Skocz do zawartości


Zdjęcie

Urządzenia Treningowe Garmin (Edge/fenix/fr) + Akcesoria


11690 odpowiedzi w tym temacie

#41 Henry

Henry
  • Użytkownik
  • 89 postów
  • SkądSiemianowice Śląskie

Napisano 15 październik 2010 - 08:51

Cześć. Jestem nowy na forum. Pozdrawiam wszystkich użytkowników.
Mam pytanie dotyczące edga 500 do jego właścicieli, a jestem przed zakupem.
1. W jaki sposób odbywa się pomiar prędkości? Czy tylko na podstawie GPS czy jest jakiś czujnik na kole? Słyszałem coś, że prędkość mierzy czujnik kadencji. Czy to prawda? W jaki sposób się to odbywa?
2. Czy jest w zestawie pasek na rękę ? Czy gdzieś można ewentualnie dokupić?
  • piotrek1906 lubi to

#42 bonifacy

bonifacy
  • Użytkownik
  • 74 postów
  • Skądwielkopolska

Napisano 15 październik 2010 - 09:55

Cześć. Jestem nowy na forum. Pozdrawiam wszystkich użytkowników.
Mam pytanie dotyczące edga 500 do jego właścicieli, a jestem przed zakupem.
1. W jaki sposób odbywa się pomiar prędkości? Czy tylko na podstawie GPS czy jest jakiś czujnik na kole? Słyszałem coś, że prędkość mierzy czujnik kadencji. Czy to prawda? W jaki sposób się to odbywa?
2. Czy jest w zestawie pasek na rękę ? Czy gdzieś można ewentualnie dokupić?


1. zalezy jaki zestaw wybierzesz. jezeli sam edge to predkosc idzie z gpsa. jezeli kupisz zestaw rozbudowany o opaske pulsometru i czujnik kadencji. wtedy mierzy jak normalny licznik
montujesz to na tylnym widelcu. jeden magnes na korbie drugi na kole i to wszystko.

2. w zestawie nie ma, mozna dokupic ale nie wiem czy w polsce jest to dostepne

#43 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8582 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 15 październik 2010 - 13:44

Niestety bonifacy, mylisz się - firmware 2.4 prędkość/droga z włączonym odbiornikiem GPS jest mierzone tylko i wyłącznie na podstawie sygnału GPS - obojętne czy GSC-10 jest zainstalowany, czy też nie. Szczegóły tutaj: https://forums.garmi...ead.php?t=11115
Mam nadzieję (jak i cała masa innych użytkowników), że w kolejnej wersji firmware to zmienią. Ideałem właśnie byłoby gdyby e500 przy zainstalowanym gsc-10 odczytywał prędkość/drogę właśnie z koła.

Przy wyłączeniu gps (np. trenażer) w/w dane odczytywane są z gsc-10.

Paska na rękę nie uświadczysz, bo i edge to komputer rowerowy... Choć faktycznie są paski z Garmin Forerunner 310XT - ale w Polsce ich nie uświadczysz, możesz kupić w Amazonie - angielski (o ile tam będą) wprowadził darmowe przesyłki do Polski (od 25 funciaków).

Tutaj masz odnośnik - na amazonie UK tylko koszt 15 funciaków, czyli gratis przesyłki w tym przypadku nie ma, chyba, że coś jeszcze dokupisz...

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#44 Henry

Henry
  • Użytkownik
  • 89 postów
  • SkądSiemianowice Śląskie

Napisano 15 październik 2010 - 14:05

Dzieki, troszkę mi to rozjaśniło, zgadzam się, że idealnie byłoby gdyby szybkość odczytywana była z koła. Co do paska, pytam bo u jednego z przedtawicieli czyli na stronie apex24.pl jest fotka z takim paskiem. Napisałem nawet do nich w tej sprawie, ale jeszcze nie odpisali.
Dołączona grafika

I jeszcze jedno pytanko. Jak z baterią. Jak długo wytrzymuje po pełnym naładowaniu? Czy bateria jest wymienialna?

#45 travisb

travisb
  • Użytkownik
  • 1761 postów
  • Skąd54.351 �N 18.645 �E

Napisano 15 październik 2010 - 14:18

Henry, swoją drogą fotę z paskiem zwinęli stąd --> http://www.dcrainmak...pth-review.html
Ale, Panowie, można samemu opracować patencik z mocowaniem Edzia do ręki. Jest przecież druga podstawka na kierę - można ją wykorzystać. Np. dokupić na rynku/bazarze/straganie (bo u zegarmistrza pewnie drożej będzie, tak jak z bateriami do zegarków;]) pasek do zegarka (może te starszego typu, które są jednoczęściowe) i jakoś połączyć go z drugą podstawką. I heja ;)
Dla bardziej zamożnych - są te paski do dostania, zdaje mi się, na Amazonie ...

#46 bonifacy

bonifacy
  • Użytkownik
  • 74 postów
  • Skądwielkopolska

Napisano 15 październik 2010 - 14:41

Niestety bonifacy, mylisz się - firmware 2.4 prędkość/droga z włączonym odbiornikiem GPS jest mierzone tylko i wyłącznie na podstawie sygnału GPS - obojętne czy GSC-10 jest zainstalowany, czy też nie. Szczegóły tutaj: https://forums.garmi...ead.php?t=11115
Mam nadzieję (jak i cała masa innych użytkowników), że w kolejnej wersji firmware to zmienią. Ideałem właśnie byłoby gdyby e500 przy zainstalowanym gsc-10 odczytywał prędkość/drogę właśnie z koła.

Przy wyłączeniu gps (np. trenażer) w/w dane odczytywane są z gsc-10.


bezsensu

#47 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8582 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 15 październik 2010 - 16:14

Co bez sensu?! - jeśli nie rozumiesz, to wytłumaczę jak blondynce: Obecnie w garminie edge 500 jest zainstalowane oprogramowanie systemowe (firmware) w wersji 2.4 i to oprogramowanie działa w wyżej opisany sposób, czyli prędkość i odległość jest mierzona na podstawie impulsów z GSC-10 tylko i wyłącznie wtedy, gdy w menu "status gps" wybierzemy "włączone: NIE".
No chyba, że masz na myśli, że jest to bezsensowne (czyli bez sensu...) to wtedy podzielam Twoją opinię. Niestety, tak to zaprogramowali...

A co do paska na rękę - napisałem przecież wyżej gdzie można to kupić - np. na Amazonie w Wielkiej Brytanii - jednak Amazon UK wysyła gratis do Polski dopiero od 25 funciaków, a "pasek" kosztuje niecałe 19 funtów. Czyli albo dobierze się coś za 6.01 funta, albo zapłaci za transport...
A tak to wygląda:
Dołączona grafika
czyli zrobienie tego we własnym zakresie nie bardzo wchodzi w rachubę...
Z drugiej strony płacić 85 zł za taki uchwyt to trochę drogo... (darmowa wysyłka od zamówienia za 25 funtów tj. za ok 112 złociszy...). Zamiast tego można np. zastosować opaskę jak dla odtwarzaczy (w cenie ok. 10 zł):
Dołączona grafika
Oczywiście przykład - trzeba by było dobrać wymiarami...

W urządzeniu nie ma baterii. Jest akumulator litowo-jonowy. Z założenia niewymienny, coć prawdopodobnie po kilku latach będzie wymagał wymiany (przez serwis, albo domowymi sposobami - już były opisy jak to zrobić w garminach dla biegaczy) z uwagi na naturalne zużycie. Wg specyfikacji zapewnia on pracę do 18 godzin. Jest to czas bez podświetlania, za to z włączonym odbiornikiem gps. Najprawdopodobniej wyłączenie odbiornika gps i korzystanie tylko z GSC-10 może pozwolić na przedłużenie czasu pracy. Może ale nie musi, ja takich testów nie przeprowadzałem i szczerze mówiąc raczej nie przeprowadzę, bo nie widzę takiej potrzeby ;)

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#48 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8582 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 15 październik 2010 - 17:19

Wiecie może co trzeba zrobić żeby Sporttracks2.1 (darmowy) obsługiwał Edge 500 ?

Ja robiłem tak że plik wygenerowany przez edge z rozszerzeniem .fit konwertowałem na .gpx w programie TCX Converter i potem importowałem Sporttracks-em.


Już wiem, kiedy TCX Conventer nie potrafi przekonwertować *.fit z edzia 500. Jeżeli wyłączymy moduł GPS i korzystamy tylko z GSC-10 (np. trening na trenażerze - jak dość często u mnie), to TCX Conventer nie potrafi rozpoznać tego pliku i nie pokazuje danych lub wywala błąd - w każdym przypadku jest niemożliwy, ewentualnie eksportuje się prawie pusty plik - bez możliwości importu do Sporttracks'a...
W takim przypadku jedyną możliwością konwersji jest użycie GTC lub GC.

Zgłosiłem problem do autora programu (oraz przesłałem plik tłumaczenia programu na j.polski)

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#49 bonifacy

bonifacy
  • Użytkownik
  • 74 postów
  • Skądwielkopolska

Napisano 15 październik 2010 - 17:48

No chyba, że masz na myśli, że jest to bezsensowne (czyli bez sensu...) to wtedy podzielam Twoją opinię. Niestety, tak to zaprogramowali...


o to mi chodzilo :)

#50 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8582 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 15 październik 2010 - 18:04

Bo już myślałem, że moja wypowiedź ;-) - czasami używam skrótów myślowych, zwłaszcza po całym dniu pracy...
Mam nadzieję, że wprowadzą poprawki do oprogramowania, może na szosie nie jest to aż tak upierdliwe (odbiornik w tym przypadku b.dobrze trzyma pozycję), gorzej w lesie, zwłaszcza w wąwozach/jarach - tu częściej są problemy z właściwymi odczytami. Podobnie wnioskowana możliwość zapisu danych co 1s (obecnie możliwe tylko z pomiarem mocy) zamiast "smart" - na szosie nie ma to znaczenia, w MTB i owszem.

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#51 travisb

travisb
  • Użytkownik
  • 1761 postów
  • Skąd54.351 �N 18.645 �E

Napisano 17 październik 2010 - 10:50

Nie doszukałem się w necie, ale zapytam, bo może jednak coś takiego istnieje i ktoś z Was posiada namiar ... Mianowicie chodzi mi o jakiś plugin, dzięki któremu można zrzucać dane do swojej bazy na GC poprzez przeglądarkę Opery ? Jednorazowe uruchamianie IE jakoś mało wygodne jest ;)

#52 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8582 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 17 październik 2010 - 12:58

Niestety - plugin garmina nie działa z operą, działa z IE (fuj), firefoxem i chrome.

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#53 Gosc_smoła_*

Gosc_smoła_*
  • Gość

Napisano 24 październik 2010 - 18:41

wiecie może jak to zmienić, że w garmin training center tydzień mam ustawiony od niedzieli do soboty?

bo wszystkie niedzielne treningi zapisuje mi na następny tydzień, tak jakby niedziela była pierwszym dniem tygodnia, a sobota ostatnim i trochę mnie to dezorientuje....

pozdrawiam

#54 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8582 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 24 październik 2010 - 19:08

A bo to po amerykańsku jest. Program od lat nie jest rozwijany (wyjątek: dopasowanie do nowych komputerków garmina) i za dużo możliwości to on nie ma. Widoku tygodnia nie przestawisz, raczej sam się musisz przestawić na to, że albo niedziela po prostu znajduje się jako pierwsza, a dla Ciebie jest ostatnim dniem tygodnia, albo też do celów treningowych niedziela jest pierwszym dniem tygodnia :lol:

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#55 remont

remont
  • Użytkownik
  • 18 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 25 październik 2010 - 09:53

Czy edge 500 z wbudowanej baterii ma zastosowanie w utracycling'u, czyli przy treningach/zawodach dłuższych niż 24h?
Czy znacie urządzenia lepiej nadające się do tego.
Zawody na dystansie 1008km przejechałem z Garmin Vista C. Co prawda mogłem nim mierzyć tylko dystans, prędkość i postoje, ale za to dzięki temu, że zasilana na baterie "paluszki" mogłem zarejestrować całą 60-godzinną wycieczkę.

#56 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8582 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 25 październik 2010 - 10:44

Być może istnieje sposób (odpowiedni kabel - ponoć wypróbowane w e705), żeby ładować akumulator w czasie normalnej jazdy z dodatkowego pakietu akumulatorów.
Te tysiąc km jechałeś bez przerw? Wymieniałeś AA w Viście, czy też ładowałeś przez USB? Jeśli robiłeś przerwy, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w ten sam sposób ładować w ich trakcie akumulator pięćsetki. Oczywiście trzeba mieć dodatkowe źródło(a) prądu - np. taki zasilacz

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#57 remont

remont
  • Użytkownik
  • 18 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 25 październik 2010 - 12:16

Te tysiąc km jechałeś bez przerw? Wymieniałeś AA w Viście, czy też ładowałeś przez USB? Jeśli robiłeś przerwy, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w ten sam sposób ładować w ich trakcie akumulator pięćsetki.


Przerwy były, ale nie na tyle duże, żeby szukać gniazdka i czekać aż się podładuje. Np. przez pierwsze 30h jazdy przerwy były po 15minut a jedna około 1h. W Viście wymieniałem paluszki - łatwo dostępne np. na stacji benzynowej albo można wieść zapas ze sobą. Paluszki w Viście starczały na ok. 15h

BTW: ile czasu ładuje się pięćsetka?

#58 Virenque

Virenque
  • Moderator
  • 1536 postów
  • SkądPoznań

Napisano 25 październik 2010 - 12:20

Planuję kupić Garmina 500 i mam w sumie głupie i proste pytanie :D
Czy w zestawie jest magnes na szprychę, jeśli tak to czy będzie pasował na grubą karbonową szprychę (jak w Mavic R Sys - tylko nie piszcie mi że w tych kołach magnes jest zintegrowany bo to wiem ;) ?
pzdr

#59 Gosc_smoła_*

Gosc_smoła_*
  • Gość

Napisano 25 październik 2010 - 12:24

thx prozor, na szczęście wolę najważniejsze wyniki z treningu zapisać sobie na kartce, bo w GTC się gubię w natłoku danych... i jeszcze tej przesuniętej niedzieli, która jest dla mnie najważniejszym dniem treningowym w tygodniu....

remont jestem posiadacze 500 dopiero od miesiąca, i ostatnio mniej jeżdzę, ale npp. wczoraj w czasie 3,5h trasy zeszło mi z 100% do 92% i naładowało się z powrotem na full dosłownie w 2-3 minuty :)

#60 remont

remont
  • Użytkownik
  • 18 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 25 październik 2010 - 13:01

dzięki all za info;
z innej beczki: czy dane z wielu treningów na raz (nie ślady! tylko czas, dystans, avg'sy...) można wyeksportować do txt?
chodzi mi o wczytanie ich potem do np. excela i szukanie korelacji między danymi z wielu treningów



Dodaj odpowiedź