Skocz do zawartości


Zdjęcie

Platformy Vs. Zatrzaski

Moja racja mojsza niż twojsza

237 odpowiedzi w tym temacie

#141 Gosc_marvelo_*

Gosc_marvelo_*
  • Gość

Napisano 09 sierpień 2017 - 23:53

Naprawdę, jestem pod wrażeniem waszego dowcipu i elokwencji.

Tylko co te wypowiedzi wnoszą do tematu?

Puchaty, argumenty, a ile stron temu? 

I przypominam, że tu nie rozmawiamy o wyższości czegoś nad czymś, ale o cechach, właściwościach, o tym, jakie coś jest naprawdę. Niech każdy sobie sam wyciąga wnioski, analizując swoje potrzeby i cele oraz hierarchię ich ważności, a nie patrzy ślepo na pro tour.  

 



#142 puchaty

puchaty
  • Użytkownik
  • 787 postów
  • SkądGdynia

Napisano 10 sierpień 2017 - 05:53

Skoro uważasz tak, jak napisałeś wyżej, to jak czytać ten Twój niewątpliwie dowcipny i elokwentny post o gównie i muchach?
I nie zgadzam się, że nie rozmawiamy o wyższości czegoś nad czymś. W istocie praktycznie cały czas i we wszystkich wątkach tak robimy. Myślę sobie nawet, że takie idealizowanie siebie samych jacy to jesteśmy ąę i przyświeca nam, sam nie wiem, chęć niesienia światełka, jest do dupy, bo to nie prawda. Zwykle chcemy poczuć się lepiej. W każdym razie na pewno jeśli chodzi o mnie. I denerwuje mnie to, co wypisujesz o zatrzaskach vs platformach. Sam nawet nie wiem, dlaczego akurat to mnie tak wkur&^ia. :)



#143 Gosc_DivisionBell_*

Gosc_DivisionBell_*
  • Gość

Napisano 10 sierpień 2017 - 11:22

 Niech każdy sobie sam wyciąga wnioski, analizując swoje potrzeby i cele oraz hierarchię ich ważności, a nie patrzy ślepo na pro tour.  

Ale jeśli ktoś amatorsko ciężko trenuję(nie piszę o sobie, ja to jeżdżę turystycznie) to chyba lepiej i wygodniej żeby jeździł na czymś współczesnym, a nie na Romecie Mistralu. Podobnie ma się rzecz z zatrzaskami.



#144 Gosc_marvelo_*

Gosc_marvelo_*
  • Gość

Napisano 10 sierpień 2017 - 12:38

 I denerwuje mnie to, co wypisujesz o zatrzaskach vs platformach. Sam nawet nie wiem, dlaczego akurat to mnie tak wkur&^ia. :)

Może zacznij już szukać pomocy specjalisty: http://wipsy.pl/pora...a-u-psychologa/



#145 Rumcajs

Rumcajs
  • Użytkownik
  • 123 postów

Napisano 10 sierpień 2017 - 14:37

Obawiam się, że problem ma zupełnie ktoś inny...



#146 shmoo

shmoo
  • Użytkownik
  • 1730 postów
  • SkądBrzeg, Wrocław, Bytom

Napisano 10 sierpień 2017 - 20:37

Czy na platformach czy bez, na zjazdowym, na górskim, na szosowym, na czasowym,
fatbajku, poziomym, tandemie, bmx czy na każdym innym którego nie wymieniłem,

to chyba najważniejsze że każdy z nas po prostu lubi jeździć na rowerze!
Nie ma o co kruszyć kopii.

Dla odprężenia zalecam obejrzeć Life Cycles (2010)
  • 2xB i Rumcajs lubią to

logo1pp-64x64.pngmedium.jpgbadge_new.png


#147 robo

robo

    ble ble

  • Użytkownik
  • 2600 postów
  • SkądKońskie

Napisano 10 sierpień 2017 - 21:47

Popieram sposób shmoo, na rozładowanie złych emocji.

 

Śledzę ten wątek i czasem miałem niezłą bekę  :D , ale jak już kusiło mnie coś tu napisać w swojej zapalczywości lub złośliwie, to mam taki filmik (rowerowy zresztą), który sobie włączam i .... mi przechodzi. 

 

 

:)


"Wieczność jest bardzo nudna, szczególnie pod koniec" - Woody Allen


#148 Gosc_marvelo_*

Gosc_marvelo_*
  • Gość

Napisano 12 sierpień 2017 - 13:05

Nie mogę zrozumieć jedynie, co ta Twoja misja ma na celu. Mam wrażenie, że próbujesz sam siebie utwierdzić w tym, że masz rację. Bo nikogo innego nie przekonałeś, nie przekonujesz i zapewne nie przekonasz. 

Nie zamierzam być tutaj drugim Jamesem Wilsonem (www.bikejames.com), bo on robi to sto razy lepiej ode mnie, i co ważne, robi to skutecznie (ale może to dlatego, że Amerykanie mają zdecydowanie bardziej otwarte umysły i potrafią rzeczowo i konstruktywnie dyskutować).

Chodzi mi o to, żeby pedałom zatrzaskowym odebrać część nienależnej im chwały (a opierającej się na zwyczajnych kłamstwach lub niezrozumieniu techniki pedałowania), a platformom przywrócić godność, którą w pewnych kręgach całkowicie straciły.

Jak zwykle, James wyjaśni to lepiej:

https://www.bikejame...-sell-them-are/

 



#149 Cyklo Ziutek

Cyklo Ziutek
  • Użytkownik
  • 1050 postów
  • SkądPuławy

Napisano 12 sierpień 2017 - 16:15

O widzę, że wojenka całkiem ładnie się rozwija. Dzięki czemu forum nie "jest smutne jak pi...". Ten cytat to słowa innego kolegi z forum :).

 

MZ bardziej przydatne są zatrzaski, ale są również zastosowania idealne dla platform.

Większość sezonu spędzam zapięty w zatrzaski. Ale zimą wolę jeździć na platformach. Szybkość podparcia na śniegu (lodzie) jednak wygrywa. Nie zapomnę wyjazdu zimą w teren z kolegami około godziny 15.00 w plusowej temperaturze. W połowie mtb trasy było już -3°C zaczęły się pokazy akrobatyczne na ubitym wodo-lodzie. Zredukowałem ciśnienie w oponach do 2bar, a i tak leżałem trzy razy. Tylko trzy razy dzięki platformom. Awaryjnych szybkich podparć było pewnie z 10. W zatrzaskach już dawno byłbym poskładany w karetce.

 

Druga strona medalu zatrzaski super sprawa - pedały mtb w przełajówce. Przeleciałem w starej Meridzie przez kierownice i sam nie wiem jak się z nich wypiałem. Przetoczyłem się przez bark na piasku i pojechałem dalej.

 

No i ostatnia przygoda. Pedały SPD-SL (ale to nie ich wina). Wycięło mnie na wodzie na farbie przejścia dla pieszych przy prędkości 8÷10km/h. Miednica połamana w 5 miejscach. Wszystkich to dziwi z wyjątkiem znajomego, który pół życia spędził jako ścigant w klubie.

Powiedział krótko: "normalna sprawa, przy 25km/h miałbyś tylko szlify, ale nie złamania".

W tym konkretnym przypadku w ułamku sekundy nie pomogłyby platformy.

 

Przy odrobinie szczęścia w połowie lub pod koniec września rozpocznę lekkie kręcenie na trenażerze. Oczywiście na platformach. Potem pierwsze jazdy MTB również na platformach. Ale docelowo chciałbym wrócić na szosę w SPD-SL.

 

Krótko i na temat. Niech każdy jeździ w czym chce. Szacunek dla każdego zawodnika.



#150 Siara_iwj

Siara_iwj

    Zło Konieczne

  • Moderator
  • 2263 postów
  • SkądSheffield

Napisano 12 sierpień 2017 - 16:35

Coś w tym jest, z prędkością. Jak wyryłem orła przy ok. 55 km/h to owszem, bolało, ale przez miesiąc. Ostatniej zimy wywaliłem się na lodzie zwalniając przez progiem, nie wiem, może 5 km/h. Do dzisiaj mam jakby pogrubiony kawałek skóry na biodrze, który lekko boli przy dotknięciu.

Może trzeba było iść z tym do lekarza...

 Lekkie. Tanie. Mocne. Wybierz dwa - C. Boardman


#151 montell81

montell81
  • Użytkownik
  • 345 postów

Napisano 12 sierpień 2017 - 18:06

Marvelo dlaczego zarzucasz kłamstwo znacznej części rowerzystom, którzy jeżdża w spd i nie wyobrażają sobie powrotu do platform? Jaki mieliście by w tym cel?

Jak widać to m.in. w tym wątku to użytkownicy spd potrafią dostrzec ich minusy. Natomiast Ty zafiksowałeś się na platformach i nie potrafisz (nie chcesz pojąć) , że ktoś nie podziela Twojego punktu widzenia.

W jednym z wpisów stwierdziłeś, że walczysz o prawdę o spd. Zatem moja prawda jest taka, że 15 lat (kilkadziesiąt tysięcy kilometrów) na mtb przejeździłem w spd i ani razu nie przytrafiła mi się jakakolwiek niebezpieczna sytuacja spowodowana tym systemem.
Moja prawda oparta jest na doświadczeniu, a Twoja na teoretyzowaniu i wybiórczych filmikach z youtube.
Ile byś nie walczył, to jak ktoś raz spróbuje spd, to do platform nie wróci.

#152 Cyklo Ziutek

Cyklo Ziutek
  • Użytkownik
  • 1050 postów
  • SkądPuławy

Napisano 12 sierpień 2017 - 18:27

Coś w tym jest, z prędkością. Jak wyryłem orła przy ok. 55 km/h to owszem, bolało, ale przez miesiąc. Ostatniej zimy wywaliłem się na lodzie zwalniając przez progiem, nie wiem, może 5 km/h. Do dzisiaj mam jakby pogrubiony kawałek skóry na biodrze, który lekko boli przy dotknięciu.

Może trzeba było iść z tym do lekarza...

Przy otarciach i potłuczeniach dochodzimy czasami tak jak piszesz prawie miesiąc, bo wychodzą wszystkie wynaczynienia i tego tupu sprawy. Po 2h coś tam boli, a po 2 dniach w tym miejscu mamy ładny siniak 20cm :).

Nie bawię się w dr Housea, ale do medyka można było skoczyć. RTG pewnie rozwiałoby wątpliwości. Teraz można tylko domniemywać co Ci się stało.

 

Co do samych platform, to nie mam wielkiej napinki jak ktoś lubi w nich jeździć. Przestrzegam tylko stosowanie nosków retro z paskami. Dla mnie to śmierć w oczach. Z nich uwolnić się szybko przed skrzyżowanie jest problematyczne. 

Na plusik dla mnie SPD-SL, to połączenie sztywne, które można docenić przy podjazdach gdy wstajemy z siodełka i przenosimy ciężar ciała do przodu. Czasami wydaje mi się, że na platformach już mógłbym się ześlizgnąć z pedału.



#153 Gosc_marvelo_*

Gosc_marvelo_*
  • Gość

Napisano 12 sierpień 2017 - 20:29

Z pedałami zatrzaskowymi i platformami jest trochę tak, jak z tym rowerem z odwróconym sterowaniem:

Większość domniemanych wad platform ujawnia się dopiero, jak ktoś próbuje wrócić na nie z zatrzasków. Nagle nogi spadają, nie da się szybko kręcić, nie da się podciągać itp.

Więc jak to jest? Każde dziecko (przynajmniej kiedyś) umiało jeździć na platformach, a ktoś spróbował zatrzasków, i nagle te platformy okazują się takim złem?

Rowerzysta, który mówi, że nie wyobraża sobie powrotu na platformy, jest rowerzystą niepełnosprawnym i po prostu nie pojął, o co chodzi w jeździe na rowerze. Oczywiście ta niepełnosprawność jest zwykle odwracalna, ale sam jej mechanizm jest aż nadto widoczny w tysiącach wypowiedzi stwierdzających tą wyższość zatrzasków nad platformami. Tymczasem ta wyższość jest w przeważającej mierze pozorna, relatywna, sztucznie wykreowana.

Komu na tym zależy? Oczywiście producentom pedałów zatrzaskowych i dedykowanych butów. Wprawdzie i dobre platformy czy FiveTeny potrafią słono kosztować, ale jednak ludziom łatwiej przychodzi płacenie za specjalistyczne padały i buty zatrzaskowe niż za coś, co wciąż jest zwykłym pedałem, na którym przecież można jeździć nawet w trampkach.

 

To, co robi James Wilson i za co dziękuje mu już tysiące osób, to często właśnie odwracanie tej wyuczonej niepełnosprawności, nabytej poprzez jazdę w zatrzaskach. I nawet jeśli wiele z tych osób wciąż używa pedałów zatrzaskowych w niektórych sytuacjach czy stylach jazdy, to zmienia się ich świadomość odnośnie platform. Utwierdzają się też często w przekonaniu, jakie są prawdziwe, a nie te wykreowane zalety zatrzasków.  

 

Ile byś nie walczył, to jak ktoś raz spróbuje spd, to do platform nie wróci. 

montell81, to zdanie już od dawna nie jest prawdą. Poczytaj jakieś zagraniczne fora, niekoniecznie na stronie Jamesa Wilsona. 

 



#154 Cyklo Ziutek

Cyklo Ziutek
  • Użytkownik
  • 1050 postów
  • SkądPuławy

Napisano 12 sierpień 2017 - 22:12

Fajny filmik. Podobno ten facecik jeździ dzisiaj i wstawia Rumunom, że przed lampą naftową w Bukareszcie była energia elektryczna.

 

W 2018 roku wszystkie zawody na torze mają odbywać się tylko na platformach :).

 

Co do producentów obuwia to jest właśnie odwrotnie. Za tanie buciki pod zatrzaski damy około 300zł,  za platfusy platformowe 100 więcej. Producentom butów jest wszystko jedno co robią. @marvelo chyba jesteś z nimi w zmowie i coś chcesz dla siebie ugrać :).

 

Podstawa, to powrót do korzeni. Tylko platformy i ostre koło bez hamulców najlepiej w terenie podgórskim.

Co za czasy w moim mieście żaden myśliwy nie zasadza się już z włócznia na dzika :).


  • Look lubi to

#155 montell81

montell81
  • Użytkownik
  • 345 postów

Napisano 12 sierpień 2017 - 23:14

" Rowerzysta, który mówi, że nie wyobraża sobie powrotu na platformy, jest rowerzystą niepełnosprawnym i po prostu nie pojął, o co chodzi w jeździe na rowerze.“

Dziękuję,że uświadamiasz nas o co chodzi w jeździe rowerem, po w spd tego nie pojmujemy.

Cytując klasyka: "wymyślili te mechanizacje bo siły w ręcach nie mieli".

#156 Gosc_marvelo_*

Gosc_marvelo_*
  • Gość

Napisano 13 sierpień 2017 - 01:24

Ależ nie ma za co dziękować, zawsze chętnie służę pomocą.

 

A jak chcesz cytować klasyka Pawlaka, to chociaż cytuj dokładnie, bo trochę inaczej to leciało.



#157 Cyklo Ziutek

Cyklo Ziutek
  • Użytkownik
  • 1050 postów
  • SkądPuławy

Napisano 13 sierpień 2017 - 05:24

Platformy owszem maja przewagę:

- w cyrku na jednym kole,

- przy bmx ewolucjach (dla mnie to też odmiana cyrku),

- podczas nauki jazdy na rowerze,

- trudne warunki jazdy na pograniczu głupoty, gdzie ryzyko upadku jest na wysokim poziomie.

 

W pozostałych zastosowaniach zatrzaski będą lepszą opcją. Efektywność pedałowania i przeniesienie mocy na szosie jak dla mnie jest na korzyść spd-sl.

 

Co do samego filmiku, to pan kuglarz niepotrzebnie się napracował. Wystarczy skrzyżować ręce i chwycić kierownicę. Efekt będzie podobny. 



#158 Gosc_marvelo_*

Gosc_marvelo_*
  • Gość

Napisano 13 sierpień 2017 - 14:08

No i ostatnia przygoda. Pedały SPD-SL (ale to nie ich wina). Wycięło mnie na wodzie na farbie przejścia dla pieszych przy prędkości 8÷10km/h. Miednica połamana w 5 miejscach. Wszystkich to dziwi z wyjątkiem znajomego, który pół życia spędził jako ścigant w klubie.

Powiedział krótko: "normalna sprawa, przy 25km/h miałbyś tylko szlify, ale nie złamania".

W tym konkretnym przypadku w ułamku sekundy nie pomogłyby platformy.

 

Ja bym się trzymał od tego znajomego z daleka. Typowy, zarozumiały szosowiec, który myśli, że jak pół życia spędził w klubie to już wszystkie rozumy pozjadał. A właśnie w takich zamkniętych środowiskach, w takich towarzystwach wzajemnej adoracji, kiszących się przez wiele lat we własnym sosie i powtarzających wciąż te same brednie można przesiąknąć różnymi bzdurnymi teoriami, uznając je za święte prawdy.

Prawda jest taka, że każdy upadek jest inny, ale prędkość niestety zwykle jest czynnikiem działającym na niekorzyść. Wystarczy, że asfalt w jednym miejscu ma jakiegoś garba (np. częste wygniecenia od kół ciężarówek przed skrzyżowaniami) i już masz nie szlif, a silne uderzenie, nawet gdy ślizgasz się po asfalcie, a nie dopiero nań upadasz. 

A czy platformy by pomogły? Trudno powiedzieć, ale czasem ten ułamek sekundy może zaważyć. 

 

W każdym razie współczuję z powodu złamań i życzę szybkiego powrotu do zdrowia.


  • przegibek lubi to

#159 Cyklo Ziutek

Cyklo Ziutek
  • Użytkownik
  • 1050 postów
  • SkądPuławy

Napisano 13 sierpień 2017 - 14:23

Myślę, że będzie OK. Więcej dowiem się 5 września. Teraz robię jakieś tam ćwiczonka "dla kobiet w ciąży" i jest już postęp.

W piątek wgramoliłem się na starego górala, ale żona mnie zsadziła. Powiem krótko wymiękłem, bo boję się podeprzeć na lewą stronę :).

Przez jakieś pół roku roku tylko platformy i trenażer na zmianę z mtb 26".



#160 Gosc_marvelo_*

Gosc_marvelo_*
  • Gość

Napisano 29 wrzesień 2017 - 02:06

Patrzcie, nogi mu nie pospadały:

Czekam na kolejne odcinki.





Dodaj odpowiedź