Skocz do zawartości


Zdjęcie

Ocieranie Przerzutki (?) O Szprychy Na Skrajnym Przełożeniu


20 odpowiedzi w tym temacie

#1 sirkozi

sirkozi
  • Użytkownik
  • 2297 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 18 wrzesień 2017 - 17:01

Mam taki problem, że na skrajnym lekkim przełożeniu (34-30) z tylnego koła dobiegają niepokojące dźwięki. Brzmi to jakby coś ocierało o szprychy. Dzieje się to tylko pod obciążeniem, i tylko na skrajnym przełożeniu. Sprawdzałem na sucho jaka jest odległość przerzutki od szprych i wszystko wydaje się w normie - jest spokojnie z kilka mm luzu. Wózek jest raczej prosty, to samo hak. Biegi chodzą bardzo dobrze. Koło jest proste.

 

Kilka dodatkowych informacji:

-przerzutka 105 5700 krótki wózek

-kaseta 12-30

-korba 50-34

-koło Shimano R500

 

Macie może pomysł co może być źródłem tego problemu? Co jeszcze sprawdzić?



#2 Greek

Greek
  • Użytkownik
  • 2090 postów
  • SkądKraków

Napisano 18 wrzesień 2017 - 18:37

To się dzieje jak jedziesz w siodle czy poza? Jeśli poza to możliwe, że koło lekko się gnie i haczy o szprychy.

 

Sprawdź czy przerzutka nie ma luzu lewo-prawo (na przykład na mocowaniu do haka).


"Najgorsze koło czyni najwięcej hałasu", Antoine de Rivarol

 

Ragazza Ravennesa

 


#3 sirkozi

sirkozi
  • Użytkownik
  • 2297 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 18 wrzesień 2017 - 19:16

Występuje obojętnie czy jadę na stojąco czy na siedząco. Nie potrzebuję wkładać wielkiego wysiłku, żeby objaw się pojawił.

 

Na 90% dźwięk pochodzi z ocierania wózka o szprychy. Zauważyłem na szprychach lekkie przetarcia anody na wysokości górnego kółeczka. W tym miejscu szprychy są naprawdę blisko wózka, jest tam z 2-3 mm miejsca.

 

Luzu jako takiego nie ma. Dokręciłem na maxa przerzutkę do haka - była już mocno dokręcona, poszło może o 1/5 obrotu. Natomiast pchając za wózek jestem w stanie doprowadzić do ocierania o szprychę. Wygina się wtedy hak.



#4 Greek

Greek
  • Użytkownik
  • 2090 postów
  • SkądKraków

Napisano 18 wrzesień 2017 - 20:13

W sumie nie powinno być tak, że kręcąc po prostu obciążenie tak duże, żeby hak się zginał. No ale spróbuj może (pewnie potrzebna będzie druga osoba do pomocy) obciążyć mocno korbę tak jakbyś chciał kręcić, jednocześnie zaciskając hamulec i zobaczyć czy przerzutka jest naciągana.


"Najgorsze koło czyni najwięcej hałasu", Antoine de Rivarol

 

Ragazza Ravennesa

 


#5 uzurpator

uzurpator
  • Użytkownik
  • 661 postów
  • SkądKatowice

Napisano 18 wrzesień 2017 - 20:31

Sprawdź czy przerzutka aby nie jest rozluzowana na boki i/lub łańcuch nie jest zbytnio naprężony.



#6 palli

palli
  • Użytkownik
  • 580 postów
  • SkądKonstancin

Napisano 19 wrzesień 2017 - 00:55

Skoro wygina się hak, to czy próbowałeś go dokręcić? Sam z siebie nie powinien się ruszać.



#7 jasskulainen

jasskulainen
  • Użytkownik
  • 24 postów
  • SkądPoznań

Napisano 19 wrzesień 2017 - 17:12

wyreguluj zakres przerzutki bo mozesz zmielic przerzutke razem z kołem



#8 sirkozi

sirkozi
  • Użytkownik
  • 2297 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 19 wrzesień 2017 - 18:45

Sprawdź czy przerzutka aby nie jest rozluzowana na boki i/lub łańcuch nie jest zbytnio naprężony.

 

Możesz trochę rozwinąć, bo nie do końca wiem co i w jaki sposób mam sprawdzić.

 

Skoro wygina się hak, to czy próbowałeś go dokręcić? Sam z siebie nie powinien się ruszać.

 

Właśnie to zrobiłem. Faktycznie dało się jeszcze dokręcić, szczególnie jedna śruba była dość luźna. Natomiast patrząc na jego budowę mam wrażenie, że nie ma to znaczenia, bo hak jest dociskany przez zacisk koła. Zaciski mam Shimano, czyli o siłę zaciśnięcia się nie martwię.

 

wyreguluj zakres przerzutki bo mozesz zmielic przerzutke razem z kołem

 

Wydaje mi się, że zakres jest w porządku. Jak nic innego nie poskutkuje to jeszcze na to spojrzę.



#9 uzurpator

uzurpator
  • Użytkownik
  • 661 postów
  • SkądKatowice

Napisano 19 wrzesień 2017 - 23:04

Możesz trochę rozwinąć, bo nie do końca wiem co i w jaki sposób mam sprawdzić.

 

Chwyć przerzutkę za dolne kółeczko wózka i delikatnie postaraj się ją pociągnąć na lewo/prawo - jeżeli masz wyraźny luz na pantografie lub zawiasie B ( przy haku ) to możesz mieć problem. Jeżeli przerzutka jest rozluzowana i/lub ma bardzo napięty łańcuch, to będzie miała tendencję do przeginania się w kierunku szprych.



#10 szosowykolarz

szosowykolarz
  • Użytkownik
  • 184 postów

Napisano 20 wrzesień 2017 - 00:32

Ale na małym blacie nie może mieć napiętego łańcucha :P Musiałby być wybitnie krótki, a to da się zauważyć.

 

 

Zobacz w jakiej linii idzie łańcuch, mały blat - duża koronka.

Może masz korbę przesuniętą albo tylny trójkąt.

 



#11 maccacus

maccacus
  • Użytkownik
  • 494 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 20 wrzesień 2017 - 09:42

Hak może być minimalnie krzywy, niezauważalnie przy sprawdzaniu na "oko" i może się to objawiać właśnie ocieraniem wózka o szprychy. Jeśli to możliwe a koszt nie duży to wymień hak (przy założeniu, że sama przerzutka jest technicznie ok czyli prosta i bez luzów i ma prawidłowo wyregulowany zakres).



#12 1415chris

1415chris
  • Użytkownik
  • 4482 postów
  • SkądSurrey

Napisano 20 wrzesień 2017 - 11:18

Juz lepiej zainwestowac w przyrzad do pomiaru i prostowania haka.
Nowy hak nie jest gwarantem, ze bedzie on prosty.
Duzo sie pisze o ustawianiu, regulowaniu przerzutki, a pomija sie jak duze znaczenie ma sprawdzenie czy hak jest prosty, bez wzgledu czy rower jest nowy, czy uzywany.

  • Malik lubi to

#13 nick

nick
  • Użytkownik
  • 2246 postów
  • Skądkrakow

Napisano 20 wrzesień 2017 - 12:48

Który element przerzutki ociera? Jeśli przerzutka bez luzów, limit dobrze ustawiony a hak prosty, to teoretycznie nia ma prawa ocierać. Ale w praktyce różnie bywa. jesli to minimalne ocieranie możesz dać podkładkę pod kasetę , na tyle cieńką, żeby jeszcze nakrętka kasety dobrze złapała.  pozdr



#14 astronom

astronom
  • Użytkownik
  • 1366 postów
  • SkądBurzyn

Napisano 22 wrzesień 2017 - 20:19

wyreguluj zakres przerzutki bo mozesz zmielic przerzutke razem z kołem

 

Dokładnie to samo miałem po zapleceniu nowego koła. Regulacja zakresu zakończyła problem raz na zawsze.


www.youtube.com/user/AstronomzBurzyna

 

"Myślę też, że podatek paliwowy powinien być też od rowerów pobierany. Bo jak jedziesz rowerem, to nie jedziesz autem. A jakbyś jechał autem, to byś go zapłacił, czyli oszukujesz państwo nie jadąc autem. Czyli ergo powinieneś płacić na rowerze ekwiwalent mediany spalanego paliwa na 100km po cenach PKN Orlen..."


#15 Entu_PL

Entu_PL
  • Użytkownik
  • 1 postów

Napisano 26 wrzesień 2017 - 22:36

Cześć! Witam wszystkich (mój pierwszy post na forum).

Miałem podobny problem, też na 105 5700, przerzutka była w kilku serwisach na sprawdzaniu i regulacji, sam też trochę prowizorycznie przy niej regulowałem.

Okazało się po 2 latach, że nie mam spacera dla kaset 10 założonego na koło z hubem 11. Po wymianie koła (stare się rozleciało) i zastosowaniu spacera problem zniknął.

Na Twoim miejscu upewniłbym się, że mam ten spacer.

Pozdrawiam,
Adrian

#16 sirkozi

sirkozi
  • Użytkownik
  • 2297 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 30 wrzesień 2017 - 15:51

Ja mam koło pod 10 rzędów, także to na pewno nie ten problem. Nie miałem jeszcze czasu dokładnie wyregulować przerzutki z ustawianiem zakresu.



#17 przmor

przmor
  • Użytkownik
  • 500 postów

Napisano 30 wrzesień 2017 - 16:12

Ale nawet na bebenku 10s i kasecie 10s (w moim przypadku 5600) potrzebna jest podkladka. Ma ona 1mm grubosci.

#18 palli

palli
  • Użytkownik
  • 580 postów
  • SkądKonstancin

Napisano 30 wrzesień 2017 - 19:47

Zgadza się w 100%. Dziwne, że nie skojarzyłem, bo nawet miałem taki przypadek jak składałem koło 10s (r501) + kaseta 10s pod trenażer. Kasetę przełożyłem z koła 11s, więc myślałem, że podkładka nie będzie potrzebna. A okazuje się, że jednak jest potrzebna i zwykle jest w komplecie z kasetą. Swoją niestety zapodziałem, więc musiałem zamówić. Mikroos ma takowe - chodzi o Shimano Y1Z807000 (tu masz instrukcje SH CS-5700, 2 strona, element 13).

Bez podkładki kaseta niby trzyma się na swoim miejscu, ale na największej koronce wózek przerzutki ocierał o szprychy (w okolicach górnego kółka).



#19 sirkozi

sirkozi
  • Użytkownik
  • 2297 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 01 październik 2017 - 20:46

To ciekawe, nie byłem tego świadomy. Kaseta była oryginalnie założona na koło przed producenta roweru. Mam nadzieję, że w fabryce nie pracowali partacze. ;) Widzę, że bez zdjęcia kasety tego nie sprawdzę. Przy okazji to zrobię i dam znać czy mój rower składali profesjonaliści.



#20 sirkozi

sirkozi
  • Użytkownik
  • 2297 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 03 październik 2017 - 21:17

Sprawdziłem i podkładki brak. Z tymże ja mam kasetę Tiagry CS4600 i tam w PDFach nie widzę nic na temat tej podkładki:

http://bike.shimano....69830750217.pdf

http://bike.shimano....69830732611.pdf





Dodaj odpowiedź