Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czyszczenie przerzutki Czy Wd40


10 odpowiedzi w tym temacie

#1 nolimts

nolimts
  • Użytkownik
  • 168 postów
  • SkądPoznan

Napisano 27 kwiecień 2017 - 17:07

Witam

 

Mam pytanie czy warto wrzucic przerzutkę przednią i tylnią do wody (ciepłej z jakimś płynem) i porządnie wyczyścić czy nie ma sensu ? 

Czy może lepiej wcisnąć trochę wd-40 bike do sprężyny jedynie ?

 

Podobnie sprawa się tyczy manetek. Tutaj jednak byłbym bardziej ostrożny bo jedną już uszkodziłem. czy samo wd-40 jest bezpieczne jeśli chodzi o manetki ?

 

 

I jeszcze mam pytanie odnośnie kółeczek do ultegry. Wiem że rozkręcenie całej przerzutki to jest trochę cześci tak więc myślałem o tym żeby wymienić same kółeczka. Czy dobrze myślę że tutaj wystarczy odkręcic jedynie kółka ? Tak aby poźniej nie było obaw o skręcenie z powrotem

 

I tak btw czy wd-40 bike będzie również dobry do hamulców ? (pytanie retoryczne chyba)



#2 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8553 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 27 kwiecień 2017 - 17:14

WD-40 nie jest smarem, tylko penetrantem usuwającym wodę, a przy okazji nieźle rozpuszczającym brud. Jego właściwości smarne są bardzo słabe.

Do smarowania używaj smaru (do łożysk) lub oleju (do pozostałych elementów ruchomych).

Rozkręcanie przerzutki nie będzie potrzebne - wystarczy, że po prostu ją wyczyścisz szczoteczką i ciepłą wodą z detergentem/odtłuszczaczem.
  • nolimts lubi to

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#3 nolimts

nolimts
  • Użytkownik
  • 168 postów
  • SkądPoznan

Napisano 28 kwiecień 2017 - 07:52

Ok czyli rozumiem że mogę albo psiknąć tym wd-40 w celu szybkiego wyczyszczenia albo zanurzyć np w ludwiku ?

 

Jeśli chodzi o smar oraz olej to co konkretnie smarować. Czy taki smar jedyny który posiadam będzie odpowiedni do wszystkiego?

https://www.centrumr...-line,4067.html

 

A dokładniej użyję go do smarowania:

 

- przy miskach supportu , na rdzeń korby

- łożyska kołek przerzutki

 

Mówiąc o pozostałych częściach ruchomych masz na myśli przerzutkę ? Pytam bo nie wiem czy ją rozkręcać wkoncu 

 



#4 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8553 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 28 kwiecień 2017 - 08:26

Niczego nie potrzebujesz rozkręcać. Po prostu wyczyść przerzutkę, a potem lekko przesmaruj olejem ruchome elementy wózka, pantografu i kółek. Nic więcej nie potrzebujesz robić.

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#5 ROZMIAR

ROZMIAR
  • Użytkownik
  • 3204 postów
  • SkądPoznań

Napisano 28 kwiecień 2017 - 08:43

WD-40 może doprowadzić do wypłukania smaru i późniejszego zatarcia. Do przerzutek się nie nadaje, bo najpierw rozpuści fabryczny smar, a potem go wypłucze woda.

Manetkę można tym przepłukać, ale następnie należy też przesmarować.


7602ede9d85aa0ebmed.png
 
Więcej satysfakcji daje dobra forma niż dobry sprzęt.

logo_phpBB.gif

 
 


#6 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 28 kwiecień 2017 - 09:23

Dokładnie, nie szalej z tym WD40 ani z wodą. W tylnej przerzutce są sprężyny wewnątrz, one są pokryte smarem, jak ten smar rozpuścisz, a do środka dostanie się woda, to szlag ci je trafi, zardzewieją, a w konsekwencji pękną lub w najlepszym przypadku stracą na sile. Jak chcesz tak mocno się pobawić, to rozłóż przerzutkę na części (jest temat jak to zrobić), wyczyść wszystko dokładnie, nanieś do zawiasów nowy smar i skręć. W ten sposób zrobić zarówno czyszczenie jak i konserwację/smarowanie.



#7 nolimts

nolimts
  • Użytkownik
  • 168 postów
  • SkądPoznan

Napisano 28 kwiecień 2017 - 17:43

OK to w takim razie wyczyszczę w ciepłej wodzie z dodatkiem jakiegoś płynu jedynie. Spróbuje jeszcze zmienić kółka przerzutki na nowe bo w mojej ocenie są w złym stanie



#8 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8553 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 28 kwiecień 2017 - 17:47

Sam płyn z wodą jeszcze bardziej zaszkodzi niż WD-40, który mimo wszystko jest olejem.

WD-40 faktycznie mógłby zaszkodzić, gdyby po jego użyciu nie było smarowania. Jeżeli wszystko ponownie zakonserwujesz, nie będzie żadnego problemu.

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#9 ROZMIAR

ROZMIAR
  • Użytkownik
  • 3204 postów
  • SkądPoznań

Napisano 28 kwiecień 2017 - 18:27

Zwykły płyn z wodą nie da rady smarom w przerzutce.


7602ede9d85aa0ebmed.png
 
Więcej satysfakcji daje dobra forma niż dobry sprzęt.

logo_phpBB.gif

 
 


#10 nolimts

nolimts
  • Użytkownik
  • 168 postów
  • SkądPoznan

Napisano 29 kwiecień 2017 - 08:35

Dobra chyba wiem mniej teraz niż  przed tym tematem ;)

 

To co w koncu myć , nie myć ? w czym myć ?

 

Czyli co mogę ją w czymś po prostu "opłukać czy nie ? Za rozkręcanie narazie nie chce się brać. Ile ludzi tyle opinii ;)



#11 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8553 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 29 kwiecień 2017 - 08:51

Oczywiście, że myć. Tak jak należy myć każdy zabrudzony element, a element ruchomy w szczególności.

 

Czym umyjesz, to tak naprawdę sprawa drugorzędna - może to być ciepła woda z detergentem (wbrew pozorom usunie 99% zabrudzeń, a już na 100% usunie najgorsze, czyli resztki piachu i opiłki, bo to one powodują zużycie), ale w wersji ekstrawaganckiej możesz też użyć odtłuszczacza.

Najważniejsze, żebyś - nieważne czym umyjesz przerzutkę - osuszył ją i potem solidnie przesmarował.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?




Dodaj odpowiedź