Skocz do zawartości


Zdjęcie

Porządne Piasty Treningowe 24/28H Lub 28/32H


17 odpowiedzi w tym temacie

#1 vuc

vuc
  • Użytkownik
  • 354 postów

Napisano 07 kwiecień 2017 - 20:21

Składam koła do treningów.
Ważę ok. 70kg, ale z plecakiem potrafię przekroczyć 80.
Mają być cały czas prościutkie bez potrzeby pielgrzymowania do serwisów, więc wolałbym 28/32H zamiast 24/28H, aczkolwiek rozważam obie te opcje (w zależności od dostępności komponentów).

To że będą aż na zapas pancerne i ciężkie, będzie wręcz zaletą.

Piasty:

  • Cena
    Różna. 250-600zł. Wolałbym okolice 300zł do treningówek, ale jeśli będzie warto dopłacić, to dopłacę. Za 600zł da się wyrwać Ultegry, lub DT 350.
  • Bębenek
    Stal, lub bardzo mocne alu z porządnym anti-bitem

Kandydaci:

  1. Ultegra 6800.
    Robią tylko 32 i 36H. 32/32H też ok.
    Lepsze kręcenie się kulek na zakrętach IMO nie jest warte pierdzielenia się z poprawnym skontrowaniem, ale w 6800 i 9000 jest ten digital adjustment, więc są ok.
  2. Jakieś tanie Novatec'e.
    Gdzieś na forum czytałem, że jednak DT to o dwie klasy wyżej.
  3. Jakieś drogie Novatec'e.
  4. DT Swiss 370.
    Jest do wyrwania komplet przód+tył SP 24/28H za 300zł. Stalowy bębenek.
    Almighty internet o tych piastach niewiele wie, ale może ktoś je akurat ujeżdża?
    Przez długi czas były w Polsce sprzedawane gotowe koła właśnie na nich: http://archiwum.alle...6189925512.html
  5. DT Swiss 350.
    Bębenek chyba alu, nie wiem czy da się wymienić na coś porządnego. Coś mi się obiło o uszy, że bębenki Novateca podchodzą, ale to chyba nie w Ratchet System.
    W DT 240 miałem bębenek pożal-się-boże z alu-plasteliny.

Coś jeszcze ?



#2 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 08 kwiecień 2017 - 15:55

Novatec ma niby ten Anti Bite, ale polega on na wstawieniu kawałka blachy stalowej w jeden wypust co totalnie się nie sprawdza i w konsekwencji luźne koronki kasety i tak się wżynają.

Bitex jest konstrukcyjnie lepszą alternatywą moim zdaniem, bo ma takie blaszki, ale 3, a nie jedną. To spowoduje, iż wżynania nie będzie, bo jedna robi złą robotę i zmienia tylko oś obrotu kasety na bębenku.

Taki system 3 blaszek ma także American Classic, ale to pewnie +600zł.

Pamiętajmy, że w wielu przypadkach do Novateca można wstawić stalowy bębenek, ale zorientuj się najpierw przed zakupem.

 

DT to fajne piasty ze swoim systemem ratchet, minus także za alu bębenek, którego na stalowy nie wymienisz.

 

Także moim zdaniem albo Ultegra jeśli nie boisz się kulek i konusów albo Bitex, jeśli ma być lekko. Novateca jak już to szukał bym modelu ze stalowym bębenkiem od początku, bo w treningówkach nie ma co bawić się w oszczędność 60g.



#3 vuc

vuc
  • Użytkownik
  • 354 postów

Napisano 08 kwiecień 2017 - 18:06

dokładnie. W treningówkach bębenek alu to żart.
Szkoda, bo ratchet jest super, zwłaszcza jeśli chodzi o prostotę serwisowania.

 

A jak z tymi DT 370? Jak napisałem, one mają stalowy.
Gdyby były 28/32, to bym się nie zastanawiał, tylko wziął na próbę.



#4 thomasz

thomasz
  • Użytkownik
  • 365 postów
  • SkądWrocław

Napisano 09 kwiecień 2017 - 17:45

Stalowy bębenek rownież będzie miał wygryzienia od kaset, szczególnie shimano/sram
http://chinertown.co...php?topic=569.0

Mam w przelaju porządne piasty ze stalowym bebenkiem hoopa i bębenek jest ponacinany i to konkretnie

45636079942_17651449fe_m.jpg

CarbonOne.pl - koła na szprychach karbonowych

Blackcatwheels.pl - Koła na zamówienie

Sklep - obręcze, piasty, szprychy

Wrocław

Kontakt na priv, @ lub tel: 604 40 95 04


#5 vuc

vuc
  • Użytkownik
  • 354 postów

Napisano 10 kwiecień 2017 - 08:20

no to widzisz, nie znam się.
Za to mam doświadczenie z takimi piastami:

  • DT Swiss 240, model 2014, aczkolwiek bębenek miałem chyba 2015 (wymieniony na 11-stkę Shimano).
    Po 3k km miał takie wżery:

    3.jpg?screen

    Może wyglądają niepozornie, ale musiałem się nieźle nagimnastykować, żeby ściągnąć kasetę.
    Wtedy 68kg i FTP ok. 300W, więc nie dostawał solidnego wycisku.

    Nieakceptowalne, zwłaszcza w treningówkach.

    Może to poprawili? Trochę czasu od 2014/2015 minęło, wątpię żebym był jedynym, który się na to skarżył. To jakieś jaja są, żeby tak konstrukcyjnie przemyślany system jak ratchet, był sparowany z tak beznadziejnym bębenkiem. Jak już robić dziadostwo, to po całości ;)
     
  • Mavic Aksium 2013 (teraz odpowiednikiem, przynajmniej wagowym, jest chyba Aksium Race).
    12k km, stal, zero śladów po kasecie.
    Super
     
  • Trenażer Elite Turbo Muin.
    Miałem dwa, każdy eksploatowany jedną zimę.
    Bębenek alu, ale masywny - nie wiem czy w piastach są takie montowane. Drobne ślady są, ale nie wżery, kaseta schodzi bez najmniejszego problemu. 
    Akceptowalne

Wiadomo o co mi chodzi - po prostu chcę pancerny bębenek, w którym nie będą się robić (dosyć prosto) wżery od kasety.
Z jakiego materiału będzie, to już inna kwestia, ale napisałem stal, bo z nią mam najmilsze wspomnienia.



#6 thomasz

thomasz
  • Użytkownik
  • 365 postów
  • SkądWrocław

Napisano 10 kwiecień 2017 - 10:04

Sprawa bezdyskusyjna. Dwa pytania z ciekawości:

- czy na tych wszystkich bębenkach była ta sama kaseta (ten sam typ)

- czy była dokręcana z manometrem do odpowiedniej i zalecanej wartości?


45636079942_17651449fe_m.jpg

CarbonOne.pl - koła na szprychach karbonowych

Blackcatwheels.pl - Koła na zamówienie

Sklep - obręcze, piasty, szprychy

Wrocław

Kontakt na priv, @ lub tel: 604 40 95 04


#7 vuc

vuc
  • Użytkownik
  • 354 postów

Napisano 11 kwiecień 2017 - 13:48

- czy na tych wszystkich bębenkach była ta sama kaseta (ten sam typ

 
Oczywiście. Inaczej porównanie byłoby bez sensu.
Shimano Ultegra CS-6800. Nawet zakresy te same (11-28), z wyjątkiem jednego Turbo Muina, na którym mam 12-25. Ale zakresy nie mają znaczenia.
CS-6800 ma zgrupowane (połączone): 3 największe zębatki, 2 mniejsze a reszta aż do najmninejszej 11T jest luzem. Oczywiście zębatki luzem sprzyjają powstawaniu wżerów.
 
 

- czy była dokręcana z manometrem do odpowiedniej i zalecanej wartości?

 

dynamometrem. Oczywiście, że nie ;)

Jeśli tylko nakrętka jest dokręcona ok - da się ją bez strasznego mocowania odkręcić, ale też zębatki są prawidłowo dociśnięte i nie latają luzem (co chyba trzeba być debilem, żeby się udało zrobić. No chyba że kaseta 10s a bębenek 11s),
to IMO dla pojedynczego kolarza amatora, posiadanie dynamometru do kasety jest niepotrzebne.
Tam jest moment 40Nm, więc trzebaby mieć osobny dynamometr oprócz tego do mostków (2-10Nm).


Tośmy pogadali, ale czy znajdzie się dobra duszyczka, która mi powie z czego koła skomponować?



#8 uzurpator

uzurpator
  • Użytkownik
  • 661 postów
  • SkądKatowice

Napisano 11 kwiecień 2017 - 14:31

Można np dowolne piasty shimano. Poza tym - te wżery są czysto kosmetyczne w 99% procentach przypadków., więc w czym problem? Mam piastę hope z alu bębnem i bez problemu zmieniam kasetę co 2-3 tygodnie, wżery porobiły się na 2mm i dalej spokój. Mam też Chris Kinga z bębnem z nierdzewki i ... też ma wżery :)



#9 vuc

vuc
  • Użytkownik
  • 354 postów

Napisano 11 kwiecień 2017 - 16:10

czytajmy to, co ktoś pisze.
 

więc w czym problem?


musiałem się nieźle pogimnastykować, żeby ściągnąć kasetę.



#10 uzurpator

uzurpator
  • Użytkownik
  • 661 postów
  • SkądKatowice

Napisano 11 kwiecień 2017 - 16:18

czytajmy to, co ktoś pisze.
 
 

 

Mam piastę hope z alu bębnem i bez problemu zmieniam kasetę co 2-3 tygodnie, wżery porobiły się na 2mm i dalej spokój.

 

Nawet bacika nie mam.



#11 vuc

vuc
  • Użytkownik
  • 354 postów

Napisano 11 kwiecień 2017 - 16:31

No ok, ale nie widzi mi się ściągać (ani tymbardziej zmieniać?) kasety co 2-3 tyg.
Mam lepsze rzeczy do roboty.

Już nie wspominając o skończonej żywotności gwintów, której to może Ci zabraknąć. Tam idzie 40Nm.

 

Jak jesteś w stanie ściągnąć kasetę bez bacika, to nie wiem czy dokręcasz prawidłowo.



#12 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 12 kwiecień 2017 - 19:27

Poza tym - te wżery są czysto kosmetyczne w 99% procentach przypadków., więc w czym problem? Mam piastę hope z alu bębnem i bez problemu zmieniam kasetę co 2-3 tygodnie, wżery porobiły się na 2mm i dalej spokój. 

2mm wcięcia to nie jest kosmetyczna sprawa poza tym, że jeśli przesuną się koronki względem siebie, to zacznie kuleć zmiana biegów. Mi takie coś nie odpowiada, nie w piaście za którą płaci się +300zł tym bardziej, jeśli do zdjęcia kasety trzeba użyć młotka i śrubokręta.

 

Mam też Chris Kinga z bębnem z nierdzewki i ... też ma wżery  :)

 

A ja mam stalowego Novateca i miałem Shimano i wżerów nie było, bo te drobne odciski wżerami trudno nazywać. Tu nie ma co bronić alu, ono w systemie bębenkowym pod kasety Shimano się nie nadaje, alu świetnie jednak sprawdza się w systemie Campagnolo gdzie wypusty mają ze 4mm wysokości i chyba trzeba by przyłożyć 5tyś. W, by cokolwiek się oddusiło.



#13 uzurpator

uzurpator
  • Użytkownik
  • 661 postów
  • SkądKatowice

Napisano 13 kwiecień 2017 - 07:03

No ok, ale nie widzi mi się ściągać (ani tymbardziej zmieniać?) kasety co 2-3 tyg.
Mam lepsze rzeczy do roboty.

Już nie wspominając o skończonej żywotności gwintów, której to może Ci zabraknąć. Tam idzie 40Nm.

 

Jak jesteś w stanie ściągnąć kasetę bez bacika, to nie wiem czy dokręcasz prawidłowo.

 

Nie chodzi o to, że masz ściągać co 2 tygodnie, chodzi o to, że mimo wżerów się da to robić. Gwinty mam w porządku. Dla gwintu o średnicy ~33mm 40Nm to nie jest jakaś kosmiczna wartość. W praktyce, jeżeli nie kręcisz za pomocą klucza dyno, to jest tam pewno 1/3 tego.

 

Do odkręcenia nakrętki mam wihajster do tego celu. Do zdjęcia kasety wystarcza trzymać ( w rękawicach ) za największą koronkę i zdejmować najmniejsze pojedynczo - najpierw 'odkręcić' je tak aby wyskoczyły z zagłębienia a potem zdjąć.

 

Najwięcej problemów mam ze zdjęciem największej zębatki ( np 26 w kasecie srama ) bo się zagłębia najbardziej, ale poza tym to wszystko schodzi błyskawicznie.

 

Arni:

 

2mm wcięcia to nie jest kosmetyczna sprawa poza tym, że jeśli przesuną się koronki względem siebie, to zacznie kuleć zmiana biegów. Mi takie coś nie odpowiada, nie w piaście za którą płaci się +300zł tym bardziej, jeśli do zdjęcia kasety trzeba użyć młotka i śrubokręta.

 

Hope oficjalnie twierdzi, że to kosmetyka. 2mm mam na największej koronce. Zmiana biegów nie cierpi, bo przesunięcie sąsiednich zębatek jest minimalne. Poza tym - co zrobisz, taki system, też bym wolał bęben Campy.



#14 thomasz

thomasz
  • Użytkownik
  • 365 postów
  • SkądWrocław

Napisano 13 kwiecień 2017 - 13:05

Nie wiem czy wiecie, ale w 11stkach kasety campy są kompatybilne z kasetami shimano/sram

Ten komu 1/2mm wcięć przeszkadza, może rozważyć bęben i kasetę campy 


45636079942_17651449fe_m.jpg

CarbonOne.pl - koła na szprychach karbonowych

Blackcatwheels.pl - Koła na zamówienie

Sklep - obręcze, piasty, szprychy

Wrocław

Kontakt na priv, @ lub tel: 604 40 95 04


#15 vuc

vuc
  • Użytkownik
  • 354 postów

Napisano 13 kwiecień 2017 - 14:39

@thomasz, spoko, tylko że kasety campy kosztują tak 2x-3x więcej niż odpowiednik shimano.
Do kasety Shimano 6800 nie mam zastrzeżeń i na prawdę nie potrzebuję czegoś lepszego.

 

Bardzo proszę o konkretne wypowiedzi na temat.

Rozpisujemy się o dupie marynie a wraz z ilością tekstu maleje prawdopodobieństwo, że komuś będzie się chciało czytać ten watek i mi doradzić.



#16 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 13 kwiecień 2017 - 18:38

Tu już nie bardzo jest co doradzać, wejdź w stalowy bęben i ciesz się jazdą.



#17 vuc

vuc
  • Użytkownik
  • 354 postów

Napisano 14 kwiecień 2017 - 10:16

No właśnie jest.

Tak więc DT 350 odpadają, Ultegry też (stwierdziłem, że jednak wolę maszynówki. Cośtam też czytałem o gównianym bębenku).

 

Zostają:

  • Novatec
    Czytałem, że niektóre modele są zdecydowanie pod jeźdźca <<70kg bo się lekko uginają pod obciążeniem. Inne zaś są po prostu gówniane, itp.
    Tutaj proszę o radę, który konkretny model, bo się nie znam i nie chcę znać.
    Tak jak napisałeś chcę kupić, dać do złożenia i cieszyć się jazdą.
  • Bitex RAF12 + RAR12
    Aczkolwiek są dosyć wylajtowane jak na "pancerne treningówki".
    Wolałbym dołożyć to 50g na piaście ale żeby mi się nic nie uginało ;)
    Niemniej, Dandy twierdzi, że zdecydowanie pancerniejsze od Novateców.
  • DT 370
    Jak wyżebram o nich jakieś opinie. Aczkolwiek wolałbym 28/32H i nie SP.


#18 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 15 kwiecień 2017 - 07:04

Ja jeżdżę na Bitexach Dandego już trzeci sezon, teraz zamówiłem kolejne koła i wszystko jest ok. Wprawdzie ja mam bębenek pod Campę, ale masz dla Shimano te stalowe wstawki w wypustach. Raz na rok coś mi tam w zapadkach przeskoczy, ale nie jest to jakiś problem, nic się nie dzieje złego, a problem dotyka wszystkich systemów zapadkowych. Same zapadki to groszowe sprawy.
Novateca z alu osią (ok. 88kg) mam w MTB, musiałem wymienić bębenek na stalowy i po roku wszystkie łożyska, bo to jakaś padaka NBK. Teraz jest już spoko. Także jak widzisz Novatec tak, ale stalowy bębenek od początku, łożyska rzecz wymienna, nic się nie gnie w alu osiach przy takiej wadze.



Dodaj odpowiedź