Skocz do zawartości


Zdjęcie

Przesunięta Korba Względem Osi Ramy


12 odpowiedzi w tym temacie

#1 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 25 grudzień 2016 - 10:02

Takie świąteczne pytanko, czy spotkaliście się z fabrycznymi rowerami, w których odległość ramion od osi ramy (chyba najprościej od dolnej rury) była różna z lewej i prawej strony, a jeśli tak, to ile wynoszą wasze przesunięcia, czy jest to normalne i nie czuć tego w trakcie jazdy?

 

Pytam, bo wiele osób wpada na pomysł zmiany linii łańcucha w korbach HT2 poprzez odwrotne podłożenie podkładek korb MTB przez co lewe ramie oddali się od osi ramy bardziej o 5mm niż prawe. Moim zdaniem jest to idiotyczny pomysł, no ale ponoć takie nierówności są normą w rowerach szosowych. JA się z tym nie spotkałem nigdy, a wy?



#2 HESHER

HESHER
  • Użytkownik
  • 305 postów

Napisano 25 grudzień 2016 - 12:48

w rowerze szosowym kellysa model z roku 2011, mam symetrycznie, wrecz idealnie, linia lancucha na zebatce 50z jest w linni prostej gdy lancuch stylu jest na 4, 5 zebatce liczac od najmniejszej. natomiast w ramie leader fox  dragstar juz niestety tak latwo z ustawieniem mi nie poszlo by jedna zebatka z przodu 34z obsluzyla mi sprawnie cala kasete jedenastorzedową, mialem zalozyc pod suport po jednej podkladce na strone ale niestety zalozylem dwie na strone lewa, te 2mm nie odczuwam by bylo jakos niewygodnie  przy jeździe rowerem



#3 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8554 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 25 grudzień 2016 - 19:46

Nigdy nie jest normą odsunięcie od osi roweru, to zawsze świadczy o jakimś odchyleniu od normalności. Natomiast odsunięcie od rurek ramy to norma - przecież "chainstays" w bardzo wielu ramach są asymetryczne!

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#4 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 25 grudzień 2016 - 21:18

Od rurek widełek tak, ale czy od dolnej rury lub podsiodłówki także? Moim zdaniem nie, dla tego pytam: ile jest takich przypadków, bo ponoć są?

#5 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8554 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 25 grudzień 2016 - 21:56

Przykładowo w ramach BBright dolna rura jest asymetryczna, więc mierzenie odległości od jej ścianek jest błędne z założenia. Istotna jest oś symetrii ramy, a nie ścianka rury.

Zamiast dzielić włos na czworo i tworzyć sztuczne dylematy i problemy, należy po prostu mierzyć ramę poprawnie.

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#6 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 25 grudzień 2016 - 22:13

To jak jest poprawnie? W klasycznym rowerze dolna rura była by symetryczna, jak inczej znaleźć jej środek?

Są też takie schematy węzłów suportowych Shimano z których wynika, że chyba nie zawsze jest ta symetria. Dla mnie to dziwne ale...

#7 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8554 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 25 grudzień 2016 - 22:26

Możesz np. pociągnąć żyłkę od główki ramy do dropoutów z tyłu (na pewno będą się rozchodziły symetrycznie) albo ustawić obie korby w tym samym kierunku i zmierzyć odległość ich końców od dropoutów z tyłu.

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#8 ROZMIAR

ROZMIAR
  • Użytkownik
  • 3204 postów
  • SkądPoznań

Napisano 25 grudzień 2016 - 22:43

jak masz niesymetrycznie, wyrównaj na bloku pod butem.


7602ede9d85aa0ebmed.png
 
Więcej satysfakcji daje dobra forma niż dobry sprzęt.

logo_phpBB.gif

 
 


#9 HESHER

HESHER
  • Użytkownik
  • 305 postów

Napisano 25 grudzień 2016 - 23:08

dobre hehe, fakt w butach bloki mozna przesuwać , ogolnie chodzi tutaj o to ze jak siedzisz na siodelku to ramiona korby wraz z przykreconymi do niej pedalami i podpietymi butami musza  byc symetrycznie ustawiona do rury podsiodlowej , chodzi tu o poprawna pozycje a rowerze poto by jakis krzywizn ciala czy kontuzji sie nie nabawic, odnosnie ram , cannondale zaczal produkowac ramy z asymetrycznym tylnym trojkontem hehe.



#10 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 25 grudzień 2016 - 23:33

 

 

do dropoutów z tyłu

Do czego?

 

Rozmiar, tu nie chodzi o mnie, jak mam wszystko równo, ale tak jak napisałem w pierwszym poście, ponoć jest to często obserwowane i nie jest niczym dziwnym (????) Dla mnie jest to dziwne, bo też uważam, że powinno być idealnie równo. Ale może ta opinia wyszła z niepoprawnego pomiaru?

 

Przesuwanie bloków ok, ale gdy nie ma innego wyjścia. Celowo przesuwać korbę by polepszyć o 2,5mm linię łańcucha w napędzie 1xX, psując jednocześnie sobie ustawienie korb względem osi ramy o 5mm? To jest raczej chore, bo 5mm to nie 1mm, którego można by nawet nie odczuć lub wyregulować właśnie blokiem.

 

Był tu temat, bo nawet sam go czytałem kiedyś, w którym chłopaki właśnie kilka takich niesymetryczności wymienili. Nie mogę tego znaleźć teraz, by odtworzyć tamte wartości.



#11 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8554 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 25 grudzień 2016 - 23:40

Do wypustów do montażu tylnego koła ;)

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#12 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 25 grudzień 2016 - 23:49

czyli do środka pomiędzy hakami?



#13 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8554 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 26 grudzień 2016 - 00:21

Albo tak, albo do każdego haka z osobna, bo one na 100% sa symetryczne względem ra. Y.

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?




Dodaj odpowiedź