Skocz do zawartości


Jazda pod wiatr


57 odpowiedzi w tym temacie

#41 haligówka

haligówka
  • Moderator
  • 853 postów
  • SkądRzeszów/Kraków

Napisano 15 maj 2016 - 21:40

Jeśli jest ciągle w twarz to pół biedy. Problem zaczyna się gdy wiatr jest boczny, albo na dodatek zmienny. Do tej pory producenci kół sobie nie poradzili w 100% z tym tematem, więc czekajmy cierpliwie :P


Strava
Instagram
Z blatu po świecie- zapraszam na mój fotoblog!

#42 mess

mess

    tłuścioszek

  • Użytkownik
  • 2692 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 16 maj 2016 - 07:52

a ja boczny w sumie lubie, jak jest centralnie z boku to dobrze idzie jazda, przy czołowym po prostu dolny chwyt i mocniej jadę :D



#43 biedronsky

biedronsky
  • Użytkownik
  • 78 postów

Napisano 16 maj 2016 - 08:50

Nie mam dużego doświadczenia w jeździe, ale mój sposób na jazdę pod wiatr to po prostu właściwe nastawienie psychiczne. Traktuję to po prostu jako bardziej intensywny trening - jadę nie po to żeby zaliczyć jak najwięcej km, ale żeby wzmocnić mięśnie, poprawiać wydolność... Jadę wolniej, na wyższym biegu, większość czasu w dolnej pozycji i staram się nie myśleć negatywnie o pogodzie. 

 

Moim zdaniem najgorsze jest to gdy się rusza na przejażdżkę/trenig i od razu myśli się negatywnie, jak to będzie ciężko i chu...o się zmagać z podmuchami w twarz. Po prostu będzie wiało i już, wiem to i godzę się z tym. Wiatr, deszcz, zmiany temperatury to przecież normalne zjawiska przy uprawianiu tego sportu i trzeba się z nimi liczyć. 


  • Szolantic lubi to

#44 Lukeskywalker

Lukeskywalker
  • Użytkownik
  • 374 postów

Napisano 16 maj 2016 - 09:20

Jednym słowem ... " Nie ma złych warunków, są tylko słabe charaktery".

Wysłane z mojego GT-S7710 przy użyciu Tapatalka


  • mikroos i raf lubią to

#45 lubelaczek

lubelaczek
  • Użytkownik
  • 481 postów

Napisano 16 maj 2016 - 09:22

wiatr czołowy to faktycznie można traktować jako dodatkowy trening.
Natomiast wiatr boczny może być po prostu niebezpieczny i ja nie potrafię się tutaj doszukać jakichś zalet.
  • Szolantic lubi to

#46 mess

mess

    tłuścioszek

  • Użytkownik
  • 2692 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 16 maj 2016 - 11:06

W sumie pod wiatr wazne jest krecic z wysoka kadencja co pozwala lepiej znosic podmuchy. To jest w sumie wazne i pozwala uniknac szybkiego uwalenia. Jak ktos gniecie kapuste, to kazdy podmuch zmniejsza jego i tak niską kadencję, idzie cały czas siłowo i mięśnie dostają w tyłek jeszcze bardziej.



#47 Gosc_gocu_*

Gosc_gocu_*
  • Gość

Napisano 16 maj 2016 - 11:18

Pitolenie o szopenie. Nic na wiatr nie poradzicie, niektórzy tylko szukają wymówek.



#48 lubelaczek

lubelaczek
  • Użytkownik
  • 481 postów

Napisano 16 maj 2016 - 12:18

@mess
To co piszesz apropo kadencji, dotyczy nie tylko jazdy pod wiatr, ale i z wiatrem, oraz choćby pod górkę, po równym i z górki także :).

#49 mess

mess

    tłuścioszek

  • Użytkownik
  • 2692 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 16 maj 2016 - 13:00

No proste, ale pod wiatr robi największą różnice vs czas wysiłku. Oczywiście to moje subiektywne odczucia i obserwacje :)

#50 Greek

Greek
  • Użytkownik
  • 2090 postów
  • SkądKraków

Napisano 16 maj 2016 - 14:24

Bo jeśli chodzi o kadencję pod wiatr to problemem nie jest sama stała kadencja, tylko to jak zareagujemy na podmuch przy jakiej kadencji. Jeżeli będziemy jechali twardo i dostaniemy podmuch, który nas nagle wyhamuje to weź tu człowieku rozkręcaj, jak jechałeś twardo i jeszcze nagle Cię spowolniło. Jeśli jedziemy miękko to to nie będzie działało tak destrukcyjnie i spokojnie sobie rozkręcimy do poprzedniego tempa.


  • mess lubi to

"Najgorsze koło czyni najwięcej hałasu", Antoine de Rivarol

 

Ragazza Ravennesa

 


#51 parmenides

parmenides
  • Użytkownik
  • 630 postów
  • SkądZgorzała

Napisano 16 maj 2016 - 17:58

https://www.youtube....=RUGRUrBX7vojak

 

jak wieje, to nie nie ma bata. 



#52 robo

robo

    ble ble

  • Użytkownik
  • 2600 postów
  • SkądKońskie

Napisano 16 maj 2016 - 18:27

Wygląda to jakby cały peleton przyćpał  :) i to coś dobrego.

 

Wiatr - w kolarstwie: zjawisko atmosferyczne, które, jeśli jest przeciwny, z płaskiego zrobi ci podjazd.


"Wieczność jest bardzo nudna, szczególnie pod koniec" - Woody Allen


#53 parmenides

parmenides
  • Użytkownik
  • 630 postów
  • SkądZgorzała

Napisano 16 maj 2016 - 18:33

i kadencja spadnie. nie ma ch. we wsi. 



#54 astronom

astronom
  • Użytkownik
  • 1366 postów
  • SkądBurzyn

Napisano 16 maj 2016 - 21:18

Jeśli jest ciągle w twarz to pół biedy. Problem zaczyna się gdy wiatr jest boczny, albo na dodatek zmienny. Do tej pory producenci kół sobie nie poradzili w 100% z tym tematem, więc czekajmy cierpliwie :P

 

Mam pomysła:  koło ze zmienną wysokością profilu ;)


www.youtube.com/user/AstronomzBurzyna

 

"Myślę też, że podatek paliwowy powinien być też od rowerów pobierany. Bo jak jedziesz rowerem, to nie jedziesz autem. A jakbyś jechał autem, to byś go zapłacił, czyli oszukujesz państwo nie jadąc autem. Czyli ergo powinieneś płacić na rowerze ekwiwalent mediany spalanego paliwa na 100km po cenach PKN Orlen..."


#55 Koniunl

Koniunl
  • Użytkownik
  • 685 postów
  • SkądHolandia

Napisano 16 maj 2016 - 21:24

Wypada mi się wypowiedzieć, bo tu gdzie mieszkam wieje niemalże zawsze. Dolny chwyt, wysoka kadencja, jak najbardziej obcisłe ciuchy (o ostatnim chyba nikt tu nie wspomniał jeszcze). Nie ma nic gorszego, niż jazda przy mocnym wietrze w ubraniu działającym jak spadochron.


#56 piotrkol

piotrkol
  • Użytkownik
  • 1984 postów
  • SkądBrzesko

Napisano 16 maj 2016 - 21:34

Jak to boczny wiatr nie ma zalet? Ma - jak wieje z boku, to nie wieje z przodu i to jest ogromna zaleta :P 



53608702113_1697d8a0bf_o.png 53120563481_c30890a179_o.png 41936344895_5d8a499da7_o.png 50927423167_21cc9455fd_o.png 51000815092_a2fafceb67_o.png 49380949278_d7c6896025_o.png

248


#57 freak78

freak78
  • Użytkownik
  • 55 postów

Napisano 17 maj 2016 - 20:05

Witam, dziś znów robiłem sobie czasówkę na 19 km przed snem, mam taką fajna trasę przez wiochy jak na krótko chcę zrobić wypad na rower, a do czego zmierzam, mianowicie była dziś dość neutralna pogoda z lekkim wiatrem, lub prawie bez niego, i po regeneracji organizmu przez 2 dni, jakoś mi się jechało bez napinki, czuć przyrost mocy po ostatnich jazdach w tamtym tygodniu, kiedy co rusz wiało w trasie... Wiatr ma swoje zalety, bo utrudnia treningi, wyrabia moc i ćwiczy charakter :)

 

A tu: https://www.youtube....h?v=KHsTn7ketto

 

ogólnie trochę dłuższy filmik z tych zawodów z silnym wiatrem, kolarzy zawrócono, ciekawe, jak szybko  ci kolarze pojechali z takim wiatrem  w plecy :)



#58 Szolantic

Szolantic
  • Użytkownik
  • 112 postów

Napisano 26 maj 2016 - 20:27

Jutro powinien być powolny wiatr z czego się bardzo cieszę, choć wyjeżdżam pojutrze :P



Dodaj odpowiedź