Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wymiana Korby Fsa Na Sora


9 odpowiedzi w tym temacie

#1 MarcinSt

MarcinSt
  • Użytkownik
  • 1 postów

Napisano 13 styczeń 2018 - 11:01

Witam,posiadam rower szosowy Merida Scultura 100 2x8 rocznik 2016.Chcialbym wymienić korbe na Sora 9 rz.,gdyż obecna jest w starym systemie na kwadrat.Mam pytanie czy nowa korba bedzie wspolgrac z napedem 8rz,oraz jaki suport bedzie wlasciwy do tego modelu?

 



#2 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8543 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 13 styczeń 2018 - 13:35

Korba będzie pasowała.

Do niej dołożysz dowolny suport szosowy Shimano, np. BB-RS500


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#3 Ziarutek

Ziarutek
  • Użytkownik
  • 9 postów

Napisano 27 luty 2018 - 11:58

Witam,

Podepnę się pod temat...

1. Czy wszystkie korby w napędach 2x8 da się zastąpić korbami z wyższych modeli (2x9, 2x10, 2x11), czy są jakieś ograniczenia?

   Nigdzie nie mogę tego znaleźć.

   Chciałem u siebie w Treku 1.1 wymienić padalcowatą korbe Vuelta Corsa (kompakt) na minimum Sore, ale jak można mierzyć wyżej to kupiłbym Tiagrę... nie wiem właśnie jak z tą kompatybilnością.

2. Który system ( Hollowtech II a 2-piece crankset ) - zastosować w tym przypadku - waga nie ma dla mnie większego znaczenia a klasa roweru przyznacie, że nie ma co wydziwiać.

3. Pytam o wyższe modele korb bo jak już zajadę Clarisa to poszedłbym w Tiagrę, bo 105 to już nie do tego roweru chyba.

 

Na dzień dzisiejszy chcę kupić tylko korbę (kompakt) bez wymiany innego osprzętu, ale jak widzę korbę Clarisa na octalinku to wolałbym system bardziej przyszłościowy z funduszami rozłożonymi w czasie.

 

Z góry dzięki za sugestie.



#4 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8543 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 27 luty 2018 - 12:54

Spokojnie założysz Tiagrę, będzie działała dobrze.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#5 Gosc_tobo_*

Gosc_tobo_*
  • Gość

Napisano 27 luty 2018 - 13:54

Chyba każda jednak :)
Różnica między Tiagrą a 105 to puste ramiona - lżej, niekoniecznie lepiej w wymierny sposób.
Jak zechcesz wyżej to ultegra ma blat innej konstrukcji, "przestrzennej", w stosunku do 105. Shimano deklaruje że taka konstrukcja jest sztywniejsza. Na pewno wymiana jest kosztowniejsza- nawet jeśli założysz bez problemu zwykłe i tańsze tarcze np ze 105tki to wizualnie nie będzie rewelacji.
Mowa o korbach poprzedniej generacji z mocowamiem na 5 śrub.
Przewagą nowych modeli czteroramiennych jest możliwość używania szerokiego spektrum tarcz - kompaktowych i standardowych.

#6 radomir82

radomir82
  • Użytkownik
  • 879 postów
  • SkądBergen

Napisano 27 luty 2018 - 19:33

Tak jak wyżej koledzy piszą "działać będzie", z tym że jak chcesz zamontować korbę 10 rzędową do napędu 8sp to czeka cię również wymiana łańcucha na min. 9sp. Korba 10 z łańcuchem 8 biegowym współpracuje delikatnie mówiąc słabo.



#7 Ziarutek

Ziarutek
  • Użytkownik
  • 9 postów

Napisano 28 luty 2018 - 09:39

Dzięki, wiedziałem że mogę na Was liczyć!

 

 

Coś czułem, że nie będzie tak łatwo :-/ .

Jest jakiś złoty środek przy tej chwilowej wymianie korby czy trzeba cały zespół od razu kupić?

Mechanizm korbowy Tiagra (kompakt) + łańcuch 10 sp. - czy ten zestaw będzie działał poprawnie z kasetą 8-rzędową czy lepiej kupić łańcuch 9sp i po zajechaniu kupić 10sp + reszta osprzętu?

 

Może kupić tylko korbę Tiagry i spróbować na starym łańcuchu? Problem w tym, że jak się zacznę bawić to znowu się uziemię na kilka dni żeby kupić coś czego brakuje aż się skoczą fundusze i z pokorą będę zakładał stare klamoty :-)

 

Mieszkam na zadupiu i części to tutaj za wiele nie mają, może kółeczka boczne do dziecięcego to bym od strzału kupił ;-) a zamówić na jutro to ja też potrafię.

 



#8 Gosc_marvelo_*

Gosc_marvelo_*
  • Gość

Napisano 28 luty 2018 - 20:26

Chciałem u siebie w Treku 1.1 wymienić padalcowatą korbe Vuelta Corsa (kompakt) na minimum Sore

Na czym polega "padalcowatość" tej korby? Czy jest już po prostu zużyta?

Zużyte zębatki można wymienić np. na lekkie aluminiowe Stronglight'y ( http://allegro.pl/ta...7188800068.html ),  nowy suport na kwadrat kupisz za 20 zł (zwykły) albo za 30 zŁ(z miskami alu i dodatkowym uszczelnieniem - np. Neco http://allegro.pl/su...7150927985.html )

Po takiej operacji będziesz miał nowy napęd, lżejszy o ponad 200g (w standardzie masz chyba zębatki stalowe), i zero problemów z podatnymi na zabrudzenie i zgrzytającymi łożyskami na zewnątrz mufy.



#9 Gosc_tobo_*

Gosc_tobo_*
  • Gość

Napisano 05 marzec 2018 - 17:59

Te korby są z reguły krzywe i/lub mają też krzywe tarcze.

#10 Ziarutek

Ziarutek
  • Użytkownik
  • 9 postów

Napisano 07 marzec 2018 - 13:31

Otóż to, powiem więcej - podczas jazdy na stojąco potrafią zię lekko wyginać :-)

 

Reasumując: Czy lepiej pracuje mech.korb. Tiagra z łańcuchem 8 sp , czy Tiagra z łańcuchem 10sp. ale kasetą 8 sp.

 

Co będzie lepsze?

 

Po sezonie dokupię resztę osprzętu.





Dodaj odpowiedź