Skocz do zawartości


Zdjęcie

Pytanie O Zmiane Geometrii Roweru


4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Monowiec

Monowiec
  • Użytkownik
  • 835 postów
  • SkądKraków

Napisano 13 październik 2016 - 22:24

Cześć,

nosze się z zamiarem złożenia zimówki, ostre/ss

chciałbym się zapytać jak zmieni się geometria i jak rower będzie się prowadzić gdy wprowadzę pewną zmianę:

Rama:

Podsiodłowa: 59 cm

Pozioma: 55,7 cm

Główka: 17 cm

Kąt główki: 73 stopnie

Kąt podsiodłowej: 73.5 stopnia

 

Oryginalnie do ramy jest widelec z wyprzedzeniem 45 mm i wysokością od osi piasty do bieżni łożysk - 390 mm

Ja chciałbym włożyć tam widelec, pewnie trekkingowy z wysokością od 405mm do 420mm, nie mam pojęcia jakie w takich widelcach jest wyprzedzenie(ktoś coś wie?)

i tego pytanie dotyczy, jak rower będzie się zachowywać jak założę do niego wyższy widelec?

 

Będę wdzięczny za rady :)



#2 nick

nick
  • Użytkownik
  • 2246 postów
  • Skądkrakow

Napisano 13 październik 2016 - 22:37

ż mojej praktyki - będzie owiele mniej stabilny.  pozdr



#3 Mac

Mac
  • Użytkownik
  • 418 postów
  • SkądPuławy

Napisano 14 październik 2016 - 09:28

Bedzie skręcał bardzo leniwie, z oporem i niestabilnie...prowadzenie będzie tragiczne..skręcisz kierownica i bedziesz czekał pół minuty na reakcję :)



#4 Gosc_marvelo_*

Gosc_marvelo_*
  • Gość

Napisano 14 październik 2016 - 17:20

Wpływ zmiany widelca na inny trudno przewidzieć, bo zmiana jednej wielkości pociąga za sobą zmianę innej. Wyższy widelec zasadniczo podniesie główkę ramy, co spowoduje zmniejszenie wartości kątów ramy (względem podłoża). Ale nie znając konkretnej wartości offsetu (po angielski mówią na to czasem "rake") widelca nie można stwierdzić jednoznacznie, jak zmieni się prowadzenie roweru. Jeśli założysz widelec o takim samym offsecie, tylko wyższy, to można ogólnie powiedzieć, że rower zrobi się bardziej leniwy w prowadzeniu, ale już zakładając widelec o offsecie 50 mm (zamiast 45 mm) wypadkowy "trail" (po polsku chyba mówi się na to "ślad" albo "ciąg") może zostać zachowany. Pomimo tego, rozstaw (baza) kół nieznacznie wzrośnie, więc rower i tak będzie się zachowywał nieco inaczej (bo zmieni się choćby rozkład masy na koła).

Nie jestem pewien, ale wydaje mi się, że widelce trekkingowe mogą mieć większy offset niż typowe szosowe 45 mm, bo główki ram w takich rowerach mają mniejsze kąty, a także wypadkowa wielkość koła trekkingowego (z racji grubszych opon) jest większa, a wielkość koła też ma wpływ na "trail".

W rowerach 29er widelce mają czasem offset ponad 50 mm po to, by rowery nie były zbyt mułowate w prowadzeniu.

 

 

 

 



#5 Monowiec

Monowiec
  • Użytkownik
  • 835 postów
  • SkądKraków

Napisano 15 październik 2016 - 11:28

Super, dzięki za te wszystkie informacje. W takim razie wstrzymam się z takim rozwiązaniem i poszukam czegoś sensownego, nawet jakiej stalowej kolarki.

Tak w drugą stronę.
Jak do ramy gdzie mam widelec 385mm długości z offsetem 45mm dam widelec co ma 370mm i offset 30mm to będzie bardziej nerwowy i zwrotniejszy?

Wysłane z mojego SM-G800F przy użyciu Tapatalka





Dodaj odpowiedź