Skocz do zawartości


Zdjęcie

Nabijanie Bieżni Na Widelec Karbonowy


18 odpowiedzi w tym temacie

#1 carlos76

carlos76
  • Użytkownik
  • 17 postów
  • SkądPoznań

Napisano 25 czerwiec 2017 - 22:20

Koledzy,

 

proszę Was o pomoc. Składam właśnie moją szosę i trafiłem na pewien problem. Otóż chcąc zainstalować stery zintegrowane dołączone do ramy a dokładniej instalując dolną bieżnię nie mogę docisnąć jej do samego dołu widelca. Zrobiony on jest z karbonu i boję się użyć zbyt dużej siły i uszkodzić w nim coś. Widelec jest tapered czyli 1,5 cala. Załączam zdjęcie żebyście widzieli o czym mówię (to jest miejsce do jakiego dochodzi bieżnia). Jak podejść do tematu ? siłą czy sprytem ? ;) pomóżcie...

Załączone pliki


  o__          __o        ,__o                                        __o          __o
  ,>/_        -\<,      _-\_<,                                    _`\<,_      _ \<_
(*)`(*).....O/ O.....(*)/'(*).. 
IT'S TIME FOR A RIDE ...(*)/ (*).....(_)/(_) 


#2 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 26 czerwiec 2017 - 07:30

Ładny chińczyk :) też tak miałem. Ja poradziłem sobie kawałkiem papieru ściernego i iglakiem delikatnie kawałek po kawałku zmniejszając średnice sterówki w tym miejscu. Po kilkunastu minutach udało mi się osadzić bieżnię na dość fajny i wystarczająco mocny wcisk. Najprawdopodobniej masz tak jak ja czyli w tym miejscu jest farba, którą wideł został pomalowany. Musiałem praktycznie ją zetrzeć do gołego karbonu ale spokojnie, nic nie uszkodzisz, a już na pewno nie wciskaj na chama.



#3 carlos76

carlos76
  • Użytkownik
  • 17 postów
  • SkądPoznań

Napisano 26 czerwiec 2017 - 08:47

chińczyk nie chińczyk - to są widły Accenta więc nie jakiś kompletny noname - jakąś kontrolę jakości powinni mieć... Ponieważ z karbonowym widelcem tapered do czynienia mam pierwszy raz - rozumiem, że nie jest to prawidłowa sytuacja ? bieżnia samoczynnie powinna spaść o wiele niżej i dopiero można ją dobić ? reklamować czy kombinować samemu ?


  o__          __o        ,__o                                        __o          __o
  ,>/_        -\<,      _-\_<,                                    _`\<,_      _ \<_
(*)`(*).....O/ O.....(*)/'(*).. 
IT'S TIME FOR A RIDE ...(*)/ (*).....(_)/(_) 


#4 Kumi

Kumi
  • Użytkownik
  • 106 postów

Napisano 26 czerwiec 2017 - 09:05

Kombinować samemu, to nie zegarek. Poza tym będzie znacznie szybciej niż reklamacja.

Inny widelec ma spore szanse mieć taki sam problem, a delikatne przetarcie papierem temu nie zaszkodzi.

A jak i czym dociskasz? Tak po prostu samą bieżnię palcami czy masz jakąś rurkę, która rozkłada nacisk i utrzymuje bieżnię prostopadle do rurki? Bo jak się bieżnia choćby lekko przekrzywi to nie będzie chciała wejść nawet na nominalną średnicę.

 

Notabene bieżnie zwykle wchodzą na duuuuży wcisk, bo kiedyś musiałem taką zdejmować i co się wtedy namęczyłem to moje.



#5 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 26 czerwiec 2017 - 09:23

chińczyk nie chińczyk - to są widły Accenta więc nie jakiś kompletny noname - jakąś kontrolę jakości powinni mieć... 

Accent to czystej krwi i kości chińczyk taki sam jak pierwotne nazwy fabryczne typu Flyxii, Hongfu itp. Kontrole jakości? Eee, nie są w stanie dotknąć każdego widła płynącego kontenerem. Oni to juz zrobili, 5 lat temu jak ten kontener zamawiali. Chciałeś taniej więc masz taniej, ale liczyć trzeba się z takimi problemami, które zresztą bardzo łatwo poprawić. 

 

Tak jak Kumi i ja napisaliśmy, bierz w rękę kawałek papieru ściernego i zeszlifuj nadmiar tej farby (tu chodzi o dziesiąte części mm), a w 10 minut nabijesz sobie bieżnie. Można oddać na gwarancji ale efekt jest z góry do przypuszczenia, bo odpowiedź będzie pewnie taka - "przed nabiciem bieżni należy we własnym zakresie splanować średnicę sterówki".



#6 montell81

montell81
  • Użytkownik
  • 345 postów

Napisano 26 czerwiec 2017 - 09:28

Nie lepiej zapłacić 10zł i zrobić to w salonie/rowerowym (jak zwał, tak zwał). Powinni mieć fachowy sprzęt do tego przeznaczony, a cała operacja trwa kilka minut.
Przynajmniej jak coś zchrzanią to będzie na nich ;)

#7 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 26 czerwiec 2017 - 09:55

Wiesz, jak ktoś pyta o takie rzeczy, sam zabiera się do montażu roweru, to założyć trzeba, iż nie ma dwóch lewych rak i z tak prostą pracą sobie poradzi. Z drugiej strony to jak inaczej miał by postąpić serwis? Zrobi to w ten sam sposób, a jak trafisz jeszcze na fachowców z bożej łaski, to czasem nabiją ją na siłę i czasem coś zepsują, a wada ujawni się po miesiącu jazdy. Dziękuję, postoję, dopóki nie potrzebuję spec narzędzia (frezy itp), to działam sam.



#8 carlos76

carlos76
  • Użytkownik
  • 17 postów
  • SkądPoznań

Napisano 26 czerwiec 2017 - 10:20

OK. Namówiliście mnie. Z panem papierem ściernym znam się nie od dziś ;) więc nie ma problemu żeby go użyć. Chciałem zasięgnąć waszej opinii bo po prostu wcześniej działałem z aluminium a z karbonem to mój "pierwszy raz" więc nie chciałem czegoś zepsuć. Dzisiaj po południu podejdę do tematu własnoręcznie i dam znać o efektach.

 

Arni : z tym "taniej" to nie przesadzaj. Widelec kosztuje ~800 zł więc nie jest to jakiś pierwszy lepszy chińczyk. Poza tym ja wymagam od producentów chociaż jako-takiej jakości. Pamiętajcie, że to kupujący kształtuje rynek. Jak będziemy tak sobie sami wszystko robić a nie wymagać jakości od producenta to niedługo będziemy dostawać w paczce żywice i paski karbonu i sami będziemy musieli sobie kleić te widelce... a instrukcja będzie tylko w języku chińskim ;)


  o__          __o        ,__o                                        __o          __o
  ,>/_        -\<,      _-\_<,                                    _`\<,_      _ \<_
(*)`(*).....O/ O.....(*)/'(*).. 
IT'S TIME FOR A RIDE ...(*)/ (*).....(_)/(_) 


#9 montell81

montell81
  • Użytkownik
  • 345 postów

Napisano 26 czerwiec 2017 - 10:23

Wiem Arno, że Ty znasz się na wszystkim, bo w każdym wątku Cię pełno. Ale widać aż tak prosta praca to nie jest, skoro autor ma z tym problem.
No ale jego sprzęt, jego decyzja.

#10 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 26 czerwiec 2017 - 11:27

 

 

 z tym "taniej" to nie przesadzaj. Widelec kosztuje ~800 zł więc nie jest to jakiś pierwszy lepszy chińczyk.

Tak samo jak pierwszą lepszą nie jest ich rama Peak :D

Jak zobaczyłem twoje zdjęcie z pierwszego posta nie wiedząc co to za firma, to ujrzałem w nim dokładnie swój widelec Flyxii, identyczny w każdym szczególe, nawet te same naklejki choć może cyferki na nich nieco inne. Pierwszy z brzegu nie, droższy o 500zł. Sorry, ale taka jest prawda o Accencie, to tania chińszczyzna brandowana nazwą polskiej marki dokładnie tak samo jak np. Buzzard, PlanetX czy Token. 

 

Wiem Arno, że Ty znasz się na wszystkim, bo w każdym wątku Cię pełno. 

Ty też odnotowujesz gdzieś moje wpisy, jakąś statystykę prowadzisz? :D

 

Praca jest prosta, dokładnie napisaliśmy jak ją wykonać, przechodziłem przez to samo 3 czy 4 miesiące temu.



#11 Malik

Malik
  • Administrator
  • 2523 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 26 czerwiec 2017 - 12:13

Zostaw papier ścierny w spokoju. Potrzebujesz tylko odpowiednich narzędzi do wbicia tej bieżni na widelec. Bieżnia ma wejść dość ciasno. 



#12 uzurpator

uzurpator
  • Użytkownik
  • 661 postów
  • SkądKatowice

Napisano 26 czerwiec 2017 - 14:15

Łożyska maszynowe?

 

Jeżeli tak, to przetnij bieżnię i masz problem rozwiązany w ~20sekund.

 

EDIT: Niektóre firmy fabrycznie to robią, vide:

 

https://www.trialsho...sterow-echo.jpg


  • shmoo lubi to

#13 shmoo

shmoo
  • Użytkownik
  • 1730 postów
  • SkądBrzeg, Wrocław, Bytom

Napisano 26 czerwiec 2017 - 14:30

Łożyska maszynowe?

 

Jeżeli tak, to przetnij bieżnię i masz problem rozwiązany w ~20sekund.

 

EDIT: Niektóre firmy fabrycznie to robią, vide:

 

https://www.trialsho...sterow-echo.jpg

Przeszło mi to kiedyś przez myśl bo wydedukowałem że powinno grać na maszynach ze skośnymi ściankami, ale nie chciałem ryzykować.

Dobrze wiedzieć że ktoś już sprawdził :)


logo1pp-64x64.pngmedium.jpgbadge_new.png


#14 Siara_iwj

Siara_iwj

    Zło Konieczne

  • Moderator
  • 2263 postów
  • SkądSheffield

Napisano 26 czerwiec 2017 - 14:39

Dwa razy nabijałem bieżnię po druciarsku i dwa razy poległem. Warsztat robi to za dwa uderzenia narzędzia. Tego się nie robi co miesiąc, więc warto, żeby było zrobione dobrze. 


 Lekkie. Tanie. Mocne. Wybierz dwa - C. Boardman


#15 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 26 czerwiec 2017 - 17:41

Łożyska maszynowe?

Jeżeli tak, to przetnij bieżnię i masz problem rozwiązany w ~20sekund.
EDIT: Niektóre firmy fabrycznie to robią, vide:

https://www.trialsho...sterow-echo.jpg


Czy to nie jest przypadkiem górna bieżnia? Górne są przecięte dość powszechnie, bynajmniej ja z takimi się tylko spotkałem.

#16 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8543 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 26 czerwiec 2017 - 18:34

Dolne też bywają nacinane.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#17 Kumi

Kumi
  • Użytkownik
  • 106 postów

Napisano 26 czerwiec 2017 - 18:41

Kawałek rurki, gumowy młotek i nie trzeba nic ciąć...

A jak ktoś jest esteta i młotka nie używa, to przy odrobinie pomyślunku zrobi sobie przyrząd z ww. rurki, gwintowanego pręta, 2 nakrętek i paru innych drobiazgów. Ja sobie zmontowałem coś podobnego do PressFita i poszło jak ta lala.



#18 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8543 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 26 czerwiec 2017 - 18:48

Z śrubami niekoniecznie będzie tak łatwo, bo mało który widelec karbonowy ma rurę sterową otwartą od dołu.

 

Zresztą... Nie kombinujmy na siłę. Procedura montażu przewiduje użycie młotka i już. Jeżeli ktoś się boi, po prostu niech odda widelec fachowcowi.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#19 carlos76

carlos76
  • Użytkownik
  • 17 postów
  • SkądPoznań

Napisano 26 czerwiec 2017 - 21:04

No to może zakończę tą dyskusję i rozwieję wszystkie wątpliwości. Operacja zakończona sukcesem. Nic nie pękło, niczego nie szlifowałem. Wzorem z jakiegoś filmu na YT wziąłem rurę PCV, gumowy młotek i po kilku uderzeniach bieżnia znalazła się na swoim miejscu. Więcej miałem obaw niż zajęła mi cała instalacja ;)

Dzięki wszystkim za zagorzałą dyskusję i liczne porady - dzięki Wam udało mi się zrobić kolejny krok w stronę złożenia samodzielnie roweru. Dla ciekawskich mały spojler... :)

 

e21873aef388b759bb4451c1313950f2_orig.jp


  o__          __o        ,__o                                        __o          __o
  ,>/_        -\<,      _-\_<,                                    _`\<,_      _ \<_
(*)`(*).....O/ O.....(*)/'(*).. 
IT'S TIME FOR A RIDE ...(*)/ (*).....(_)/(_) 




Dodaj odpowiedź