Skocz do zawartości


Zdjęcie

Półbieg Na Przedniej Przerzutce


14 odpowiedzi w tym temacie

#1 Tarnaw89

Tarnaw89
  • Użytkownik
  • 25 postów

Napisano 18 czerwiec 2017 - 22:06

Jako, że to mój pierwszy post, chciałbym przywitać wszystkich miłośników jazdy po szosie. Zaznaczę, że zaledwie kilka dni temu przesiadłem się z 30-letniej angielskiej kolarzówki na osprzęcie Shimano 600 na nowy rower szosowy. Chciałbym zapytać o tzw. półbieg. Wiem, że wykorzystuje się go, gdy z tyłu mamy łańcuch na najmniejszym lub największym przełożeniu.

 

1. Czy można jechać na półbiegu z przodu i środkowych przełożeniach z tyłu?

2. Co w sytuacji, gdy mamy z tyłu środkowe przełożenia, a chcemy zmienić bieg z przodu. Czy klamkę przedniej przerzutki należy klikać stopniowo tzn kliknąć raz na półbieg, po chwili kliknąć drugi raz, aby łańcuch wskoczył na blat? Czy może bardziej wskazane jest przytrzymanie klamki dłużej, aby ominęło półbieg i od razu łańcuch wskoczył na blat?

 

Mam nadzieję, że w miarę jasno opisałem temat.

Proszę też o wyrozumiałość dla laika :)



#2 Kekacz

Kekacz
  • Użytkownik
  • 1081 postów
  • SkądRzeszów

Napisano 19 czerwiec 2017 - 06:36

Wydaje mi się, że podchodzisz do tematu zbyt naukowo.

Używa się tego tak, by łańcuch nie ocierał o prowadnice przedniej przerzutki. I to jest zasadniczo wszystko co trzeba wiedzieć. Nie ma tu żadnych innych prawideł, legend, procedur ani wytycznych.

 

Ad. 1 - nikt Ci nie zabroni

Ad. 2 - bez znaczenia. Rób jak chcesz


Trzepak 

"MAMIL"


#3 puchaty

puchaty
  • Użytkownik
  • 787 postów
  • SkądGdynia

Napisano 19 czerwiec 2017 - 06:38

U mnie w ultegrze 6800 działa to tak, że półbieg mam tylko w tej pozycji klamki, która odpowiada dużej tarczy. Czyli jest tak, że na półbieg mogę zrzucić z dużej tarczy pozostawiając wózek nad nią ale sprawiając, że nie ociera na największym przekosie. Kolejny ruch powoduje już zrzucenie na małą tarczę. Natomiast mając wózek nad małym blatem mogę wrzucić na duży blat tylko do pozycji maksymalnego wychylenia, czyli nie mogę wrzucić z małej tarczy na półbieg.
Ale nie wiem, czy to normalne, czy też jest to kwestią mojego ustawienia. W każdym razie mi to wystarcza ponieważ w zasadzie nie jeżdżę na małym blacie i na niskim przełożeniu z tyłu.

#4 Tarnaw89

Tarnaw89
  • Użytkownik
  • 25 postów

Napisano 19 czerwiec 2017 - 22:10

Może faktycznie zbyt naukowo do tego podchodzę, ale lubię mieć pewność, że robię coś dobrze ;)

 

Puchaty, u mnie wygląda to tak:

Mam z przodu 2 przerzutki. Gdy zrzucam z dużej tarczy na małą to 1 klik klamki aktywuje półbieg, a 2 klik zrzuca łańcuch na małą tarczę. Tu wszystko jest jasne.

Natomiast gdy przechodzę z małej tarczy na dużą to 1 klik powoduje wrzucenie łańcucha na dużą tarczę, ale czasami łańcuch wówczas obciera. Drugi klik powoduje, że wszystko chodzi cichutko. Czyli półbieg w tym przypadku aktywuje się za pierwszym, czy drugim kliknięciem?

Dodam, że z tyłu praktycznie nie używam skrajnych przełożeń.

 

Pozdrawiam.



#5 Jaca911

Jaca911
  • Użytkownik
  • 532 postów

Napisano 19 czerwiec 2017 - 22:51

Z twojego opisu wynika, że mam ten sam "system" - ja mam 105tkę. Odpowiedź jest nie wiem. Jak trze po wrzuceniu na górę to poprawiam i już nie trze. Doktoratu z tego i tak nie zrobisz - wsiadaj na rower i ogarniaj w praktyce. Po pewnej dawce km palce zrobią to za ciebie.
  • vector_zero_nine_zero lubi to

#6 Tarnaw89

Tarnaw89
  • Użytkownik
  • 25 postów

Napisano 25 czerwiec 2017 - 19:09

Mieliście rację. Przejechałem przez kilka dni jakieś 300 km i już robię wszystko intuicyjnie. Półbiegu, czyli zmiany ustawienia kasety i tak praktycznie nie używam. Gdy jadę na skrajnym najlżejszym przełożeniu z tyłu to zawsze mam również z przodu lekki bieg. Gdy jadę na najcięższym przełożeniu to z przodu zawsze jest ciężki bieg. Łańcucha więc nie krzyżuję. Kilka razy po zmianie przełożenia na jakieś środkowe zaczęło mi obcierać i wtedy przydał się dodatkowy klik klamki, czyli zmiana ustawienia kasety :)

Pozdrawiam.



#7 nick

nick
  • Użytkownik
  • 2246 postów
  • Skądkrakow

Napisano 25 czerwiec 2017 - 21:34

A gdzie można kupić klamki z półbiegami do kasety? Może by się przydało :oops:    pozdr



#8 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 26 czerwiec 2017 - 17:46

To się nazywa trymowanie czyli takie delikatne przesunięcie wodzika przerzutki bez zmiany biegu. W obecnych napędach chyba występuje zawsze choć u różnych producentów działa pewnie minimalnie inaczej.

Ale moment, czy ty chcesz to do prawej manetki i tylnej przerzutki?

#9 1415chris

1415chris
  • Użytkownik
  • 4482 postów
  • SkądSurrey

Napisano 26 czerwiec 2017 - 18:11

Sram E-tap....

#10 patolog

patolog
  • Użytkownik
  • 621 postów
  • SkądWa-wa

Napisano 26 czerwiec 2017 - 19:49

W SRAMIE nie ma i zawsze działa źle.


Kudos!


#11 Gosc_solid_crank_*

Gosc_solid_crank_*
  • Gość

Napisano 26 czerwiec 2017 - 19:56

Ok., proponuję wrócić do sytemów mechanicznych, bo o to  @Tarnaw89 chyba chodziło.

Primo - rozróżnijmy manetkę lewą i prawą, czyli obsługę tarcz przednich od obsługi kasety.

Jeśli dobrze wiem od wielu lat w obsłudze kaset obowiązuje kanon "indeksacji", czyli skokowego obsługiwania kolejnych zębatek(pomińmy tu możliwość przeskoków o 2-3 zębatki), zarówno w górę jak w dół. Tutaj trzeba jedynie dbać o to by "nie mieszać" klamkomanetek  i kaset Shimano-Campagnolo. Wiadomo natomiast, że Shimano i Sram współpracują dobrze.

Inna bajka jest z lewą manetką. Zupełnie inaczej działa Campagnolo, niż Shimano. Campy trymuje, czyli przesuwa się(zwykle 9 czy 10 skoków) i w związku z tym nie ma problemów z obsługą zarówno 2. jak i 3. tarcz. Shimano ma "półskok" dla dużej tarczy, umożliwiający obsługiwanie przez tę tarczę wszystkich żębatek kasety. Kiedy jednak po półskoku zrzucimy na małą zwykle nie damy już rady tak doregulować przedniej przerzutki, żeby nie "darła" prowadnicy, gdy na kasecie zrzucimy "na ośkę".

Chyba wyjątkiem(chociaż przyznaję, nie znam dobrze 9000) jest 7900. Niespodzianka - półskok przewidziano dla MAŁEJ tarczy. Prowadnicę przedniej przerzutki skonstruowano tak, że bez ocierania łańcucha obsługuje bez problemu całą kasetę 10s. Nie bez kozery podkreśla się, że lewa klamkomanetka 7900 może dobrze współpracować TYLKO!  z FD-7900. Ale to też prawda - 7900 to grupa niszowa, zanikająca...

 



#12 Rumcajs

Rumcajs
  • Użytkownik
  • 123 postów

Napisano 26 czerwiec 2017 - 20:43

Chyba wyjątkiem(chociaż przyznaję, nie znam dobrze 9000) jest 7900. Niespodzianka - półskok przewidziano dla MAŁEJ tarczy. Prowadnicę przedniej przerzutki skonstruowano tak, że bez ocierania łańcucha obsługuje bez problemu całą kasetę 10s. 

 

Mam półbiegi dla małej tarczy zarówno w 105 5700 jak i Tiagrze 4700, więc to chyba obecnie standardowe rozwiązanie u Shimano.



#13 krokodyl1220

krokodyl1220
  • Użytkownik
  • 28 postów

Napisano 01 lipiec 2017 - 13:16

Mam półbiegi dla małej tarczy zarówno w 105 5700 jak i Tiagrze 4700, więc to chyba obecnie standardowe rozwiązanie u Shimano.

 

Jest także zarówno w Sorze 3500 i ultegrze 6800.



#14 Kekacz

Kekacz
  • Użytkownik
  • 1081 postów
  • SkądRzeszów

Napisano 01 lipiec 2017 - 14:09

Nie ma się co tak bardzo tym jarać. Półbiegi były już w ośmiorzędowej 105 a konkretnie manetkach ST-1056 oferowanych w latach 1993-98.


Trzepak 

"MAMIL"


#15 krokodyl1220

krokodyl1220
  • Użytkownik
  • 28 postów

Napisano 01 lipiec 2017 - 14:57

Bardziej od jarania chodziło o odnotowanie faktu, niczego więcej nie ma co doszukiwać. Ale dzięki za info.





Dodaj odpowiedź