Skocz do zawartości


Składanie Cx - Kilka Pytań


7 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gosc_bartosh_*

Gosc_bartosh_*
  • Gość

Napisano 03 październik 2017 - 08:24

Przymierzam się do przerobienia roweru na CX na tarczach i 1x11s i mam kilka pytań z tym związanych.

 

1)Czy jest jakaś kaseta o najmniejszej koronce 10s pasująca na standardowy bębenek Shimano? Ewentualnie, coś co pasuje na Sram XD i ma rozpiętość około 10-34. 

 

2)Czy mogę tak po prostu ze 'zwykłej' korby zdjąć jedną zębatkę a w miejsce drugiej wstawić jakąś koronkę narrow-wide, zlikwidować przednią przerzutkę i już będę miał 1x11s, czy też potrzebne są jakieś dodatkowe zabiegi? Wiem, że na etapie powstawania sram XX1 dużo się mówiło, że w takim układzie będzie często spadał łańcuch i tylna przerzutka Srama posiadała ponoć specjalną konstrukcję by temu zapobiegać. Teraz jednak widzę sporo rowerów, które wydają się być przerobione na zasadzie jak w pierwszym zdaniu.

 

3)Hamulce mają być tarczowe mechaniczne. Czy zatem mogę kupić tylko zaciski hamulców tarczowych i to podpiąć do obecnych klamkomanetek, które dotychczas obsługiwały hamulce szczękowe?

 

4)Czy na dedykowane do MTB koła z obręczami hookless o wewnętrznej średnicy 22mm mogę założyć oponę szosową 30mm?

 

To chyba na chwilę obecną tyle pytań i wątpliwości jakie mam, choć zapewne zrodzą się kolejne ;-)



#2 HESHER

HESHER
  • Użytkownik
  • 305 postów

Napisano 03 październik 2017 - 09:30

Co do pierwszego pytania : nie

na drugie można pokombinować

Na trzecie : tak

Na czwarte da się, kiedyś widziałem założoną oponę szosowe oszerokosci 19mm na obrecz z wewnętrzną szerokością 19mm śmiesznie to wyglądało, podobnie jak co niektórzy w autach naciagaja opony na za szerokie felgi 



#3 Gosc_bartosh_*

Gosc_bartosh_*
  • Gość

Napisano 03 październik 2017 - 09:44

Dzięki, odnośnie czwartego właśnie uświadomiłem sobie, że głównym problemem może być tu ciśnienie. Obręcze MTB często mają max. w okolicach 3 Bar, a to na szosę sporo za mało, więc pewnie ta opcja odpada.



#4 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8584 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 03 październik 2017 - 10:27

  1. Nie ma. Pozostaje najmniejsza 11 i dobór właściwego blatu korby.
  2. Jaka korba? Jeśli sramowska, to można wymienić pająk na zębatkę DM. Choć oczywiście można standardową zębatkę NW przykręcić do pająka korby. Co do spadania łańcucha - nie tyle przerzutka tylna temu zapobiega, co konstrukcja narrow wide - łańcuch trzyma się zębów, między innymi tu łopatologiczne wyjaśnienie.
  3. Tak, ale trzeba kupować zaciski przeznaczone do szosy/cx, działające na mniejszym ciągu linki. Mało ich, ze świecą szukać, no i drogie - nieproporcjonalnie drogie do budowy. Polecam TRP SPYRE (przykładowa oferta), w odróżnieniu od sramowskich/shimanowskich są dwustronne, czyli okładziny ciągnięte są z dwóch stron, a nie z jednej (druga okładzina wyginaną tarczą).
  4. Polecam koła bezdętkowe.

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#5 sirkozi

sirkozi
  • Użytkownik
  • 2297 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 03 październik 2017 - 21:25

Bez przerzutki tylnej ze sprzęgłem łańcuch może spadać mimo zębatki N-W.



#6 Gosc_bartosh_*

Gosc_bartosh_*
  • Gość

Napisano 04 październik 2017 - 08:44

Bez przerzutki tylnej ze sprzęgłem łańcuch może spadać mimo zębatki N-W.

 

Czyli rozumiem, że polecałbyś jednak dowolną przerzutkę dedykowaną do 1x11s?



#7 TMadone

TMadone
  • Użytkownik
  • 73 postów

Napisano 04 październik 2017 - 11:16

Zawsze lepiej. Skoro i tak składasz napęd 1x11 to nie widzę sensu by nie brać przerzutki dedykowanej do tego napędu



#8 przmor

przmor
  • Użytkownik
  • 500 postów

Napisano 04 październik 2017 - 11:48

Ale spadanie lancucha to raczej w trudnych warunkach typu szybka jazda po korzeniach, kamieniach gdzie lancuchem solidnie telepie. Ja w swoim goralu 1x zostawilem przerzutke bez sprzegla i przy rekreacyjnej jezdzie asfaltowo-polno-lesno-szutrowej lancuch ani mysli spadac. Dodam, ze zebatka na przodzie to NW EKFAN z Aliexpress za 25zl. Mialo byc po taniosci na probe a wyglada, ze zostanie na dluzej.



Dodaj odpowiedź