo jak jeździłem i wracałem z bólem kolan, zmieniałem ustawienie i na drugi dzień wsiadałem, to ciężko było coś powiedzieć, czy coś pomogło.Kolana i tak po dniu wcześniejszym bolały.



#4 Robertson

Robertson
  • Użytkownik
  • 100 postów

Napisano 06 wrzesień 2016 - 20:04

Ja generalnie zasady znam, tu raczej nie wzrost jest problemem a ta pozycja stóp mało  normalna. i siodło, chyba zacznę od siodła bo może mi odpychać nogę ( bo w zasadzie problem jest w prawej tylko). 



#5 Gosc_sztein_*

Gosc_sztein_*
  • Gość

Napisano 06 wrzesień 2016 - 20:51

rower jest fajny,

moje spostrzeżenia  :

1. zero nerwów i stresu , powoli ustawiaj najpierw wysokość siodełka ,od osi pedałów do siodełka ma być 109 % długości przekroku czyli ok.75,2 cm , 

2. ból kolan często można wyeliminować jak wszyscy piszą zmieniając ustawienia bloków jest to czasochłonne i mozolne powoli należy je zmieniać o kilka milimetrów 2-4 i szukać " złotego środka "  po zmianie jechać na 20 -40 km i sprawdzać co nie pasuje i korygować

3. zmiany o 2- 3 milimetry niby niepozorne doprowadzą do celu . . .  cierpliwość .

4. mostek masz zapewne 100 mm i go nie zmieniaj ja mam 174 cm i jest na styk ( sprawdzałem 80 mm i jest duuuużo za mały ) kąt między tułowiem a rękami na manetkach to ok. 90 - 91 % 

5 . na końcu siodełko względem mostka  , ja przesunąłem na 80 %  do tyłu , ale to indywidualne upodobanie . poz T.B

ps. Kolega   Gorthin zamieścił dobry film ! i to co napisał to dobre wnioski rower do wzrostu dobrany dobrze

ps. siodełko w tcr to velo vl 1184 i na mój gust jest dla kościstych ... mi odpowiada tak 90 %



#6 Robertson

Robertson
  • Użytkownik
  • 100 postów

Napisano 06 wrzesień 2016 - 21:18

Tylko właśnie odsuwanie bloków spowoduje inne problemy. Zacznę od siodła bo i tak miałem zmienić i ogarnę te podkładki aby odsunąć pedał a nie blok. Bo na poprzednim rowerze było dobrze po tygodniu walki.  Może też się przyzwyczaję... do siodła raczej na pewno nie:P.

W sumie mam ustawione na 75+-
W zasadzie jakby prostopadłą od supportu do szczytu siodła dać to 74 a równo ze sztycą to 75-76.
Te pomiary nie do końca są jasne. Trzeba jeszcze brać obuwie pod uwagę. But mtb jest grubszy a pedał łapie jakby wyżej niż szosowy :D.

No nic stestuję kilka siodełek i postaram się coś dobrać. Ewentualnie przywiozę swoje stare i będę od tego wychodzić.


PS: Jeszcze dodatkowe pytanie :P Bo tak się zastanawiam czy na pewno potrzebuję SPD.

Bo w zasadzie ja ciągnę tylko jak mam ciężko, przy wysokiej kadencji w zasadzie nie ciągnę a tylko odciążam pedał . Zauważyłem że bardziej mi rośnie moc jak skupiam się na tym aby "wycierać gówno" że tak powiem. Jak skupiam się na ciągnięciu to kręcę wolniej niż jak wycieram but i przepycham w górnej fazie. Największy benefit w obuwiu odczułem w jego sztywności. Na dobrą sprawę wystarczyłby mi wysokiej jakości sztywny but i pedał tak skonstruowany aby nie było ruchu buta w poziomie (jakieś gumy antypoślizgowe / bieżnik).



#7 Gorthin

Gorthin
  • Użytkownik
  • 252 postów
  • Skąd~

Napisano 07 wrzesień 2016 - 21:33

Nie ma innej rady jak poprawianie ustawienia siodełka/bloków. Mam naprawdę identyczne wymiary, i mam Gianta TCR M/L i nie mam z tym problemu, jestem bliski idealnego ustawienia, więc nie w rowerze szukałbym problemu.

 

A jeśli boli Cię zdecydowanie jedno kolano bardziej, to może masz jedną nogę dłuższą od drugiej. Kolega też miał takie doświadczenie i za nic nie mógł sobie ustawić roweru. Jedna noga bez bólu, a druga non stop go bolała. Dał sobie podkładki pod jedną nogę i ból odszedł. Różnie to bywa. 

 

Ciągnięcie nogi to w ogóle historia osobna. Najlepiej się nauczyć 'ciągnąć' nogę na pedałach bez wpinania. Dzień w dzień jadąc do pracy uczę się ciągnąć platformami :P Skuteczna rzecz. Nogą ciągnąć powinno się tak naprawdę w dolnej fazie i górnej fazie ustawienia pedału. Nikt nie ciągnie non stop bo by padł po kilkunastu km. Pomijam sporadyczne wspinanie czy sprint.

 

Popróbuj z ustawieniem, bo to tutaj tkwi szczegół. Stopniowo zwiększaj sobie długości, co 0,5mm-1mm.



#8 Robertson

Robertson
  • Użytkownik
  • 100 postów

Napisano 08 wrzesień 2016 - 00:57

Dziś jechałem i dałem but troszkę w prawo niby zrobiło się lepiej ale potem czułem jakby naciąganie  i ból w ścięgnie. (Prawa noga po zewnętrznej z tyłu). Zaznaczyłem miejsce na obrazku. W sumie odjechanie blokiem za bardzo powodowało tak jakby gięcie się stopy na prawo od pedału może to było powodem tego bólu. Więc chyba spróbuję podkładki między pedał a korbę a blok zostawię jak był.. Jeszcze jedno pytanie potrzebuję klucz dynamometryczny do regulacji sztycy czy wystarczy że dokręcam lekko bez napierania?BO trochę boje się tym merdać. 

Załączone miniatury

  • HAMSTRINGS.jpg