Skocz do zawartości


Zdjęcie

Oddawanie szpiku


45 odpowiedzi w tym temacie

#1 mateusz661

mateusz661
  • Użytkownik
  • 157 postów
  • SkądOkolice Opola

Napisano 12 kwiecień 2010 - 14:20

Mnie interesuje jedna rzecz. Kiedyś chciałem oddać krew ale okazało się, że to nie jest dobry pomysł bo znacząco osłabia to organizm i odradzono mi tego, tak powiedział mój lekarz sportowy. A jak jest ze szpikiem :?: Czy oddanie szpiku osłabia jakoś organizm, czy może wpłynąć na wytrzymałość lub siłę w jakiś negatywny sposób :?:

#2 Gosc_kobrys_*

Gosc_kobrys_*
  • Gość

Napisano 12 kwiecień 2010 - 14:32

Czy oddanie szpiku osłabia jakoś organizm, czy może wpłynąć na wytrzymałość lub siłę w jakiś negatywny sposób :?:


Nie jest to zabieg cykliczny jak oddawanie krwi - oczywiście - ew. dawstwo wyłączy Cię na kilka dni z obrotu treningowego - jednak pamiętaj, że oddawanie szpiku to moim zdaniem powinien być najwyższy priorytet - często jest to dla biorców jedyna szansa na przeżycie lub chociaż szansa na próbę walki.
Zresztą szansa na wytypowanie Ciebie jako dawcy dla biorcy też jest dość znikoma - moim zdaniem ryzyko trzeba podjąć.

Moim zdaniem każdy powinien być zarejestrowany w takim banku dawców. Co mnie jednak niepokoi ile razy bym nie próbował zarejestrować się w Krakowie na Prokocimiu dostaję odpowiedź - 'nie mamy już pieniędzy na ten rok na badanie krwi dawców, proszę przyjść w lutym przyszłego roku'.

Myślę też, że jako team rozproszony po Polsce miało by szansę to działać, ale tylko i wyłącznie jeśli władza byłaby scentralizowana.

Bardzo chętnie mogę reprezentować na powierzchni swego ciała tak zacną ideę.

#3 - MC -

- MC -
  • Użytkownik
  • 106 postów
  • SkądMiędzyrzecz

Napisano 15 kwiecień 2010 - 18:25

irimi czy jako wieloletni dawca krwi również mogę być dawcą szpiku ? z tego co się zorientowałem prawdopodobnie tak.jeżeli na 100% to zapisz także mnie.pozdrower.

u3181y2018v3.gif


#4 SZERSZEN2

SZERSZEN2
  • Użytkownik
  • 65 postów
  • SkądJanów Lubelski

Napisano 15 kwiecień 2010 - 21:06

I napisz jeszcze jak się stać dawcą. Co trzeba zrobić?

#5 gwynbleidd

gwynbleidd
  • Użytkownik
  • 51 postów
  • Skądpoznań

Napisano 15 kwiecień 2010 - 21:10

Trzeba się uda do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa.

#6 moly

moly
  • Użytkownik
  • 296 postów
  • SkądPoznań

Napisano 15 kwiecień 2010 - 21:34

Stacja krwiodawstwa w Poznaniu znajduje się przy ul. Marcelińskiej 44. Tel. 61 867 40 31
Badanie polega na pobraniu próbki krwi, zważeniu, wypełnieniu ankiety i rozmowie z lekarzem.

#7 SZERSZEN2

SZERSZEN2
  • Użytkownik
  • 65 postów
  • SkądJanów Lubelski

Napisano 15 kwiecień 2010 - 21:36

dzieki za info. W lublinie coś poszukam:)

pozdrawiam

#8 pawelkepien

pawelkepien
  • Użytkownik
  • 719 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 19 kwiecień 2010 - 18:22

Dzięki za odpowiedź irimi, postaram się podskoczyć w czwartek do szpitala na Banacha albo Lindleya, bo chyba m. in. tam się tym zajmują.

fs-userbar-blog-white.png


#9 pawelkepien

pawelkepien
  • Użytkownik
  • 719 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 23 kwiecień 2010 - 22:09

Nie w 100% na temat, ale może komuś (głównie warszawiakom, ale może nie tylko ;-)) się te informacje przydadzą... Otóż chciałem wczoraj oddać krew do badań i zadeklarować chęć wpisania do rejestru. Pomyślałem, że może najpierw zadzwonię do Poltransplantu, bo chciałem zapytać m. in. o wysyłanie/przywiezienie osobiście oświadczenia woli, a samo oddanie krwi załatwić na Banacha/Lindley'a. I dobrze, że zadzwoniłem, bo bym się najeździł i nic nie załatwił ;-) Dowiedziałem się, że w tych 2 miejscach nie robią obecnie badań, a oświadczenie woli owszem - mógłbym przesłać do Poltransplantu, ale na odpowiedź czekałbym jakieś 7 miesięcy, więc raczej kiepska sprawa... Miła pani powiedziała jednak, że skoro jestem z Warszawy, to mogę oddać krew i oświadczenie w szpitalu na Szaserów, podała numer do innej miłej pani, która poinformowała mnie, że można się zgłaszać codziennie od 8 - 15 (kierować się do Banku Krwi, czyli - jak się dziś dowiedziałem - w głównym budynku od razu w prawo i skręcić za szatnią ;-)). Tak więc, dzisiaj prosto po pracy pojechałem na Szaserów, kolejna miła pani porwała mnie na 4 piętro, wpisałem swoje dane do innego formularza (na którym lekarz wpisuje potem informacje z wywiadu - choroby układu krążenia, nowotwory, czy w rodzinie ktoś choruje itd. - standardowo). Potem siadamy na pro-fotelu ;-) pomiar ciśnienia i pobranie 2 małych próbek krwi. I to właściwie wszystko. Pogadałem chwilę z pielęgniarką o samym przekazywaniu szpiku i udałem się w drogę powrotną ;-) Tak więc wszystko szybko, sprawnie i bezstresowo.

Na koniec jeszcze pytanko do osób, które już są w rejestrze. Zapytałem pielęgniarki, skąd będę wiedział, czy zostałem zapisany i powiedziała, że kiedyś było tak, że ośrodki same informowały dawców, ale obecnie z tego zrezygnowały i trzeba samemu sprawdzić na stronie Poltransplantu (po ok. miesiącu, bo raz na miesiąc wysyłają wyniki do ogólnoświatowego rejestru - o ile się nie mylę - BMDW). I tu zagwozdka - albo ja coś przeoczyłem (szukałem też na szpik.info) albo możliwości sprawdzenia tego na stronie Poltransplantu nie ma... A może trzeba szukać na stronie BMDW? Będę wdzięczny za jakieś wskazówki "co i jak" ;-)

fs-userbar-blog-white.png


#10 gwynbleidd

gwynbleidd
  • Użytkownik
  • 51 postów
  • Skądpoznań

Napisano 25 kwiecień 2010 - 17:38

Ja jakieś półtora roku temu dostałem list, że zostałem zapisany do rejestru... jakieś 8 miesięcy po pobraniu próbki ale zawsze.

#11 Skeeball

Skeeball
  • Użytkownik
  • 83 postów
  • SkądPoznań

Napisano 05 czerwiec 2010 - 20:32

Dzisiejszy trening, Grodzisk Wielkopolski, w aptece kupuję kropelki do oczu, ubrany w koszulkę Drużyny Szpiku. Dialog z panią farmaceutką:
F(armaceutka): O, pieniądze zbieracie?
J(a): Nie, propagujemy ideę zgłaszania się do rejestru dawców szpiku.
F: A o co chodzi z tym szpikiem?
J: Ludzie chorzy na białaczkę czasem potrzebują przeszczepu, im więcej ludzi w rejestrze, tym większe szanse, że się znajdzie dawcę.
F: A jak się ten szpik pobiera?
J: (tu nastąpiło długie wyjaśnienie)

Wnioski:
1. Może warto przyjmować datki ;-)
2. Warto się nauczyć, o co chodzi z przeszczepami szpiku i pobieraniem - chyba procesu pobierania ludzie obawiają się najbardziej: WYJAŚNIENIE PROCESU POBIERANIA SZPIKU

#12 maciej1986

maciej1986
  • Użytkownik
  • 3267 postów
  • SkądPoznań

Napisano 05 czerwiec 2010 - 21:39

Skeeball dzięki ogromne, bo sam bym stał i wyglądał jak "Krysia" z reklamy internetu...


#13 irimi

irimi
  • Użytkownik
  • 839 postów
  • Skądże znowu?

Napisano 06 czerwiec 2010 - 11:21

...Warto się nauczyć, o co chodzi z przeszczepami szpiku i pobieraniem - chyba procesu pobierania ludzie obawiają się najbardziej: WYJAŚNIENIE PROCESU POBIERANIA SZPIKU

Zdecydowanie TAK. Jako członkowie Drużyny Szpiku pewne podstawowe wiadomości powinniśmy sobie przyswoić. Ja również polecam lekturę tego tekstu.

#14 ROZMIAR

ROZMIAR
  • Użytkownik
  • 3200 postów
  • SkądPoznań

Napisano 06 czerwiec 2010 - 15:11

Ja już jakiś czas temu zapoznałem się z naszą stroną, bo faktycznie wypadało coś na ten temat wiedzieć gdy znajomi zaczęli zdawać pytania :-P

7602ede9d85aa0ebmed.png
 
Więcej satysfakcji daje dobra forma niż dobry sprzęt.

logo_phpBB.gif

 
 


#15 MartaLa

MartaLa
  • Użytkownik
  • 16 postów
  • SkądMazury

Napisano 07 czerwiec 2010 - 07:53

spodenki tak, tak!

o szpiku i przeszczepach wiedzieć trzeba, bo ludzie pytają... przeraża mnie bezmiar niewiedzy ludzi... trzeba to zmieniać :-)

#16 irimi

irimi
  • Użytkownik
  • 839 postów
  • Skądże znowu?

Napisano 17 czerwiec 2010 - 10:03

Dal osób zainteresowanych, które chciałyby zostać zarejestrowane w bazie niespokrewnionych dawców szpiku podaję adresy ośrodków, centrów krwiodawstwa, do których można się zgłosić:

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa
ul. Marcelińska 44
Poznań

Wojskowy Instytut Medyczny
ul. Szaserów 128
Warszawa

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa
ul. Lindleya 4
Warszawa

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny AM
ul. Banacha 1a
Warszawa

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa
ul. Raciborska 15
Katowice

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie
ul. Wielicka 265
Kraków

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 2 w Szczecinie
ul. Powstańców Wlkp. 72
Szczecin

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa
ul. Armii Wojska Polskiego 8
Lublin

NZOZ przy Instytucie Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN we Wrocławiu
ul. Rudolfa weigla 12
Wrocław

Akademickie Centrum Kliniczne Szpital AM w Gdańsku
Zakład Immunopatologii
ul. Dębinki 7
Gdańsk

ZOZ Centralny Szpital Kliniczny UM
ul. Czechosłowacka 8/10
Łódź

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. M Kopernika
ul. Pabianicka 62
Łódź

A teraz coś z upełnie innej beczki (Chester ma rację - bałagan sie robi...)
Zamówień na spodenki mam już wystarczająca ilość by zamówić pierwszą partię, ale ciągle mam nieco mało nowych koszulek. Poczekam jeszcze do przyszłego tygodnia.

#17 Gosc_Anonymous_*

Gosc_Anonymous_*
  • Gość

Napisano 18 czerwiec 2010 - 12:14

Nie wiem czy problemem jest brak chętnych do oddania szpiku czy brak kasy na same badania? Jak studiowałem była taka akcja na uczelni i chętnych było więcej niż pozwalały na to środki organizatorów tej akcji. Nie wiem co się zmieniło przez te kilka lat ale znając sytuację służby zdrowia to niewiele. Może w jakiś sposób rozpropagujecie idee oddawania szpiku ale czy pójdzie za tym kasa? Oby tak było:]

#18 MartaLa

MartaLa
  • Użytkownik
  • 16 postów
  • SkądMazury

Napisano 18 czerwiec 2010 - 13:08

Wskakuję dziś na forum, otwieram Ogólnie, a tam Kolarska DS znikła...

A tym czasem spotkała nas forumowa nobilitacja :-)

A jeśli chodzi o rejestrację Warmiaków i Mazurów to tu:

Wojewódzka Stacja Krwiodawstwa
ul. Hanki Sawickiej 27,
10-247 Olsztyn
tel./fax (0-89) 526-57-55

#19 irimi

irimi
  • Użytkownik
  • 839 postów
  • Skądże znowu?

Napisano 22 czerwiec 2010 - 21:52

Jeszcze info odnośnie zgłaszania się jako dawca niespokrewniony:

"Nie ma nic prostszego - trzeba po prostu udać się do najbliższego Punktu Krwiodawstwa (adresy powyżej). Tam wypełniamy ankietę medyczną.
Oto lista przeciwskazań dyskwalifikujących nas jako dawcę:
- zakażenie wirusem HIV (lub przynależność do grupy zwiększonego ryzyka zakażenia tym wirusem)
- obecność antygenu HBs, przeciwciał anty HCV przy obecności HCV RNA (obecność przeciwciał HBc oraz przebyte zakażenie wirusem typu A są akceptowalne)
- aktywna gruźlica w okresie minionych 5 lat
- cukrzyca – jeśli wymaga podawania leków p/cukrzycowych
- aktywna astma wymagająca podawania leków (jeśli kandydat nie miał napadu astmy przez ostatnie 5 lat i nie pobiera leków to może być zakwalifikowany)
- przebyty zawał serca, zabiegi naczyniowe na sercu (pomostowanie) i inne schorzenia wymagające ciągłego podawania leków (wypadanie płatka zastawki dwudzielnej, zaburzenia rytmu nie wymagające leczenia są akceptowalne)
- epilepsja (jeżeli pacjent pobiera leki p/padaczkowe i w ciągu minionego roku nie wystąpił więcej niż jeden napad to dawca może być zakwalifikowany)
- nadciśnienie – jeżeli jest utrzymywane na prawidłowym poziomie przez leki to kandydat może być zaakceptowany) stosowanie leków hormonalnych ( konsultacja z lekarzem Poradni Przeszczepowej)
- ciąża – ciąża i laktacja bezwzględnie dyskwalifikuje dawcę (czasowo)
łuszczyca tatuaż (jeżeli upłynął co najmniej rok od jego wykonania, tatuaż nie jest przeciwskazaniem)

Po wypełnieniu ankiety i po przebadaniu przez lekarza oddajemy 10 ml krwi.
To nic NIE BOLI
Wynik badania i dane osobowe zostają zapisane w bazie kandydatów na dawcę szpiku kostnego POLTRANSPLANTU
Potem już tylko oczekujemy na telefon, że ktoś czeka ;) "

#20 Kiwaczek

Kiwaczek
  • Użytkownik
  • 87 postów
  • SkądDąbrowa Górnicza

Napisano 23 czerwiec 2010 - 07:28

Witam,
Jeżdżę od niedawna i pierwszy raz przeczytałam o Drużynie Szpiku. Bardzo mi się spodobało. Chciałabym zamówić koszulkę, jak to zrobić?



Dodaj odpowiedź