Skocz do zawartości


Zdjęcie

Bębenek 7Rzedowy, A 8 Rzedowy


3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Sajgon_95

Sajgon_95
  • Użytkownik
  • 5 postów

Napisano 11 styczeń 2017 - 03:00

Mam tanią, starszą szosę. Napęd 7 rzędowy, mało, ale to była moja pierwsza szosa, starczyło. Trzeba wymienić łańcuch i kasetę. Kaseta oczywiście jest 7-rzędowa. Ale już klamkomanetki to Sory (3300) czyli na 8 rzędów. Obie przerzutki Shimano 2200, tylna też 8-rzędowa. Przyszła więc myśl żeby zamontować 8 rzędową kasetę. Problemem jest (chyba) tylna piasta, Shimano FH-RD40. Jest to raczej piasta 7 rzędowa. Dowiedziałem się, że jest to problem, bo 7 rzędowy bębenek jest krótszy od 8 rzędowego o 4 mm. Nigdzie tylko nie mogłem znaleźć ich długości w internecie. Mój ma wpusty o długości 33mm, a do krawędzi zewnętrznej bębenka 35mm. Nie mam jak tego sprawdzić, bo 10 rzędowe napędy mam w rowerach w innym mieście. Z kolei w opisywanym powyżej napędzie, za kasetą 7 rzędową były 2 podkładki o łącznej szerokości 4mm. Także gdyby je usunąć to miejsce byłoby, z drugiej strony wydaje mi się, że jedna podkładka musi być za kasetą, przynajmniej tak mam w 10-rzedowych.

Ktoś z Was może potwierdzić albo zaprzeczyć czy mogę kupić śmiało 8-rzędową kasetę czy muszę zostać przy 7 rzędowej przy tym bębenku?



#2 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8543 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 11 styczeń 2017 - 05:45

Piasta nazywa się najprawdopodobniej FH-RM40, a nie FH-RD40.

Ten model był produkowany w wersji 7-rzędowej oraz 8-rzędowej, więc niczego nie można powiedzieć na pewno. Natomiast jeżeli obecnie pomiędzy kasetą a korpusem piasty masz jeszcze podkładki, to na 99% masz wersję 8-rzędową i swobodnie założysz na tę piastę kasetę 8-, 9- albo 10-rzędową.

Szerokości bębenków w tej chwili Tobie nie zmierzę, może ktoś inny podpowie. Natomiast jeżeli chodzi o szerokość kaset:
- 7-rzędowa ma 31,9 mm
- 8-rzędowa ma 35,4 mm

Różnica wynosi 3,5 mm, choć podkładka pełniąca funkcję "redukcji" z bębenka 8-rzędowego na kasetę 7-rzędową ma 3 mm.

Na marginesie: 4 mm to nieco za dużo. Ostatnia koronka może nie spoczywać wystarczająco stabilnie na wielowypuście, co w skrajnym przypadku może się skończyć uszkodzeniem koronki lub bębenka przy dużym nacisku na pedały na tym biegu albo zerwaniem gwintu w nakrętce kasety, bo jest nakręcona zbyt płytko.

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#3 Pirx

Pirx
  • Użytkownik
  • 269 postów
  • SkądKlucze

Napisano 11 styczeń 2017 - 08:50

Późnym popołudniem mogę zmierzyć bębenek. Mam piastę FH-RM40-8 jeszcze w bardzo starych kołach, z roku 2005.



#4 Sajgon_95

Sajgon_95
  • Użytkownik
  • 5 postów

Napisano 11 styczeń 2017 - 13:30

Oczywiście piasta to FH-RM40, pisałem z pamięci i się pomyliłem wcześniej. Ja właśnie widziałem, że te piasty sa 7 i 8 rzędowe, ale 8 rzędowe mają oznaczenie FH-RM40-8 i domyślam się, że takie oznaczenie jest na piaście. Ja mam bez '-8' na końcu. Być może ktoś w tym przypadku podmienił bębenek. Także Pirx jeśli mógłbyś zmierzyć swój bębenek to byłbym wdzięczny ;)

 

Wszystkie te moje pomiary są mało dokładne, bo na miejscu mam tylko linijkę. Teraz patrząc to szerokość tych dwóch podkładek to jest ciut mniejsza od 4mm, także najprawdopodobniej to 3,5mm. Czyli wszystko wskazuje na to, że zmieści się 8 rzędów ;) Jeszcze tylko poczekam na pomiar od Pirxa dla pewności i mogę robić zakupy.

 





Dodaj odpowiedź