Skocz do zawartości


Zdjęcie

Ból Kolan Na Nowym Rowerze


14 odpowiedzi w tym temacie

#1 fafik

fafik
  • Użytkownik
  • 86 postów
  • SkądDarłowo

Napisano 09 styczeń 2017 - 15:47

Witam .Od niedawna jestem posiadaczem nowego Canoyn-a endurace.Poustawiałem wszystko tak jak na starej ramie(wysokość siodełka, przesunięcie względem osi suportu, odległości siodełka od kierownicy) ,na której nie odczuwałem do tej pory żadnych dolegliwości bólowych i niestety podczas kilku prób jazdy zaczęły dokuczać mi kolana.Ból nie jest może jakiś wielki  ale ja nigdy nie miałem problemów z kolanami.Mogłem ćwiczyć siłę na podjazdach z kadencją ok 50 obr i było ok.W tym rowerze jest jedna rzecz,której nie mogę zmienić(przynajmniej do czasu decyzji o oddaniu) ,to jest długość korby.We wszystkich rowerach miałem zawsze 172,5 ,a w tym jest 170 czy ta różnica może wpływać tak negatywnie na kolana.W sieci doczytałem , że raczej przejście na dłuższe korby może powodować dyskomfort.Właśnie pomyślałem,że zostały mi do sprawdzenia po pracy  nowe pedały ultegra 6800 bo dopiero doczytałem,że są dwie długości osi standard 52 mm i 4mm dłuższe 56 mm a ja zamówiłem nawet nie wiedząc o tym, pierwsze z brzegu .Pewnie nikt z Was nie udzieli mi jednoznacznej odpowiedzi ale może ktoś miał już taki problem .Sam już nie wiem gdzie szukać  , a czasu na decyzję pozostało niewiele .Rower mi się bardzo podoba i nie chciałbym go oddawać ale boje się zostać z problemem .

Ps: Po powrocie do domu sprawdziłem pedały , są własciwe .



#2 ROZMIAR

ROZMIAR
  • Użytkownik
  • 3204 postów
  • SkądPoznań

Napisano 09 styczeń 2017 - 19:40

Jeśli w poprzednim rowerze miałeś 172,5 a teraz masz 170 i ustawiłeś wszystko jak w tym starym, to wszystko jest źle. Jeżeli siodełko też się zmieniło to pozycja na nim też jest inna i znowu wszystko do ustawiania


  • fafik i maccacus lubią to

7602ede9d85aa0ebmed.png
 
Więcej satysfakcji daje dobra forma niż dobry sprzęt.

logo_phpBB.gif

 
 


#3 puchaty

puchaty
  • Użytkownik
  • 787 postów
  • SkądGdynia

Napisano 09 styczeń 2017 - 21:03

Jeśli masz jeszcze ten stary rower to wróć i sprawdź, czy Cię wciąż bolą kolana. Może wcale nie jest tak, że zostały skopiowane ustawienia. Tych parametrów jest całkiem dużo: 

 

Saddle Height
BB to center of saddle profile

Handlebar Reach

tip of saddle horiz to bar top

Handlebar Drop
cen of saddle profile to bar top grip, — denotes bar
below saddle

 

Saddle Setback:

BB horiz to front tip of saddle grip, — denotes saddle
behind BB

 

Grip Reach

tip of saddle horiz to front end of grip

 

Grip Drop
cen of saddle to front end of grip, — denotes grip lower

 

Saddle Angle
angle of saddle to horizon grip, — denotes nose down

 

Bar Reach
center of bar to back end of grip

 

Eff. Seat Tube Angle
BB to center of saddle profile

 

Grip Width
grip center to center

 

Grip Angle
angle to horizon + denotes front end up

 

BB to Grip Reach
BB to front end of grip

Frame Stack

Frame Reach
BB to center of headtube top
Handlebar Stack

Handlebar Reach
BB to center of bar

 

 


  • fafik lubi to

#4 fafik

fafik
  • Użytkownik
  • 86 postów
  • SkądDarłowo

Napisano 10 styczeń 2017 - 08:42

Panowie trafiliście w dziesiątkę, szczególnie ROZMIAR.Ustawiłem odległość czubka siodełka od osi suportu tak jak na starym, a przecież korba krótsza inny profil siodełka i jak się okazało kiedy sprawdziłem pionem to na nowym rowerze rzepka wysunięta jest o ok  1 cm w kierunku kierownicy( szok ).Cofnąłem siodełko do tyłu i zobaczymy jak będzie jak  kolana dojdą do siebie. Po tym zabiegu zmieniła się odległość czubka siodełka od kierownicy czyli pewnie dojdzie zmiana mostka ,a może nie, zobaczymy.Na razie dziękują za pomoc.



#5 Greek

Greek
  • Użytkownik
  • 2090 postów
  • SkądKraków

Napisano 10 styczeń 2017 - 19:45

To jedno.

A drugie - nie za bardzo rozumiem fragmentu posta na temat pedałów. Czy w nowym rowerze jeździsz na tych samych pedałach i w tych samych butach co wcześniej?


"Najgorsze koło czyni najwięcej hałasu", Antoine de Rivarol

 

Ragazza Ravennesa

 


#6 fafik

fafik
  • Użytkownik
  • 86 postów
  • SkądDarłowo

Napisano 11 styczeń 2017 - 09:07

Greek ,chodzi o to ,że pedały ultegry 6800(nowo kupione) wychodziły w dwóch rozmiarach długości osi  i mogłoby sie tak zdarzyć ,że zakupująć te o dłuższej osi ( o 4 mm) oddaliłbym stopy od suportu na zewnątrz co również mogłoby skutkować bólem kolan szczególnie od wewnętrznej strony.



#7 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8552 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 11 styczeń 2017 - 10:34

Bardzo wątpię, żeby 4 mm zrobiło tak wielką różnicę.


  • fafik lubi to

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#8 nick

nick
  • Użytkownik
  • 2246 postów
  • Skądkrakow

Napisano 11 styczeń 2017 - 11:39

Człowiek to jednak nadzwyczaj precyzyjny aparat. Jak czuję pod stopą ziarnko piasku, to 4mm może być kosmosem :shock:   pozdr


  • fafik lubi to

#9 fafik

fafik
  • Użytkownik
  • 86 postów
  • SkądDarłowo

Napisano 11 styczeń 2017 - 12:55

Mikroos, pewnie w większości przypadków tak jest ale jak boli( a nigdy nie bolało) bierzesz pod uwagę każdą możliwość nawet tą najbardziej absurdalną a z drugiej strony jeśli jesteś już na pograniczu możliwości rozciągnięcia jakiegoś ścięgna ( i nie chodzi mi konkretnie o kolano) to przekroczenie tej granicy nawet o parę mm może a nawet pokusiłbym się o stwierdzenie , że na pewno spowoduje co najmniej dyskomfort . :-)



#10 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8552 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 11 styczeń 2017 - 12:57

Jasna sprawa - kiedy wszystko inne zawiodło, warto spróbować i tego, wszak po coś te dwie opcje są. Chodziło mi raczej o to, że jest to na tyle mało prawdopodobna możliwość, że zostawiłbym ją sobie na koniec.


  • fafik lubi to

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#11 sirkozi

sirkozi
  • Użytkownik
  • 2297 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 11 styczeń 2017 - 13:29

Wątpię, żeby to miało jakiekolwiek znaczenie. Qfactor w szosie jest dużo mniejszy, niż MTB, a ludzie z powodzeniem używają zamiennie tych rowerów.


  • fafik lubi to

#12 Senninho

Senninho
  • Użytkownik
  • 1383 postów
  • SkądSzczecinek

Napisano 11 styczeń 2017 - 13:44

Ja używam na codzień MTB, szosy podstawowej i szosy zimówki z przystawką czasową. Wszystkie inne geo, inne ustawienia, pozycję tak żeby mi było wygodnie. Kwestia przyzwyczajenia ciała do danego sprzętu. Po pierwszej jeździe coś tam boli. Zmieniam rower zimowy na podstawowy podczas luźniejszego tygodnia, żeby dać ciału przyzwyczaić się do pozycji. Lekki trening, bez obciążeń i tyle. Czasem coś zaboli czy zatrze ale to normalne przy zmianie pozycji.

Wysłane z mojego Redmi 3S przy użyciu Tapatalka


  • fafik lubi to

#13 fafik

fafik
  • Użytkownik
  • 86 postów
  • SkądDarłowo

Napisano 11 styczeń 2017 - 14:10

Ok może trochę spanikowałem ale tak jak pisałem wcześniej nigdy nie miałem problemu z kolanami nawet gdy zmieniałem lub pożyczałem rower, zawsze bardziej skupiałem się na kręgosłupie  ,który częściej się odzywa, gdzie faktyczna zmiana o kilka mm robiła różnice, a tu nagle kolana .Myślę ,że tak jak pisał Senninho parę jazd i wszystko powinno się poukładać , tylko szkoda,że do wiosny daleko . 



#14 Greek

Greek
  • Użytkownik
  • 2090 postów
  • SkądKraków

Napisano 11 styczeń 2017 - 15:39

W ogóle bym się nie przejmował długością osi, natomiast zmiana pedałów/bloków/butów już może mieć znaczenie. Nawet przesunięcie bloku delikatnie do przodu-tyłu zmienia sprawę. W odległościach pionowych bym szukał problemów, a nie w poziomych poprzecznych.


  • fafik lubi to

"Najgorsze koło czyni najwięcej hałasu", Antoine de Rivarol

 

Ragazza Ravennesa

 


#15 fafik

fafik
  • Użytkownik
  • 86 postów
  • SkądDarłowo

Napisano 11 styczeń 2017 - 21:58

Dzięki Greek, właśnie tym tropem poszedłem i okazało się, jak już wyżej napisałem ,że z powodu różnicy w długości ramienia korby plus pewnie trochę inny profil siodełka, rzepka kolana była przesunięta w stronę kierownicy o około 1 cm .Skorygowałem to i zobaczymy jak będzie bo teraz z kolei wydłużyła się odległość kiery od czubka siodełka czyli pewnie zmiana mostka i tak w kółko :-D





Dodaj odpowiedź