Skocz do zawartości


Zdjęcie

Pedały Mtb Czy Szosowe


48 odpowiedzi w tym temacie

Ankieta: Pedały MTB czy szosowe? (50 użytkowników oddało głos)

Pedały MTB czy szosowe?

  1. Głosowano Szosowe (nie jeździłem na szosie w pedałach MTB) (8 głosów [16.00%])

    Procent z głosów: 16.00%

  2. Głosowano Szosowe (jeździłem na szosie w pedałach MTB) (26 głosów [52.00%])

    Procent z głosów: 52.00%

  3. Głosowano MTB (nie jeździłem na szosie w pedałach szosowych) (13 głosów [26.00%])

    Procent z głosów: 26.00%

  4. MTB (jeździłem na szosie w pedałach szosowych) (3 głosów [6.00%])

    Procent z głosów: 6.00%

Głosuj Goście nie mogą oddawać głosów

#21 HarveyDent

HarveyDent
  • Użytkownik
  • 1105 postów
  • Skądwe mnie tyle piękna

Napisano 01 grudzień 2017 - 21:08

Jaka jest Twoja opinia o PD-A600? Dają nieco lepsze podparcie od PD-M520/M540?

Mam M540 w MTB i nie poczujesz żadnej różnicy, Ta platforma to taka trochę ściema. Opiera się na podeszwie dosłownie po 0.5 cm po bokach. Blok SPD MTB jest osadzony w taki sposób, że nie ma opcji żeby to dawało większe podparcie. 

Jak masz już pedały MTB to daj sobie spokój z wymianą. Co innego jak chcesz kupić bo nie masz żadnych. Można zaoszczędzić te 70g. Mam na sell jak coś :D


To jest Forum Fanatyków
marvelo
 
Focus Izalco Race - rower nieelektryczny : Di2, Favero Assioma Duo, Garmin Edge 530, Varia RTL515, ION 200 RT

#22 Rumcajs

Rumcajs
  • Użytkownik
  • 123 postów

Napisano 01 grudzień 2017 - 21:49

Na wadze to mi aż tak nie zależy. Jeżdżę na szosówce drugi rok, a na zatrzaskach SPD od 1,5 roku. Kupiłem niedrogie buty Shimano i pedały M520, bo nie wiedziałem czy przypięcie nogi będzie mi odpowiadać. Okazało się, że bardzo mi odpowiada. Jak forma wzrosła i zacząłem robić trasy po 150-250km to okazało się, że brakuje mi nieco podparcia stopy po bokach. No i jeszcze na stromych podjazdach przy nachyleniach 20% czuję jak blok wbija mi się w stopę. Wygląda na to, że będę musiał kupić typowo szosowy zestaw. Tylko teraz kolejny dylemat będzie, czyli który system wybrać, bo każdy co innego chwali :D



#23 HarveyDent

HarveyDent
  • Użytkownik
  • 1105 postów
  • Skądwe mnie tyle piękna

Napisano 01 grudzień 2017 - 22:20

Masz odczucie wbijania bloka w stopę bo masz najprawdopodobniej buty z miękką podeszwą. Jak ubierzesz twardszego buta to odczucie zniknie. W MTB często "gniecie się kapuchę" pod górę i nie ma problemów.


  • uraz lubi to
To jest Forum Fanatyków
marvelo
 
Focus Izalco Race - rower nieelektryczny : Di2, Favero Assioma Duo, Garmin Edge 530, Varia RTL515, ION 200 RT

#24 uraz

uraz
  • Użytkownik
  • 1726 postów
  • SkądLublin

Napisano 02 grudzień 2017 - 16:19

Dokładnie. Pedały mają niewielki wpływ na cokolwiek. Jeśli się lekko obracają, nie stwarzają problemów z wpinaniem i nie wydają dziwnych odgłosów to każde będą dobre. Najważniejsze są buty. 


Cycling Order ★ Black is the new fluo ★ Don't feed the troll


#25 żaba

żaba
  • Użytkownik
  • 18 postów

Napisano 14 październik 2019 - 21:06

Wiem ze stary temat ale dodam wlasne odczucia z jazdy w spd(pedaly mtb) w szosie. Buty mtb specialized s-works podeszwa carbon. Rower mtb okey. Ale jazda w butach tych samych z pedalami od mtb to dla mnie masakra. Po jezdzie straszny bol na podbiciu stopy nigdy w zyciu. Zakup odpowiednich butow i pedalow do szosy  i wszystko wrocilo do normy. 



#26 sthEn

sthEn
  • Użytkownik
  • 265 postów

Napisano 15 październik 2019 - 13:33

Na trening SPD-SL ze sztywnym butem to magia w porównaniu do SPD + tanie raczej miękkie buty. Na dojazdy do pracy tęskniłem jednak za starym zestawem - za dużo świateł i innych przerywników, a komfort wpinania w SPD to jednak inny świat.

 

Na szczęście stare SPD trafiły do gravela, i teraz nim dojeżdżam do roboty :)


Ribble R872 - Octane One Gridd


#27 Bzyk

Bzyk
  • Użytkownik
  • 2570 postów

Napisano 15 październik 2019 - 13:40

Przesiadłem się z SPD na SPD-SL i nie odczułem żadnego pogorszenia się z wpinaniem. Co wg Ciebie jest lepszego przy SPD? Że można z dwóch stron? Jeśli tak, to ja nie odczuwam różnicy, bo SPD-SL zawsze się ustawiają łatwo do wpięcia.

#28 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8556 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 15 październik 2019 - 13:57

Porównanie SPD vs SPD-SL jest miarodajne wyłącznie wtedy, kiedy porównywane są dokładnie takie same buty (ta sama konstrukcja i ta sama sztywność podeszwy, tylko inne mocowanie bloku). W przeciwnym razie taki test nie daje absolutnie nic.

 

Czego by nie mówić, SPD-SL mimo wszystko wymagają nieco więcej koncentracji. Pedał może i ustawia się zawsze pod tym samym kątem, ale nie jest to kąt optymalny do wpinania, skoro pedał trzeba najpierw pchnąć do przodu. Można to zrobić sprawnie, ale wpięcie w SPD-SL zawsze będzie trwało dłużej i nikt nie przekona mnie, że jest inaczej.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#29 sthEn

sthEn
  • Użytkownik
  • 265 postów

Napisano 16 październik 2019 - 09:20

Przesiadłem się z SPD na SPD-SL i nie odczułem żadnego pogorszenia się z wpinaniem. Co wg Ciebie jest lepszego przy SPD? Że można z dwóch stron? Jeśli tak, to ja nie odczuwam różnicy, bo SPD-SL zawsze się ustawiają łatwo do wpięcia.

 

To jesteś ewenementem na skalę światową :D


Ribble R872 - Octane One Gridd


#30 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 16 październik 2019 - 09:35

Nie jest, kwestia wprawy. Wymieniłeś w swoim rowerze pedały z terenowych na szosowe, to sam tego doświadczysz. To, że jeździłeś na pedałach terenowych, nie oznacza, że buty wpinają się lepiej, masz po prostu mniejszą wprawę we wpięciu, albo pedały/bloki kiepskie 😁 w szosie.

 

wpięcie w SPD-SL zawsze będzie trwało dłużej i nikt nie przekona mnie, że jest inaczej.

 

Nie będzie. Przykładam stopę do pedała i się wpina (Time). W przypadku wersji terenowej zmniejszona powierzchnia wpięcia bloku wymaga większej dokładności, a jak jeszcze but jest w błocie to już w ogóle najpierw obstukanie o widełki, żeby później wpiąć. 

Inna sprawa, że jeśli miałbym mieć ubłocone bloki pedałów szosowych, to wpięcie byłoby co najmniej tak trudne (o ile w ogóle możliwe) jak z blokami terenowymi. 


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#31 heavy_puchatek

heavy_puchatek
  • Użytkownik
  • 489 postów
  • SkądWroclaw

Napisano 16 październik 2019 - 10:23

Jak blok szosowy jest trochę tylko z błota brudny (bo wdepnąłeś gdzieś) to wpięcie jest praktycznie niemożliwe, do MTB nawet nie ma co porównywać, tu żeby się nie wpiąć trzeba go zakleić buforową kulą błota :)

 

Co do chodzenia: mieszkam na 3 piętrze, do sklepów wchodzę, zdarzało mi się przejść w szosowych butach kawałek, nawet przebiec odrobinę i super szybkiego zużycia nie zauważyłem. Generalnie bloki czy to Shimano czy Look starczają mi na ~sezon (powiedzmy 450h), chociaż Shimano łapią luz wcześniej.

Bloki MTB Shimano wytrzymują znacznie mniej - tak  ~2 sezony ,ale w tym przypadku to będzie może do 200h. Ale wiadomo - warunki użytkowania dużo cięższe.

 

Co do komfortu użytkowania - nie zauważam, żebym w MTB czuł mniejszą sztywność, podparcie czy cokolwiek tego typu. Mimo to w szosie mam pedały i buty szosowe, jeździ się na tym jakoś... inaczej i kompletnie nie umiem tego wyjaśnić, ale wolę tak. Może sobie wmawiam. Mimo to jakoś wolę wersję na szosę.



#32 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8556 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 16 październik 2019 - 11:29

Nie będzie. Przykładam stopę do pedała i się wpina (Time).

Czy Time to SPD-SL? Nie przypominam sobie.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#33 Gosc_Bullet_*

Gosc_Bullet_*
  • Gość

Napisano 16 październik 2019 - 15:50

Jak blok szosowy jest trochę tylko z błota brudny (bo wdepnąłeś gdzieś) to wpięcie jest praktycznie niemożliwe, do MTB nawet nie ma co porównywać, tu żeby się nie wpiąć trzeba go zakleić buforową kulą błota :)

 

Co do chodzenia: mieszkam na 3 piętrze, do sklepów wchodzę, zdarzało mi się przejść w szosowych butach kawałek, nawet przebiec odrobinę i super szybkiego zużycia nie zauważyłem. Generalnie bloki czy to Shimano czy Look starczają mi na ~sezon (powiedzmy 450h), chociaż Shimano łapią luz wcześniej.

Bloki MTB Shimano wytrzymują znacznie mniej - tak  ~2 sezony ,ale w tym przypadku to będzie może do 200h. Ale wiadomo - warunki użytkowania dużo cięższe.

 

Co do komfortu użytkowania - nie zauważam, żebym w MTB czuł mniejszą sztywność, podparcie czy cokolwiek tego typu. Mimo to w szosie mam pedały i buty szosowe, jeździ się na tym jakoś... inaczej i kompletnie nie umiem tego wyjaśnić, ale wolę tak. Może sobie wmawiam. Mimo to jakoś wolę wersję na szosę.

Mam trochę inne doświadczenia z blokami/pedałami mtb i szosowymi. Wydaje mi się, że jak się wdepnie  butem w błoto, to łatwiej zapchać shimanowski pedał mtb  ( ,,uszosowiony'' typ PD A 600, czy klasyczne bloki mtb ) niż pedał szosowy (Xpedo Thrust ).

 

W butach z blokami mtb chodzi się o niebo lepiej niż z blokami szosowymi - nawet nie ma co porównywać. Łatwiej też się wpiąć w pedały mtb zwłaszcza jeżeli się zaczyna jazdę na stromym podjeździe, zwłaszcza gdy asfalt mokry - bloki szosowe mocno się ślizgają, mtb - mniej. Jedyną przewagą pedałów szosowych nad pedałami mtb - jak dla mnie - jest mocniejsze trzymanie bloku/buta w prawym pedale szosowym. Nigdy nie udało mi się wyeliminować irytującego luzu w prawym pedale pedałów mtb shimano różnych typów.



#34 Gosc_grzesiek32_*

Gosc_grzesiek32_*
  • Gość

Napisano 16 październik 2019 - 17:22

Ja mtb nie mam pojęcia ale szosowe przerobiłem chyba wszystkie i najlepiej wypada shimanowskie spd SL . Time jest niezły w użytku ,lekki,największa powierzchnia styku itd ale żywotność bloków to jakiś kiepski żart. Je można zaciorać w dwa miesiące i cieszyc się faktem że przy nie małej cenie jak na bloki, można sobie gdzieś na drugim końcu RP zamówić przez internet, bo przecież żadna poważna stacjonarka z jakichś powodów ich nie prowadzi
look jest ok, ciut mniejsza żywotność od shimano, większy poślizg i przy energicznym ruchu w górę lubia się odpiąć gdy są już co nieco zużyte

#35 Gosc_Bullet_*

Gosc_Bullet_*
  • Gość

Napisano 16 październik 2019 - 18:57

Jak Ci zależy na dłuższej żywotności to przejdź na Xpedo Thrust



#36 Gosc_grzesiek32_*

Gosc_grzesiek32_*
  • Gość

Napisano 16 październik 2019 - 19:40

Tych jeszcze nie miałem. Pomyśli się. Na razie decathlony i też mnie zadziwiwają żywotnościa jak na tę cenę

#37 1415chris

1415chris
  • Użytkownik
  • 4482 postów
  • SkądSurrey

Napisano 16 październik 2019 - 20:21

Tylko ze do Xpedo stosuje sie bloki w systemie Looka, a tu z zywotnoscia jest bardzo przecietnie, nie mowiac kiepsko.
Ale to tez zalezy do czego sie porownuje.
Co do samych pedalow, lata temu mialem jakies magnezowe z Ti oska i byly to o niebo lepsze niz plastikowe Looki. Zupelnie inna jakosc.

#38 Gosc_Bullet_*

Gosc_Bullet_*
  • Gość

Napisano 16 październik 2019 - 20:26

W Thrust jest oś cro-mo ( i dobrze, bo droższy model z osią z Ti ma ograniczenie wagi użytkownika do 80 kg), a z pedałami dostaje się dwa komplety bloków 



#39 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 17 październik 2019 - 06:57

Czy Time to SPD-SL? Nie przypominam sobie.

 

Czepiasz się szczegółów :P - ten sam typ pedału: znaczy się szosowe, a że faktycznie wpinają się lepiej niż shimanowskie, no cóż, za to mają inne wady.

 

 

Time jest niezły w użytku ,lekki,największa powierzchnia styku itd ale żywotność bloków to jakiś kiepski żart. Je można zaciorać w dwa miesiące i cieszyc się faktem że przy nie małej cenie jak na bloki, można sobie gdzieś na drugim końcu RP zamówić przez internet, bo przecież żadna poważna stacjonarka z jakichś powodów ich nie prowadzi

 

U mnie wytrzymują długo. Ale do chodzenia mam nakładki na bloki, tyle tylko, że kupione parę lat temu i teraz nie sposób ich dostać. Szkoda, bo bardzo praktyczne, jakbym miał się na 3 piętro wdrapywać bez tego, to chyba zmieniałbym buty na dole. 

Cena na bloki też z kosmosu, jakby to był wyrób klasy premium. A nie jest. Ostatnio zamawiałem w Chinach, przy dwóch parach 3 dychy z małym hakiem za parę. W porównaniu do cen w Polsce to tanio, ale do cen chińskich bloków time/shimano ciągle drogo. Lubię Time z uwagi na naturalne ustawianie stopy bez kombinacji, ale być może nastąpi kiedyś czas na przejście na looko podobne. Fakt bloki dość szybko się zużywają, ale tanie jak barszcz (w porównaniu do timowskich).


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#40 Gosc_grzesiek32_*

Gosc_grzesiek32_*
  • Gość

Napisano 18 październik 2019 - 14:44

Ja używam teraz tych https://www.decathlo...AyABEgLycPD_BwE

I na razie zadzwiają mnie swoją wytrzymałością. Nastawiłem się na max 2 mies użytku i pewnie się posypią, wgniotą i złapią wielkie luzy, tymbardziej że miałem do czynienia z poprzednią serią z deca,a tu zaskoczenie, prawie 10 tys km na nich i tera dopiero prawy blok zaczyna się nieco wyrabiać, lekkie skrzypienie na jednym a w międzyczasie delikatny luz który wyeliminowałem założeniem na odwrót uszczelki 😁 no i ta waga,za nieco ponad 100zł jak ultegra. W timie po takim dystansie pewnie już bym trzecia parę bloków zamawiał + koszty przesyłki i wychodzi prawie 3 razy tyle za same bloki co tu za pedały
Oczywiście shimano są w mojej hierarchii wyżej ze względu na bardziej pewne bloki czy to przy jeździe czy chodzeniu, czy choćby bez awaryjność samych pedałów "na lata" . Jednakze pomijając powyższe , w korelacji cena jakość te wychodzą najlepiej



Dodaj odpowiedź