Skocz do zawartości


Zdjęcie

Canyon Ultimate, Krzywa Rama ?


9 odpowiedzi w tym temacie

#1 fafik

fafik
  • Użytkownik
  • 86 postów
  • SkądDarłowo

Napisano 25 sierpień 2017 - 22:29

Witam.Kupiłem ten rower nowy w marcu.Wczoraj podczas mycia  jak nigdy obróciłem go"do góry nogami" opierając na siodełku i klamkach.Zauważyłem,że koło w tylnym trójkącie jest krzywo osadzone odległość koła od dolnych rurek jest różna,  z prawej strony koło prawie ociera o rurkę(odległość ok 3 mm) z lewej strony odległość do rurki ok 1 cm.Pomyślałem, że może źle wsadziłem ale po kilku próbach koło za każdym razem układało się tak samo.Koło na pewno jest proste, zamontowałem inne koło i wygląda tak samo.Podczas jazdy nie zauważyłem jakiś niepokojących objawów ale zastanawiam się co będzie jak się koło podczas jazdy zcentruje i zacznie ocierać o tylny widelec i naruszy strukturę karbonu.Czy według Was powinienem zareklamować tą ramę czy może ja coś żle robię I tylko się ośmieszę?

https://naforum.zapo...fb7097.jpg.html

https://naforum.zapo...df495e.jpg.html

 

 



#2 OpaQ

OpaQ
  • Użytkownik
  • 185 postów
  • SkądBiałystok

Napisano 25 sierpień 2017 - 22:56

1) Rama jest faktycznie krzywa.

2) Koło jest wycentrowane, ale niesymetrycznie.

Obstawiałbym to 2. Ktoś się do niego dotykał w ostatnim czasie?

 

Wystarczy sprawdzić w serwisie, a warto, bo przy takim ustawieniu przy awarii jednej szprychy, masz koło zblokowane.

 


  • fafik lubi to

#3 heavy_puchatek

heavy_puchatek
  • Użytkownik
  • 481 postów
  • SkądWroclaw

Napisano 26 sierpień 2017 - 06:38

Ja mam takie przesunięcie w górskim, ale to stary rower, chociaż dawno temu kupiłem go jako nowy i pewnie też tak miał. Nigdy się tym nie przejmowałem bo w MTB odstępy są tak czy inaczej większe, dopóki przy ostatnim remoncie nie pomyślałem o kupnie szerokich opon.

 

Wg pomiarów za pomocą jakiegoś przymiaru w rowerowym rama prosta, koło też. Wsadziłem koło od szosówki (odwrotnie przymierzyć się nie udało) i zauważyłem, że o ile w szosówce wchodzi ono w haki bardzo ciasno o tyle w górskim jest dużo luzu i w położeniu takim, jakie się po kilku dziurach samo ustawi koło siedzi krzywo. Wymyśliłem, że wsadzę tam i przykleję kawałek cienkiej blaszki i już będzie prosto. Na razie nie chciało mi się tego rozwiązania testować bo musiałbym zacisk hamulca przestawiać, jeszcze grubych opon nie kupiłem :)

 

Z tym, że to stara rama.

 

Skoro na innym kole jest to samo, to musi być rama. Jeżeli siedzi sztywno w hakach (nie jak u mnie), to musi być krzywa. Ale najlepiej podjedź do najbliższego kumatego serwisu, to nic nie kosztuje, a w razie czego gwarancję masz.


  • fafik lubi to

#4 fafik

fafik
  • Użytkownik
  • 86 postów
  • SkądDarłowo

Napisano 26 sierpień 2017 - 08:51

Dzięki  za odpowiedzi.Od nowości nikt nie centrował kół nie było takiej potrzeby.Na pewno koło siedzi sztywno w hakach(nie ma luzów), jeśli próbuje je zamontować prosto, poprzez naciągnięcie koła z jednej strony ośka w haku się unosi , oczywiście można by w tym momencie zacisnąć zacisk ale podejrzewam,że przy pierwszej dziurce w asfalcie koło dobije do haka.Myślę ,że pomysł z jakimś serwisem jest najlepszy.Sam nic nie wymyślę.Niech fachowcy to obejrzą i się wypowiedzą wtedy ewentualnie reklamacja i niech to obejrzy Canyon.Tylko się tak zastanawiam,na ile takie odchylenie jest dopuszczalne żeby się nie okazało,że mi napiszą ,że wszystko jest w porządku ,bo koło mieści się w widelcu tylnym,nie obciera(na razie) itd... tylko co jak się delikatnie scentruje i zacznie muskać ramę a ja tego w porę nie usłyszę  bo wtedy już będzie za późno.



#5 1415chris

1415chris
  • Użytkownik
  • 4482 postów
  • SkądSurrey

Napisano 26 sierpień 2017 - 09:07

Jak przycisniesz mocniej w pedalach, kolo bedzie ocierac o widelki. Jak masz pewnosc, ze kola jakie zakladales sa proste, to wyglada, ze skopane sa haki ramy.
Mialem tak przy nowym przednim widelcu. Ewidentnie krzywo zrobione haki, wymieniony.
  • fafik lubi to

#6 fafik

fafik
  • Użytkownik
  • 86 postów
  • SkądDarłowo

Napisano 26 sierpień 2017 - 09:42

Dzięki Chris.Jutro mamy wspólny trening będzie kilka osób to sprawdzę z innymi kołami aby być pewnym.



#7 Gosc_marvelo_*

Gosc_marvelo_*
  • Gość

Napisano 26 sierpień 2017 - 13:37

Wystarczy to koło, które masz, założyć odwrotnie i będzie widać, czy to wina koła, czy ramy. Przy kole symetrycznym nic się nie zmieni. Gdy to wina koła, odstęp od widełek zmniejszy się z drugiej strony.
 

Teoretycznie jest jeszcze taka możliwość, że rama ma specjalnie tak zaprojektowane widełki i wymaga koła niesymetrycznego (niektórzy producenci ram tak robili, bo wtedy można zastosować koło z bardziej równym naciągiem DS/NDS, czyli niesymetryczne).

http://www.bikeradar....php?t=12769142

 

heavy_puchatek, koło od szosówki ma o 5 mm węższą piastę (130 mm vs 135 mm), dlatego wchodziło z luzem.


  • fafik lubi to

#8 fafik

fafik
  • Użytkownik
  • 86 postów
  • SkądDarłowo

Napisano 27 sierpień 2017 - 09:09

Niestety u nas leje i wspólny trening odwołany ale zrobiłem tak jak radził Marvelo i okazuje się ,że  odstęp rurek od koła zmniejszył się z drugiej strony czyli krzywe koło.Na szczęście to zwykłe aksiumy.No to do serwsu niech centrują.Trochę mi ulżyło,że to nie rama.Dzięki wszystkim za porady.Pozdrawiam i dobrej nogi życzę.



#9 uve

uve
  • Użytkownik
  • 141 postów

Napisano 10 sierpień 2020 - 16:25

Hej, mam dokładnie taki sam problem. Koło mavic aksium, rower canyon ultimate cf sl 7.0.

Udało się to wycentrować, czy faktycznie była to wina koła?

Pamiętasz jaki wyszedł koszt, bo słyszałem, że może być to nieopłacalne.

 

 



#10 fafik

fafik
  • Użytkownik
  • 86 postów
  • SkądDarłowo

Napisano 10 sierpień 2020 - 18:29

Zostało nacentrowane przez zaprzyjaźnionego mechanika(razem jeździmy)więc nic mnie to nie kosztowało.Pozdrawiam



Dodaj odpowiedź