Skocz do zawartości


Support Na Kwadrat Do Korby Campagnolo I Shimano


4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gosc_dominik28382_*

Gosc_dominik28382_*
  • Gość

Napisano 13 sierpień 2017 - 18:13

Witam, moje pytanie może dla niektórych z was wydawać się głupie, ale nie znalazłem informacji na ten temat, więc pytam. Czy kwadrat korb Campagnolo różni się wymiarami od kwadrata korb Shimano i pochodnych? Czy mogę śmiało kupować support z gwintem włoskim pochodzenia nn na kwadrat do korby na kwadrat Campagnolo? Z góry dziękuję za odpowiedzi :D

 

 



#2 robo

robo

    ble ble

  • Użytkownik
  • 2600 postów
  • SkądKońskie

Napisano 13 sierpień 2017 - 19:07

Oczywiście, kwadraty Campagnolo i Shimano różnią się ... pochyleniem. Wpłynie to jakoś na linię łańcucha, ponieważ np zakładając korbę Campy na kwadrat Sh, znajdzie się ona w innej odległości od osi ramy, jak by to było w przypadku, gdyby to był kwadrat Campagnolo. Czy w praktyce bardzo to przeszkadza ? - jak się dobrze dobierze długość osi suportu, to przerzutkę da się wyregulować. Czy osadzenie korby Campy na innym kwadracie jest tak samo pewne (czy nie będzie się chwiała)? - tego nie wiem.


"Wieczność jest bardzo nudna, szczególnie pod koniec" - Woody Allen


#3 Gosc_marvelo_*

Gosc_marvelo_*
  • Gość

Napisano 13 sierpień 2017 - 21:15

Nie tyle chodzi o kąt pochylenia płaszczyzn kwadratu (Sheldon Brown podaje 2st. względem osi jako standard dla obu rozwiązań), co o grubość fragmentu osi wykorzystywanego do montażu korby, a tym samym wielkości gniazda w korbie. To rodzi takie konsekwencje, że korba ISO (czyli np. Campagnolo) zamontowana na kwadracie J.I.S wyląduje dalej od ramy (o około 4.5 mm), niż na tej samej długości dedykowanej osi. Mniejsza będzie też powierzchnia oparcia płaszczyzn gniazda o płaszczyzny osi. Ale w praktyce podobno nie stanowi to wielkiego problemu, o ile weźmie się poprawkę na tą inną długość.

http://www.sheldonbr...om/bbtaper.html



#4 grzegosz.

grzegosz.
  • Użytkownik
  • 623 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 13 sierpień 2017 - 23:08

w jedną stronę to działa, w drugą nie, ale już nie pamiętam w którą, wydaje mi się, że korb iso nie powinno zakładać się na suport jis. Chodzi o to, że możesz sobie rozbić kwadrat w korbie. Znaczy to tyle, że jak będziesz zakładał ramię na suport, to kwadrat przejdzie na wylot i oprze się o śrubę, a korba nadal nie będzie skręcona na sztywno, podczas jazdy będzie jeszcze bardziej pracować i się rozbijać = śmietnik. Niektóre części można mieszać i miksować, tu akurat bym nie kombinował. Masz korbę campy, kup suport campy. Na allegro masz dwa veloce na maszynach używki i kilka innych, jest nawet jeden nowy na licytacji: http://allegro.pl/su...62.html#thumb/4



#5 Gosc_dominik28382_*

Gosc_dominik28382_*
  • Gość

Napisano 14 sierpień 2017 - 17:56

Jak zwykle Panowie pomogliście, dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi :D





Dodaj odpowiedź