Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kontuzja Kolan A System Spd


45 odpowiedzi w tym temacie

#41 Kekacz

Kekacz
  • Użytkownik
  • 1086 postów
  • SkądRzeszów

Napisano 13 lipiec 2017 - 10:30

Każdy ból to reakcja obronna organizmu na destrukcyjne oddziaływanie powodujące uszkodzenia. Ból można a czasami nawet trzeba przetrzymać tylko jeśli chwilowo nie ma innego wyjścia. W każdym innym przypadku nie należy się z nim godzić. Trzeba dążyć do jego wyeliminowania oraz przyczyny powstawania. Ból ma ratować zdrowie i życie.


  • mikroos lubi to

Trzepak 

"MAMIL"


#42 1415chris

1415chris
  • Użytkownik
  • 4482 postów
  • SkądSurrey

Napisano 13 lipiec 2017 - 11:09

A propo , gdzie można kupić te części ? Bo ja szukałem i niestety w Polsce bardzo ciężko znaleźć.. Chciałem kupić nowe bloki i znalezłem jedynie http://kxbike.pl/pl/...YWIN-Carbon/377ale i tak nie mają i nie będą mieć ponoć już części.
 
Tak więc co z tego że dobre , fajne (ale drogie) bloki skoro problem z częściami ? ) 
 
Poza blokami myślałem o innej ośi ale również ciężko ją znaleźć. I tak btw ma ktoś jakiś poradnik jaka dobrać odpowiednią długość osi? Zależy ona od odległości od ostatnich kości śródstopia?
 
Czyli z tego co rozumiem lepiej wstawić luz 6 stopni aniżeli 0? Bo odkąt nabyłem te bloki to zacząłem odczuwać te bóle. Minimalna regulacja i jest lepiej lub gorzej. Do tej pory miałem wstawione 0 , zamienię na 6 powinno być lepiej ?
 
I tak jeszcze apropo regulacji bloków.
- Czy kwestia zwrotu buta do środka lub na zewnątrz zależy od układu naszych stóp jedynie? 
- Czy można regulować ustawienie bloków góra - dół (ja w prawym bucie dałem blok trochę "niżej" i od razu poczułem różnice , kolano chyba mnie "ósemkuje"
tylko teraz mam wrażenie że z kolei lewe zaczyna ósemkować .. Ah jest z tym zabawa i to sporo. Ale jednak taka zabawa może słono kosztować..
Przychodzi mi głowy jeszcze jedna sprawa. Że ustawienie bloku to jedno. Ale może po prostu czasami trzeba pewien ból przetrzymać , tylko jak rozpoznać który ból jest ok a który nie? Mam na myśli to że może po prostu nasze ciało musi się przyzwyczaić do nowego ustawienia bo skoro od lat jeździliśmy nie poprawnie to nie ma lekko..

Byl polski dystrybutor, gdzie wszystkie czesci byly dostepne. Kupowalem tam pierwsze Keywiny i pozniej bloki. Ale wlasciciel skoncentrowal swoj wysilek na budowaniu Absoluteblack i dystrybucja sie zamknela.
Cala oferta byla dostepna w Danii ale widze, ze strona sie nie wyswietla.
Ostatnie zakupy robilem bezposrednio z Nowej Zelandii, bo nawet jak porownalem do tych dunskich, to wychodzilo taniej z NZ.
Zaopatrzylem sie w nowe Carbon Ti, kilka par blokow, nowe zatrzaski i lozyska, z tego kila rzeczy bylo za free.
 
Osobiscie nie dopracowalem sie zadnego naukowego podejscia do doboru dlugosci oski w pedale. Nie mialem nigdy na to cisnienia. Adaptuje sie dosc latwo do zmian, do tego nie odczuwalem zadnych dolegliwosci.
 
Ze strony Keywin, FAQ:
 
"This is a complex question involving personal preferences and other equipment on your bike. The optimum solution is to have exact alignment of your hip, knee and ankle. The easiest way to judge this is to get someone to ride directly behind you for a short while and tell you whether your feet are being forced out wider than your hips (the most common situation).
If this test indicates you would be better with a narrower axle then check there is room in two places:
1) between the inside of the shoe and the crank and; 
2)  between your ankle and the crank with the radial movement in the most heel in position..
These two measurements are dependent on your set up i.e. the shoe width and your normal foot set up (toe in, toe out or parallel).
Keywin standard axle length puts the pedal centre at 55mm from the crank. Alternatives are 49mm (-6), 52mm (-3), 58mm (+3) and 61mm (+6). The most popular are standard and -3mm which we sell in about even quantities.
The wider axles are used predominantly by riders with wider feet and those who want clearance for over shoes etc."

Zdecydowanie, jak masz jakies dolegliwosci, to zacznij od "6". Mozesz podregulowac sobie rowniez "sile" luzu.
Co do ukladu stop, nie odpowiem, nie mam pojecia.

Ustawienie bloku gora-dol, jak to zrobiles, jakies podkladki pomiedzy blok a but?

Najprosciej to regulujac wysokosc siodla ale wtedy obie nogi dostaja do samo.

 



#43 Dari

Dari
  • Użytkownik
  • 3143 postów

Napisano 13 lipiec 2017 - 16:50

Chyba rozsądnie byłoby skorzystać z bikefittingu...

#44 bart miro

bart miro
  • Użytkownik
  • 43 postów
  • SkądBeskid Niski

Napisano 13 lipiec 2017 - 19:08

Dokladnie przy kompletnym braku wprawy i dodatkowo problemach z kolanami, fitting moze okazac sie zbawienny. Bledne ustawienie wzledem swojej anatomii moze powodowac pogorszenie sie stanu kolana/biodra. Z doswiadczenia wiem ze roznice kilku mm w prawo/lewo na bloku czy tez jego rotacji ma znaczacy wplyw na biomechanikę ruchu stawu. Przy bólach w przyśrodkowej częsci kolana zawsze lepiej jest to siodełko dać kilka mm wyżej niż to przewiduje standard ustawienia. Do póki nie występuje przeprost/ból z tyłu będzie to lepsze dla stawu. Jednak gdy jest za nisko-prawie zawsze będzie się to kończyłu bólem i tak już przeciążonych struktur.
bart miro

#45 nolimts

nolimts
  • Użytkownik
  • 168 postów
  • SkądPoznan

Napisano 18 lipiec 2017 - 23:25

Dobra , dotej pory jezdzilem na luzie 0. Zmienie na 6 i zobacze jak stopa bedzie sie ustawiac. Ustawilem bloki neutralnie, rownolegle. Sam juz nie wiem. Niby jak siedze na stole no nogi zwisaja rownlolegle do siebie. Ale jak juz Stoje to jest taki lekki "duck feet"

Dodam ze bardziej to lewa noga ciutj skreca na zewnatrz niż prawa a to bardziej prawe wywija osemki.

 

No jest z tym troche rozkminy. Nic , Probuje teraz ustawienie neutralne bo jest w miare spoko natomiast zamiast "0" dam "6".A dlugosc oski chyba jest spoko w sumie to

.

 

Co do podkladek. Tak, Doradzono mi podkladki Specialized geomtry (jest pomaranczowa i zolta) . Ze niby w 90% pomaranczowa wkladka pod noge ktora kreci osemki pomaga. I szczerze, nie widze zadnej roznicy.. Ale moze to dopiero po jakims czasie dopiero ma sie poprawic ? Czy jednak od razu powinienem widziec efekty ustawien?

 

Wlasnie tutaj jest problem ze nie wiadomo do konca czy od razu wyciagac wnioski czy czekac np 500km i dopiero okreslic?



#46 Tomek398

Tomek398
  • Użytkownik
  • 73 postów
  • SkądLubelskie

Napisano 23 sierpień 2017 - 11:05

Ortopeda sportowy (prywatnie też jeździ na szosie) zebrał obszerny wywiad (jak jeżdżę, ile razy w tygodniu, historia kontuzji bla bla), wówczas postawił dość precyzyjną diagnozę poprzedzoną dłuuugim badaniem ruchomości mojego kolana, sprawdzania napięcia i siły poszczególnych mięśni. Efekt: od zeszłego roku spokój i brak bólu a jak się coś odnawia to intensyfikuje zalecone ćwiczenia i jest git.

 

Bliźniaczy przypadek do mojego. Bardzo długo zmagałem się z problemem z kolanem. Za pieniądze wydane na różnych specjalistów, MRI itd. miałbym super koła. Zdarzało się że po 15km wracałem z bólem do domu. Teraz 1500m przewyższenia nie jest dla mnie dużym problemem. Bardzo pomogły ćwiczenia na wzmocnienie VMO: https://en.wikipedia...ialis#Knee_pain

 

Są cholernie nudne i trudno się motywować ale działają, oczywiście tam gdzie problem został właściwie zdiagnozowany. 





Dodaj odpowiedź