Skocz do zawartości


Zdjęcie

Platformy Vs. Zatrzaski

Moja racja mojsza niż twojsza

237 odpowiedzi w tym temacie

#1 roweras88

roweras88
  • Użytkownik
  • 725 postów

Napisano 16 sierpień 2016 - 17:59

Przenoszę kilka(set) postów z "Techniki Pedałowania", żebyśmy mogli w spokoju kłócić się tutaj nie offtopując tam.

 

 

-moderacjusz.

 

 

 

 

 

Wiem,że można ciągnąć korbę do góry i płynniej przenosić moc, jednak naturalnym ruchem nogi jest pchanie a nie ciągnięcie. Czy pedały zatrzaskowe przełożą się na wzrost średniej prędkości jazdy przy tym samym wysiłku? Czy ktoś kto przeszedł na spd-y zaobserwował wzrost osiągów? Zastanawiam się czy totalny amator całe życie jeżdżący na platformach zaobserwuje jakieś korzyści z tego systemu? Nie chodzi mi o kwestie wizualne,że np. platfusy nie pasują do karbonowej szosówki ;) Takie myśli mnie naszły po udziale w małym wyścigu, gdzie wszyscy oprócz mnie i małych dzieci jechali w pedałach spd i podobnych...



#2 danek

danek
  • Użytkownik
  • 608 postów
  • SkądKoszalin

Napisano 16 sierpień 2016 - 18:03

widać ze jeszcze ci noga z mokrych platformersów nie spadła  :D albo nie konczyles mocnego sprintu :D


  • mess lubi to

ROSE XEON CRS 5000 Campagnolo Chorus :D http://szosa.org/top...00/#entry261183

 

 


#3 roweras88

roweras88
  • Użytkownik
  • 725 postów

Napisano 16 sierpień 2016 - 18:35

To jest jakiś argument za :)



#4 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 16 sierpień 2016 - 18:44

I bezpieczeństwo i lepsze przekazanie mocy na pedał. Ciągnąć może nie ciągniesz do góry, ale np. pchasz do przodu i dotyłu, ruch jest bardziej płynny iż tylko pchanie jak platformach. Nie wiem czy ktokolwiek mając spd powrocił do platform, a to o czymś jednak świadczy. Domniemam także, że sam byś przeszedł już dawno gdyby nie cena spd +buty

#5 roweras88

roweras88
  • Użytkownik
  • 725 postów

Napisano 16 sierpień 2016 - 19:00

Najtańsze spd to około 100 zł a buty z Lidla też koło 100 zł, więc i to można to załatwić budżetowo :)

Jest też kwestia taka,że źle ustawione pedały mogą spowodować kontuzję kolana a na platformach stopa się ustawia jak jej najwygodniej, np. ja czasem zmieniam pozycję stopy na pedale.



#6 Stasko

Stasko
  • Użytkownik
  • 497 postów

Napisano 16 sierpień 2016 - 19:07

Kiedyś były noski, a nawet i obecnie są i jakoś nikt z tego powodu kontuzji nie miał.
Ja, odkąd zacząłem przygodę z szosą przeszedłem drogę od nosków do spd-sl i nie wyobrażam sobie czegoś innego. Toż to te właśnie noski odróżniały ambitnego "kolarza" od rowerzysty.

#7 roweras88

roweras88
  • Użytkownik
  • 725 postów

Napisano 16 sierpień 2016 - 19:17

A jak to jest z tymi osiągami? Wiem,że nikt nie lubi takiego pytania ale o ile wzrośnie średnia prędkość po przejściu na spd-y? ;) Powiedzmy,że na płaskiej trasie wykręcam 33 km/h na dystansie 100 km. Czy w spd będzie to np. 35 km/h?



#8 robo

robo

    ble ble

  • Użytkownik
  • 2600 postów
  • SkądKońskie

Napisano 16 sierpień 2016 - 19:26

Ja bym jeszcze dodał, że dają kilka wesołych wspomnień, kiedy zapomnisz się wypiąć przy zerowej prędkości .....  :D

 

Oczywiście niektórzy przeszli ten etap adaptacji do pedałów zatrzaskowych bezboleśnie.


  • roweras88 lubi to

"Wieczność jest bardzo nudna, szczególnie pod koniec" - Woody Allen


#9 Robertson

Robertson
  • Użytkownik
  • 100 postów

Napisano 16 sierpień 2016 - 19:34

Średnia Ci od butów raczej na prostej nie wrośnie, ale ja zauważyłem że przyspieszenie,start oraz podjazdu wychodzą lepiej. Dodatkowo łatwiej jechać wysoka kadencją bo noga nie spada.Co do ruchu nogi to ani ciągniecie ani pchanie nie jest jej funkcją. a  amortyzacja.



#10 roweras88

roweras88
  • Użytkownik
  • 725 postów

Napisano 16 sierpień 2016 - 19:59

Ciekawa teoria...



#11 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 16 sierpień 2016 - 20:07

Można podsumować 3 słowami, jeździ się lepiej. Czy szybciej? Na pewno nie o 2km/h, może o 0,3?

#12 roweras88

roweras88
  • Użytkownik
  • 725 postów

Napisano 16 sierpień 2016 - 20:15

To 0,3 km/h to może być różnica między pierwszym miejscem w wyścigu a ostatnim ;)



#13 Gosc_marvelo_*

Gosc_marvelo_*
  • Gość

Napisano 16 sierpień 2016 - 20:24

 Nie wiem czy ktokolwiek mając spd powrocił do platform, a to o czymś jednak świadczy. 

Zdarzają się i takie przypadki.

http://www.singletra...to-flats-again/

A już na pewno jest coraz większe grono osób, które doceniają fakt, że jazda na platformach jako element uzupełniającego treningu pozytywnie wpływa na technikę jazdy (mam na myśli głównie szeroko pojęte kolarstwo górskie).

http://www.bicycling...in-biking-gains



#14 sirkozi

sirkozi
  • Użytkownik
  • 2297 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 16 sierpień 2016 - 21:02

Z minusów spd - ciężko ruszyć pod stromą górkę. ;)



#15 EverRestOnTheBike

EverRestOnTheBike
  • Użytkownik
  • 321 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 16 sierpień 2016 - 21:25

Moim skromnym odczuciu nieco lepsze czucie w prowadzenie roweru np w zakrętach zjazdach itp.

Oprócz powyższych zalet wspominanych przez kolegów. 



#16 haligówka

haligówka
  • Moderator
  • 853 postów
  • SkądRzeszów/Kraków

Napisano 17 sierpień 2016 - 08:01

Przenoszę temat użytkownika @roweras88 tutaj, a stary usuwam. 

 

Następnym razem proszę o dokładniejsze przeszukanie forum w celu znalezienia nurtujących odpowiedzi. 

 

Pozdrawiam


  • mikroos lubi to
Strava
Instagram
Z blatu po świecie- zapraszam na mój fotoblog!

#17 shmoo

shmoo
  • Użytkownik
  • 1730 postów
  • SkądBrzeg, Wrocław, Bytom

Napisano 17 sierpień 2016 - 08:35

A już na pewno jest coraz większe grono osób, które doceniają fakt, że jazda na platformach jako element uzupełniającego treningu pozytywnie wpływa na technikę jazdy (mam na myśli głównie szeroko pojęte kolarstwo górskie).

 

Jedyne co mi zostało po platformach to bruzdy na piszczelach. Jazda w DH, FR, MTB gdy tylko nie założyłem ochraniaczy na piszczele. Poprawa techniki? Wątpię, bo niby jak?

Z kolei gdybym nie zdążył się wypiąć w spd to pomyślał bym o sobie "niepełnosprawny", co jeszcze się nie zdarzyło


logo1pp-64x64.pngmedium.jpgbadge_new.png


#18 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8556 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 17 sierpień 2016 - 08:41

Dokładnie tak. Zresztą nawet jeżeli Ty nie zdążysz się wypiąć, to pedał zrobi to za Ciebie.

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#19 Gosc_marvelo_*

Gosc_marvelo_*
  • Gość

Napisano 17 sierpień 2016 - 16:52

Poprawa techniki? Wątpię, bo niby jak?

Gdy nogi nie są przypięte do pedałów kluczową sprawą jest płynność jazdy, zarówno jeśli chodzi o amortyzację nierówności jak i napędzanie (np. na stromym terenowym podjeździe po śliskich korzeniach). Jadąc na platformach podświadomie wszystko robisz tak, aby zminimalizować drgania na stopach. Moim zdaniem "feedback" jaki otrzymujesz ze strony nawierzchni na platformach jest nawet większy niż w zatrzaskach.

Myślę, że większość z nas miała w życiu krótszy bądź dłuższy etap jazdy na platformach, ale w młodszym pokoleniu być może są i tacy, którym tatusiowie montowali zatrzaski już do dziecinnych trójkołowców i to oni głównie wygłaszają brednie, że na platformach nie da się jeździć.

Zresztą podawany często przykład, że jak ktoś po SPD wsiada na platformy to nogi mu cały czas spadają jest podobny do argumentu kierowcy wychowanego na nowoczesnym samochodzie, który wsiada do auta bez ABS, ASR czy ESP i mówi, że tym się nie da jeździć, bo koła mu ciągle buksują albo się blokują przy byle hamowaniu na śliskim.  

Do tego tematu warto podchodzić zdrowo, bez ideologicznego zacietrzewienia, jak choćby w tym artykule:

http://www.1enduro.p...-czy-platformy/



#20 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 18 sierpień 2016 - 10:39

Dokładnie tak. Zresztą nawet jeżeli Ty nie zdążysz się wypiąć, to pedał zrobi to za Ciebie.

Nieprawda. Ostatnio przy OTB na twarz buty nie wypięły mi się z pedałów i rower wisiał gdzieś wysoko nade mną ;)



Dodaj odpowiedź