Skocz do zawartości


Zdjęcie

Trek Emonda Sl5 Vs. Domane S5

trek emonda domane

21 odpowiedzi w tym temacie

#1 WojtekPL

WojtekPL
  • Użytkownik
  • 3 postów

Napisano 23 marzec 2017 - 14:54

Witam,

 

Chciałbym prosić o pomoc dotyczącą wyboru pierwszego roweru szosowego (szczególnie użytkowników tych modeli, które biorę pod uwagę). Planuję zakup szosy w budżecie do 10 tys. i mam sporą zagwozdkę na który rower zdecydować się z oferty TREKA: EMONDA SL5 czy DOMANE S5?

 

Chciałbym, aby był to sprzęt rozwojowy (nie jestem zwolennikiem częstych zmian J). Rower zamierzam na razie wykorzystywać głównie treningowo, może w przyszłości jak „zarażę się” cyklozą na dobre mógłby także posłużyć jako rower wyścigowy. Zamierzam go wykorzystywać głównie w terenie pagórkowato-płaskim, weekendowo górskim, z nawierzchnią asfaltową (oczywiście w warunkach polskich nie zawsze oznacza to gładkie podłoże :-).

 

Proszę także o pomoc w sprawie doboru rozmiaru – mam 182 cm i przekrok 86-87 cm Jaki rozmiar sugerujecie 56 / 58?

 

Wszelkie inne rady także mile widziane.

 

Pozdrawiam serdecznie.



#2 1415chris

1415chris
  • Użytkownik
  • 4482 postów
  • SkądSurrey

Napisano 23 marzec 2017 - 16:39

W tym samym rozmiarze np 56, Emonda jest dluzsza o 1cm i nizsza o 1.5cm, do tego bedzie zwinniejszym rowerem (krotsza baza kol).

Ogolnie ktotkie te Treki....



#3 Dari

Dari
  • Użytkownik
  • 3126 postów

Napisano 23 marzec 2017 - 16:55

Mam identyczne wymiary (182/87).

Miałem Domane rozmiar 56 i był dla mnie w porządku. 



#4 puchaty

puchaty
  • Użytkownik
  • 787 postów
  • SkądGdynia

Napisano 23 marzec 2017 - 17:47

Jakbym kupował sobie pierwszy rower szosowy w życiu, to wybrałbym z tych dwóch Domane. Emonda jest bardziej "wyścigowa". Zanim będziesz się nadawał do rywalizacji na szosie, to pewnie miną przynajmniej dwa lata jazdy treningowej, ustawkowej, grupowej, etc. Przez ten czas na pewno przyjemniej będzie jeździć na rowerze z tymi wszystkimi isospeedami, poprawiającymi komfort podróżowania, mimo trochę większej wagi i mniej sportowej geometrii.



#5 maad11

maad11
  • Użytkownik
  • 227 postów
  • SkądLublin

Napisano 23 marzec 2017 - 20:29

2 lata temu miałem podobny dylemat (pierwsza szosa) - wybierałem pomiędzy Emondą S i Domane. Po krótkich przejażdżkach zdecydowałem się na Emondę. Domane jakoś mi nie pasował, a Emonda wydawała się sztywniejsza, szybsza, żwawsza i ... równie wygodna :-) Od tego czasu zrobiłem na niej około 18 kkm i cały czas jestem zadowolony. Jeżeli miałbym zmieniać to właśnie na SL.

A propos postu Puchatego powyżej - Emonda S i SL jest oferowana w geometrii H2 - taki trochę "endurance", więc nie jest aż tak bardzo "wyścigowa". Radzę Ci spróbować obu modeli i wybrać ten, na którym będzie Ci wygodniej. Mam 181 cm wzrostu - rozmiar 56 jest w sam raz.

 

Pozdrawiam

 



#6 Cyklo Ziutek

Cyklo Ziutek
  • Użytkownik
  • 1050 postów
  • SkądPuławy

Napisano 23 marzec 2017 - 20:52

Domane S5 (przegubowe łączenie ramy) lepiej sprawuje się na słabym dziurawym asfalcie i na bruku. Emonda SL5 lżejsza i bardziej sportowa. Rama klasy 500 OCLV, a nie 400. Mam Emondę S4 (drugi sezon) i jeżeli bym zmieniał, to tylko na SL5. W przypadku @WojtekPL spokojnie wystarcza rozmiar 56.



#7 Pierzak

Pierzak
  • Użytkownik
  • 66 postów

Napisano 24 marzec 2017 - 14:08

Podpinając się pod temat, bez porównywania, Emonda S5 (na ramie jest napis SL) SH1 serii 300 z zeszłego roku to już będzie przeżytek jeśli chodzi o konstrukcję? Czy opłaca się nadal kupić taki rower?



#8 Gosc_Bullet_*

Gosc_Bullet_*
  • Gość

Napisano 24 marzec 2017 - 17:36

Podpinając się pod temat, bez porównywania, Emonda S5 (na ramie jest napis SL) SH1 serii 300 z zeszłego roku to już będzie przeżytek jeśli chodzi o konstrukcję? Czy opłaca się nadal kupić taki rower?

 

.

He, he, dobre przeżytek. Szanowny kolego, często jest tak, że starsze ramy niektórych firm - także Treka - są w niektórych kwestiach lepsze ( lepiej wykonane, trwalsze ) niż nowe. Swojego Treka Madone z 2007 r. nie zamieniłbym na żadną Emondę/Domane choćby i z tego roku.

 

Odpowiadając na pytanie: to nie będzie żaden przeżytek i opłaca się kupić taki rower.


  • beskidbike i Pierzak lubią to

#9 Cyklo Ziutek

Cyklo Ziutek
  • Użytkownik
  • 1050 postów
  • SkądPuławy

Napisano 25 marzec 2017 - 06:12

S5 z zeszłego roku przeżytek (?), to co ma powiedzieć mój kolega, który kupił ten rower w 2015?

Rama przyzwoita klasy 300, ale rower waży jakieś 8,90kg.

Oczywiście SL będzie lepszym wyborem - rama 500, wewnętrzne prowadzenie linek, lepsze mocownie nadajnika ANT+, widelec w 100% z karbonu, waga roweru ~7,85kg



#10 lukasz318

lukasz318
  • Użytkownik
  • 883 postów

Napisano 25 marzec 2017 - 09:07

w treku carbo <500 to cięższe ramy
i alu sterowki
ja wolałbym kupić uzywke jest tego sporo nawet z minimalnym przebiegiem ale serię 500

mam domane 5.2 to była moja 2ga szosa od tej pory miałem możliwość jeżdżenia na kilku innych i dalej z mega zadowoleniem zaraz wyjdę na spacer z domanka
jest to komfortowy rower z fajna geo jak dla mnie jeśli ktoś chce nisko to są podkładki pod kiera
mnie pasuje kiera ISO i ISO w ramie
a waga też ok po modach 6.8
(z podałami, koszykiem, licznikiem)
w treku są rowery testowe proponuję samemu potestować.

#11 WojtekPL

WojtekPL
  • Użytkownik
  • 3 postów

Napisano 03 kwiecień 2017 - 12:52

Bardzo dziękuję za cenne rady, szczególnie dla #maad11, który rozwiał moje wątpliwości.

Decyzja zapadła i od wczoraj cieszę się z pięknej Emondki. Pozdrawiam.


  • astronom i maad11 lubią to

#12 maad11

maad11
  • Użytkownik
  • 227 postów
  • SkądLublin

Napisano 03 kwiecień 2017 - 18:44

Gratuluję i dużo radości i kilometrów życzę :-)

 

Pozdrawiam

 



#13 Gosc_Bullet_*

Gosc_Bullet_*
  • Gość

Napisano 03 kwiecień 2017 - 20:35

Dobry wybór



#14 hank

hank
  • Użytkownik
  • 30 postów

Napisano 10 czerwiec 2017 - 00:37

Chciałbym podpiąć się pod temat, odnośnie Emondy (ALR5 2017) rozmiar 54/56

Wzrost 177cm, Przekrok 82 cm.

Z tabeli Treka dla rozmiarów ram Émonda https://www.trekbike...l/pl_PL/sizing/

wynika, że powinienem brać rozmiar 56. Testowałem obydwa rozmiary i wydaje mi się że bardziej lezy mi 54, ale czy nie będzie z czasem za mała( Trudno ocenić wygodę po krótkiej jeździe testowej)

Czy linia Emonda to tzw. "slooping"

Z tego kalkulatora wyszło mi :

http://sklepzroweram...zczyzna--82-177

 

W przypadku ramy 54 myślałem o mostku 100.



#15 puchaty

puchaty
  • Użytkownik
  • 787 postów
  • SkądGdynia

Napisano 10 czerwiec 2017 - 07:40

Będzie dobra ta 54, ale mostek weź dłuższy. Ja mam 176, jeżdżę na 54 z mostkiem 120 i jest idealnie, chociaż czasami nawet zbyt mało agresywnie dlatego wykasowałem te podkładki pod mostem oraz zmniejszyłem komin pokrywy sterów na najniższy możliwy a to przecież sugeruje kierunek w stronę mniejszej ramy.
  • hank lubi to

#16 HarveyDent

HarveyDent
  • Użytkownik
  • 1105 postów
  • Skądwe mnie tyle piękna

Napisano 10 czerwiec 2017 - 07:47

Kalkulatory wyliczające długość podsiodłówki można o kant %$#% potłuc :)

2:0 dla 54 przy tym wzroście i przekroku. Jestem wyższy o 2 cm i 54 jest w sam raz.

Zaczął bym od mostka 90 cm, no chyba że faktycznie jesteś już rozciągnięty i organizm przyzwyczajony do szosy.


  • hank lubi to
To jest Forum Fanatyków
marvelo
 
Focus Izalco Race - rower nieelektryczny : Di2, Favero Assioma Duo, Garmin Edge 530, Varia RTL515, ION 200 RT

#17 Gosc_tobo_*

Gosc_tobo_*
  • Gość

Napisano 10 czerwiec 2017 - 08:38

Jesli Trek karbo "na wiele lat" to maksymalnie modele najniższych serii, bez bb90.
Najniższe modele mają pressfita wciskanego w pełną aluminiową przelotową tuleję - rozwiązanie zupełnie bezproblemowe.

Jeśli wybór między Domane a innymi seriami to sugeruję jazdę próbną - ja się z moim D nie polubiłem.

#18 Gosc_Nikt Ważny_*

Gosc_Nikt Ważny_*
  • Gość

Napisano 10 czerwiec 2017 - 09:48

Jeśli Trek karbo "na wiele lat" to maksymalnie modele najniższych serii, bez bb90.

 

Mógłbyś nieco rozwinąć ten wątek? Nie wiem, czy dobrze to zrozumiałem, że na dłuższe użytkowanie polecasz modele z najniższych serii, czyli rozumiem przez to, że modele droższe są mniej trwałe, czy tak? Masz na myśli trwałość karbonu, czy tylko suport i mufę suportową? Wiem, że masz wiedzę o rowerach tej marki, dlatego mnie to zainteresowało.



#19 WojtekPL

WojtekPL
  • Użytkownik
  • 3 postów

Napisano 10 czerwiec 2017 - 10:07

Po pierwszych kilkuset km na Emondzie SL5 mam same pozytywne wrażenia. Sztywny, dynamiczny rower. Nie żałuję wyboru pomiędzy Emondą a Domane. Mam rozmiar 56 i jest OK - z tabeli też wychodziło mi więcej (58).
#hank dla Ciebie 54 powinien być dobry.
  • hank lubi to

#20 hank

hank
  • Użytkownik
  • 30 postów

Napisano 10 czerwiec 2017 - 10:21

@HarveyDent,  @puchaty dziękuję za cenne rady. Ciało podpowiada 54, nie wiem czemu producent (TREK) z uporem w swojej tabeli sugeruje większe rozmiary:

Rozmiar TREK.jpg .

 

Przy ramie 54 mamy: 543 mm Efektywną długość górnej rury, a Rura podsiodłowa = 486, oraz lekko opadającą rurą poprzeczną.

 

 

 -  @WojtekPl -  Dzięki

 





Dodaj odpowiedź



  

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: trek, emonda, domane