Skocz do zawartości


Początkujacy Amator Prosi O Pomoc


59 odpowiedzi w tym temacie

#21 Cyklo Ziutek

Cyklo Ziutek
  • Użytkownik
  • 1050 postów
  • SkądPuławy

Napisano 01 czerwiec 2017 - 19:52

Jest sens Panowie inwestować w miernik mocy?

A wiesz jaki typ miernika i jak z nim trenować :).



#22 Gosc_Andrzej72_*

Gosc_Andrzej72_*
  • Gość

Napisano 01 czerwiec 2017 - 19:56

Wszyscy mówią o tych wattach chciałbym poznać moje :)

#23 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 01 czerwiec 2017 - 20:04

O mierniku na razie zapomnij, nie wykorzystasz jego potencjału przez najbliższy rok czy dwa. Wielu chłopaków jeździ bez miernika mocy, a mają naprawdę świetne wyniki, pulsometr, licznik z kadencją, tyle na początek. Do tego dobra książka o treningu kolarskim i w drogę nabijać kilometry :)

 

Mam 170cm i 90 kg wagi

 

No i dieta, dieta i jeszcze raz dieta. Przy takim wzroście nie więcej niż 70/75kg musisz ważyć, bo każda górka, nawet ta najmniejsza będzie z ciebie robiła masakrę.


  • Cyklo Ziutek lubi to

#24 Gosc_Andrzej72_*

Gosc_Andrzej72_*
  • Gość

Napisano 01 czerwiec 2017 - 20:06

Myślicie ze mam chociaż te 4 w/kg na progu? Koledzy coś o tym wspominali..

#25 vuki

vuki
  • Użytkownik
  • 494 postów
  • SkądRawicz

Napisano 01 czerwiec 2017 - 20:12

Jest sens Panowie inwestować w miernik mocy?

Daj spokój z miernikiem mocy.  Jeżdżę dużo i często nawet pulsometru nie używam.

Nie ten wiek aby przejmować się cyferkami, pozdrawiam



#26 Greek

Greek
  • Użytkownik
  • 2090 postów
  • SkądKraków

Napisano 01 czerwiec 2017 - 20:16

Myślicie ze mam chociaż te 4 w/kg na progu? Koledzy coś o tym wspominali..

Tak 4W/kilogram tłuszczu chyba. Mniej żreć - ot co!


  • Prozor i Marcin321 lubią to

"Najgorsze koło czyni najwięcej hałasu", Antoine de Rivarol

 

Ragazza Ravennesa

 


#27 Gosc_Andrzej72_*

Gosc_Andrzej72_*
  • Gość

Napisano 01 czerwiec 2017 - 20:19

Ale to by dawało tylko 360w a to nie wydaje się dużą wartością...
  • czach lubi to

#28 Rumcajs

Rumcajs
  • Użytkownik
  • 123 postów

Napisano 01 czerwiec 2017 - 20:32

Czerp radość z jazdy i posłuchaj rad forowiczów. Wszystko co napisali jest prawdą. Ja na rowerze jeżdżę regularnie dopiero trzeci sezon (drugi na rowerze szosowym). Bardzo mi się to spodobało. Na początku jeździłem 30-40km. Teraz 80-100km nie stanowi problemu, przewyższenie zazwyczaj 600-800m. Średnia rzędu 25-26km/h na takim dystansie stała się dla mnie czymś zupełnie normalnym. A jak chce sobie trochę mocniej pojeździć to z godzinkę trzymam średnią w granicach 33-35km/h (ale to już na płaskim, 100-120m przewyższenia). Czyli totalna amatorka, tylko i wyłącznie jazda dla przyjemności w okresie marzec-listopad, a w zimie narty :) Jeszcze ważna sprawa. Jeśli chcesz schudnąć musisz jeździć na niskim tętnie, przynajmniej z 1,5h. Wtedy aktywujesz spalanie tłuszczów i zaczniesz zrzucać wagę. Natomiast mocniejsza jazda spowoduje, że będziesz palił cukry. Mnie się udało w zeszłym sezonie zejść już do 63,5kg (jak zaczynałem jeździć ważyłem 74kg) przy wzroście 180cm, a mój ojciec w dwa sezony zredukował masę z 100kg na 81kg. Rower to świetny "spalacz".



#29 Gosc_Andrzej72_*

Gosc_Andrzej72_*
  • Gość

Napisano 01 czerwiec 2017 - 20:35

Ktoś mi mówił że na progu ma 640 watów to możliwe jest? To by dawało 7.1w/kg przy mojej wadze to co mówicie, że 4 jest niemożliwe? No i słyszałem też, że interwały podwyższają metabolizm...

#30 Greek

Greek
  • Użytkownik
  • 2090 postów
  • SkądKraków

Napisano 01 czerwiec 2017 - 21:50

Ale to by dawało tylko 360w a to nie wydaje się dużą wartością...

Składasz się z samego tłuszczu? To chyba  rzeczywiście czas popracować nad dietą :P


"Najgorsze koło czyni najwięcej hałasu", Antoine de Rivarol

 

Ragazza Ravennesa

 


#31 Gosc_Andrzej72_*

Gosc_Andrzej72_*
  • Gość

Napisano 01 czerwiec 2017 - 22:17

Pracuję.. Żona pomaga :)

#32 Jaca911

Jaca911
  • Użytkownik
  • 533 postów

Napisano 01 czerwiec 2017 - 22:53

Nie chcę gadek moralizatorskich strzelać ale muszę to napisać. Jestem w podobnym wieku. Więc to też mnie dotyczy. Tyle, że ja zaczynałem po 40, z 98kg i braku ruchu przez 20 lat.
Ale o co mi chodzi. Mam znajomą na kardiologii na Kopernika w Krakowie. Mówi, że najwięcej wszelkich zawałów, zatorów i udarów to właśnie tacy jak my, po 40, z nadwagą, którzy zeszli z kanapy po kilkudziesięciu latach. Przywiezieni z roweru, lub kilka godzin po jeździe. Przez lata hodowaliśmy sobie płytki cholesterolu w naczyniach, które pod wpływem zwiększonego ciśnienia odrywają się i wędrują sobie w krwiobiegu i gdzieś tam mogą coś zatkać. Albo co gorsze, ze zwapnionymi aortami które pękają.
Nie zrozum mnie źle, ale pierwszy sezon potraktój jako przyjemność, zmianę nawyków żywieniowych i większą aktywność. Nie porywaj się na porównywanie z młodszymi, silniejszymi. Zastanów się czy rower to droga do zdrowia czy cel sam w sobie = jakieś zawody, ustawki itp.
Wyszło trochę strasznie, ale nie chodziło mi o wybicie roweru z głowy tylko o rozsądek. Bo jak czytam o interwałach, miernikach mocy to mi się czerwona kontrolka zaświeciła.
Powodzenia i dużo zapału ale też i rozsądku. I słuchaj swojego ciała, jak protestuje to daj mu odpocząć.

  • Prozor, puchaty i big75 lubią to

#33 Cyklo Ziutek

Cyklo Ziutek
  • Użytkownik
  • 1050 postów
  • SkądPuławy

Napisano 02 czerwiec 2017 - 04:36

Ktoś mi mówił że na progu ma 640 watów to możliwe jest? To by dawało 7.1w/kg przy mojej wadze to co mówicie, że 4 jest niemożliwe? No i słyszałem też, że interwały podwyższają metabolizm...

Kiedyś jeździłem trochę aktywniej. Dokładnie 20 lat temu. Dobrze, że nie było wtedy Stravy, bo pewnie byłbym już po zawale :). Tak samo Ty odpuść sobie miernik mocy, to kupa kasy, którą możesz teraz wydać na potrzebniejsze rzeczy. No i wykorzystanie miernika na obecnym poziomie to jak robić monitoring pracy silnika w autobusie MZK na Autodromo Nazionale di Monza. 

 

Wróciłem do jazdy na rowerze w ubiegłym roku i bez względu na dystans zawsze miałem średnią 25km/h. Ale cel miałem jeden zrzucić kilka kg. Zaczynałem od tras 30km, potem przyszedł czas na 50, 100 i 200km. Przeważnie w tlenie z lekkimi interwałami pod koniec sezonu. 

Zrzuciłem 5kg i mam teraz 80kg w wieku 52 lat przy średnim wzroście (179cm). Nie jest to jakiś super wynik, ale czuję się lepiej. Nadal pracuję, ale już z innymi obciążeniami. Teraz spokojnie średnia podskoczyła o 2÷3km/h. Z perspektywy czasu widzę, że mogłem wcześniej zainwestować w pulsometr. Radzę założyć konto na Stravie dla ewidencji jazd i obserwowania progresu. Segmenty sobie odpuść, bo to złudna rywalizacja. Np 20 latek Cię objedzie na każdym. Ale już przy podjeździe z wiatrem 15m/s będziesz miał fajny wynik z którego nic nie wynika. Segmenty pomagają zajeździć zawodnika na początku przygody z rowerem.

 

Skup się na dystansie w pierwszych miesiącach jazdy i buduj bazę. Do tego dieta, suplementacja i regeneracja z głową. 
Mam dobry układ z trenerem kolarstwa, który w siodle spędził 55 lat. Czasami gdzieś wyskoczymy na 50÷70km i coś mi w drodze podpowie. Szukaj kogoś takiego w swojej okolicy. Niech sprawdzi sylwetkę na rowerze, podszkoli trochę z techniki jazdy itd.



#34 puchaty

puchaty
  • Użytkownik
  • 787 postów
  • SkądGdynia

Napisano 02 czerwiec 2017 - 06:29

Ale to by dawało tylko 360w a to nie wydaje się dużą wartością...

Mała szansa abyś uzyskał tą wartość w tym życiu ale nie jest to niemożliwe.
Możesz sobie przełożyć to na sytuację, w której ważąc około 80 kg jedziesz przez godzinę ze średnią 40-43 km/h po płaskim.
Na razie, jak piszesz, masz problem z 28...

#35 przegibek

przegibek
  • Użytkownik
  • 259 postów

Napisano 02 czerwiec 2017 - 07:07

Panowie, to już trochę męczące - wy mu dobre rady,. a on swoje..., ot, chyba kryzys wieku średniego (nie nabijam się, sam jestem w tym okresie życia ;) , tyle że  zamiast wydawać kasę na motocykl czy młodą kochankę to wybrał rower i mierniki mocy...



#36 Greek

Greek
  • Użytkownik
  • 2090 postów
  • SkądKraków

Napisano 02 czerwiec 2017 - 07:29

No to chyba dobrze :D


"Najgorsze koło czyni najwięcej hałasu", Antoine de Rivarol

 

Ragazza Ravennesa

 


#37 mess

mess

    tłuścioszek

  • Użytkownik
  • 2692 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 02 czerwiec 2017 - 07:33

Ale to by dawało tylko 360w a to nie wydaje się dużą wartością...

 

:)

 

:) 

 

:)

 

no jak tyle będziesz miał, myślę, że nie będziesz miał problemu z ustawkami :D


  • Prozor i Cyklo Ziutek lubią to

#38 Gosc_Andrzej72_*

Gosc_Andrzej72_*
  • Gość

Napisano 02 czerwiec 2017 - 07:45

Panowie.. Kochanek miałem w swoim życiu setki teraz potrzebuję stabilizacji życiowej i właśnie też ruchu :)

#39 Cyklo Ziutek

Cyklo Ziutek
  • Użytkownik
  • 1050 postów
  • SkądPuławy

Napisano 02 czerwiec 2017 - 09:23

Ale to by dawało tylko 360w a to nie wydaje się dużą wartością...

W porównaniu z żarówką 40W :)

No to jednak kup pomiar mocy, może to Ci rozjaśni zagadnienie.



#40 Gosc_Andrzej72_*

Gosc_Andrzej72_*
  • Gość

Napisano 02 czerwiec 2017 - 10:37

Czyli pierwsze co, to muszę nabrać pokory i cierpliwości :) to ile mogę mieć tych watów?



Dodaj odpowiedź