Skocz do zawartości


Zdjęcie

Napęd 1X10 Do Przełaja


11 odpowiedzi w tym temacie

#1 qzn

qzn
  • Użytkownik
  • 534 postów
  • SkądWrocław

Napisano 12 grudzień 2016 - 16:35

Urodził mi się taki pomysł:

 

Klamki 2x10 sram , z lewej zdemontować dźwignię przerzutki

 

RD sram x9 - 10-rzędowa ze sprzęgłem

 

Korbę mam w miarę świeżą tiagrę 4700, wrzucił bym na nią zębatkę NW - Banless powinien mieć niedługo coś na 110 bcd 4 śruby, myślę jeszcze czy nie powinna być z offsetem i jaka ilość zębów

 

Kaseta 11-36 (też jeszcze myślę o dobrej rozpiętości).

 

Do tego jakiś łapacz łańcucha i ew. bashguard.

 

Ma prawo pyknąć? Macie jakieś pomysły czego jeszcze by trzeba albo bez czego można się obejść, jak to ogarnąć dobrze i tanio (nie musi być szybko :) ).



#2 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 12 grudzień 2016 - 16:57

 

 

 myślę jeszcze czy nie powinna być z offsetem

No jak? Linia łańcucha korb 2rz szosowych wynosi 43,5mm i wyznaczona jest dokładnie na środku pomiędzy zębatkami tejże korby. Taką zębatkę NW wkręcisz pewnie w miejsce młynka, a więc jej pozycja wyniesie ok. 40mm, a jakbyś dał jeszcze offset to wyszła by na 38mm gdzie tymczasem kaseta szosowa na piaście 130mm ma LŁ 43,5, a na piaście 135 45mm.

Mylisz z 2rz korbami MTB gdzie na kasecie mamy ok. 45mm, a na korbie 48,8mm. Do takiej korby konieczny jest wręcz offset.

 

Prawda jest taka, że 2rz korby szosowe średnio nadają się na przeróbkę na 1xX, lepsze były by 3rz korby, gdzie na środkowym blacie mamy 45mm co zgrało by się z szosową kasetą na piaście MTB, a z offsetem praktycznie wyszło by idealnie dla piasty 130mm..


  • pimpf i qzn lubią to

#3 qzn

qzn
  • Użytkownik
  • 534 postów
  • SkądWrocław

Napisano 12 grudzień 2016 - 17:16

ale dlatego ujemnym offsetem :) Wtedy oczywiście bez bashguardu.

 

ewentualnie offset i wrzucić na zewnętrzną.

Piasta 130.



#4 FOBOS

FOBOS
  • Użytkownik
  • 392 postów
  • SkądReykjavík

Napisano 12 grudzień 2016 - 18:42

lepiej ostre na alfine w skarpetach  ?



#5 qzn

qzn
  • Użytkownik
  • 534 postów
  • SkądWrocław

Napisano 12 grudzień 2016 - 18:44

ostre już mam :D



#6 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 12 grudzień 2016 - 19:00

ale dlatego ujemnym offsetem :) Wtedy oczywiście bez bashguardu.

 

ewentualnie offset i wrzucić na zewnętrzną.

Piasta 130.

A są takie zębatki w ogóle? Tu trzeba by uzyskać takie położenie zębów, by pokryło się idealnie ze środkiem ramion pająka korby. Jeśli są takie zębatki, to niezależnie czy przykręcisz ją w miejsce zewnętrznego czy środkowego blatu, pozycja zębów wyjdzie w tym samym miejscu. Offset dodatni 2mm i przykręcenie w pozycji zewnętrznej da LŁ ok. 49mm, tak być nie może, musi i tu i tu być ujemny ok. -2mm.

 

Zębatka Wolfa wkręcona w miejsce zewnętrznej pozycjonuje na 47,5mm czyli uzyskujemy coś podobnego do układu w MTB, też + kilka mm

http://www.wolftooth...-shimano-cranks

 

Oni zalecają montaż na zewnątrz:

  • Chainline - varies - these rings can be mounted in either the big or small ring position on a double cranksets.  The most common mounting is in the big ring position because of chainstay clearance.  The ring centerline is ~2mm from the ring's mounting face so they usually sit about 2mm closer to the frame than the stock big ring (depends on the stock ring)

  • qzn lubi to

#7 qzn

qzn
  • Użytkownik
  • 534 postów
  • SkądWrocław

Napisano 12 grudzień 2016 - 19:06

po prawdzie nie wiem czy są, bo tak jak napisałeś źle zrozumiałem co to offset w mtb :)

 

Mi się nie śpieszy, napiszę do znajomego który ostatnio wycinał mi zębatki w cnc, pomyśli się, może coś się urodzi.

Pytanie jak duży problem jest z jazdą na LŁ 40 - w sumie przełaje 1x istnieją nie od dziś, w większości robione właśnie tak na zwykłych korbach z bashguardem, więc chyba można. Z zębatkami NW będzie chyba jeszcze lepiej.



#8 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8543 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 12 grudzień 2016 - 19:13

Nikt nie powiedział, że tarcza musi wypadać dokładnie w połowie kasety.

 

Moim zdaniem znacznie lepiej jest ustawić ją tak, aby wypadała na wprost koronki, na której będziesz najczęściej jeździł. Zresztą 2 mm w jedną czy w drugą stronę to dzielenie włosa na czworo - skoro mamy na rynku przełajówki z piastami 130 i 135 mm, które jeżdżą na tych samych korbach, a koła z 29erów przełożone do przełajówek chodzą jak złoto, to trudno o lepszy dowód, że nie robi to większej różnicy.


  • radomir82 i qzn lubią to

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#9 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 12 grudzień 2016 - 19:14

Generalnie jakby coś takiego było, to miał byś najlepsze położenie.

 

Tu nie jest 2mm w te czy we wte lecz 4. No ale tak jak napisałem, w MTB działa z przesunięciem nawet 5/6mm więc i tu będzie.

 

Piasty 135mm (MTB dają LŁ ok. 45mm), a więc taka korba szosowa 1rz z zębatką na pozycji 47,5 da całkiem przyzwoitą linię łańcucha.


  • qzn lubi to

#10 qzn

qzn
  • Użytkownik
  • 534 postów
  • SkądWrocław

Napisano 12 grudzień 2016 - 19:27

ok, to z tej strony jasność. Jakieś pomysły na to ile zębów blat i kaseta?



#11 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 12 grudzień 2016 - 21:10

Tak:

http://www.ritzelrechner.de

:D


  • qzn lubi to

#12 qzn

qzn
  • Użytkownik
  • 534 postów
  • SkądWrocław

Napisano 12 grudzień 2016 - 21:40

dzięki, czyli 38 + 11-32 da mi to co teraz mam w fajny sposób.

co do zębatki http://www.wolftooth...-shimano-cranks- ta ma "dodatni" offset żeby prostować linię do cx.





Dodaj odpowiedź