Skocz do zawartości


Zdjęcie

Piasty Pod Tarcze Road Vs Mtb - Jakie Są Różnice?


14 odpowiedzi w tym temacie

#1 sirkozi

sirkozi
  • Użytkownik
  • 2297 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 28 sierpień 2017 - 15:16

Jak w tytule. Zastanawiam się jakie są różnice pomiędzy piastami szosowymi pod tarcze, a tymi do mtb. Producenci zwykle mają ofertę osobno pod szosę i mtb, w sumie nie wiem dlaczego. Z jednej strony są bardzo popularne DT 350, które poza nazwą Road/MTB oraz liczbą szprych i wyborem osi (endcapów?) są identyczne, z drugiej jest np. Novatec, Bitex czy oczywiście Shimano, gdzie piasty mtb są zupełnie inne, niż szosowe.

 

Wiem, że bębenki MTB i szosowe różnią się szerokością.

1. To jest tak, że bębenek MTB ma taką szerokość jak stary szosowy pod 10sp?

2. Od której strony bębenek 11sp road został poszerzony? Mam na myśli, czy od strony szprych czy od zewnątrz.

3. Czy kasety MTB i szosowe 11sp mają taką samą szerokość, takie same koronki kasety i łańcuchy? Wiem, że w MTB mają jakieś wcięcie od strony szpych, żeby weszły na bębenek, w szosie chyba są po prostu szersze ze względu na szerszy bębenek.

 

Zastanawia mnie też jak jest z mocowaniem tarczy. Czy mocowanie do tarczy jest zawsze w tym samym miejscu niezależnie od producenta piasty? Zastanawiam się czy przy dwóch kompletach kół z różnymi piastami przy ich zamianie będzie trzeba przesuwać zacisk hamulca, bo tarcza ociera. Oba zestawy kół oczywiście ze sztywnymi osiami.



#2 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 28 sierpień 2017 - 20:00

 

 

1. To jest tak, że bębenek MTB ma taką szerokość jak stary szosowy pod 10sp?

Tak

 

 

2. Od której strony bębenek 11sp road został poszerzony? Mam na myśli, czy od strony szprych czy od zewnątrz.

Od szprych podpiłowali te 1,8mm

 

 

3. Czy kasety MTB i szosowe 11sp mają taką samą szerokość, takie same koronki kasety i łańcuchy? Wiem, że w MTB mają jakieś wcięcie od strony szpych, żeby weszły na bębenek, w szosie chyba są po prostu szersze ze względu na szerszy bębenek.

Jak się pytasz o kompatybilność, to nie ma szans.

Kaseta MTB wchodzi jak napisałem wyżej, na stary bębenek szosowy 10s i do czasów 10s oba rodzaje kaset były kompatybilne tzn. koronki znajdowały się w tych samych miejscach. No, ale od 11s wszystko namieszali, dla Road poszerzyli bębenek o 1,8mm przez co na tym nieco szerszym bębenku wcisnęli 11 koronek. W MTB bębenek pozostał ten sam, ale największa koronka 40/42/46z jak gdyby nachodzi na szprychy, poza obrys bębenka i jest to wartość większa niż 1,8mm, bo wynosi ona dokładnie jeden skok koronki (3,9mm?). W sumie odległość pomiędzy skrajnymi koronkami obu rodzai kaset stały się różne, a przez to nie są już kompatybilne ze sobą (pomijam fakt czy przerzutka by sobie poradziła, czy nie)

Jako ciekawostkę powiem, że napęd 11s MTB chodzi z szosową kasetą 10s :) Po prostu nie ma jednego, skrajnego biegu, który można zablokować śrubką w przerzutce, by czasem nie wywalić łańcucha na szprychy.



#3 sirkozi

sirkozi
  • Użytkownik
  • 2297 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 28 sierpień 2017 - 21:46

Jesteś tego pewny? Zastanawia mnie w takim wypadku taka kaseta Srama pod standardowy bębenek: https://www.sram.com...11-42t-cassette

 

Z opisu wynika, że jest pod bębenek MTB ("PG-1130 11-42t cassette fits 10 and 11-speed driver bodies,1.85mm spacer is required for 11-speed driver"). Z tą kasetą możesz używać zarówno napędu 1x11 Road jak i 1x11 MTB. Z kolei z napędem 1x Road możesz używać też innych kaset szosowych Srama od 11-28 wzwyż. Źródło - https://sram-cdn-pul..._components.pdf

 

Co moim zdaniem wskazuje na kompatybilność MTB z Road w przypadku Srama. Shimano chyba też skoro można używać wymiennie kaset i łańcuchów obu producentów.

 

Ogólnie strasznie to pokomplikowane i byłbym wdzięczny jakby jeszcze jakiś spec się wypowiedział w temacie.



#4 uzurpator

uzurpator
  • Użytkownik
  • 661 postów
  • SkądKatowice

Napisano 28 sierpień 2017 - 22:10

Nie słuchaj tego pana, bzdury gada.

 

11 rzędów w dowolnej opcji jest ze sobą kompatybilne jeżeli chodzi o rozstaw koronek - tzn dystans ich wobec siebie. Ale w wersji z wąskimi szosowymi kasetami ( do 11-32 ) trzeba się zaopatrzyć w piastę z szerszym o 1.8mm bębenkiem, bo taka piasta również odsuwa o 1.8mm kołnierz.

 

Są kasety 11-34, 11-36 dedykowane szosie które pasują na bębenki MTB/10rz. Produkuje takowe shimano i sunrace. Niektóre kasety można żenić z starego typu bębnami poprzez sfrezowaniem 1.8mm z pająka kasety - ale dla kaset o małej rozpiętości może się to skończyć zachodzeniem wózka przerzutki na szprychy.



#5 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 28 sierpień 2017 - 22:13

Pisalem odnośnie Shimano i tego jestem pewien na 99%. Zobacz na tabelkę kaset:

http://blog.artscycl...-compatibility/

ratio dla Shimano 11s Road to 3,69, a dla 11s MTB 3,90. Zbyt wielka różnica (0,21), by zaskoczyły ze sobą wymiennie. Kompatybilne są np. 11s Shimano i Campy, bo ta różnica sprowadza się do raptem 0,07. Tak samo kompatybilne będą kasety 11s Road Shimano i Srama (0,03), ale czym różni się ta kaseta Srama, nie wiem.

 

Uzurpator, co jest kompatybilne, Shimanowska kaseta MTB 11s z 11s szosową? Od kiedy?



#6 uzurpator

uzurpator
  • Użytkownik
  • 661 postów
  • SkądKatowice

Napisano 28 sierpień 2017 - 22:18

Ratio = przełożenie manetka/przerzutka. To jest niekompatybilne. Rozstaw koronek 11rz jest uniwersalny (poza campą gdzie są nieistotne różnice ). Zresztą w swoim linku masz jak byk :) sprocket pitch jest taki sam.

 

10 i 11 rzędów z wypadniętą koronką działa, bo róznica rozstawu wynosi ledwie 5 setek, więc da się jedno z drugim pożenić.

 

EDIT: żeby zresztą daleko nie patrzeć. Mam aktualnie kasetę 11rz 11-42 obsługiwaną przez tiagrę 4700 po modach z łapą Microshift Arsis. Działa idealnie.



#7 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 28 sierpień 2017 - 22:24

Zresztą w swoim linku masz jak byk :) sprocket pitch jest taki sam.

 

 

jakie taki sam? 3,69 vs 3,9 jest takie samo?



#8 uzurpator

uzurpator
  • Użytkownik
  • 661 postów
  • SkądKatowice

Napisano 28 sierpień 2017 - 22:37

Pitch - rozstaw koronek

Ratio - przełożenie manetki

 



#9 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 28 sierpień 2017 - 22:50

No dobrze, ja mówię o rozstawie koronek właśnie. Tabela przedstawia to co napisałem: Road 3,69, MTB 3,9. Błąd? Road ma 3,9?

 

Hola, hola, Na tym filmie przerzutka ma chyba zainstalowane jakieś ustrojstwo do zmiany ciągu linki, z tym to nie dziwota że szosowy napęd zaskoczył z kasetą MTB. No nie wiem, słucham. Czy to tylko jakaś forma prowadnicy?



#10 uzurpator

uzurpator
  • Użytkownik
  • 661 postów
  • SkądKatowice

Napisano 28 sierpień 2017 - 23:02

No dobrze, ja mówię o rozstawie koronek właśnie. Tabela przedstawia to co napisałem: Road 3,69, MTB 3,9. Błąd? Road ma 3,9?

 

Hola, hola, Na tym filmie przerzutka ma chyba zainstalowane jakieś ustrojstwo do zmiany ciągu linki, z tym to nie dziwota że szosowy napęd zaskoczył z kasetą MTB. No nie wiem, słucham. Czy to tylko jakaś forma prowadnicy?

 

Ustrojstwo to Avid Rolamajig - wihajster do skręcenia linki pod dużym kątem. Oraz wyprostowana fajka z v-braków.

 

Tak - mylisz się. dla 11 rzędów jest uniwersalne 3.9mm, poza Campą. Ale do piachu z campą :P

 

EDIT: Nie no wuj - coś jest namieszane w tym blogasku co zalinkowałeś.

EDIT2: Widzę, że wsobne linki się kręcą po internetach. Jutro zmierzę moją kasetę to dam znać.



#11 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 28 sierpień 2017 - 23:16

No innego wytłumaczenia nie ma jak błąd w tabeli.

#12 uzurpator

uzurpator
  • Użytkownik
  • 661 postów
  • SkądKatowice

Napisano 28 sierpień 2017 - 23:25

Spokoju mi to nie daje.

 

Jeżeli rozstaw 10rz wynosi 3.95 a koronka ma 1.6mm, to cała kaseta ma szerokość 37.15mm ( 35.55 c-c )

Jeżeli rozstaw 11rz wynosi 3.90 a koronka ma 1.6mm to cała kaseta ma 40,6mm - to się zgadza z empirią ( 39.00 c-c )

Jeżeli rozstaw 11rz wynosiłby 3.69 to kaseta miałaby 38,5mm ( 36.9 c-c )

 

2mm w każdą stronę byłoby błędu, nie ma bata aby dało się to wyregulować. Gdzieś jest babol.



#13 radomir82

radomir82
  • Użytkownik
  • 879 postów
  • SkądBergen

Napisano 28 sierpień 2017 - 23:55

E tam, już kiedyś udowadniałem że 11sp MTB = 11sp szosa



#14 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8543 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 29 sierpień 2017 - 05:13

Oczywiście, że tyle samo - zresztą najlepszym dowodem dla niedowiarków jest kaseta CS-HG800, która jest częścią grupy Ultegra, a pasuje do bębenka 10-rzędowego.

 

Po prostu małe kasety szosowe zachodziłyby na szprychy, stąd w szosowych piastach prawy kołnierz jest przesunięty w lewo. W kasetach MTB krawędź największej koronki jest na tyle daleko od osi koła, że wystarczy zrobić odsunięty "do tyłu" pająk, a koronka się zmieści.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#15 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 29 sierpień 2017 - 07:20

Ok, czyli pasuje.
Powiem wam, że lud już zakłada 11-25 10s do kompletnych napędów MTB 11s np. m8000 i wszystko działa idealnie (przerzutka to ogarnia!). No ale wynika z tego, że mając odpowiedni bębenek można zakładać jedenastki i też będzie działać.



Dodaj odpowiedź