Skocz do zawartości


Postęp w kolarstwie


17 odpowiedzi w tym temacie

Ankieta: Jaka technologia spowodowa³a rewolucjê w kolarstwie (39 użytkowników oddało głos)

Jaka technologia spowodowa³a rewolucjê w kolarstwie

  1. Wprowadzenie w³ókna wêglowego do konstrukcji (9 głosów [22.50%])

    Procent z głosów: 22.50%

  2. Stworzenie klamkomanetek (4 głosów [10.00%])

    Procent z głosów: 10.00%

  3. Rozwój kompleksowych metod treningowych (13 głosów [32.50%])

    Procent z głosów: 32.50%

  4. Wprowadzenie aluminium i nowych metod jego obróbki (1 głosów [2.50%])

    Procent z głosów: 2.50%

  5. Nowe metody wykrywania dopingu (4 głosów [10.00%])

    Procent z głosów: 10.00%

  6. Rozwój technologii tkanin z których powstaj± stroje (0 głosów [0.00%])

    Procent z głosów: 0.00%

  7. Wprowadzenie kasku sztywnego do jazdy (0 głosów [0.00%])

    Procent z głosów: 0.00%

  8. Skonstruowanie peda³ów zatrzaskowych (7 głosów [17.50%])

    Procent z głosów: 17.50%

  9. Inne... (2 głosów [5.00%])

    Procent z głosów: 5.00%

Głosuj Goście nie mogą oddawać głosów

#1 Gosc_Jelitek_*

Gosc_Jelitek_*
  • Gość

Napisano 03 styczeń 2008 - 17:58

Tak sobie pomyślałem z nowym rokiem że kolarstwo mimo wszystkich afer dopingowych ciągle się rozwija nie tylko pod względem sprzętu, technologii, ale też innych dziedzin tego sportu.

Pewnie podobny temat się przewijał gdzieniegdzie, zwłaszcza w nowościach sprzętowych, ale chciałbym zapoczątkować dyskusję, jakie technologie, rozwiązania techniczne (nie tylko sprzętowe, ale ogólnie wpływające na całość) Waszym zdaniem, spowodowały największą rewolujcę w kolarstwie.

Przy okazji mała ankieta z tym co mi do głowy przyszło.

Ja wybrałem wprowadzenie włókien węglowych. Moim zdaniem od tego momentu zaczęła się walka na całego o gramy, o wygląd rowerów, trendy i markę. Do tego produkcja części z włókien węglowych wymaga wiedzy, komputerów i stworzenie porządnej ramy z włókna węglowego to nie jest taka prosta sprawa.

#2 Gosc_Qba_*

Gosc_Qba_*
  • Gość

Napisano 03 styczeń 2008 - 18:26

Ja po przeczytaniu trzech książek Lanca Armstronga ("Mój powrót do życia" , "Liczy się każda sekunda" i "Program mistrza- w 7 tygodni do doskonałości") dochodzę do jednego wniosku. Postęp w kolarstwie w największej mierze zawdzięczamy coraz to efektywniejszym treningom, nowym formom trenowania. Trenerzy wypruwają sobie żyły żeby swoim podopiecznym zapewnić coraz bardziej efektywny i owocny trening a ci poprzez ciągłe pracowanie nad swoim organizmem, podnoszeniem granic progów mleczanowych, maksymalnego tętna, kadencji, produkcji mocy etc. osiągają coraz lepsze efekty.
Lance pisał, że tak wspaniałym kolarzem został przez trening, trening i jeszcze raz trening. Chyba u każdego czytelnika wywołał uśmiech gdy opisywał sytuację po TdF 1999 kiedy to inni kolarze brali sobie "urlopy" od kolarstwa a on następnego dnia po wyścigu już trenował do TdF 2000.
Oczywiście niemały udział w ewolucji kolarstwa ma rozwój technologiczny jak nowe materiały, klamkomanetki, pedały zatrzaskowe czy coraz to niższe masy rowerów. Prawda jest jednak taka, że nie rower zdobi kolarza i lepiej wytrenowany kolarz wygra nawet na gorszym sprzęcie ze słabszym rywalem na najlepszym Canyonie i Recordzie. Pozdro!

#3 Muniek

Muniek
  • Użytkownik
  • 350 postów
  • SkądPszczyna

Napisano 03 styczeń 2008 - 18:27

Jelitku, o jaką rewolucję Ci chodzi? Jeśli o te kilka nowinek, które wypisałeś, to dużo większą rewolucją było przykładowo zastosowanie opon pustych w środku, zamiast pełnych.
Rewolucji tak naprawdę nie ma, jest stały postęp.
Z listy wybrałem pedała zatrzaskowe.

#4 kr1zje

kr1zje
  • Użytkownik
  • 1165 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 03 styczeń 2008 - 18:28

Po 4 głosach prowadzi włókno węglowe, to tylko kwestia czasu jak alu zostanie wyparte z rynku, największa zagadka XXI wieku brzmi: "Co będzie po włóknie węglowym?" :idea:

#5 Gosc_Jelitek_*

Gosc_Jelitek_*
  • Gość

Napisano 03 styczeń 2008 - 18:35

Czy rewolucja to za mocne słowo? Może faktycznie, hmmmm...

Ale niektóre rozwiązania w czasie tego postępu były swojego czasu rewolucją, jak na przykład pedaly zatrzaskowe. Noski i platformy nie pozwalałny na takie przekazywanie energii do pedałów jak zatrzaski. Teraz profesjonalnego kolarstwa nie ma bez zatrzasków. Tak samo jak bez skomplikowanych planów treningowych. I wydaje mi się że to była pewnego rodzaju rewolucja.

Albo na przykład wynalazek Lemonda. Może nie było to rewolucyjne rozwiązanie, ale coś co było innowacyjne, pozwalało osiągnąć lepsze wyniki, większą wygodę (w niektórych przypadkach oczywiscie).

#6 Gosc_bula_*

Gosc_bula_*
  • Gość

Napisano 03 styczeń 2008 - 19:00

z tego co Napisałeś to trafne śa tylko 2 odpowiedzie: materał z czeg orobi sie rower oraz metody treningu.
Uważam że w dużej mierze kolarze osiągneli to wyniekiem "nienormalnego", wzbogaconego wielkoma metodami treningu, techniki, doświadczeniu .
MOzna sie z w.w. spotkać w rożych dyscyplinach sportu.

#7 Gosc_Qba_*

Gosc_Qba_*
  • Gość

Napisano 03 styczeń 2008 - 19:13

Po 4 głosach prowadzi włókno węglowe


A po 10 już trening 8-) :mrgreen: . Pozdro!

#8 xGx

xGx
  • Użytkownik
  • 458 postów
  • SkądWrocław

Napisano 03 styczeń 2008 - 19:21

treningi bo to jednak najważniejsze jak napisał juzQba

#9 Muniek

Muniek
  • Użytkownik
  • 350 postów
  • SkądPszczyna

Napisano 03 styczeń 2008 - 19:34

Czy rewolucja to za mocne słowo? Może faktycznie, hmmmm...

Ale niektóre rozwiązania w czasie tego postępu były swojego czasu rewolucją, jak na przykład pedaly zatrzaskowe. Noski i platformy nie pozwalałny na takie przekazywanie energii do pedałów jak zatrzaski. Teraz profesjonalnego kolarstwa nie ma bez zatrzasków. Tak samo jak bez skomplikowanych planów treningowych. I wydaje mi się że to była pewnego rodzaju rewolucja.

Albo na przykład wynalazek Lemonda. Może nie było to rewolucyjne rozwiązanie, ale coś co było innowacyjne, pozwalało osiągnąć lepsze wyniki, większą wygodę (w niektórych przypadkach oczywiscie).


Czymże jest lemondka w porównaniu do wynalezienia amortyzowanego widelca, czy baranka?
Postęp jest... bo wszystko postępuje.
Ale rewolucja? Panowie, gdzie?!
Kąty ram pozostały mniej więcej te same, rewolucją można by nazwać przejście z rowerów pionowych na poziome, ale na pewno nie zastosowania nowego materiału w produkcji ram.

#10 ROZMIAR

ROZMIAR
  • Użytkownik
  • 3200 postów
  • SkądPoznań

Napisano 03 styczeń 2008 - 19:37

Ja za rewolucje uznałem klamkomanetki reszta jest raczej ewolucją no może kask nie (choć były piankowe) Włókno węglowe też dobre ale nie jest nie zastąpione ma dużo wad coś je będzie musiało zmienić.

7602ede9d85aa0ebmed.png
 
Więcej satysfakcji daje dobra forma niż dobry sprzęt.

logo_phpBB.gif

 
 


#11 Miguel

Miguel
  • Użytkownik
  • 840 postów
  • SkądGOP - Będzin

Napisano 03 styczeń 2008 - 19:46

Mi nic do końca nie pasowało, więc wybrałem trening. :-) Przy użyciu nowoczesnego sprzętu można wiedzieć o swojej wydolności, sile itp dosłownie wszystko. A to ułatwia ustalenie właściwego planu treningowego.

#12 maciej1986

maciej1986
  • Użytkownik
  • 3267 postów
  • SkądPoznań

Napisano 03 styczeń 2008 - 20:02

Jak dla mnie jednym z najważniejszych postępów kolarstwa są badania antydopingowe, według mnie jest to dużo ważniejsze osiągnięcie od komponentów karbonowych i innych wynalazków.

Pozdrawiam!!!


#13 Gosc_Rafalek_*

Gosc_Rafalek_*
  • Gość

Napisano 03 styczeń 2008 - 21:09

Najwiekszym sukcesem cieszy sie medycyna, coraz nowesze formy wspomagania farmakologicznego i oczywiscie top ostatnich lat genetyka :)

Cala reszta to pikus.

#14 750519

750519
  • Użytkownik
  • 147 postów
  • SkądKraśnik

Napisano 03 styczeń 2008 - 23:17

Witam
Ja zaznaczyłem " inne ". Miałem na myśli stworzenie przez naukę i medycyne kolarza idealnego. Trochę pogrzebią w genach i nie będzie żadnych tam progów mleczanowych czy innych ograniczeń. Będą tworzyć konkretnych ludzi do konkretnych dyscyplin. Ale ja na szczęście tego nie dożyję.
No bo Panowie i Panie musicie przyznać, że nie ma nic piękniejszego w tym naszym sporcie jak bolące nogi i tyłek. Ja np. lubie czuć ten pewien rodzaj zmęczenia, ale ono dla mnie niesie radość.
Pozdrawiam Brać Szosową

#15 mariusz k

mariusz k
  • Użytkownik
  • 836 postów
  • Skądrybnik

Napisano 03 styczeń 2008 - 23:37

Może warto cofnąć się do bardziej zamierzchłych czasów. Rewolucją możnaby myśle określić wprowadzenie wolnobiegu i przerzutki :-P . Nie wyobrażam sobie teraz kolarzy jadących w TdF na ostrym kole, a kiedyś tak było :lol: .

#16 Gosc_Jelitek_*

Gosc_Jelitek_*
  • Gość

Napisano 04 styczeń 2008 - 00:06

Ostatnio naukowcy zmodyfilowali mysz w taki sposób że miała więcej mitochondriów w mięśniach przez co mogły biegać dłużej szybciej i mniej się męczyły. Ciekaw jestem ile będziemy musieli czekać żeby zaczęto stosować taki doping.

#17 Gosc_Rafalek_*

Gosc_Rafalek_*
  • Gość

Napisano 05 styczeń 2008 - 09:23

Zobaczysz w Pekinie jak "myszki" beda trzesly ta impreza ;)

#18 Gosc_Jelitek_*

Gosc_Jelitek_*
  • Gość

Napisano 05 styczeń 2008 - 13:55

Hehe ;-) A te myszki to Chińczycy? :-)



Dodaj odpowiedź