Skocz do zawartości


Czy W Korbie 50/38 Można Wymienić Zębatki Na 40/26 ?

korba endurance

8 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gosc_Thorwald_*

Gosc_Thorwald_*
  • Gość

Napisano 03 listopad 2016 - 08:52

Witam

Zastanawiam się nad zakupem roweru typu szosa/endurance lub gravel. Niestety przy baranku jak są przerzutki szosowe są i korby szosowe np. 50/38. Niestety do dla mnie dużo za twardo. Mam zamiar jeździć turystycznie w górach, także w Alpach. Potrzebuję dużo bardziej miękkich przełożeń np. 40/26. Czy przy zachowaniu przerzutki szosowej np. Sora/Tiagra można w korbie wymienić zębatki na 40/26 ?



#2 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8543 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 03 listopad 2016 - 09:10

Nie możesz, bo BCD (rozstaw śrub montażowych) nie pozwala na zamontowanie tak małej tarczy jak 26T.

 

Natomiast możesz zmienić cały mechanizm korbowy - jednak jeżeli masz nowoczesny napęd 11-rzędowy, licz się z tym, że nie dostaniesz przedniej przerzutki MTB z wózkiem dostosowanym do tak małych tarcz. Będziesz skazany pozostanie przy przerzutce szosowej, która może nie pracować najlepiej z tak małymi tarczami (choć nic nie jest przesądzone, równie dobrze może pracować bardzo przyzwoicie).

 

Rozwiązanie dla Ciebie to manetki 10-rzędowe, przerzutka przednia MTB na 10 rzędów i korba MTB, np. SLX FC-M675. Całość powinna chodzić bardzo przyzwoicie.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#3 Gosc_Thorwald_*

Gosc_Thorwald_*
  • Gość

Napisano 03 listopad 2016 - 10:03

Jeżeli mówimy np: o 11 rzędowej przerzutce przy korbie Sram Rival 11 50/34 to ile da się zejść wymieniając same tarcze ? 42/30 ?42/28 ?

 

Jak już bym wymieniał to jakie tarcze polecacie ? Oczywiście tanie i trwałe :-)    

Parę gram w tą czy tamtą nie ma znaczenia.



#4 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8543 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 03 listopad 2016 - 17:32

Na korbę kompaktową mniejszej tarczy niż 34T już nie założysz. Możesz tylko manipulować rozmiarem dużej tarczy, np. zamienić ją na 46T - stracisz wówczas na całkowitym zakresie przełożeń, ale zmiana biegów "z przodu" będzie łatwiejsza dzięki mniejszej różnicy wielkości tarcz.

 

W przypadku SRAM-a sprawa jest nieco łatwiejsza, bo 11- i 10-rzędowe przerzutki przednie są ze sobą generalnie kompatybilne. A to daje Tobie możliwość dobrania np. korby FC-M675 i przerzutki 10-rzędowej SRAM do MTB. Całość powinna pracować bardzo dobrze i z zachowaniem możliwości pracy z manetkami 11-rzędowymi.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#5 Gosc_kobrys_*

Gosc_kobrys_*
  • Gość

Napisano 03 listopad 2016 - 17:58

A dlaczego nie iść w kasetę o bardzo dużym rozmiarze koronek?



#6 Gosc_Thorwald_*

Gosc_Thorwald_*
  • Gość

Napisano 03 listopad 2016 - 19:09

A dlaczego nie iść w kasetę o bardzo dużym rozmiarze koronek?

 

Bo waga, bo cena, bo nie do końca rozwiązuje problem.



#7 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8543 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 03 listopad 2016 - 19:52

Akurat cena przemawia zdecydowanie za kasetą. Sunrace'a CSMX8 dostaniesz u mnie za niecałe 300 zł, a nowa korba i przerzutka to znacznie większy wydatek.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#8 Gosc_kobrys_*

Gosc_kobrys_*
  • Gość

Napisano 03 listopad 2016 - 22:05

Pamiętam jak dziś rozmowę z Sylwestrem Szmydem, kiedy przyznawał się, że na najbardziej szalonych etapach Giro gdzie były 3 duże góry na etapie co drugi zawodnik w tym on jechał na kasetach MTB.

 

Tutaj kolego oczywiście Twoja dowolność w konfiguracji swojego roweru w czym życzę Ci powodzenia.



#9 Gosc_Thorwald_*

Gosc_Thorwald_*
  • Gość

Napisano 03 listopad 2016 - 23:16

Ok. Rzeczywiście te nowe ogromne kasety łatwiej wymienić niż wymieniać korbę. Trochę nie byłem na bieżąco z postępem z kasetami. Dotąd stosowałem max 32. Z dużych kaset widziałem tylko potwory 10-50.





Dodaj odpowiedź