Skocz do zawartości


Zdjęcie

Real Video- Prędkość, Moc -Rzeczywista A Wirtualna


18 odpowiedzi w tym temacie

#1 big75

big75
  • Użytkownik
  • 1560 postów
  • Skądpolska

Napisano 27 grudzień 2016 - 12:10

Nie wiem czy ktoś się nad tym zastanawiał ale wychodzi na to ( przynajmniej w przypadku Tacx Bushido) ,że  polegając tylko na trenażerze bez żadnych  sensorów  nie idzie oporu, mocy do prędkości   dopasować .

 

Najbardziej wkurzająca rzecz przy tych filmach to ...''zbyt mała prędkość''- wtedy 5 km odcinek jedziemy, jedziemy a końca nie widać. Na prostej  może nie tak łatwo  wyłapać ale jest to szczególnie irytujące podczas jazdy pod górę.

 

Kiedy nawet opór jest tak dobrany, że moc Virtualna jest o te  kilka procent większa od rzeczywistej z miernika to i tak szacowana przez trenażer prędkość jest niższa od rzeczywistej z czujnika.  ( powinno chyba  być odwrotnie)

 

Porównywałem sobie na wirtualnym podjeździe - czujnik Wahoo Speed/cadence pokazywał ca 12 km /h , a trenażer w tym samym momencie około..... 2km/h mniej  gdzie moc z trenażera> moc z miernika Obwód koła ustawiony na 2145 .

Jeszcze będę próbował z ,,bezmagnesowym '' Speed sensorem- o ile tablet go wyłapie bo były problemy ostatnio.

 

 

Mam czujniki 2 systemowe ( tzn.ANT+Ble) czyli w tym samym czasie widzę na Tablecie dane z ANT a na komórce BLE ( moc z miernika 4iii) albo odwrotnie w zależności jaką aplikację odpalam.

 

 

Teraz ciekawe pytanie jak to jest w serwerach/programach które umożliwiają współzawodnictwo na żywo  typu ZWIFT.

 

Ustawimy mechanicznie opór na max , wtedy nasza generowana moc z trenażera będzie dużo większa niż ta z rzeczywistego pomiaru mocy.

 

Nie jest to jakaś tam forma cheatingu/oszustwa?

Nigdy nie używałem to nie wiem  ale może mają tam jakieś zabezpieczenia ? 

 



#2 hoffi

hoffi
  • Użytkownik
  • 284 postów
  • SkądPoznań

Napisano 28 grudzień 2016 - 14:07

Może wypowiem się na temat klasycznego trenażera. Mam Tacxa Satori bez opcji Smart. Do zwifta używałem czujników garminowych (CAD + SPEED). Jako że że zwift nie posiadał w bazie Satori bez smarta wybrałem tacxa Blue Motion, który ma takie samo koło zamachowe oraz liczbe ustawień. Zwift nakazał ustawić level manetki na 4, ustawiłem i rzuciłem ją na ziemię, aby nie kusiła i tak jeżdżę. Po zakupie pomiaru mocy sprawdziłem jak się różni moc podawana (przeliczana) w zwifcie do tej faktyczniej z miernika. Wyniki w zwift były zawyżone o około 15%, ale level 4 okazał się najdokładniejszy z nich wszystkich. Po zakupie mocy, prędkość stała się drugorzędna, ponieważ śmigam teraz na moc a nie na prędkość ;)

 

Co do oszukiwania/cheatingu to spotkałem się już w zwifcie, oglądając różnych kolarzy, że np wspina się mocą około 500W z pulsem 125HR :) więc na moje zdecydowanie coś tu nie grało. Zwift nie wie, czy ustawiłeś poprawny level, więc każdy kto ustawi dla swojego trenażera mniejszy opór, aniżeli podany w aplikacji, będzie jechał lżej a wyniki będą obliczane wyłącznie na podstawie kadencji i prędkości koła. Teraz miernik mocy podaje do zwifta dane i mogę w przypadku np niskiej kadencji z dużą mocą podnieść sobie level, ponieważ wiem, że będzie mi pokazywał odpowiednią wartość.

 

Zapomniałem dodać. Startowałem w dwóch czy trzech wyścigach na zwift. Czy ktoś oszukiwał? Mam to w tyłku. Robię to wyłącznie dla siebie a życie zweryfikuje tych, którzy oszukują w realu ;)


  • big75 lubi to

#3 Marcin321

Marcin321
  • Użytkownik
  • 2198 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 28 grudzień 2016 - 19:01

Ciekawe, używam tacx satori pro (nie wiem czy to "pro" coś zmienia) i na zwift zdecydowanie realniej odwzorowane są waty na obciążeniu 5 a nie zalecanym 4. Z tym że porównanie mam tylko do wykresów charakterystyki trenażera, bo pomiaru mocy nie posiadam.

#4 hoffi

hoffi
  • Użytkownik
  • 284 postów
  • SkądPoznań

Napisano 28 grudzień 2016 - 21:42

Ciekawe, używam tacx satori pro (nie wiem czy to "pro" coś zmienia) i na zwift zdecydowanie realniej odwzorowane są waty na obciążeniu 5 a nie zalecanym 4. Z tym że porównanie mam tylko do wykresów charakterystyki trenażera, bo pomiaru mocy nie posiadam.

 

Twój tacx ma funckję smart?

Na levelu 5 bardzo duża rozbieżność była pomiędzy obliczana mocą przez zwifta (HSC 10 - czujniki kadencji i prędkości) a rzeczywistym pomiarem z miernika mocy (power2max + garmin Edge 810), najlepsze wyniki dawał level 4. Dla obliczonej wartości 200W miernik pokazywał około 175W.



#5 Marcin321

Marcin321
  • Użytkownik
  • 2198 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 28 grudzień 2016 - 21:52

To jest model bez smart. Teoretycznie poprzednik blue motion. Ale w sumie to bez większego znaczenia dokąd robię test FTP i treningi na tych samych ustawieniach. A zwift to tylko niepotrzebnie rozprasza na treningu ;)

#6 hoffi

hoffi
  • Użytkownik
  • 284 postów
  • SkądPoznań

Napisano 28 grudzień 2016 - 21:56

To jest model bez smart. Teoretycznie poprzednik blue motion. Ale w sumie to bez większego znaczenia dokąd robię test FTP i treningi na tych samych ustawieniach. A zwift to tylko niepotrzebnie rozprasza na treningu ;)

 

Ja już 5 tydzień lecę treningi ze zwiftem. Nigdy w życiu nie udało mi się wysiedzieć wcześniej 2 godzin na trenażerze, a ze zwiftem nie ma problemu :)



#7 1415chris

1415chris
  • Użytkownik
  • 4482 postów
  • SkądSurrey

Napisano 28 grudzień 2016 - 23:09

Trening? Raczej wirtualne ganianie w tlumie :)

#8 hoffi

hoffi
  • Użytkownik
  • 284 postów
  • SkądPoznań

Napisano 28 grudzień 2016 - 23:18

Trening? Raczej wirtualne ganianie w tlumie :)

 

Tak trening :) Osobnymi formami jazd jest ściganie :)

Możesz ustawić swój trening, czy to interwałowy, czy inny, z taką mocą przez taki czas i jechać wg tego na tej trasie. Możesz także wrzucić jeden z gotowych programów treningowych i także z nich skorzystać. Treningi są oparte na wartości FTP, które zmieniają się wraz ze zmianą FTP.



#9 mucher

mucher
  • Użytkownik
  • 283 postów

Napisano 29 grudzień 2016 - 08:44

Jakby cię ironia zaszła od tyłu i ugryzła, nawet byś nie zauważył ;). Problem jest taki, że zajeżdżanie się w trupa (a tak bywa przy ściganiu na Zwifcie) to nie jest efektywny środek treningowy Swoją drogą mnie Zwift bardzo szybko znudził - dużo bardziej podeszły mi filmy z Sufferfesta.

 

Bez PM można oszukiwać aż miło - nawet z trenażerami "smart" w sporej części wystarczy lekko rozkalibrować trenażer - i nagle mamy kilkadziesiąt % mocy więcej.


  • big75 lubi to

#10 diaremi

diaremi
  • Użytkownik
  • 14 postów

Napisano 29 grudzień 2016 - 09:27

Na Zwifcie najprościej można oszukiwać wpisując zaniżona wagę zawodnika :) wtedy generujemy wysokie W/kg

Kolega wyżej napisał , ze treningi oparte są na FTP i zmieniają się wraz z jego wzrostem , to fakt tak to działa , ale ile by trzeba jeździć na tym zwifcie zeby podnieść swoje ftp.
Trenuje na mocy dość długo i realne przyrosty to takie 10% w 3 miesiące ciężkiej charówy, choć nie zawsze coś urośnie :)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

#11 berski

berski
  • Użytkownik
  • 574 postów
  • SkądMałopolska

Napisano 29 grudzień 2016 - 11:03

Fajnie by było, gdyby ktoś się pokusił o jakiś tutorial, jak zacząć na takim zwift'cie, sufferfest czy innym narzędziu do trenowania pod dachem.



#12 Cahir

Cahir
  • Użytkownik
  • 8 postów

Napisano 29 grudzień 2016 - 17:39

Trening? Raczej wirtualne ganianie w tlumie :)

Za nikim nie musisz ganiać :P w podobny sposób jak w TR wybierasz program treningowy i jedziesz. Pewnie że nie ma takiej personalizacji jak w TR (np.ilość godzin w tyg itp...) ale tak samo robisz test FTP i na podstawie niego wyznaczasz poziom treningu. Odpalasz trening i jedziesz w wirtualnej rzeczywistości zgodnie z zaleceniami, to że ktoś Cię wyprzedzi czy Ty jego to bez znaczenia bo trzymasz się wytycznych treningu, chyba że jesteś tak słaby psychicznie że musisz od razu ruszyć za peletonem/kolarzem który Cię wyprzedził. Zaletą na pewno jest to że nie patrzysz tylko w cyferki (moc/tętno itp.) a poruszasz się w wirtualnej rzeczywistości (zmiana krajobrazu) a przy okazji widzisz innych trenujących kolarzy - to tez motywuje. Ja w tym roku zacząłem pierwszy trening w życiu na podstawie mocy i po okresie 1,5 miesiąca moje FTP wzrosło o 19%. Zapewne wraz z kolejnymi miesiącami mój organizm się już przyzwyczai to tego typu treningu i już nie będzie takiego efektownego wzrostu ale i tak jestem zadowolony.


  • hoffi lubi to

#13 hoffi

hoffi
  • Użytkownik
  • 284 postów
  • SkądPoznań

Napisano 29 grudzień 2016 - 18:55

Fajnie by było, gdyby ktoś się pokusił o jakiś tutorial, jak zacząć na takim zwift'cie, sufferfest czy innym narzędziu do trenowania pod dachem.

 

Wszystko ładnie jest wyjaśnione na youtube :) Jeśli czegoś nie będziesz wiedział daj znać :)



#14 pajak

pajak
  • Użytkownik
  • 383 postów
  • SkądGdynia

Napisano 29 grudzień 2016 - 19:17

Big, nierealność prędkości w TTS wynika z przyjętych błędnych założeń, nieprawidłowych wzorów (bo jeszcze v2 zamiast v3) oraz złych współczynników (jak chociażby CdA 1.0). Na forum TacX ludzie "reversują" wszystko :)

Inna sprawa, że na trenażerze czas dłuży się "bo tak". No i bez regulacji obciążenia jedzie się praktycznie na stałej mocy, nikt nie "idzie w trupa" na małej górce.

 

Elektroniczny doping to niestety rzeczywistość. Szczególnie gra to rolę właśnie na "sieciowych" serwerach: czy to Zwift, CycleOps VT czy Strava.

 

Na VT obserwowałem parę wyścigów "z trenażerami". Mocno mnie zdołowały, 30km po górach ludzie robili w 30-40min. Bywało że mieli i po 10W/kg. "Rekordzista" miał jakieś 1200W (aczkolwiek został zdyskfalifikowany.. zupełnie nie wiem po co). Nie wiem, ile to celowe zabiegi (typu ustawienie różnych obciążeń na trenażerze i w programie), a ile po prostu głupie błędy (z niewiedzy, z lenistwa, czy naprawdę przez pomyłkę).

Wyścigi "tylko z miernikiem mocy" zaczynają być standardem, aczkolwiek i tu ludzie też oszukują (ba.. w SRMie wystarczy ustawić dużo mniejszy slope..). Ja wiem czemu przegrywałem: zamiast rzeczywistego 15 miałem ustawione 22 :P

 

Anonimowość i sieć daje możliwość szybkiej "promocji". Niestety konfrontacja na szosie szybko weryfikuje.

 

Jeżeli trenuje się "dla siebie".. to nie jest ważne, czy jedziesz 100W czy 1000W. Faktycznie ważna jest tylko różnica pomiędzy początkiem sezonu a końcem. 10% jest najlepszą nagrodą. Wyścigi "elektroniczne" mają sens jedynie jako odskocznia od "codziennej": harówki


  • big75, hoffi i sempik lubią to

#15 big75

big75
  • Użytkownik
  • 1560 postów
  • Skądpolska

Napisano 29 grudzień 2016 - 22:07

Próbuję te 3 programy do filmów  ( Bkool, Virtual Training ,Tacx Cycling ) skaczę z jednego na drugi i im bardziej wnikam tym mniej to wszystko rozumiem.Jak dla mnie to wszystko lekko mówiąc ,,niedopracowane''. Najlepiej  widzę będzie odpalić PowerPeaksa i zająć się planami/treningami a te wszystkie wideo to ''od święta'' zapuszczać. Godzina patrząc na Targety mocy szybko mija. 

 

(tylko że kobieta olewa ,,Target Power'' ) dlatego jeszcze szukam ''real video optimum''. ,

 

 

Chciałem żeby Virtual Training wyświetlał moc z miernika ( 4iii) - super , wyświetla ale już nie zadaje oporu czyli jazda kompletnie bez sensu.

Jak jest moc z trenażera to znowu kalibracja   z miernikiem aby wskazania były sensowne ( i traci się na to czas).To niestety nie do końca jest tak że odpalamy program , wybieramy trasę i jedziemy. 

 

Tutaj zacząłem czytać -lekkie rozczarowanie

https://support.virt...icles/207511569

 

Fajnie jest w Tacx Cycling 

http://oi63.tinypic.com/2vjnz91.jpg   można sobie wybrać czy moc , prędkość , kadencje z Sensorów czy z Trenażera.Minus taki, że łączenie z trenażerem nie zawsze działa jak należy ( ostatnio przez ANT nie chciało załapać) no i  filmy kosztują te ca 50 pln  do tego  zapisują się tylko na ,,pamięci wewnętrznej '' urządzenia. Można to oszukać kopiując wcześniej ściągnięte filmy na kartę a potem w razie potrzeby z powrotem do pamięci wewn- sprawdziłem działa. Tacx Cycling apk  od czasu do czasu ,,miga ekranem'' , znikają cyferki ....no ale można z  tym jakoś funcjonować.

 
W Bkool z łączeniem z sensorami to w ogóle nie rozumiem 

http://oi65.tinypic.com/2qiv5hx.jpg

Bkool widzi miernik mocy ale wyskakuje, że nie wybrano trenażera. Jak wybieram trenażer znowu nie ma mocy z miernika czyli to samo co w VT 

 

 

Prędkość z sensorów  , czy program w ogóle na to patrzy ?? ( jechałem a czasem wyskakuje na    niebiesko ,,Virtual Speed'' ) jak tu  http://oi67.tinypic.com/2s9x1yx.jpg  za chwilę niebieskie znika i  jest  ,,zwykła prędkość''  http://oi65.tinypic.com/2n8y2pk.jpg

 

 

Żadne z tych 3 programów nie wyświetlają mapki na jednym obrazie z video ( w wersji na pc  np w Virtual Training jest ekran i mała mapka- ) .W tacx jest jakaś średnio czytelna  hybryda  W Virtual Training  można niby przełączyć ekran na mapkę ale ona  prawdę mówiąc jest b.kiepska. W bkool przesuwa się ekran , bardzo praktyczne szczególnie jak ręce mokre .

 

 

Nie wiem może jest jeszcze jakaś inna apk obsługująca video warta uwagi/wypróbowania ???

 

 

 



#16 Iceman

Iceman
  • Użytkownik
  • 5 postów

Napisano 30 grudzień 2016 - 07:32

A Real Video od Elite?



#17 big75

big75
  • Użytkownik
  • 1560 postów
  • Skądpolska

Napisano 30 grudzień 2016 - 07:50

Elite nie widzi  Tacxa albo coś źle robię.

 

( znaczy instalowałem jakiś czas temu EliteMy Training i nie widziałem  opcji Tcx Bushido , albo podobnej - choć powinno działać według tego spisu https://www.dcrainma...apps-guide.html)



#18 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8584 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 18 styczeń 2017 - 10:43

Ano program Elite ma wykaz tylko trenażerów Elite. Można spróbować ustawić jakiś trenażer obsługujący FE-C np. Drivo i sprawdzić czy i jak działa. Właśnie zainstalowałem zaktualizowaną wersję i jestem zaskoczony: język polski, sporo nowych funkcji, widać postęp.

 

Minus taki, że łączenie z trenażerem nie zawsze działa jak należy ( ostatnio przez ANT nie chciało załapać) no i  filmy kosztują te ca 50 pln  do tego  zapisują się tylko na ,,pamięci wewnętrznej '' urządzenia. Można to oszukać kopiując wcześniej ściągnięte filmy na kartę a potem w razie potrzeby z powrotem do pamięci wewn- sprawdziłem działa. 

 

  1. Dongle ANT USB2 na przedłużaczu, antena umieszczona w pobliżu trenażera. Jeśli ANT wbudowany, to deaktywować ANT Radio, aktywować ANT USB (bo nie wiem czy oba razem z dwoma czujnikami będą działać?).
  2. Program powinien mieć możliwość zapisu plików z filmami na wskazanym nośniku. Póki co nie ma, ale ja mam przeniesioną po instalacji apkę na SD i po przeniesieniu zapisuje filmy (i pokazuje ilość wolnego miejsca) w miejscu przeniesienia programu. Tylko tyle, że nie wiem, czy działa to też z systemowym "przenieś aplikację na sd", bo używam do tego SD2Link plus karta SD z dwoma partycjami, jedna służy jako zwykła pamięć masowa, druga partycja linuxowa (ext2, ext3, ext4 lub f2fs - fat nie wspiera linuxowych uprawnień) jako pamięć do przenoszenia całości programów - dzięki temu można przenieść wszystko na pamięć zewnętrzną, a w pamięci wewnętrznej są tworzone jedynie linki do aplikacji. Plus: nawet w tablecie z niewielką ilością pamięci i pojemną kartą SD można mieć np. 30GB na pliki (zależy jak duże karty obsługuje tablet). Minus - żeby korzystać w pełni trzeba mieć roota i wykupioną (teraz chyba 8zł) pełną wersję... Ale program tacxa powinien mieć możliwość wskazania miejsca zapisu z uwzględnieniem pamięci zewnętrznej (SD, NAS...)

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#19 System

System
  • Użytkownik
  • 643 postów
  • Skądz netu

Napisano 19 styczeń 2017 - 08:30

Jak zaplacę za My elite i wgram wideo trasę to warto się w to bawić  czy bardziej bajer ?





Dodaj odpowiedź