Skocz do zawartości


Zdjęcie

Korba I Kaseta A Wydłużenie Łańcucha?


5 odpowiedzi w tym temacie

#1 tabularasa

tabularasa
  • Użytkownik
  • 3 postów

Napisano 02 styczeń 2018 - 11:34

Dzień dobry. 

Obecnie mam korbę 50/34 i kasetę 12/27. Chcę mieć dodatkowo korbę 53/39 i kasetę 11/25. Czy muszę wydłużać łańcuch w przypadku korby 53/39 i kasety 12/27 (to jest skrajny przypadek)?

Dziękuję za odpowiedz.

Pozdrawiam

Tomasz



#2 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8554 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 02 styczeń 2018 - 12:07

Różnica to w skrajnym przypadku raptem 3 ogniwa, więc najprawdopodobniej przerzutka jeszcze to ogarnie.

 

Zastanawia mnie słowo "dodatkowo" - czy chcesz jeździć na obu zestawach naprzemiennie? W takiej sytuacji będzie trzeba ustawić taką długość łańcucha, która nie spowoduje przesadnego wyciągania wózka przerzutki, ale jednocześnie na przełożeniu "mała-mała" nie spowoduje "zawijania się" wózka przerzutki, tj. żeby łańcuch nie ocierał się po zewnętrznej stronie wózka. Tutaj ciężko cokolwiek przewidzieć na 100%, ale prawdopodobnie uda się dobrać odpowiednią, "kompromisową" długość.

 

 

Pozdrawiam


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#3 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 02 styczeń 2018 - 12:33

Na to wygląda, że chce rotować, ale używanie w tym przypadku jednego łańcucha do dwóch zestawów napędowych, to błąd. Błąd głównie z punktu nierównomiernego zużywania się. Trzeba kupić osobny łańcuch dla każdego zestawu i oba problemy przestają istnieć.

#4 tabularasa

tabularasa
  • Użytkownik
  • 3 postów

Napisano 02 styczeń 2018 - 23:27

Dziękuję za odpowiedzi. Podobne zapytania już się pojawiły na forum, jak zauważyłem. To każdy z dwóch zestawów będzie miał osobny łańcuch. Zima: 50/34+łańcuch1+12/27, Lato: 53/39+łańcuch2+11/25. A będę się starać nie wymieniać kaset między sobą tj. 50/34+łańcuch1+11/25.     



#5 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 04 styczeń 2018 - 17:11

Taka taktyka jest najlepsza, a powiem więcej, każdemu zestawowi przydało by się ze 2/3 łańcuchy wzajemnie rotowane. To skutecznie przedłuży życie zębatek.



#6 tabularasa

tabularasa
  • Użytkownik
  • 3 postów

Napisano 12 styczeń 2018 - 08:59

Panowie. A korbę przy wymianie to dokręcacie kluczem dynamo czy zwykłym kluczem z wyczuciem? 

Ramę mam aluminiową a osprzęt ze średniej półki.  

 

 

Taka taktyka jest najlepsza, a powiem więcej, każdemu zestawowi przydało by się ze 2/3 łańcuchy wzajemnie rotowane. To skutecznie przedłuży życie zębatek.

 





Dodaj odpowiedź