Skocz do zawartości


Zdjęcie

Zmiana Korby Na Compact I Skracanie Łańcucha


8 odpowiedzi w tym temacie

#1 cky

cky
  • Użytkownik
  • 302 postów

Napisano 04 sierpień 2017 - 18:26

Czy ktoś się orientuje o ile ogniw muszę skrócić łańcuch po zmianie korby z 52x36 na 50x34?

proszę o pomoc



#2 Cyklo Ziutek

Cyklo Ziutek
  • Użytkownik
  • 1050 postów
  • SkądPuławy

Napisano 04 sierpień 2017 - 19:01

Ciekawe, czy teraz masz dobrze dobraną długość łańcucha? Skoro zadajesz takie pytania.

Nakładasz łańcuch na dużą koronkę (tył) i duży blat (przód) z pominięciem przerzutki tylnej. Dodajesz 2 ogniwka i zakuwasz. Ewentualnie jedno ogniwko i spinkę.

Oczywiście przy prawidłowo dobranej długości wózka tylnej przerzutki. Nie jeździmy na długim wózku z kasetą 11-21.



#3 cky

cky
  • Użytkownik
  • 302 postów

Napisano 04 sierpień 2017 - 22:21

znam ten sposób, tylko miałem nadzieję, że ktoś z doświadczenia wie o ile ogniw powinienem skrócić łańcuch.


  • tadzikpl lubi to

#4 Cyklo Ziutek

Cyklo Ziutek
  • Użytkownik
  • 1050 postów
  • SkądPuławy

Napisano 05 sierpień 2017 - 05:06

Liczbę zębów na dużej tarczy w korbie dodaj do liczby zębów na największej zębatce w kasecie, a powstały wynik podziel przez dwa.

Zmierz odległość w centymetrach od środka suportu do środka tylnej piasty i podziel go przez 0,635.

To co otrzymałeś dodaj do poprzedniego wyniku, a na koniec do całości dodaj jeszcze liczbę 2.

Otrzymany wynik zaokrąglij w górę, a jeżeli otrzymasz liczbę nieparzystą, dodaj jeszcze cyfrę jeden.



#5 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8554 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 05 sierpień 2017 - 06:41

Po co takie komplikacje? To jest łańcuch rowerowy, nie misja na Marsa ;)

 

Skoro do tej pory łańcuch działał dobrze, to po prostu skróć go o tyle, o ile mniejszy będzie teraz blat. Czyli jeżeli np. przechodzisz z 53 na 50 zębów, skracasz go o 1-2 pary ogniw, bo o tyle mniejszą drogę ma do pokonania łańcuch.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#6 Cyklo Ziutek

Cyklo Ziutek
  • Użytkownik
  • 1050 postów
  • SkądPuławy

Napisano 05 sierpień 2017 - 07:20

Nic nie skracaj.

Łańcuchowi to wisi :).

Znam ludzi, którzy jeżdżą na 2 parach kół z kasetami 11-25 i 12-28. Nie myślisz chyba, że grzebią w łańcuchu co trzy dni.



#7 cky

cky
  • Użytkownik
  • 302 postów

Napisano 08 sierpień 2017 - 20:24

ostatecznie musiałem skrócić łańcuch o dwa ogniwa, oprócz tego po zmianie na compact w magiczny sposób poprawiła się praca przerzutki przedniej jak i kultura pracy napędu.



#8 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 08 sierpień 2017 - 21:50

Może teraz poprawnie wyregulowałeś przerzutkę przednią? Bo bez zmiany wysokości raczej się nie dało. A jak już obniżałeś, to i musiałeś dopasować ustawienie przerzutki. Ot i cała magia...


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#9 cky

cky
  • Użytkownik
  • 302 postów

Napisano 08 sierpień 2017 - 22:39

Ogólnie to nieporównywalnie łatwiej i szybciej dopasowałem i wyregulowałem przerzutkę, wcześniej miałem problemy szczególnie z działaniem "półbiegów" i skrajnych przełożeń, może teraz kąt ciągu linki jest lepszy?

Druga sprawa to wcześniej miałem tarcze praxis works, teraz mam shimano, może minimalnie różnice w odległości i profilowaniu tarcz też zrobiły swoje, lepsza kompatybilność? bo kultura pracy znacznie poprawiła się właśnie na łańcuchu od shimano.





Dodaj odpowiedź