Skocz do zawartości


Zdjęcie

Głośny Napęd - Ultegra


12 odpowiedzi w tym temacie

#1 rockrider81

rockrider81
  • Użytkownik
  • 5 postów

Napisano 17 maj 2017 - 14:37

Cześć. Mam w swojej szosie napęd Ultegry i ostatnio zauważyłem że dość głośno zaczął pracować. Tzn. przykładowo, gdy jadę z przodu na małej tarczy, to łańcuch z przodu na zębatce nie chodzi ładnie gładko, tylko jest dość głośny, coś jakby jechać z brudnym nieposmarowanym napędem - myślę że wiecie o co chodzi.

 

Macie może jakieś triki/sposoby na "uciszenie" napędu? Czy powodem tego może być np. byt króki łańcuch?

 

Dodam jeszcze, że cały napęd jest dosyć nowy.



#2 1415chris

1415chris
  • Użytkownik
  • 4482 postów
  • SkądSurrey

Napisano 17 maj 2017 - 14:47

Barylka regulujaca naciag linki w przerzutce byla dotykana?

#3 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 17 maj 2017 - 15:05

Nawet jeśli nie dotykał, to linka i tak mogła się delikatnie wyciągnąć więc efekt złej regulacji mógł powstać. To pierwsze, drugie bym wyczyścił napęd i nasmarował łańcuch. Suchy łańcuch daje podobne efekty dźwiękowe. 



#4 rockrider81

rockrider81
  • Użytkownik
  • 5 postów

Napisano 17 maj 2017 - 15:07

Przerzutki są wyregulowane dobrze. Wszystkie biegi wchodzą gładko i łańcuch nie przeskakuje.
Łańcuch czysty i nasmarowany oczywiście

#5 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 17 maj 2017 - 15:11

One mogą wchodzić gładko, tu chodzi o setne części milimetra przy takiej regulacji, a więc 1/8 obrotu baryłki, może 1/4? Z czasem też napęd się zużywa, powstają luzy na rolkach łańcucha i na styku zęby/łańcuch, to także może wpłynąć na dźwięki.



#6 rockrider81

rockrider81
  • Użytkownik
  • 5 postów

Napisano 17 maj 2017 - 15:18

Obecne ustawienie barylki i tak dawało wg. mnie juz najcichsza możliwa prace. Poza tym tak jak wspomniałem łańcuch nie chodzi gładko z przodu szczególnie na małej tarczy( tez w zależności od przełożenia) wiec problem złej regulacji tylnej przerzutki raczej odpada

#7 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 17 maj 2017 - 20:09

No to zużycie, nie ma innej opcji. Wszystko nabiera luzów, i łańcuch i zęby stają się cieńsze, to powoduje klekotania i to jest słychać. 



#8 rockrider81

rockrider81
  • Użytkownik
  • 5 postów

Napisano 17 maj 2017 - 20:32

Napęd ma max 4tyś. km, więc jak na szosę to prawie nic. Będę jeszcze kombinował. ;)



#9 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 17 maj 2017 - 20:36

Ale to też nie mało, a szczególnie dla łańcucha. Sprawdź jakie ma wyciągnięcie, u mnie po takim przebiegu (KMCX10) wyciąga się o ok. 3/4mm, a to oznacza i pilnie trzeba go wymienić.



#10 slaweko

slaweko
  • Użytkownik
  • 593 postów
  • Skądz Polski

Napisano 17 maj 2017 - 20:40

Ja u siebie łańcuch KMC wymieniam max po 3 tys. A kasetę po ok. 5 tys (zajeżdżona zębatka 17 z i 16 z).

#11 astronom

astronom
  • Użytkownik
  • 1366 postów
  • SkądBurzyn

Napisano 17 maj 2017 - 22:42

Rotacyjnie wymieniam 3 łańcuchy co 1.2-1.8 tyś. km. Najpierw częściej (1.2 tyś), potem coraz rzadziej. Napęd (nowa korba, kaseta, łańcuchy) głośno "klekoczą" już w drugim cyklu.

Wcześniej zaliczyłem 2 napędy Shimano 105 i mam wrażenie, że pracowały dużo ciszej. Dlatego od 2018 r. wracam do niższej grupy.


www.youtube.com/user/AstronomzBurzyna

 

"Myślę też, że podatek paliwowy powinien być też od rowerów pobierany. Bo jak jedziesz rowerem, to nie jedziesz autem. A jakbyś jechał autem, to byś go zapłacił, czyli oszukujesz państwo nie jadąc autem. Czyli ergo powinieneś płacić na rowerze ekwiwalent mediany spalanego paliwa na 100km po cenach PKN Orlen..."


#12 Gosc_tobo_*

Gosc_tobo_*
  • Gość

Napisano 17 maj 2017 - 22:50

Wszystkie szosy z napędami Shimano 2x11 jakie miałem w rękach miały głośno pracujące napędy. Były to napędy homogeniczne - kompletne grupy z grupowymi łańcuchami. Zmiana biegów była bezproblemowa i szybka. Szczególnie z przodu przydźwięki były irytujące. Rowery nowe. Głośniej niż starsze 2x10. Ciszej pracowały te same napędy z łańcuchami KMC serii SL.



#13 rockrider81

rockrider81
  • Użytkownik
  • 5 postów

Napisano 18 maj 2017 - 07:12

Dzięki wszystkim za odpowiedzi. Już słyszałem, że łańcuchy KMC SL chodzą ciszej, choć i tu opinie są podzielone, ale może sprawdzę takie rozwiązanie.





Dodaj odpowiedź