Skocz do zawartości


Zdjęcie

Półbieg Na Przedniej Przerzutce


4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Tarnaw89

Tarnaw89
 • Użytkownik
 • 2 postów

Napisano 18 czerwiec 2017 - 22:06

Jako, że to mój pierwszy post, chciałbym przywitać wszystkich miłośników jazdy po szosie. Zaznaczę, że zaledwie kilka dni temu przesiadłem się z 30-letniej angielskiej kolarzówki na osprzęcie Shimano 600 na nowy rower szosowy. Chciałbym zapytać o tzw. półbieg. Wiem, że wykorzystuje się go, gdy z tyłu mamy łańcuch na najmniejszym lub największym przełożeniu.

 

1. Czy można jechać na półbiegu z przodu i środkowych przełożeniach z tyłu?

2. Co w sytuacji, gdy mamy z tyłu środkowe przełożenia, a chcemy zmienić bieg z przodu. Czy klamkę przedniej przerzutki należy klikać stopniowo tzn kliknąć raz na półbieg, po chwili kliknąć drugi raz, aby łańcuch wskoczył na blat? Czy może bardziej wskazane jest przytrzymanie klamki dłużej, aby ominęło półbieg i od razu łańcuch wskoczył na blat?

 

Mam nadzieję, że w miarę jasno opisałem temat.

Proszę też o wyrozumiałość dla laika :)#2 Kekacz

Kekacz
 • Użytkownik
 • 768 postów
 • SkądRzeszów

Napisano 19 czerwiec 2017 - 06:36

Wydaje mi się, że podchodzisz do tematu zbyt naukowo.

Używa się tego tak, by łańcuch nie ocierał o prowadnice przedniej przerzutki. I to jest zasadniczo wszystko co trzeba wiedzieć. Nie ma tu żadnych innych prawideł, legend, procedur ani wytycznych.

 

Ad. 1 - nikt Ci nie zabroni

Ad. 2 - bez znaczenia. Rób jak chcesz#3 puchaty

puchaty
 • Użytkownik
 • 583 postów
 • SkądGdynia

Napisano 19 czerwiec 2017 - 06:38

U mnie w ultegrze 6800 działa to tak, że półbieg mam tylko w tej pozycji klamki, która odpowiada dużej tarczy. Czyli jest tak, że na półbieg mogę zrzucić z dużej tarczy pozostawiając wózek nad nią ale sprawiając, że nie ociera na największym przekosie. Kolejny ruch powoduje już zrzucenie na małą tarczę. Natomiast mając wózek nad małym blatem mogę wrzucić na duży blat tylko do pozycji maksymalnego wychylenia, czyli nie mogę wrzucić z małej tarczy na półbieg.
Ale nie wiem, czy to normalne, czy też jest to kwestią mojego ustawienia. W każdym razie mi to wystarcza ponieważ w zasadzie nie jeżdżę na małym blacie i na niskim przełożeniu z tyłu.

#4 Tarnaw89

Tarnaw89
 • Użytkownik
 • 2 postów

Napisano 19 czerwiec 2017 - 22:10

Może faktycznie zbyt naukowo do tego podchodzę, ale lubię mieć pewność, że robię coś dobrze ;)

 

Puchaty, u mnie wygląda to tak:

Mam z przodu 2 przerzutki. Gdy zrzucam z dużej tarczy na małą to 1 klik klamki aktywuje półbieg, a 2 klik zrzuca łańcuch na małą tarczę. Tu wszystko jest jasne.

Natomiast gdy przechodzę z małej tarczy na dużą to 1 klik powoduje wrzucenie łańcucha na dużą tarczę, ale czasami łańcuch wówczas obciera. Drugi klik powoduje, że wszystko chodzi cichutko. Czyli półbieg w tym przypadku aktywuje się za pierwszym, czy drugim kliknięciem?

Dodam, że z tyłu praktycznie nie używam skrajnych przełożeń.

 

Pozdrawiam.#5 Jaca911

Jaca911
 • Użytkownik
 • 23 postów

Napisano 19 czerwiec 2017 - 22:51

Z twojego opisu wynika, że mam ten sam "system" - ja mam 105tkę. Odpowiedź jest nie wiem. Jak trze po wrzuceniu na górę to poprawiam i już nie trze. Doktoratu z tego i tak nie zrobisz - wsiadaj na rower i ogarniaj w praktyce. Po pewnej dawce km palce zrobią to za ciebie.
 • vector_zero_nine_zero lubi toDodaj odpowiedź