Skocz do zawartości


Zdjęcie

Hak Ramy.problem

Hak ramy Mocowanie osi

37 odpowiedzi w tym temacie

#1 Lypsky

Lypsky
  • Użytkownik
  • 17 postów

Napisano 21 marzec 2017 - 17:18

Cześć wszystkim :)

 

Mam pewne pytanie. Nie udało mi się znaleźć nic konkretnego w sieci pod frazami jakie wpisywałem...

 

Chodzi mi o to, czy spotkał się ktoś z Was z wyrobionym/zbyt dużym hakiem przerzutki?

 

Mam problem z moim rowerem. Od strony napędu jest bardzo duży luz osi. Właśnie tam, gdzie oś wchodzi w hak ramy ( Nie wiem jak nazwać to miejsce, jarzmo?) Wgłębienie w haku jest wyraźnie większe niż w drugiej strony w samej ramie (i po tej samej stronie też). Powoduje to coś takiego, że koło przesuwa się względem osi roweru w lewo.

Prowizorycznie włożyłem w to miejsce podkładkę którą sam zrobiłem i teraz koło jest prosto.

 

Czy jest możliwe że to ten hak jest przyczyną? Czy to jednak całkiem normalne(taki luz)  i to że tak to naprawiłem to przypadek i przyczyna jest gdzieś indziej?

 

Pozdrawiam


  • szymon72 lubi to

#2 nick

nick
  • Użytkownik
  • 2246 postów
  • Skądkrakow

Napisano 21 marzec 2017 - 17:56

Nie. Hak nie jest do trzymania koła, Masz coś nie tak z hakami w widełkach.  pozdr



#3 Lypsky

Lypsky
  • Użytkownik
  • 17 postów

Napisano 21 marzec 2017 - 18:40

Nie. Hak nie jest do trzymania koła, Masz coś nie tak z hakami w widełkach.  pozdr

Hmm... Najgorsze jest to, że w sklepie w którym kupowałem rower w grudniu, powiedziano mi że tak jest dobrze i nie mam na to patrzeć, Mimo że koło z oponą jest wyraźnie bliżej (ok 3-4mm) bliżej jednej lewej rurki dolnych widełek...



#4 nick

nick
  • Użytkownik
  • 2246 postów
  • Skądkrakow

Napisano 21 marzec 2017 - 19:12

Być może koło jest zle wycentrowane i wymaga poprawki. Jeśli koło dobre, to może być problem z centryczością ramy /tylnych widełek/  pozdr



#5 radomir82

radomir82
  • Użytkownik
  • 879 postów
  • SkądBergen

Napisano 21 marzec 2017 - 20:45

Miejsca osadzenia osi w hakach ramy powinny być identyczne po obu stronach, jeżeli tak nie jest to koło będzie miało tendencję do przesuwania się w widełkach.



#6 Stasko

Stasko
  • Użytkownik
  • 497 postów

Napisano 21 marzec 2017 - 20:51

Rower jest nowy ?

#7 Lypsky

Lypsky
  • Użytkownik
  • 17 postów

Napisano 22 marzec 2017 - 06:16

Tak, rower kupilem w sklepie 4 miesiace temu. A co do haka samej ramy to wydaje sie byc ok, tylko hak przerzutki jest jakby lekko przesunięty. I wlasnie to przesuniecie daje odchyl na kole. Sprawdzilem to dajac tam podkladke. Jak wrocę dk domu, to dodam zdjęcia jak to wygląda.

#8 nick

nick
  • Użytkownik
  • 2246 postów
  • Skądkrakow

Napisano 22 marzec 2017 - 13:45

Masz gwarancję, więc nie daj się robić w konia. Koło ma siedzieć w ramie prosto i sprzedający ma obowiązek doprowadzić do tego na gwarancji.  pozdr



#9 Lypsky

Lypsky
  • Użytkownik
  • 17 postów

Napisano 22 marzec 2017 - 14:03

Najgorsza jest właśnie postawa sprzedawcy. "Jest dobrze, obręcz jest prosta i to rama jest tak zbudowana i koło. Tak ma być"

#10 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8554 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 22 marzec 2017 - 14:09

Hak przerzutki nie powinien mieć styku z osią koła, a więc nie powinien mieć wpływu na jego montaż. Jeżeli powierzchnia haka wystaje poza powierzchnię dropoutu (wcięcia w ramie, w które wchodzi oś koła), to jest wadliwy albo nieprawidłowo przykręcony. Doraźnie możesz go delikatnie zeszlifować, ale jeżeli taka kolizja powstaje, to najprawdopodobniej przyczyna tkwi po stronie krzywego haka albo uszkodzonego dropoutu.

Spróbuj założyć koło, które w innym rowerze na pewno toczy się prosto, do swojej ramy. Potem przełóż "na krzyż" swoje koło do innej ramy, w której inne koło na pewno toczy się poprawnie. W ten sposób jasno określisz, czy problemem jest Twoja rama, czy koło.

To samo może zrobić dla Ciebie sprzedawca - to naprawdę prosty test, który nie pozostawia żadnych wątpliwości.


  • 1415chris lubi to

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#11 Lypsky

Lypsky
  • Użytkownik
  • 17 postów

Napisano 22 marzec 2017 - 15:01

Hak przerzutki nie powinien mieć styku z osią koła, a więc nie powinien mieć wpływu na jego montaż. Jeżeli powierzchnia haka wystaje poza powierzchnię dropoutu (wcięcia w ramie, w które wchodzi oś koła), to jest wadliwy albo nieprawidłowo przykręcony. Doraźnie możesz go delikatnie zeszlifować, ale jeżeli taka kolizja powstaje, to najprawdopodobniej przyczyna tkwi po stronie krzywego haka albo uszkodzonego dropoutu.

Spróbuj założyć koło, które w innym rowerze na pewno toczy się prosto, do swojej ramy. Potem przełóż "na krzyż" swoje koło do innej ramy, w której inne koło na pewno toczy się poprawnie. W ten sposób jasno określisz, czy problemem jest Twoja rama, czy koło.

To samo może zrobić dla Ciebie sprzedawca - to naprawdę prosty test, który nie pozostawia żadnych wątpliwości.

W moim przypadku wygląda to tak, że oś koła nie dochodzi do dropoutu, nie dotyka wgl ramy. Zatrzymuje się na haku i brakuje jeszcze jakiś 1mm żeby oś oparła się o ramę. Tak jak patrzyłem na oko, to faktycznie koło byłoby prosto ustawione jeżeli oś nie była oparta o hak. Zaraz dodam zdjęcia, jak ogarnę jak to zrobić :)



#12 Lypsky

Lypsky
  • Użytkownik
  • 17 postów

Napisano 22 marzec 2017 - 15:02

Zdjęcie 3 robione jest od wewnętrznej strony ramy. A numer 2 od zewnętrznej z założonym kołem.

Załączone pliki

  • Załączony plik  2.jpg   344,86 KB   10 Ilość pobrań
  • Załączony plik  3.jpg   161,54 KB   10 Ilość pobrań


#13 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8554 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 22 marzec 2017 - 15:08

No dobra, a o co dokładnie w takim razie się opiera oś koła? O coś przecież musi ;)


  • MaRcIn30 lubi to

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#14 Lypsky

Lypsky
  • Użytkownik
  • 17 postów

Napisano 22 marzec 2017 - 15:12

Oś opiera się właśnie o hak. Może to jest problem, za krótka/ źle skręcona oś koła?

 



#15 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8554 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 22 marzec 2017 - 15:18

Ze zdjęcia wynika, że oś dotyka haka, ale nie opiera się o niego - to raczej nie hak blokuje dalsze osuwanie się koła w dół, czy może źle patrzę albo nie widać czegoś na zdjęciu?

 

Jest jeszcze jedna opcja: może być tak, że dropout jest zmiażdżony i ma zmniejszony rozstaw przy "wejściu" - miałem tak w jednym z rowerów, do dziś nie wiem, jak to zrobiłem.

 

Tak czy inaczej, proponuję, abyś zrobił eksperyment o którym pisałem wcześniej. To nam da dużo informacji, a Tobie konkret w rozmowie ze sprzedawcą.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#16 Gosc_marvelo_*

Gosc_marvelo_*
  • Gość

Napisano 22 marzec 2017 - 15:23

Nie wiem, czy dobrze widzę, ale moim zdaniem hak ramy ma pęknięcie, którego skutkiem jest jego rozchylenie (zbyt duża szerokość względem osi), ale sama oś dochodzi tylko do punktu, gdzie zaczyna się ta rysa (to coś na dole po lewej stronie osi na pierwszym ze zdjęć). Patrząc od wewnętrznej nie widać, aby oś mogła opierać się o hak przerzutki. 



#17 Lypsky

Lypsky
  • Użytkownik
  • 17 postów

Napisano 22 marzec 2017 - 15:29

Nie wiem, czy dobrze widzę, ale moim zdaniem hak ramy ma pęknięcie, którego skutkiem jest jego rozchylenie (zbyt duża szerokość względem osi), ale sama oś dochodzi tylko do punktu, gdzie zaczyna się ta rysa (to coś na dole po lewej stronie osi na pierwszym ze zdjęć). Patrząc od wewnętrznej nie widać, aby oś mogła opierać się o hak przerzutki. 

To co widzisz na zdjęciu to jest dropout, nie hak. Hak jest z drugiej strony. A tak jak mówisz że oś nie mogłaby się opierać to właśnie ten myk że się opiera. Nie dochodzi do tego czarnego elementu ramy. Zostaje na haku.   



#18 Lypsky

Lypsky
  • Użytkownik
  • 17 postów

Napisano 22 marzec 2017 - 15:30

 Tak to faktycznie wygląda. Może będzie łatwiej to zobaczyć.

 

 

Załączone pliki

  • Załączony plik  5.PNG   3,71 KB   9 Ilość pobrań


#19 Gosc_marvelo_*

Gosc_marvelo_*
  • Gość

Napisano 22 marzec 2017 - 15:47

Jesteśmy w Polsce więc mówię po polsku. Od zawsze mówiło się na miejsce mocowania koła w ramie "hak ramy" lub "hak koła". Hak przerzutki to co innego, choć nie zawsze jest to odrębny element ramy (zwłaszcza w ramach stalowych).

Za poprawne wykonanie haków ramy odpowiada producent ramy. Koło włożone do ramy ma siedzieć prosto. Jeśli hak przerzutki, będący odrębnym elementem, po przykręceniu koliduje w jakiś sposób z osią koła, to znaczy, że jest słabo wykonany, albo że producent źle dobrał hak do swojej ramy (lub może hak został wymieniony po zakupie roweru na inny).

Najlepiej byłoby odkręcić hak przerzutki i zobaczyć, czy koło wtedy siedzi prosto. Hak przerzutki można wtedy trochę obrobić pilnikiem, by jego krawędzie nie wystawały poza obręb haka ramy.

Ale wrócę jeszcze do tej rysy. Wygląda to na coś więcej niż tylko pęknięcie lakieru. Po odkręceniu haka przerzutki będzie lepiej widać od wewnątrz co tam się dzieje.

I daj jakieś ostrzejsze zdjęcie. 



#20 Lypsky

Lypsky
  • Użytkownik
  • 17 postów

Napisano 22 marzec 2017 - 17:03

Jesteśmy w Polsce więc mówię po polsku. Od zawsze mówiło się na miejsce mocowania koła w ramie "hak ramy" lub "hak koła". Hak przerzutki to co innego, choć nie zawsze jest to odrębny element ramy (zwłaszcza w ramach stalowych).

Za poprawne wykonanie haków ramy odpowiada producent ramy. Koło włożone do ramy ma siedzieć prosto. Jeśli hak przerzutki, będący odrębnym elementem, po przykręceniu koliduje w jakiś sposób z osią koła, to znaczy, że jest słabo wykonany, albo że producent źle dobrał hak do swojej ramy (lub może hak został wymieniony po zakupie roweru na inny).

Najlepiej byłoby odkręcić hak przerzutki i zobaczyć, czy koło wtedy siedzi prosto. Hak przerzutki można wtedy trochę obrobić pilnikiem, by jego krawędzie nie wystawały poza obręb haka ramy.

Ale wrócę jeszcze do tej rysy. Wygląda to na coś więcej niż tylko pęknięcie lakieru. Po odkręceniu haka przerzutki będzie lepiej widać od wewnątrz co tam się dzieje.

I daj jakieś ostrzejsze zdjęcie. 

Przepraszam Marvelo. Nie zrozumiałem co masz na myśli dokładnie i nie powinienem Cię poprawiać. 

 

Ogólnie sprawdziłem wszystko to co napisaliście wszyscy. Zrobiłem to tak, że wyjąłem zacisk z osi. Wykręciłem hak. Położyłem koło na hakach ramy. Efekt? Koło siedziałoby w ramie prosto, gdyby nie fakt, że włożona oś, nie sięga do haka ramy. Ledwo się o niego  ociera. Dlatego też zazwyczaj opiera się na samym haku przerzutki, który jest luźniejszy niż hak ramy. To jest chyba problem.

 

A ta rysa Marvelo o której napisałeś, fizycznie nie istnieje. Sam się przestraszyłem kiedy o niej napisaliście, ale po oględzinach nie ma czegoś takiego. To musi być jakieś zniekształcenie na fotografii.

 

Fizycznie wygląda to tak, że lakier w haku ramy nie jest nawet uszkodzony od zakładania osi, więc od początku musiał być tak rower złożony. 





Dodaj odpowiedź