Skocz do zawartości


Zdjęcie

Mtb Qr Na Thru Bolt


13 odpowiedzi w tym temacie

#1 adamos79

adamos79
  • Użytkownik
  • 151 postów

Napisano 26 grudzień 2016 - 14:36

Cześć, spotkał się ktoś z przeróbką zwykłych zacisków do kół QR (quick release), na zaciski DT Swiss RWS, mam okazjće kupić rower MTB z ramą karbonową od znajomego, ale na zwykłe zaciski. Koła w tym rowerze są raczej treningowe, więc na bank będę inwestował w koła wyścigowe, przy okazji mogę wyposażyć je w piasty Thru bolt, mam rozumieć, że wtedy hak ramy, który nominalnie jest na zacisk 5mm przyjmie 10mm thru bolt ? to samo dotyczy amortyzatora przedniego, chyba z przodu jest 9mm, lub odwrotnie :)

Fajnie gdyby ktoś się wypowiedział na ten temat, bo sztywna oś trochę korci, gdyby udało się choć trochę poprawić sztywność na tych zaciskach to odpuściłbym sztywne osie. Rower jest do wzięcia za ok 4tyś, rama karbon, amortyzator Reba, osprzet sram x0, kółka mavic crossride 29, 2tys przeznaczyłbym na nowe koła.

 

Czy lepiej w ogóle odpuścić i szukać za 6tys docelowo karbonu ze sztywnymi osiami i lepszymi kolami... ?

 

Wiem, że mtb to nie główny temat tego forum, ale może ktoś przerabiał temat...

 

Dzięki za jakiekolwiek uwagi.

 

ps. jeźdźcem jestem raczej średnim, ale z ambicjami, waga 76kg ;) z nastawieniem głownie na maratony.
 



#2 2xB

2xB
  • Użytkownik
  • 72 postów

Napisano 26 grudzień 2016 - 17:17

z tego co mi wiadomo osie dt 10 i 9mm podchodza pod haki na qr... sam planuje z tej możliwości skorzystac przy nowych kolach przelajowych... swoja droga troche slabo z tymi osiami, szczegolnie na przodzie oski 15tki sa standardem od dłuższego czasu... troche szkoda inwwstowac w kola jak za chwilę będziesz wymienial amortyzator na taki ze sztywna osia

#3 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 26 grudzień 2016 - 17:28

Trzeba niestety osie wymienić. To nie jest tylko podmiana szpki. Poza tym nie każdą piastę da się tak konwertować, Novatec ma takie piasty oznaczone jako 4w1, niektóre DT też się da, ale czy inne?

Na tył TB 10mm będzie pasowało, z przodu szpilka ma chyba 9mm

#4 adamos79

adamos79
  • Użytkownik
  • 151 postów

Napisano 26 grudzień 2016 - 17:54

Piasty przy montażu nowych kół miałbym pod 9 i 10mm, także tylko szpilki dochodzą, pytanie czy warto iść w półśrodki mając dość dobry rower do zakupu ze znanego źródła, czy jednak kupić już cały rower bez składania nowych kół za ok 6tyś, może odrobinę więcej...



#5 2xB

2xB
  • Użytkownik
  • 72 postów

Napisano 26 grudzień 2016 - 18:17

szansa na to ze kupisz rower od razu na dobrych kolach jest mala, w przypadku nowek za 6tys żadna... pytanie czy zalezy ci na tym karbonie... ja bym poszukal jakiejś nowki alu, w aktualnej geometrii i na osprzecie może nieco gorszym ale tanszym do utrzymania...

zeby daleko nie szukac np taki canyon:
https://www.canyon.c...-al-sl-7-9.html

choc w okresie wyprzedazowym napewno da sie lepsze okazje niz canyon dorwac

#6 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 26 grudzień 2016 - 21:04

Piasty przy montażu nowych kół miałbym pod 9 i 10mm, także tylko szpilki dochodzą, 

A skąd wiesz, że masz/będziesz miał konwertowalne piasty? Toż ci tłumaczę, konwersja nie polega tylko na wymianie szpilki, tylko na wymianie osi w którą wejdzie większej średnicy szpilka. Na przykładzie Nowateca 4w1, możesz kupić wersję z osią pod cienką szpilkę qr, ale możesz w niej wymienić oś i wsadzisz grubą szpilkę TB.

 

Chodzi o to, że szpilka 10mm zastępuje te wystające końcówki ośki, to na szpilce oprze się całe koło. W cienkim QR tak nie jest, koło nie opiera się na szpilce lecz osi lub kapslach, które są jakby przedłużeniem osi. 

 

Zobacz ten filmik:

On przerabia taką piastę 4w1 ze zwykłego QR na grubą szpilkę, chyba 10 czy 12mm. Jak zauważasz, wymiana nie polega tylko na wymianie szpilki, ale także kapsli. Oś w jego piaście jest już odpowiednio duża i mieści się w niej grubszej średnicy szpilka (tu są już kapsle jako redukcja). W tradycyjnym QR nic grubszego poza 5mm nie wejdzie.

 

Tu jest taki zestaw osi i szpilek:

http://rowerowy.inte...4in1-1.jpg.webp

Ty nie wiesz na tę chwilę jaki będziesz miał zestaw piast, więc tak naprawdę możemy sobie gdybać. Tak jak napisałem, są piasty DT przystosowane do takiej konwersji, ale nie wszystkie. Dostaniesz, to zobaczysz. W każdym bądź razie wymiana dekielków tak czy siak będzie musiała być dokonana.


  • adamos79 lubi to

#7 adamos79

adamos79
  • Użytkownik
  • 151 postów

Napisano 26 grudzień 2016 - 21:26

Miałem nadzieje, że można kupić piasty pod 10/9mm podczas składania nowych kół...

 

Drugi film bardzo przydatny, wygląda na to, że jest to do ogarnięcia...



#8 2xB

2xB
  • Użytkownik
  • 72 postów

Napisano 26 grudzień 2016 - 22:50

tyl bez problemu mozna kupić od razu na thru bolt w firmach składających kola, jak rowniez w kompletnych kolach dt... z przodem to rzeczywiście ciekawostka

#9 adamos79

adamos79
  • Użytkownik
  • 151 postów

Napisano 27 grudzień 2016 - 10:34

Piszą, że na przód wchodzi 9x100 bez problemu...ale chyba tulejki trzeba by wymienić...



#10 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 27 grudzień 2016 - 11:24

Podczas składania nowych kół można zrobić wszystko, ale tu mowa o używkach, a co z nimi można zrobić???
Dopytaj dobrze, poproś o fotki, wiesz już na czym to polega.

#11 adamos79

adamos79
  • Użytkownik
  • 151 postów

Napisano 27 grudzień 2016 - 11:58

Arni- wyraźnie napisałem, że będę koła zmieniał...



#12 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8554 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 27 grudzień 2016 - 13:31

Po prostu potrzebujesz kupić piasty przystosowane do takiej przeróbki, abyś mógł stosować ośki przelotowe zamiast szpilek. I tyle :)


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#13 roweras88

roweras88
  • Użytkownik
  • 725 postów

Napisano 28 grudzień 2016 - 20:15

Novatec 771/772 nadaje się do tego?

#14 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 29 grudzień 2016 - 11:05

Tak, nadaje się, ale z racji aluminiowego bębenka wymaga stosowania kaset z dużą ilością koronek na alu pająku, bo zwykłe kasety zarżną go mimo, iż jest jakaś śmieszna blaszka ABG.

Jest też piasta 882, tak samo konwertowalna, ale już ze stalowym bębenkiem i stalową osią. Nieco cięższa, ale warto dla trwałości



Dodaj odpowiedź