Skocz do zawartości


Zdjęcie

Zliczanie Sumy Podjazdów Na Trasie


14 odpowiedzi w tym temacie

#1 chlebu

chlebu
  • Użytkownik
  • 651 postów
  • SkądKrosno

Napisano 25 sierpień 2017 - 10:03

Problem wbrew pozorom jest poważny, bo jest to ciągły powód do sprzeczek z kolegą :-)

 

Co według Was prawidłowo zlicza sumę podjazdów?

 

Mam do porównania 3 mierniki: program komputerowy GPSies, Stravę na telefonie i Garmina 510.

 

GPSies i Strava na telefonie podaje prawie identyczne wartości, natomiast Garmin zawsze mniej. Na 102 km

potrafił zliczyć 400 metrów mniej podjazdów co jest znaczącą wartością.

 

Jakie macie doświadczenia?

Dodam tylko, że gdy byłem na wysokości 1200 mnpm to Strava zapisała 1198 mnpm czyli prawie idealnie. System GPS jest jeden więc skąd te różnice? Kto ma rację?

 



#2 Kekacz

Kekacz
  • Użytkownik
  • 1086 postów
  • SkądRzeszów

Napisano 25 sierpień 2017 - 10:18

Na mapach są uproszczenia, wysokość na nich podawana nigdy w 100% nie pokaże prawdziwego przebiegu trasy.

 

GPS ma swój stopień dokładności. W cywilnych zastosowaniach przy dobrych wiatrach 3 metry w poziomie, co wystarczy do nawigacji podczas jazdy czy marszu. Mało kto, z wyjątkiem zastosowań militarnych, geodezyjnych czy lotniczych, przejmuje się niedokładnościami w pionie, które bywają większe.

 

Garmin 510 ma jeszcze barometr, który powinien urealnić pomiar wysokości, ale wystarczą zmiany w pogodzie aby i on został zakłócony i zmienił wynik.

 

Ja nie przywiązuję się zbytnio do żadnej metody pomiaru.


Trzepak 

"MAMIL"


#3 Pirx

Pirx
  • Użytkownik
  • 269 postów
  • SkądKlucze

Napisano 25 sierpień 2017 - 10:26

System gps jest jeden, ale ani strava, ani endo nie wie, tak naprawdę, na jakiej jesteś wysokości, tylko wnioskuje o tym na podstawie Twojego położenia i danych wysokościowych w tym miejscu, branych z mapy, na jakiej pracuje dana platforma. Garmin czy inne MIO wnioskuje o wysokości na podstawie ciśnienia powietrza w danym miejscu. O ile "ogólne" ciśnienie atmosferyczne się nie zmieni istotnie w czasie, kiedy podjeżdżasz, dane z wysokościomierza barometrycznego będą bardziej wiarygodne. Zwykle, co widać najbardziej na prawie płaskim terenie, strava czy endo zawyżają wysokość i robią góry z kompletnego lotniska, ewentualnie odwrotnie - albo górki są powiększane, albo też nieuwzględniane. Dla równowagi: na trenażerze w piwnicy zdarzało mi się mieć kilkanaście metrów podjazdów, pomimo wyłączonego gps czujnik ciśnienia działa i coś tam mierzy, a oprogramowanie przekłada to na zmianę wysokości:)

Żeby mieć idealny pomiar z barometrycznego czujnika wysokości, trzeba by wskazać Garminowi jakie jest ciśnienie w punkcie startu i jaka to wysokość. O ile ciśnienie atmosferyczne nie skacze, pomiar będzie najbardziej wiarygodny. Do tego dochodzi jeszcze częstotliwość próbkowania (ja mam co 2 sekundy), im rzadziej, tym większe przekłamania w obie strony.



#4 chlebu

chlebu
  • Użytkownik
  • 651 postów
  • SkądKrosno

Napisano 25 sierpień 2017 - 10:54

Dzięki za odpowiedzi, ale dalej nie wiem kto "kłamie".



#5 piotrkol

piotrkol
  • Użytkownik
  • 1989 postów
  • SkądBrzesko

Napisano 25 sierpień 2017 - 10:59

Co do tych różnic to chciałbym podzielić się swoimi spostrzeżeniami oraz co ważniejsze danymi. Od lekko ponad 2 lat (od Lipca 2015) prowadzę zapis przewyższenia z licznika z barometrem (Sigma Rox 6.0) oraz ze Stravy i porównuje te dane ze sobą. Mam w ten sposób opracowaną niemal każdą aktywność rowerową. To około 480 aktywności. 

 

Aż do Czerwca tego roku dane były jednoznaczne - licznik pokazywał przewyższenie średnio o 28% większe niż Strava oraz był bardziej stabilny na powtarzanych trasach. Aktywności, w których to Strava pokazała większe przewyższenie zdarzały się sporadycznie i nie było ich więcej niż 5 na sezon. 

 

Tymczasem w Czerwcu tego roku coś się zmieniło... Być może Strava zmieniła sposób liczenia przewyższenia albo coś ale od tego czasu dane licznika i stravy niemalże pokrywają się ze sobą. Często zdarza się, że przewyższenie na obu urządzeniach różni się o śmieszne kilka metrów, a zdarza się nawet, że przewyższenia są co do metra takie same(!)

 

Sytuacja na dzień dzisiejszy u mnie wygląda więc tak, że Strava i licznik z barometrem pokazują bardzo zbliżone dane przewyższeniowe. Od Czerwca tego roku Strava pokazuje o ok. 28% większe przewyższenie niż wcześniej.



53608702113_1697d8a0bf_o.png 53650540372_5d02396ecc_o.png 41936344895_5d8a499da7_o.png 50927423167_21cc9455fd_o.png 51000815092_a2fafceb67_o.png 49380949278_d7c6896025_o.png


#6 Kekacz

Kekacz
  • Użytkownik
  • 1086 postów
  • SkądRzeszów

Napisano 25 sierpień 2017 - 11:21

Dzięki za odpowiedzi, ale dalej nie wiem kto "kłamie".

 

everybodylies.jpg

 

 

;)


Trzepak 

"MAMIL"


#7 Jaca911

Jaca911
  • Użytkownik
  • 533 postów

Napisano 25 sierpień 2017 - 11:42

Strava od mniej więcej maja, może właśnie czerwca wyłączyła automatyczną korekcję elewacji jeśli dane GPS pochodzą z urządzenia z barometrycznym pomiarem.

Strava używa danych wysokościowych z mapy. Co jest dokładniejsze? Mapa czy pomiar barometryczny?

#8 heavy_puchatek

heavy_puchatek
  • Użytkownik
  • 486 postów
  • SkądWroclaw

Napisano 25 sierpień 2017 - 11:42

Kiedyś jeździłem przez chwilę z takim chińskim licznikiem Atech z czujnikiem barometrycznym. Porównując do gpsies odczyty tak dwa razy mniejsze, ale na płaskim o wiele bardziej wiarygodne. W górach właściwie to samo.

 

Porównaj odczyty na treningu typowo górskim i takim z długimi odcinkami płaskimi / mniej więcej płaskimi. Jak na górskim, gdzie masz długo góra -> długo dół i zapętlić będzie podobnie, a na płaskim różnice będą rosnąć to Garmin kłamie dużo mniej. Wg gpsies na płaskim można zrobić podejrzanie dużo przewyższeń, oceniając to profesjonalną metodą "na oko".



#9 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 25 sierpień 2017 - 13:02

Strava od mniej więcej maja, może właśnie czerwca wyłączyła automatyczną korekcję elewacji jeśli dane GPS pochodzą z urządzenia z barometrycznym pomiarem.

Strava używa danych wysokościowych z mapy. Co jest dokładniejsze? Mapa czy pomiar barometryczny?

Pomiar barometryczny, a ten jeszcze bardziej jeśli ma wspólną kalibrację (nie wiem jak to nazwać) z GPS. Liczniki chyba mają tylko pomiar barometryczny, ale drogie GPSy mają jeden i drugi.
Oczywiście warunkiem jest stałość ciśnienia co nigdy nie ma miejsca, ale można uznać za wystarczające. Trzeba by przejechać przez front atmosferyczny, by te ciśnienie drastycznie się zmieniło i bardzo zniekształciło dane.

#10 mucher

mucher
  • Użytkownik
  • 283 postów

Napisano 28 sierpień 2017 - 12:36

Nie od maja/czerwca tylko od kilku lat co najmniej. Aczkolwiek - teraz Strava zamiast danych DEM używa danych z przesłanych aktywności do budowy własnej wysokościówki.  Ale i tak:

 

 

The elevation profile has climbs, but the elevation gain is very large. This often happens with activities recorded in mountainous areas outside of the US. The resolution of the data sets can be coarse and the profile may be bumpier than it should be even with interpolation and smoothing. Sometimes they are so coarse it's like trying to find a smooth elevation profile over a lego block model of your area. These bumps may pass the threshold in gain calculations and the total gain from the bumps may add up to more than the gain that was perceived on the ride.

 

Generalnie - pisałem już parę razy - ogólnodostępna siatka DEM (czyli wysokość dla danych współrzędnych) na naszej półkuli ma dokładność bodajże 30m - to musi prowadzić do kwiatków/artefaktów. Zresztą nawet gdyby była dokładna- dokładny nie jest GPS; wystarczy że ślad lekko zboczy na zbocze - i przewyższenia nabijają się jak szalone.

 

Z kolei GPS jest dokładniejszy jeśli o przewyższenie -ale niekoniecznie o dokładność.

 

Tak swoją drogą nawet barometryczne GPS mają rozjazdy - porównywałem ostatnio kilka tracków z Biegu Granią Tatr; Garminy pokazywały ok. 5000 przewyższeń, Suunto ponad 6000.



#11 Pirx

Pirx
  • Użytkownik
  • 269 postów
  • SkądKlucze

Napisano 28 sierpień 2017 - 12:43

Czyli podsumowując: wszyscy kłamią, ale pomiar barometryczny mniej i jest bardziej powtarzalny.



#12 bonobo

bonobo
  • Użytkownik
  • 1963 postów
  • SkądWrocław

Napisano 28 sierpień 2017 - 13:47

Co do tych różnic to chciałbym podzielić się swoimi spostrzeżeniami oraz co ważniejsze danymi. Od lekko ponad 2 lat (od Lipca 2015) prowadzę zapis przewyższenia z licznika z barometrem (Sigma Rox 6.0) oraz ze Stravy i porównuje te dane ze sobą. Mam w ten sposób opracowaną niemal każdą aktywność rowerową. To około 480 aktywności. 

 

Aż do Czerwca tego roku dane były jednoznaczne - licznik pokazywał przewyższenie średnio o 28% większe niż Strava oraz był bardziej stabilny na powtarzanych trasach. Aktywności, w których to Strava pokazała większe przewyższenie zdarzały się sporadycznie i nie było ich więcej niż 5 na sezon. 

 

Tymczasem w Czerwcu tego roku coś się zmieniło... Być może Strava zmieniła sposób liczenia przewyższenia albo coś ale od tego czasu dane licznika i stravy niemalże pokrywają się ze sobą. Często zdarza się, że przewyższenie na obu urządzeniach różni się o śmieszne kilka metrów, a zdarza się nawet, że przewyższenia są co do metra takie same(!)

 

Sytuacja na dzień dzisiejszy u mnie wygląda więc tak, że Strava i licznik z barometrem pokazują bardzo zbliżone dane przewyższeniowe. Od Czerwca tego roku Strava pokazuje o ok. 28% większe przewyższenie niż wcześniej.

 

 

Ma to sens, gdyż jak wyjaśnia Strava (info z końca grudnia 2016):

 

Wondering why your activity's elevation gain or elevation profile look different? 

For devices without recognized barometric altimeters*, Strava uses your activity's GPS data to "look up" the elevation for each point you record. The elevation points are smoothed slightly to reduce noise then display as the activity's elevation gain. 

Up until recently, we used a publicly available global elevation database to look up elevation. However, we were not able to control for the many errors in this database which could cause significant inaccuracies or inflations of an activity's elevation gain. You can read more about this former method in our article about elevation for your activity

Now, we have a new elevation look-up service powered by data from the Strava community.

Each activity that is uploaded from a device with a barometric altimeter is used to build the Strava elevation basemap. Using this basemap to look up your elevation will provide a better elevation service because barometric altimeters are known to be more accurate than the public database. Not only will elevation be more accurate on Strava, but using the basemap will result in more consistent metrics between devices, both with or without a barometric altimeter.  

If there is no basemap data available for all or part of your activity, we will use the former method with the public database. If you opt to correct your elevation after recording with a barometric altimeter, we will also use the basemap.

 

Słowem wygląda na to, że teraz Strava będzie gromadziła nasze dane o wzniosie i pewnie na podstawie setek takich "raportów" będzie uśredniała wysokość. 

 

Pytanie, czy od teraz opcja "Correct Elevation" to nie będzie lekkie oszukiwanie samego siebie. Wczoraj zrobiłem w Beskidach 65 km. Garmin naliczył mi prawie 1400 metrów. Kliknąłem korekcję i nagle pojawiło mi się ponad 1800 metrów. Czyli dostałem w gratisie ponad 400 metrów. Cieszy oko, ale czy jest to powód do satysfakcji... Chyba jednak tyle w nogi nie nabiłem. 

 

Strava przyznaje sama, że nasze urządzenia z barometrem są lepsze.

 

Ciekawe ile osób żyje w błogiej nieświadomości, że ich everesting skończył się gdzieś na 6,5 - 7 tys. metrów przewyższenia... :D 



#13 trace_error

trace_error
  • Użytkownik
  • 340 postów

Napisano 28 sierpień 2017 - 13:54

Ukończenie everestingu wymaga weryfikacji, a ta nie bazuje na danych ze stravy, tylko pomiar z barometrem lub podjazd o znanym przewyższeniu. 



#14 bonobo

bonobo
  • Użytkownik
  • 1963 postów
  • SkądWrocław

Napisano 28 sierpień 2017 - 14:05

Ukończenie everestingu wymaga weryfikacji, a ta nie bazuje na danych ze stravy, tylko pomiar z barometrem lub podjazd o znanym przewyższeniu. 

 

 

Okej, fakt, masz rację.



#15 Arked

Arked
  • Użytkownik
  • 910 postów

Napisano 30 sierpień 2017 - 14:33

Różnice w sumie przewyższeń Strava vs licznik zazwyczaj biorą się z:

 

1. Jeśli nie korzystamy z licznika z barometrem: z niedokładności DEM z jakiego korzysta Strava.

 

2. Jeśli korzystamy z różnych liczników z barometrem głównym powodem będzie inny algorytm naliczania przewyższenia. Nie każda zmarszczka na drodze jest wliczana do przewyższenia. Urządzenia różnią się progiem od jakiego hopka wliczana jest do sumy przewyższeń. A z tego co obserwowałem Strava nie przelicza przewyższenia z pliku *.fit na podstawie własnego, spójnego algorytmu tylko pobiera gotową wartość z urządzenia z barometrem.





Dodaj odpowiedź