Skocz do zawartości


Zdjęcie

Pierwsza Szosa Do ? Aluminium Czy Karbon

Szosa Karbon Aluminium

51 odpowiedzi w tym temacie

#21 parmenides

parmenides
  • Użytkownik
  • 630 postów
  • SkądZgorzała

Napisano 26 czerwiec 2017 - 12:01

Dylemat karbon-aluminium to Problem roztrząsany na naszym forum wiele razy. Musisz wybrać sam, bo w praktyce aluminiowy rower w danym przedziale cenowym może ważyć tyle samo, co karbonowa konkurencja. Jest kilka lekkich modeli aluminiowych: Trek emonda alr, canyon ultimate al slx, cannondale caad 12 i pewnie kilka innych. 

 

Ważniejsza jest geometria ramy - czy chcesz bardziej agresywną, czy też bardziej turystyczną. Liczy się też oczywiście cena (cenami katalogowymi bym się nie przejmował, bo na początku roku kupiłem nowego Treka Emonde ALR 5 z 2016 roku za 3999 zł - cena katalogowa ok 6500 zł). Oczywiście teraz jest pełnia sezonu i tak pokaźnych zniżek raczej nie dostaniesz). 

 

Co do wagi: mój trek emonda alr5 z kołami Fulcrum Racing 3 waży 7,8 kg (siodło stare selle italia slr, opony Conti 4000s II 23mm). 

Czy coś jeszcze chciałbym zmienić w tym rowerze? Może sztyce na karbonową, ale jakoś nie mam ciśnienia. Kolega ma karbonowego scota i koła fulcrum r quattro i ten rower jest sporo cięższy niż mój. Ale kolega i tak jeździ w tym sezonie dużo szybciej i więcej niż ja. 

 

Jeśli chodzi o komfort jazdy na aluminiowym rowerze, to uważam, że materiał wykonania ramy to sprawa drugorzędna. Ważniejsza jest sama geometria, odpowiedni dobór rozmiaru plus oczywiście opony i ciśnienie.

Poprzednio miałem rower z linkami w ramie. Teraz mam treka z linkami puszczonymi na zewnątrz - będzie mi łatwiej samemu serwisować. 

 

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na Twoje pytania. Wybierz ramę, która Ci się podoba i osprzęt przynajmniej sh105 (jeśli mówimy o cenie do 6 tyś zł) Dobre aluminium czy prostszy model karbonowy będą w tej samej cenie i będą ważyć tyle samo. Czy odczujesz "komfort" karbonowego roweru? Tego nie wiem.

 

Daj znać co wybrałeś i do zobaczenia gdzieś na trasie. 

 

Tutaj masz porównanie niemal takich samych rowerów (taka sama geometria) z rożnych materiałów. 

 


  • Diabel200 lubi to

#22 Gosc_Bullet_*

Gosc_Bullet_*
  • Gość

Napisano 26 czerwiec 2017 - 12:05

Próbujesz zaprzeczać faktom?

Popatrz na katalogi producentów...

Chodzi mi o to, że jedna rama alu drugiej nie równa, ze względu na skład chemiczny stopu. Co z tego, że są najtańsze ramy z aluminium? To tak, jakby porównywać stara ruskę stalową ramę do najnowszego Columbusa. I to stal, i to też stal.

Podpisuję się prawie całkowicie pod tym co napisał Parmenides - ,,prawie'' bo mam porównanie z ramą karbonową. Lepsze tłumienie ramy z włókna czuć, ale tylko wtedy gdy mam do czynienia z fatalnym, chropowatym asfaltem. Większe znaczenie ma tu widelec i budowa jego ramion oraz masa. Lżejszy widelec raczej gorzej będzie tłumił. Istotne będzie też, czy ramiona widlaka są proste czy profilowane.


  • parmenides i Diabel200 lubią to

#23 X-RAY

X-RAY
  • Użytkownik
  • 685 postów
  • SkądWarszawa / Jelenia Góra

Napisano 26 czerwiec 2017 - 12:10

Zerknijcie na to, o ile to nie była ściema to można mieć dobry rower w karbonie w cenie alu:

 

http://allegro.pl/no...6860752222.html


  • Diabel200 lubi to

Bianchi Oltre XR3 Disc

Accent Freak 

Bulls Copperhead 3


#24 Gosc_Bullet_*

Gosc_Bullet_*
  • Gość

Napisano 26 czerwiec 2017 - 12:23

To tylko dowód na to, że marże narzucane przez sprzedawców w detalu na rowery i części w Polsce są chore.



#25 zales

zales
  • Użytkownik
  • 295 postów
  • SkądGrójec

Napisano 26 czerwiec 2017 - 13:15

Marże są chore, bo teraz nastała moda na kolarstwo - wiec mają żniwo


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Małymi krokami uparcie do celu...

 

Dd 7 lutego 2017r szczęśliwy tatuś

 


#26 beskidbike

beskidbike
  • Użytkownik
  • 2475 postów
  • SkądBielsko-Biała

Napisano 26 czerwiec 2017 - 13:49

Kiedyś w Treku, jak sprawdzali mi cenę na wybrany model, to przypadkiem podejrzałem na monitorze sprzedawcy, być może była to ich cena zakupu netto. W każdym razie było 3800 zł za rower który w sklepie stał za ponad 7000 zł. Mi chcieli sprzedać za 6500 ;)



#27 Gosc_Bullet_*

Gosc_Bullet_*
  • Gość

Napisano 26 czerwiec 2017 - 13:54

Marże są chore, bo teraz nastała moda na kolarstwo - wiec mają żniwo


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Ok, ja to rozumiem, tylko nie ma co się sugerować ceną roweru czy części do ich rzeczywistej wartości - w sensie jakości, precyzji wykonania i trwałości.



#28 zales

zales
  • Użytkownik
  • 295 postów
  • SkądGrójec

Napisano 26 czerwiec 2017 - 15:04

Ok, ja to rozumiem, tylko nie ma co się sugerować ceną roweru czy części do ich rzeczywistej wartości - w sensie jakości, precyzji wykonania i trwałości.

Dlatego jeżeli można kupić rower na praktycznie tym samym napędzie, również aluminiowej ramie i węglowym widelcu za 3400, to po co płacić więcej? Za co? Za napis na ramie?


Małymi krokami uparcie do celu...

 

Dd 7 lutego 2017r szczęśliwy tatuś

 


#29 parmenides

parmenides
  • Użytkownik
  • 630 postów
  • SkądZgorzała

Napisano 26 czerwiec 2017 - 15:19

@Zales

znajdziesz karbonową alternatywę do treka alr 5 za 3999 zł?



#30 Gosc_Bullet_*

Gosc_Bullet_*
  • Gość

Napisano 26 czerwiec 2017 - 15:35

Dlatego jeżeli można kupić rower na praktycznie tym samym napędzie, również aluminiowej ramie i węglowym widelcu za 3400, to po co płacić więcej? Za co? Za napis na ramie?

Jestem przeciwnikiem fetyszyzacji marek, ale użytkuję dość długo trzy ramy Treka i kolejna to zapewne też będzie Trek. Nie dlatego że jestem snobem, i chcę mieć akurat taki napis na ramie, ale dlatego, że dotychczas nie miałem żadnych problemów z tymi ramami, czego nie mogę powiedzieć o innych, które użytkowałem. Nie mam tu problemów, typu: dziwna średnica sztycy ( np. 30,2 ), sztyca opadająca do wewnątrz ramy, pęknięcia rurek, odpadanie lakieru, naklejki na ramie odchodzące po sezonie - dwóch, prymitywnie zespawane rurki, krzywe rurki tylnego widelca, problemy z dobraniem sterów, zbyt duży/mały rozmiar mimo deklarowanych przez producenta rozmiarów ramy, itd., itp. Podobało mi się w tej firmie, że w przeciwieństwie do innych typu Merida czy Giant nawet ramy najniższych grup trzymał dobry poziom jakości. Taki mały przykład - dawno temu kupiłem ramę Gianta do roweru górskiego. Na ramie był napis - cro - mo. Potem okazał się, że cro - mo, to była jedna rurka - podsiodłowa w tej ramie. Resztę stanowiły ordynarne hi - tech, pewnie z kanalizacji w Tajpej.....


  • Diabel200 lubi to

#31 Siara_iwj

Siara_iwj

    Zło Konieczne

  • Moderator
  • 2263 postów
  • SkądSheffield

Napisano 26 czerwiec 2017 - 15:53

http://www.planetx.c...bikes/galibierT

 

 

Ten ciemnoniebieski śni mi się po nocach. Chyba wiem na jaką ramę przełożę osprzęt, może na następny rok. Alusek, że mniam.


 Lekkie. Tanie. Mocne. Wybierz dwa - C. Boardman


#32 Gosc_Nikt Ważny_*

Gosc_Nikt Ważny_*
  • Gość

Napisano 26 czerwiec 2017 - 16:00

@Zales

znajdziesz karbonową alternatywę do treka alr 5 za 3999 zł?

 

Przy takiej cenie za rower tej klasy, temat jest w ogóle poza dyskusją. Przecież sama rama kosztuje 3800zł. Nie jest to wcale proste uzyskać znaczący rabat, a w wielu przypadkach nawet jakikolwiek rabat. Są rejony kraju, gdzie jest zmowa sprzedawców i nawet na 5% rabat są marne szanse, ponieważ sprzedawcy uważają, że jest to psucie rynku.

 

Co do niewidocznych spawów w Treku ALR, to nie są to tak po prostu gładzone spawy, jak np. we wspomnianym przez kogoś rowerze BULLS itp. Ten rower trzeba obejrzeć na żywo i wszystko staje się jasne. Jednak jak już wspominałem, cena 6600zł to jednak duża przesada, przy konkurencji kosztującej przynajmniej 1500zł mniej.



#33 Gosc_Bullet_*

Gosc_Bullet_*
  • Gość

Napisano 26 czerwiec 2017 - 16:28

http://www.planetx.c...bikes/galibierT

 

 

Ten ciemnoniebieski śni mi się po nocach. Chyba wiem na jaką ramę przełożę osprzęt, może na następny rok. Alusek, że mniam.

 

Zdjęcie tej ramy się nie otwiera. Nie lepiej kupić coś bardziej trwałego niż aluminium, prawie o tej samej wadze i tez w kolorze blue?

 

https://ritcheylogic...et-skyline-blue



#34 Kekacz

Kekacz
  • Użytkownik
  • 1086 postów
  • SkądRzeszów

Napisano 26 czerwiec 2017 - 16:53

Zdjęcie tej ramy się nie otwiera. 

 

http://www.planetx.c...-6800-road-bike


Trzepak 

"MAMIL"


#35 Siara_iwj

Siara_iwj

    Zło Konieczne

  • Moderator
  • 2263 postów
  • SkądSheffield

Napisano 26 czerwiec 2017 - 16:55

Będzie moja...



Kugel - nie mam tysiąca funtów na ramkę. Stal owszem fajowa, ale tu masz za niewiele więcej cały rower na Ultegrze i karbostożkach.

 Lekkie. Tanie. Mocne. Wybierz dwa - C. Boardman


#36 Dr0zda

Dr0zda
  • Użytkownik
  • 269 postów

Napisano 26 czerwiec 2017 - 17:08

@Zales

znajdziesz karbonową alternatywę do treka alr 5 za 3999 zł?

 

W Polsce nie ale ja kupiłem PlanetX Pro Carbon na Rival 22 za 700 funtów ....

Na Wiggle z kolei wyprzedawali karbonowe Sory za 500 funtów:

http://cycletowork.w...d-bike/reviews/

w pełni sezonu to raczej mało realne ale jak ktoś poczeka ....

 



#37 Gosc_Bullet_*

Gosc_Bullet_*
  • Gość

Napisano 26 czerwiec 2017 - 17:20

Dzięki, cóż kształty fajne, ale rama chyba raczej do ambitnej jazdy, bo główka ramy krótka, trzeba będzie się mocno pochylić, nawet w górnym chwycie.

Siara, cena tego Ritcheya na pewno zejdzie w dół. Jej poprzednik w Polsce kosztował ok. 4 tyś zł, czyli sporo taniej niż tyś. funtów.



#38 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 26 czerwiec 2017 - 17:31

Kiedyś w Treku, jak sprawdzali mi cenę na wybrany model, to przypadkiem podejrzałem na monitorze sprzedawcy, być może była to ich cena zakupu netto. W każdym razie było 3800 zł za rower który w sklepie stał za ponad 7000 zł. Mi chcieli sprzedać za 6500 ;)


Myślę że tak. Takie ceny zakupu pozwalają dopiero robić promocje z 7 na 5tyś po sezonie. Zauważmy też, że rowerów nie sprzedaje się tyle co pieczywa, 2szt dziennie średnio na rok muszą dać zarobić właścicielowi, pracownikowi, czynsz, światło, a i na ZUS musi wystarczyć. A tańsze rowery których sprzedaje się znacznie więcej? Na nich nie ma tak dużego zarobku.

#39 Dr0zda

Dr0zda
  • Użytkownik
  • 269 postów

Napisano 26 czerwiec 2017 - 18:37

Narzuty sklepowe  mogą sięgać 40% .... z drugiej strony to tłumaczy czemu Decathlon czy PlanetX mają takie a nie inne ceny a i tak wychodzą na swoje ...



#40 Diabel200

Diabel200
  • Użytkownik
  • 3 postów

Napisano 26 czerwiec 2017 - 19:19

Dzięki Panowie za tak liczne odpowiedzi.

Co do tego czy się ściągam tak, ale amatorsko i tylko MTB, PB, Mazovia. Do czołówki brakuje bo trzeba by było być na prawie każdym etapie.

Niestety mam nadwagę na chwilę obecna ważę ok 93 kg schodzę w dół, wiem trochę chore odchudzać rower, szukać karbonu jak się ma 10-15 kg nadwagi :) (Ale walczę i idzie !)

co do rozmiaru ramy, korzystałem z tej stronki:

https://www.competit...orBike.jsp#type

Moje wymiary to :

1. 88

2. 69

3.35,7

4. 69,2

5. 63,7

6. 56,5

7. 149 8. 181

 

Wychodzi rama o takich parametrach:

Top Tube Length 56.2 - 56.6 Cm
Seat Tube Range CC 58.2 - 58.7 Cm
Seat Tube Range CT 60 - 60.5 Cm
Stem Length 10.8 - 11.4 Cm
BB Saddle Position 74.6 - 76.6 Cm
Saddle Handlebar 57.3 - 57.9 Cm
Saddle Setback 8.3 - 8.7 Cm
Seatpost Type Setback
 
Też była tu poruszana właśnie kwestia "agresywności" ramy, szczerze mówiąc nigdy nie jeździłem na kolarzówce więc ciężko mi powiedzieć co chce... średnio we weekend robię ok 100-250 km,a w tyg ok 100-150, jak bym miał kolarzówkę myślę że fajniej by się śmigało po asfalcie.. większa motywacja.
Więc rama tak pomiędzy komfort a wyścigi jest coś takiego ? :P
 

Często był poruszany wątek "ramia, ramie nie równa"  zgadza się właśnie dlatego między innymi chciałem was się dopytać co sądzicie o jakieś ramie ewentualnie w co iść.

I również średnio interesuje mnie jaki znaczek jest na ramie, interesuje mnie jakość/cena.

Kilka moich propozycji dajcie znać co o nich sądzicie:

1. https://www.kross.pl.../road/vento-5-0- o ile dobrze rozumiem tu jest ta sama rama i widelec co w vento 9.0 tylko osprzęt... Brak info ile wązy rama i widelec.

2. https://www.rosebike...1326/aid:821333alu na stonir jest że waży poniżej 8 kg podobno waży ok 8,5 k ale rama alu 7005 sztywniejsza sama rama 1280g (o ile i tu nie jest zaniżona) osprzęt 105, ale koła słabe

3. https://www.decathlo...id_8339667.html tak wiem b'twin ktoś na forum tu napisał "jak chcesz kogoś upokorzyć kup mu rower b'twin", a sam sobie chcę kupić :) ale full karbon, rama 850g, 105 i koła trochę lepsze, cena/jakość nieźle wypada no i raczej z gwarancją nie bedzie problemu bo tych sklepów sporo.

4. https://www.rosebike...9404/aid:819408full karbon rama 970 g ale czy to aby napewno na nie kożyść ? wiem juz drugi rose.. ale ceny mają całkiem niezłe.

5. http://allegro.pl/sz...6753631339.htmltrochę cięzki jak na karbon...

6. http://allegro.pl/ro...6800360094.html

Też myślałem o tym że raczej poczekam na jakieś wyprzedaże , ale też będzie mi łatwiej szukać jakiś konkretnych już modeli niż co się napatoczy :)





Dodaj odpowiedź



  

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: Szosa, Karbon, Aluminium