Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kontuzja Kolan A System Spd


45 odpowiedzi w tym temacie

#1 spaceman81

spaceman81
  • Użytkownik
  • 18 postów

Napisano 23 czerwiec 2017 - 09:47

Witam,

Koledzy potrzebuję wszej rady. OD jakiegoś czasu jeżdżę na szosie i chciał bym przesiąść się na system SPD. Problem w tym że ja mam od lat uszkodzone kolana (łąkotki) lewe jest po operacji prawe przed. Mogę na rowerze bez dużych problemów zrobić 100km ale mimo wszytko problem jest bo kolana nie są w 100% sprawne. Pytam znajomych rowerzystów co o tym sądzą ale kręcą nosem. Wiem, że to nie łatwo powiedzieć ale chcę coś zmienić bo jadąc w butach do biegania po ok 50 km pieką mnie stopy.

Ortopedy nie ma co pytać bo pewnie nie wie co to system SPD.

Nawet jeśli miał bym zrezygnować z tego systemy to co innego wybrać??, nie da się jeździć w miękkich butach...

mam od kolegi pedały Shimano 540'tki, myślałem o butach Shimano SH-M89 ale boję się że wydam kasę i okaże się że nic z tego nie będzie.

 

Może ktoś z Was miał podobne dylematy lub zna kogoś kto miał taki lub podobny problem?

 

Z biegania musiałem zrezygnować już mi tylko rower został ale muszę się prawidłowo do tego ustawić żeby za rok czy 2 nie okazało się że rower też trzeba w kąt postawić, tu potrzebna mi wasza pomoc.

 

pozdrawiam

Bartek



#2 Kryjan

Kryjan
  • Użytkownik
  • 46 postów

Napisano 23 czerwiec 2017 - 10:04

Ciężko coś doradzić konkretnego. Może jakiś bike fitter będzie lepszy w takim przypadku niż ortopeda? Przynajmniej będzie wiedział co to SPD :D. Osobiście na Twoim miejscu skupiłbym się na pedałkach z możliwie dużym luzem roboczym ustawionymi na możliwie łatwe wpinanie/wypinanie. Nawet podstawowy model MTB shimano 505 lub 520 mają już regulację i spory luz roboczy. Chyba nie pozostaje nic innego jak spróbować.



#3 przegibek

przegibek
  • Użytkownik
  • 259 postów

Napisano 23 czerwiec 2017 - 10:06

Hm, ale skąd wniosek że zatrzaski mogą być bardziej szkodliwe niż zwykłe platformy? Pytam zupełnie serio, masz jakieś źródło takiej informacji?



#4 Gosc_TeQuila_*

Gosc_TeQuila_*
  • Gość

Napisano 23 czerwiec 2017 - 10:11

Cześć Bartek

 

nie widzę dużej różnicy w jeździe na platformach a w butach z dobrze ustawionym blokiem.

Pod względem motoryki ruchu oczywiście. W pedałach zatrzaskowych przynajmniej zawsze

stopa będzie w optymalnej pozycji, jeżeli but będzie dobrze ustawiony.

 

Może wybierz takie z większym luzem roboczym?

 

https://www.youtube....h?v=8J_TxT2Ms8w

 

T.



#5 Dari

Dari
  • Użytkownik
  • 3126 postów

Napisano 23 czerwiec 2017 - 10:24

Hm, ale skąd wniosek że zatrzaski mogą być bardziej szkodliwe niż zwykłe platformy? Pytam zupełnie serio, masz jakieś źródło takiej informacji?

 

Może pytasz serio, ale serio tego pytania traktować się nie da...



#6 spaceman81

spaceman81
  • Użytkownik
  • 18 postów

Napisano 23 czerwiec 2017 - 10:52

nie mam żadnej konkretnej informacji co do ew. "szkodliwości" systemu. Nie przelewa mi się i próbuję zebrać jakieś info zanim zakupie nie tanie buty itd pod spd., Czytałem że nie jeden rowerzysta miał problem z kolanami po przesiadce z platform na SPD a ja mam juz problem, przed przesiadką. Kusi mnie bardzo bo tak jak pisałem w butach do biegania nie dość że wyglądam śmiesznie to jeszcze pieką mnie stopy (miękka podeszwa).

Powiedzcie mi czy tzw "luz roboczy" to coś co w pedałach Shimano 540 da się jakoś ustawić??

wiem że błahe pytanie ale nie mam zielonego pojęcia o tym. Wczoraj odstawiałem mój MTB do serwisu i pytałem o to sprzedawcę (bardzo konkretny i merytoryczny facet) i ten raczej mi odradził ale nie do końca powiedział dlaczego.

Nawet gdybym miał zrezygnować z SPD to czy jest jakaś alternatywa?? mogę zostać na platformach ale nie widzę jakiś konkretnych butów z twardą podeszwą do tego rodzaju pedałów.



#7 Cyklo Ziutek

Cyklo Ziutek
  • Użytkownik
  • 1050 postów
  • SkądPuławy

Napisano 23 czerwiec 2017 - 10:53

@spaceman - SPD, czy SPD-SL?

Pieczenie stopy nie ma nic wspólnego z systemem. Moim zdaniem bardziej chodzi o odpowiednią twardość podeszwy i ukształtowanie stopy. Znajomy np ma jakąś odmianę płaskostopia i mimo elegancko wyprofilowanego łuku stopy odczuwa pieczenie pod palcami. Trochę pomagają specjalne wkładki, ale szału nie ma.

Stopa również musi się przyzwyczaić do obciążenia (pedałowania). Największe obciążenie powinna przenosić część pod dużym palcem (chyba).

W przypadku kłopotu z kolanami radzę żółte bloki, bo sztywne czerwone mogą pogłębiać kontuzję.

Na Twoim miejscu spokojnie bym montował SPD-SL.



#8 spaceman81

spaceman81
  • Użytkownik
  • 18 postów

Napisano 23 czerwiec 2017 - 11:28

o to mi chodziło, że mam miękką podeszwę w butach do biegania i bolą mnie stopy (pieką). Dlatego myślę o systemie SPD. SPD SL - nie mam  o tym pojęcia ale poczytam. Gorzej bo mam już pedały spd mtd (shimano 540). Dla mnie buty spd MTB mają taką przewagę że da się w nich podobno cokolwiek chodzić w szosowych podobno jest to problem. Najważniejsze te kolana, żeby nie pogłębiać urazu. kilka tygodni po artroskopii lewego kolana ortopeda zalecił mi delikatną jazdę jako formę rehabilitacji. Nie wiem tylko czy śmiganie szosą po 80 i 100km to dobra rehabilitacja czy już przegięcie...

 

P.S.gdzieś właśnie wyczytałem o jakimś systemie TIME, co to jest?? podlinkujcie coś jak możecie.



#9 gorky

gorky
  • Użytkownik
  • 104 postów

Napisano 23 czerwiec 2017 - 11:51

Mam skasowane więzadło krzyżowe w prawym kolanie, łakotki tez swoje dostały, jeżdżę w SPD 520 z maksymalnym luzem i przy jazdach powyżej 100-150km kolano lubi zaboleć, ale nie zrzucam tego na pedały.

 

Przy ustawieniu maksymalnego luzu na sprężynce noga może się obracać dość swobodnie w zakresie paru stopni - nie wydaje mi się żeby na platformach mogło być cokolwiek lepiej (jeśli już to gorzej). Ważniejsze chyba jest odpowiednie ustawienie siodełka przód-tył (u mnie zrobiło bardzo dużą róznicę, na moim kolanie do razu czuć wszystkie niedoskonałości pozycji).

 

Moim zdaniem kup sobie dobre buty SPD (nie SPD-SL) ze sztywną podeszwa (nie wiem czy te Shimano to najlepszy wybór w tej cenie, one są raczej miękkie z tego co kojarzę). Jak będzie źle to będziesz w nich jeździł na platformach.

 

A jak będzie dobrze to jak zajeździsz te to kupisz sobie SPD-SL i szosowe buty.



#10 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8584 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 23 czerwiec 2017 - 12:11

Praktycznie każde buty przeznaczone do jazdy rowem mają sztywną podeszwę.  Jeśli chodzi o kolana to albo bardzo dobre ustawienie bloków: nie na oko tylko przez kogoś kto się dobrze na tym zna, albo wybór pedałów, które umożliwiają naturalną korektę posadowienia stopy na pedale. Doskonale sprawdzają się tu pedały Time, polecam Xpresso 4: relatywnie tanie, niewiele droższe od modelu 2 ale metalowe nakładki zapobiegają powstawaniu nadmiernych luzów pomiędzy blokami, a pedałem, których nie da się usunąć poprzez wymianę bloków po ich zużyciu. Dlaczego Time? Pomijając "legendarną" łatwość wpięcia i naturalność wypięcia, umożliwiają posadowienie stopy na pedale prawie tak jakby kładło się stopę na pedale platformowym: stopa znajduje optymalne położenie niejako samoczynnie. Oczywiście ten zakres nie jest nieograniczony, ale na ogół wystarczy. Jeśli mało to można zmienić Q-factor poprzez zamianę bloków (prawy na lewą stronę: 2,5mm dodatkowej regulacji). 

gallery_2211_141_62193.png

Niby możliwość przesunięcia stopy o 2,5mm i wychylenie o plus/minus 5 stopni to niewiele, jednak robi dużą różnicę.

Oczywiście nie zwalnia to z w miarę dobrego ustawienia bloków, jednak w tym przypadku niezbyt dokładne ustawienie bloków jest do skorygowania "anatomicznie" poprzez samą nogę. Można to przyrównać do regulacji tylnej przerzutki w systemie SRAM 1:1 i (starszym) Shimano 1:2 - w Sh wymagane było dokładne ustawienie linki śrubą baryłkową do nienagannej zmiany przełożeń w całym zakresie kasety, w Sramowskim wystarczyło ustawić "mniej więcej" a i tak problemów nie było. 

Z drugiej strony niektórych wkurza ten "nadmierny" luz i potrzebują imadła na stopę - o ile bloki mają ustawione w najbardziej możliwy sposób przez znającego się na rzeczy specjalistę od fittingu, to faktycznie będzie to najlepsze rozwiązanie najbardziej efektywnego przeniesienia napędu...

 

To forum szosowe stąd skierowywanie na system szosowych pedałów ;)

Jeśli chodzi o pedały "terenowe" - bo te są optymalizowane nie tyle do "chodzenia" co do odporności na zabrudzenia, choć oczywiście zdecydowanie łatwiej się w nich chodzi, a nawet biega, co jest przydatne np. w kolarstwie przełajowym - to również jestem zwolennikiem rozwiązań alternatywnych do wiązań shimanowskich, sam używam w terenie pedałów Time Atac XS  i mają podobne zalety jak wersje szosowe: duża powierzchnia podparcia buta i podobne zasady pozycjonowania bloku wobec pedału (na boki) oraz kątów wypięcia (zmiana miejscami bloków pomiędzy 13, a 17*, to bardzo dużo, komu zależy na szybszym wypięciu używa bloków easy czyli wypięcie przy 10*). Podobną zasadą działania charakteryzują się zapewne inne pedały, które wiążą blok "drutami" (np. look) ale tam na ogół problemem jest małe podparcie, ATAC podpiera nie tylko w miejscu bloku, ale na dużej powierzchni podeszwy w której jest mocowany blok

expert_atac-vi.jpg

gallery_2211_141_42803.jpg

w pedałach Sh (i podobnych konstrukcyjnie) nie ma raczej tego luzu bocznego, a i powierzchnia podparcia jest mniejsza przez co przy butach z mniej sztywną podeszwą może być odczuwany nacisk na stopę w miejscu mocowania bloku. 

 

Podlinkować? A proszę bardzo: technologia TIME.

Poczytać możesz opinie o pedałach Time wyszukując wyszukiwarką np. tu wyszukiwarka o terenowych w tym wrażenia subiektywne po przesiadce na time z sh (zmieniłem link na wyszukiwanie tematów, poczytaj sobie i wybierz mądrze :))


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#11 budka

budka
  • Użytkownik
  • 142 postów
  • Skądz Internetu

Napisano 23 czerwiec 2017 - 16:36

Ja bym polecil konsultacje z jakims specialista plus do tego konkretny bike fit, bo nie jest sztuka zniszczyc sobie zdrowie. Nie odczekiwal bym tutaj rozwiazania, bo nikt nie znam historii Twoich kontuzji.  To tak jak ostatnio slyszalem taka historie z lekarzem, ze lekarz mowi to i tamto przy badaniu, a pacjet alez panie doktorze ja na you tubie widzialam, ze to nie tak... Lekarz na to, to po co do mnie pani przychodzisz? lecz sie z you tubem ;-)  Ja dla mnie stwierdzenie ,ze ortopedy nie ma co pytac jest tragiczne...bo moze nie zna sie na pedalach( tak jak ty zreszta), ale o urazach wie juz sporo. Jesli nie chcesz zaiwestowac w siebie/swoje zdrowie to mysle, ze nie tedy droga. Jak dla mnie osobiscie pedaly na zatrzaski i do tego buty to podstawa, bo przeciez wykonujesz ogromna liczbe powtorze pod obciazeniem. Jesli szkoda Ci pieniedzy na buty to ja mam pare na zbyciu i jesli numer sie zgadza to oddam Ci za darmo. Sam kiedys mialem problem z kolanami, ale to byla kwestia przeciazenia, plus jak sie okazalo na bike ficie,ze mam jedna noge krtosza o okolo 5-7 mm.i tego sie dowiedzialem przypadkowo w wieku trzydziestu paru lat ;-)  



#12 gorky

gorky
  • Użytkownik
  • 104 postów

Napisano 23 czerwiec 2017 - 16:39

del

 



#13 sts

sts
  • Użytkownik
  • 290 postów
  • SkądMazowsze

Napisano 23 czerwiec 2017 - 19:08

Mam pedały Time i od źle ustawionych bloków doznałem kontuzji kolana (ciągnie sie to już 2 lata) także system jest tu drugorzędną sprawą, najważniejsze jest dobre ustawienie bloków, w domowych warunkach mało realne. Także jeśli budżet jest niski (nie starczy na nowe buty i pedały np Time + bike fitting) to nie ma sie co pchać na siłę w spd (bo przypadkiem darmo dostałeś pedały).

 

Wymień buty/wkładki na inne po testuj, czy obecnie jak jeździsz masz problemy z kolanami? czy kontuje i zabiegi na kolana to przyczyna jazdy na rowerze czy biegania?


Nie liczy się sprzęt tylko serce.


#14 Greek

Greek
  • Użytkownik
  • 2090 postów
  • SkądKraków

Napisano 23 czerwiec 2017 - 20:24

Abstrahując od tego czy nawet przy stuprocentowym wykorzystaniu wpięcia nóg w pedały jest jakaś różnica dla zdrowia kolan to nic nie stoi na przeszkodzie, aby mając nogi wpięte w pedały wciąż jeździć tak samo jak wcześniej na platformach - tylko i wyłącznie naciskając, a nie wykonując ruchu obrotowego. W ten sposób technika, a więc i obciążenie kolan się nie zmieni, a korzyści bezpieczeństwa, wynikające z jazdy z wpiętymi nogami będą miały miejsce.


"Najgorsze koło czyni najwięcej hałasu", Antoine de Rivarol

 

Ragazza Ravennesa

 


#15 nick

nick
  • Użytkownik
  • 2246 postów
  • Skądkrakow

Napisano 23 czerwiec 2017 - 21:44

Ustawienie bloków w domowych warunkach mało realne? Ktoś z forum ustawia bloki u specjalisty?  pozdr



#16 sts

sts
  • Użytkownik
  • 290 postów
  • SkądMazowsze

Napisano 23 czerwiec 2017 - 22:53

Czy rzadkością jest w gatunku ludzkim inny rozmiar (danego osobnika)?

-stóp (lewa 45, prawa 45,5)

-nóg (lewa 83, prawa 84)

-kończyn górnych

kręgosłupa.

I jak to poustawiać w domowym zaciszu?

 

Napisałem że jest to mało realne, nie niemożliwe. Masz wiedzę i doświadczenie zapewne Ci sie to "uda" 

 

Aha 

piszę z własnego doświadczenia, że mnie sie nie udało ustawić odpowiednio bloków, stąd owa kontuzja.

 

Życzę zdrowia i szczęścia w fitowaniu roweru pod siebie.


Nie liczy się sprzęt tylko serce.


#17 montell81

montell81
  • Użytkownik
  • 345 postów

Napisano 23 czerwiec 2017 - 23:23

Trzeba mieć wyjątkowego pecha, lub wybitnie źle ustawione bloki by rozwalić sobie kolana.
Bike fitting to stosunkowo nowa moda. Do tej pory, przez bardzo wiele lat, odkąd system wlinanych butów w pedała stał się powszechny, miliony kolarzy na całym świecie samemu regulowało sobie ustawienie bloków. Jeden lepiej, inny gorzej, ale nie słyszałem o lawinie kontuzji kolan związanych ze złym ustawieniem bloków.
Niedługo sie okaże, że bez bike fittingu nie da się poprawnie ustawić wysokości siodełka.
  • Greek lubi to

#18 spaceman81

spaceman81
  • Użytkownik
  • 18 postów

Napisano 24 czerwiec 2017 - 07:20

w moim przypadku kontuzja kolan wynika z tego że oba po prostu skręciłem, lewe w 2007 i prawe w 2010. w 2015 roku moja waga doszła pod 100kg (wzrost 174cm) zacząłem biegać ale lewe kolano nie wytrzymało. Później znajomy doradził "kup se rower jak nie dajesz rady z bieganiem" i tak się zaczęło. teraz mam 2 rowerki szose i mtb, waże 76 kg i zakochałem się w jeździe na rowerze :) więc kontuzję jak kolega pytał nie mają, że tak powiem "podstaw" rowerowych. Jak chodzi o treningi wspomagam się też pływaniem, ale wracając do pytania...

widzę różne opinie - mój wniosek - jak juz mam pedały SPD to warto spróbować jak będzie problem wrócę do platform i tyle. Ortopeda nie zabronił mi jeździć, trochę kręcił nosem bo mam też przepuklinę kręgosłupa. Zabroniono mi definitywnie biegać i pływać żabką. Pozycja na rowerze to dla mnie klucz ale chyba trzeba będzie pooszczędzać i na bikefitting się kiedyś udać.

tych problemów ze zdrowiem trochę mam jak na 36 wiosen. Powiem Wam że jak macie jakiś problem ze zdrowiem to nie ma na co czekac tylko do dobrego specjalisty. Jak "czekałem" i teraz mam co mam. Lewe kolano miałem robione na NFZ w Piekarach Śl. i moje wniosek taki,m że popsuli mi kolano :( czeka mnie kiedyś i tak "poprawka" lewego no i trzeba się za prawe wziąć ale nie w sezonie rowerowym :) jazda na szosówce tak mnie wciągła, że aż trudno opisać.

 

Zaryzykuję i zakupię buty SPD i zobaczymy. Doradźcie troszkę jakie te buty na początek. Pedały tak jak pisałem Sh 540. Buty chciałem jakieś tańsze bo nie wiadomo co z tego będzie a jak się sprawdzi to na przyszły sezon przekręce te pedały do MTB a do szosy doinwestuję w ten system TIME. Czytam od wczoraj o tym systemie i Wasze opinie i widzę same plusy tego rozwiązania.

Lektura na dziś - ustawienie bloków :) im więcej czytam tym bardziej mnie wciąga, tylko to zdrowie...echhhh :/

 

jak się gdzieś mylę to piszcie śmiało, Ja Wam bardzo dziękuję za podjęcie tematu. Coś już wiem :)

 

 



#19 maccacus

maccacus
  • Użytkownik
  • 494 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 27 czerwiec 2017 - 11:55

Trzeba mieć wyjątkowego pecha, lub wybitnie źle ustawione bloki by rozwalić sobie kolana.
Bike fitting to stosunkowo nowa moda. Do tej pory, przez bardzo wiele lat, odkąd system wlinanych butów w pedała stał się powszechny, miliony kolarzy na całym świecie samemu regulowało sobie ustawienie bloków. Jeden lepiej, inny gorzej, ale nie słyszałem o lawinie kontuzji kolan związanych ze złym ustawieniem bloków.
Niedługo sie okaże, że bez bike fittingu nie da się poprawnie ustawić wysokości siodełka.

 

Jest dużo racji w tym co piszesz, ale warto jeszcze wziąć pod uwagę fakt, że poziom amatorskiego kolarzowania w ostatnich latach poszedł dość mocno do góry. Można więc zaryzykować stwierdzenie, że przeciętne, obecne obciążenie treningowe kolarza-amatora też wzrosło a treningi są dla niego ijego ciała bardziej wymagające. A im bardziej intensywna i techniczna jazda tym szybciej małe niedociągnięcia (jak na przykład lekko skrzywiony blok) mogą spowodować konkretne kontuzje. 

 

@spaceman81 skonsultuj się z ortopedą ale sportowym, najlepiej blisko zżytym z kolarstwem. Ja też miałem problem z kolanami (dziwne bóle, raz ledwo wróciłem do domu bo ledwo mogłem pedałować). Od zwykłego ortopedy dostałem ketonal i zakaz jazdy rowerem 2 miesiace po skromnym wywiadzie. Olałem go. Ortopeda sportowy (prywatnie też jeździ na szosie) zebrał obszerny wywiad (jak jeżdżę, ile razy w tygodniu, historia kontuzji bla bla), wówczas postawił dość precyzyjną diagnozę poprzedzoną dłuuugim badaniem ruchomości mojego kolana, sprawdzania napięcia i siły poszczególnych mięśni. Efekt: od zeszłego roku spokój i brak bólu a jak się coś odnawia to intensyfikuje zalecone ćwiczenia i jest git.



#20 spaceman81

spaceman81
  • Użytkownik
  • 18 postów

Napisano 30 czerwiec 2017 - 05:55

znalazłem ortopedę, co prawda nie sportowego ale kręci facet na rowerze więc na pewno coś doradzi. Eksperymentuję z ustawieniem siodełka (przód,tył, wysokość oraz nachylenie) i chyba widać jakieś efekty. Zobaczymy co będzie po przesiadce na spd'ki.

 





Dodaj odpowiedź