Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kasety Shimano 5800 12-25 - Problem


8 odpowiedzi w tym temacie

#1 4gotten

4gotten
  • Użytkownik
  • 1033 postów
  • SkądStargard

Napisano 11 czerwiec 2017 - 21:09

W marcu tego roku dokonałem upgradu roweru instalując przerzutkę z krótkim wózkiem. Idąc za ciosem i lepszą formą postanowiłem zainwestować też w kasetę 12-25 jako bardziej nadającą się na moje tereny. Wcześniej używałem 11-32 i 11-28, ale ich zakres, zwłaszcza 11-32 i skoki w kadencji nie odpowiadały mi.

W zeszłym tygodniu w końcu postanowiłem wypróbować niedzielny zestaw kół wraz z kasetą 12-25 i od razu dostrzegłem, że coś jest nie tak. W środkowym zakresie zmiana biegów nie była płynna. Najgorzej jest z koronkami 16 i 17. Przy kręceniu korbą do tyłu dwa zęby na obu koronkach będące obok siebie haczą o łańcuch lekko go podnosząc po czym łańcuch opada z powrotem zsuwa się. Wygląda to tak jakby zęby były lekko wygięte w kierunku koła.

Zawsze dzieje się to tylko kiedy łańcuch jest na blacie i zawsze te dwa zęby na 16 i 17 podnoszą łańcuch w tym samym, górnym położeniu kasety. Do tego dochodzi niezbyt płynne zmienianie biegów w obrębie tych zębatek i lekki hałas przy jeździe w środkowym zakresie kasety.

Myślałem, że jakimś cudem uszkodziłem kasetę przy montażu, składowaniu itp. dlatego zakupiłem nową. Niestety historia objawów jest identyczna jak przy pierwszej. Wygląda to tak jakby była to jakaś wada fabryczna. Obydwie kasety kupiłem w tym samym sklepie internetowym.

Nie mam żadnych problemów stosując kasetę 11-28. Obydwie kasety 12-25 przekładałem na drugie koło i objawy są takie same.

Nie wiem już coś robić. Zamierzam reklamować obydwie kasety, ale być może to ja popełniłem jakiś błąd przy montażu? czy ktoś spotkał się z podobnym przypadkiem?

Nadmieniam, że koronki zakładałem właściwie, nadrukiem na zewnątrz i hak nie jest wygięty. Jak już pisałem przy 11-28 problem nie występuje i nie zauważyłem żadnych problemów z haczeniem bądź gorszą zmianą biegów. 



#2 jamar

jamar
  • Użytkownik
  • 88 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 12 czerwiec 2017 - 07:00

5800 to 11 rzędów, zakładam że łańcuch też jest 11 rzędowy, nikt się nie pomylił i dał łańcucha 10-tki...?

#3 4gotten

4gotten
  • Użytkownik
  • 1033 postów
  • SkądStargard

Napisano 12 czerwiec 2017 - 07:10

Łańcuch 11s, kupiony razem z kasetą. Przejechałem na nim nieco ponad 2000 km. Myślałem, że to może łańcuch, ale objaw zawsze jest tylko w tym jednym miejscu na kasecie kiedy łańcuch jest prowadzony na blacie.
Uściślając jeszcze: przy kręceniu do tyłu dwa zęby na 16 i 17 podnoszą łańcuch w tym samym, górnym położeniu kasety, kiedy jest on na wyższej koronce, odpowiednio 17 i 18.

#4 jamar

jamar
  • Użytkownik
  • 88 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 12 czerwiec 2017 - 08:10

Szukamy przyczyny w zębach kasety i łańcuchu, a może sprawdź położenie tylnego koła w widelcu... Nie skrzywiło Ci się podczas jazdy i jest niesymetrycznie osadzone? Przepraszam za tak banalne porady, ale szukamy przyczyny i każdą musimy brać pod uwagę...

#5 4gotten

4gotten
  • Użytkownik
  • 1033 postów
  • SkądStargard

Napisano 12 czerwiec 2017 - 08:14

Też sprawdzałem, nic podejrzanego nie zauważyłem. Cały czas mnie nurtuje, że łańcuch "łapią" zawsze te same zęby na koronkach. Myślałem, żeby je podpiłować od wewnątrz, ale wtedy nie ma już szansy na reklamację.

#6 jamar

jamar
  • Użytkownik
  • 88 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 12 czerwiec 2017 - 09:38

Trudno cokolwiek wymyślać bo teoretycznie powinno być wszystko dobrze, a jest źle. Można jeszcze spróbować zastosować inny łańcuch, z wyższej grupy, może ma inaczej szlifowane ogniwa i będzie pracował lepiej... Ja bym szukał rozwiązania w tym kierunku, no ale to znowu koszty. Może uda Ci się zareklamować chociaż jedną z tych kaset.

#7 4gotten

4gotten
  • Użytkownik
  • 1033 postów
  • SkądStargard

Napisano 12 czerwiec 2017 - 10:01

Szperałem w sieci i spotkałem się z opiniami, że to normalne. Łańcuch 11s jest bardziej elastyczny dlatego może dochodzić do takich sytuacji. Róznica pomiędzy dwoma zębatkami gdzie występuje to zjawisko to tylko1 ząb. W kasecie 11-28 sa to już 2 zeby dlatego łańcuch jest niejako wyżej i mniejsza zębatka nie ma już możliwości "złapać" łancucha przy kręceniu do tyłu.
Ogólna konkluzja jest taka, żeby nie kręcić do tyłu, bo napęd nie został stworzony do tego.

EDIT:

zastanawia mnie jednak czy inni użytkownicy o podobnej konfiguracji napędu spotkali się z takim przypadkiem



#8 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 20 czerwiec 2017 - 08:34

Ale koronki 16 i 17 są prawie w linii prostej łańcucha, raczej nie powinno się tak dziać. Poza tym te podbieranie do góry powinno jak już wystąpić w odwrotnym przekosie czyli na małych koronkach, a nie na dużych. Musiał bym filmik zobaczyć, bo tak ciężko jest coś powiedzieć.



#9 4gotten

4gotten
  • Użytkownik
  • 1033 postów
  • SkądStargard

Napisano 20 czerwiec 2017 - 09:08

Spróbuję zmontować jakiś film. Przy kręceniu do tyłu łańcuch jest podbierany przez koronkę niżej w stosunku do tej, na której "chodzi" w danej chwili.

Trochę jeździłem z tą kasetą w weekend. Ogólnie było ok, jednak zmiana przełożeń nie jest idealna. Na kasecie 11-28 jest lepiej.





Dodaj odpowiedź