Skocz do zawartości


Zdjęcie

Rzężenie / Trzeszczenie Napędu?


30 odpowiedzi w tym temacie

#1 Razill

Razill
  • Użytkownik
  • 69 postów

Napisano 22 listopad 2016 - 12:30

Witam

Mam następujący problem,rower  merida scultura 300 strasznie rzęzi mi podczas jazdy na stojąco.

Dzwięk ten pojawia się zwłaszcza podczas podjazdów z niską kadencją kiedy mocno ciśnie się w korby.

Myślałem że problem dotyczy napędu więc dwukrotnie wyczyściłem oraz nasmarowałem korbę, jednak zupełnie nic to nie dało.

Łańcuch był wyciągnięty więc też go podmieniłem zero efektu.

Myślałem że to buty/bloki więc też spróbowałem w innych ale bez efektu.

Najgorsze jest to że nie wiem skąd ten dzwięk dobiega, wydaje mi się że gdzieś z okolic napędu ale nie jestem pewien skąd dokładnie.

Próbowałem na trenażerze odnaleźć ten dźwięk, jednak na na trenażerze on nie występuje.

Dzwięk ten towarzyszy mi już długo i za cholere nie mogę go zlikwidować, już nawet ramę oglądałem czy nie pękła.

Macie może jakieś pomysły co by jeszcze sprawdzić?

 



#2 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8556 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 22 listopad 2016 - 12:43

Milion rzeczy może nie działać poprawnie, począwszy od zużytego suportu, a na niedokręconych sterach lub zaciskach kół skończywszy.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#3 ROZMIAR

ROZMIAR
  • Użytkownik
  • 3204 postów
  • SkądPoznań

Napisano 22 listopad 2016 - 12:50

Trze korba, łańcuch. Napęd i ogólnie rower jest za mało sztywny. Oddal przerzutkę przednią.


7602ede9d85aa0ebmed.png
 
Więcej satysfakcji daje dobra forma niż dobry sprzęt.

logo_phpBB.gif

 
 


#4 nick

nick
  • Użytkownik
  • 2246 postów
  • Skądkrakow

Napisano 22 listopad 2016 - 14:38

Ocieranie o sanki przedniej przerzutki jest łatwo zidentyfikować. Więc chyba nie tu przyczyna. Jak napisał Mikroos, wiele tego. Trzeba eliminować po kolei.  pozdr



#5 Razill

Razill
  • Użytkownik
  • 69 postów

Napisano 22 listopad 2016 - 22:41

Zastanawiam się czy może piasty tylnej nie przesmarować?

 



#6 Gosc_tobo_*

Gosc_tobo_*
  • Gość

Napisano 23 listopad 2016 - 08:38

Dobrze byłoby gdyby ktoś z Tobą pojechał i posłuchał/popatrzył, inaczej to jest forumowe gdybanie.

Jadąc na trenażerze zmieniasz koło/oponę?



#7 Razill

Razill
  • Użytkownik
  • 69 postów

Napisano 23 listopad 2016 - 08:56

Oponę tylko zmieniam kurde jechał ostatnio ze mną kolega ale też zglupial. Najlepiej by było olac to i jak coś się urwie to przynajmniej będę wiedział co ale siara trochę jak tak zezi jak stare Wigry 😀

#8 Greek

Greek
  • Użytkownik
  • 2090 postów
  • SkądKraków

Napisano 23 listopad 2016 - 10:33

Zdemontuj stery, przeczyść, zamontuj.


"Najgorsze koło czyni najwięcej hałasu", Antoine de Rivarol

 

Ragazza Ravennesa

 


#9 Razill

Razill
  • Użytkownik
  • 69 postów

Napisano 23 listopad 2016 - 11:15

O widzisz to jest pomysł swoją drogą tę stery są dziwne mają dwie śruby jedna to cały top cap a druga wewnątrz pewnie od ekspandera. Dziwi mnie natomiast fakt że jak odkrece całkiem top cap i poluzuje mostek to nie widzę luzu Na sterach nie ważne z jaką siła dokrecam ten kapsel już jest taki sam

#10 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8556 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 23 listopad 2016 - 11:47

Skoro nie widzisz luzu, to tym bardziej wysuń widelec, sprawdź co się dzieje w środku i wsuń go z powrotem, a potem skręć wszystko od nowa.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#11 Cyklo Ziutek

Cyklo Ziutek
  • Użytkownik
  • 1050 postów
  • SkądPuławy

Napisano 24 listopad 2016 - 10:27

Jak odgłosy się nasilają przy twardym obrocie to raczej stawiałbym na suport lub tylną piastę.

 

Tak czy inaczej rower po sezonie trzeba rozkręcić, wyczyścić i nałożyć nowe smary.



#12 Razill

Razill
  • Użytkownik
  • 69 postów

Napisano 24 listopad 2016 - 13:05

Na suporcie luzów nie stwierdziłem rozbiorę w weekend tylną piastę oraz stery wszytko wyczyszczę  i przesmaruje.

 



#13 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8556 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 24 listopad 2016 - 13:10

Na suporcie nie musi być luzów. Bardzo często trzeszczy zanim jeszcze powstaną.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#14 Cyklo Ziutek

Cyklo Ziutek
  • Użytkownik
  • 1050 postów
  • SkądPuławy

Napisano 24 listopad 2016 - 13:16

Na suporcie nie musi być luzów. Bardzo często trzeszczy zanim jeszcze powstaną.

Dokładnie, luzy na suporcie to wymiana. Mam press-fit i z własnego doświadczenia wiem, że wyczyszczenie z piachu mu nie szkodzi :).

Tak prawdę mówiąc to nawet nie wiemy na jakich komponentach jeździ @Razill. Samo posiadanie danej marki jeszcze niczego nie gwarantuje. Był niedawno temat o sterach FSA.

Zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć. Tylko czasami wymaga to kupienia odpowiednich kluczy i trochę pojęcia o mechanice ogólnej.



#15 Razill

Razill
  • Użytkownik
  • 69 postów

Napisano 24 listopad 2016 - 13:21

Pojęcie jakieś tam mam wcześniej trochę się ścigałem na mtb więc dłubać musiałem, chciałbym po prostu odnaleźć przyczynę bez wymieniania połowy roweru hehe. Tym bardziej że na przyszły sezon mam już i tak sporo wydatków :D

Model to dokładnie ten: http://www.rowerymer...wer-merida.html



#16 Cyklo Ziutek

Cyklo Ziutek
  • Użytkownik
  • 1050 postów
  • SkądPuławy

Napisano 24 listopad 2016 - 13:37

Pojęcie jakieś tam mam wcześniej trochę się ścigałem na mtb więc dłubać musiałem, chciałbym po prostu odnaleźć przyczynę bez wymieniania połowy roweru hehe. Tym bardziej że na przyszły sezon mam już i tak sporo wydatków :D

Model to dokładnie ten: http://www.rowerymer...wer-merida.html

Jak chcesz usnąć usterkę na zasadzie wymiany podzespołów, no to powodzenia. To nie komputerek.

Piszesz drugi dzień i liczysz na cudowne uzdrowienie :).

Do tej pory już byś rozebrał i złożył cały rower.



#17 ROZMIAR

ROZMIAR
  • Użytkownik
  • 3204 postów
  • SkądPoznań

Napisano 24 listopad 2016 - 14:42

Rzężenie czy skrzypienie czy trzeszczenie?


7602ede9d85aa0ebmed.png
 
Więcej satysfakcji daje dobra forma niż dobry sprzęt.

logo_phpBB.gif

 
 


#18 Razill

Razill
  • Użytkownik
  • 69 postów

Napisano 24 listopad 2016 - 17:47

Raczej takie trzeszczenie, możliwe że to coś z tylnią piasta bo coś jakby szura w niej. Poza tym nakrętka kontrująca od strony kasety jest luźna można ją palcami odkręcić jednak zgubiłem gdzieś bacik i nie mam teraz jak jej rozebrać muszę jutro gdzieś kupić bacik i spróbować.

 



#19 Cyklo Ziutek

Cyklo Ziutek
  • Użytkownik
  • 1050 postów
  • SkądPuławy

Napisano 25 listopad 2016 - 08:01

Raczej takie trzeszczenie, możliwe że to coś z tylnią piasta bo coś jakby szura w niej. Poza tym nakrętka kontrująca od strony kasety jest luźna można ją palcami odkręcić jednak zgubiłem gdzieś bacik i nie mam teraz jak jej rozebrać muszę jutro gdzieś kupić bacik i spróbować.

No to są już hity :).

Jak liczysz, że to samo ustanie to pewnie masz rację, ale konusy i kulki będziesz miał do wymiany. A możne już są.

Niestety trzeba zaopatrzyć się w klucz do konusów i jechać z tematem. Bębenek przy okazji też sobie obsłuż. Tak jak już pisałem wcześniej rowerowi po sezonie nowe smary się należą!

Jak myłeś rower pod Karcherem, to sprawa jest prosta. Piasty w tych kołach wręcz to "uwielbiają".


  • bocian2012 lubi to

#20 Razill

Razill
  • Użytkownik
  • 69 postów

Napisano 25 listopad 2016 - 20:49

Ok udało się odkręcić kasetę i ujrzałem takie oto cudo:

gallery_14809_206_807589.jpggallery_14809_206_379025.jpg





Dodaj odpowiedź