Skocz do zawartości


Zdjęcie

Prog mleczanowy i strefy tetna


151 odpowiedzi w tym temacie

#1 yaro1986

yaro1986
  • Użytkownik
  • 384 postów
  • SkądJózefów

Napisano 22 styczeń 2011 - 15:23

W internecie, w ksiazakch i roznych artykulach wszedzie opieraja trening o strefy tetna i prog mleczanowy.
Czesto podawane jest ze prog mleczanowy jest na 82-85%Hrmax.
Hrmax najprosciej jest wyznaczane na podstawie wzorow:
220-wiek
208,754-0,734*wiek
205,8-0,685*wiek
w moim przypadku bedzie to
196
191,2
189,3
200-uzyskane w czasie jazdy, ale nie podczas proby osiagniecia Hrmax, tylko podczas jazdy w grupie, nigdy nie probowalem osignac Hrmax

a wiec prog mleczanowy wedlug wzorow:
160,7-166,6
156,8-162,5
155,2-160,9
164-170 z wstawionym Hrmax jakie uzyskalem podczas jazdy

W "biblii treningu kolarza gorskiego" i "ksiazce trening z pulsometrem" te metody sa przedstawione jako bardzo malo preceyzyjne, wiec i nieskuteczne. Wedlug tych dwoch ksiazek prog mleczanowy wyznacza sie w probie wysilkowej, czyli rozgrzewka, pol godziny jazdy na maksimum ale puls mierzony n ostatnich 20 minutach. Srednia wartosc pulsu podczas tych dwudziestu minutach to jest prog mleczanowy. W ksiazce jest tabela ze strefami tetna do poszczegolnych cwiczen, a odpowiednia wartosc wybiera sie na podstawie progu mleczanowego.
Zrobilem sobie ten test i srednie Hr wyszlo mi 179 (moglbym moze nawet uzyskac wynik o jedno uderzenie wiecej) czyli duzo wiecej niz wartosci ze wzorow i nablizej wartosci ze wzoru ale na podstawie hrmax jakie osignalem w czasie jazdy. Bardziej przemawiaja do mnie strefy z bibli, ale czekam na sugestie.

Ktorymi wartosciami sie kierowac?, bo roznice w strefach tetna sa naprawde znaczne, nawet strefy do robienia bazy znaczaco sie roznia. Oczywiscie wiem ze sa rozne badania, testy itp, ale mi chodzi o amatorskie domowe sposoby.

#2 Adam_S

Adam_S
  • Użytkownik
  • 63 postów
  • SkądNieporęt

Napisano 22 styczeń 2011 - 16:03

Ktorymi wartosciami sie kierowac?


Biblia i test, który zrobiłeś ...

#3 yaro1986

yaro1986
  • Użytkownik
  • 384 postów
  • SkądJózefów

Napisano 22 styczeń 2011 - 16:11

Tez najbardziej sklaniam sie ku wersji friela, tylko ze wtedy strefa2 czyli baza wychodzi dosc wysoka bo 146-158, i zastanawiam sie czy nie jest to za wysokie tetno?.

#4 Adam_S

Adam_S
  • Użytkownik
  • 63 postów
  • SkądNieporęt

Napisano 22 styczeń 2011 - 16:14

Tez najbardziej sklaniam sie ku wersji friela, tylko ze wtedy strefa2 czyli baza wychodzi dosc wysoka bo 146-158, i zastanawiam sie czy nie jest to za wysokie tetno?.

Skoro tyle wyszło to tak ma być ... wsiadaj na rower i ogień zamiast myśleć :) powodzenia ...

#5 wiki

wiki
  • Użytkownik
  • 2190 postów
  • SkądOzorków k/Łodzi

Napisano 22 styczeń 2011 - 16:39

yaro1986 nie wiem czy sobie zdajesz sprawę co zrobiłeś zakładając taki wątek ;-)
Jest ktoś kto się zna na tych tematach "najlepiej na świecie", także czekaj na stosowne odpowiedzi na Twoje pytania...i tak zupełnie przy okazji (i na poważnie) to życzę cierpliwości...(jak nie wiesz o co chodzi to rozumiem i zapewniam, że wkrótce się dowiesz).
Pozdrawiam.
  • Jacam76 lubi to

#6 yaro1986

yaro1986
  • Użytkownik
  • 384 postów
  • SkądJózefów

Napisano 22 styczeń 2011 - 16:49

wicklowman domyslam sie o ktora osobe chodzi. Zreszta ta osoba pisala juz ze baza to 65-75hrmax, wiec pewnie poleca metoda z wzorami, ale chce poznac opinie innych.

#7 skorlik

skorlik
  • Użytkownik
  • 23 postów
  • SkądLeszno

Napisano 22 styczeń 2011 - 18:07

W zeszłym roku miałem podobny problem z ustaleniem progu . Postanowiłem zainwestować w analizator kwasu mlekowego. Wykonałem sobie test spoczynkowy 1,3mmola/l :) Nastepny krok, to próba wysiłkowy z pulsometrem na rolkach z racji ,że na dworze temp około 0"C.Analizator działa w zakresie temp. +10 do +40 Może ktoś zaproponuje, jak wyznaczyć krzywą mleczanową w domowych warunkach?

#8 Gosc_T.o.m.p.o.z_*

Gosc_T.o.m.p.o.z_*
  • Gość

Napisano 24 styczeń 2011 - 08:31

W internecie, w ksiazakch i roznych artykulach wszedzie opieraja trening o strefy tetna i prog mleczanowy.
Czesto podawane jest ze prog mleczanowy jest na 82-85%Hrmax.
Hrmax najprosciej jest wyznaczane na podstawie wzorow:
220-wiek
208,754-0,734*wiek
205,8-0,685*wiek
w moim przypadku bedzie to
196
191,2
189,3
200-uzyskane w czasie jazdy, ale nie podczas proby osiagniecia Hrmax, tylko podczas jazdy w grupie, nigdy nie probowalem osignac Hrmax

a wiec prog mleczanowy wedlug wzorow:
160,7-166,6
156,8-162,5
155,2-160,9
164-170 z wstawionym Hrmax jakie uzyskalem podczas jazdy

W "biblii treningu kolarza gorskiego" i "ksiazce trening z pulsometrem" te metody sa przedstawione jako bardzo malo preceyzyjne, wiec i nieskuteczne. Wedlug tych dwoch ksiazek prog mleczanowy wyznacza sie w probie wysilkowej, czyli rozgrzewka, pol godziny jazdy na maksimum ale puls mierzony n ostatnich 20 minutach. Srednia wartosc pulsu podczas tych dwudziestu minutach to jest prog mleczanowy. W ksiazce jest tabela ze strefami tetna do poszczegolnych cwiczen, a odpowiednia wartosc wybiera sie na podstawie progu mleczanowego.
Zrobilem sobie ten test i srednie Hr wyszlo mi 179 (moglbym moze nawet uzyskac wynik o jedno uderzenie wiecej) czyli duzo wiecej niz wartosci ze wzorow i nablizej wartosci ze wzoru ale na podstawie hrmax jakie osignalem w czasie jazdy. Bardziej przemawiaja do mnie strefy z bibli, ale czekam na sugestie.

Ktorymi wartosciami sie kierowac?, bo roznice w strefach tetna sa naprawde znaczne, nawet strefy do robienia bazy znaczaco sie roznia. Oczywiscie wiem ze sa rozne badania, testy itp, ale mi chodzi o amatorskie domowe sposoby.



moje uwagi

1. pojęcie progu mleczanowego używane w polskie literaturze i w tłumaczeniach z angierlskiej literatu jest bardoz czesto źle interpretowane albo po prostu jest błedne. Podaje się jakis enigmatyczny próg na 80-85 % hr max. a co to wogle jest co takiego się dzieje tam że to tak wązne jest.

2. To co proponuje Friel i próba oszacowania to próba oszacowania induwidualnego progu beztlenowego czyli takiego miejsca gdzie podczas testu do odmowy jest drugi skok zakwaszenia w funkcji np. tętna. Na ogół taki próg znajduje się na 90-93 % hr max.

Proba jego oszacowania poprzez średnie tętno z ostatnich 20 minut 30 minutowej czasówki jest bardzo sensowna. Tylko ma jedna wade żadko ktoś potrafi się podczas treningu wyjechadx tak mocno jak na zawodach i nieraz to tętno jest niedoszacowane.


Jak widzisz są to wogle rózne progi. Mnie wartośc enigmatycznego progu mleczanowego na 80-85 % hr max. w poslkiej litaraturze nie przekonuje razi i nikt przez 8 lat zajmowania się tym sensownie nie wytłumaczył co się tam niby takiego magicznego dzieje.

Tompoz

#9 Gosc_T.o.m.p.o.z_*

Gosc_T.o.m.p.o.z_*
  • Gość

Napisano 24 styczeń 2011 - 11:39

W zeszłym roku miałem podobny problem z ustaleniem progu . Postanowiłem zainwestować w analizator kwasu mlekowego. Wykonałem sobie test spoczynkowy 1,3mmola/l :) Nastepny krok, to próba wysiłkowy z pulsometrem na rolkach z racji ,że na dworze temp około 0"C.Analizator działa w zakresie temp. +10 do +40 Może ktoś zaproponuje, jak wyznaczyć krzywą mleczanową w domowych warunkach?


nie ma takiego pojęcia jak próg próg nie jest jeden progów jest od zarypania

1. są progi wynikające z dynamiki zakwaszenia
2. sa progi wynikające z gazometrii

itd. itd.

Więc nigdy nie pisz że coś tam masz z progiem bo to bardoz nie jednoznaczne okreslenie.

Tompoz

#10 yaro1986

yaro1986
  • Użytkownik
  • 384 postów
  • SkądJózefów

Napisano 24 styczeń 2011 - 14:10

Prog mleczanowy/beztlenowy jak zwal tak zwal, wiadomo o co chodzi. Wartosc tetna na tym progu wydaje mi sie bardzo realna ze wzgledu na odczucia, jednak jak to sie ma do wyznaczonych na tej podstawie stref z bibli. Wedlug friela robienie nazy odbywa sie troche ponad progiem tlenowym, ale o samym progu jest nie wiele. Wlasciwie tyle ze jest to dolne tetno strefy 2 i dlatego baze robi sie w tej strefie. Czy rzeczywiscie tetno 146-158 jest odpowiednie czy prog tlenowy tak sztywno zalezy od beztlenowego?
Friel w tej nowe ksiazce tlumaczy ten mit z tymi 85% hrmax. Byly sobie jakies badania w latach chyba 70 i ustalono ten wzor i zapewniano ze nie odbiega od innych badan, potem jednak okazalo sie ze potwierdza sie dla 50% osob, wiec bardzo malo, ale mimo to i tak wiekszosc tego uzywa bo sie tak przyjelo.

#11 Gosc_T.o.m.p.o.z_*

Gosc_T.o.m.p.o.z_*
  • Gość

Napisano 24 styczeń 2011 - 16:12

Prog mleczanowy/beztlenowy jak zwal tak zwal, wiadomo o co chodzi. Wartosc tetna na tym progu wydaje mi sie bardzo realna ze wzgledu na odczucia, jednak jak to sie ma do wyznaczonych na tej podstawie stref z bibli. Wedlug friela robienie nazy odbywa sie troche ponad progiem tlenowym, ale o samym progu jest nie wiele. Wlasciwie tyle ze jest to dolne tetno strefy 2 i dlatego baze robi sie w tej strefie. Czy rzeczywiscie tetno 146-158 jest odpowiednie czy prog tlenowy tak sztywno zalezy od beztlenowego?
Friel w tej nowe ksiazce tlumaczy ten mit z tymi 85% hrmax. Byly sobie jakies badania w latach chyba 70 i ustalono ten wzor i zapewniano ze nie odbiega od innych badan, potem jednak okazalo sie ze potwierdza sie dla 50% osob, wiec bardzo malo, ale mimo to i tak wiekszosc tego uzywa bo sie tak przyjelo.


mylisz się kolego i to strasznie mleczanowy/beztlenowy zwał jak zwał nie prawda. Poczytaj trochę każdy próg jest inny bo inaczej go sie szacuje wyznacza. Jak nie zrozumiesz takiej rzeczy podstawowej to w jaki sposób masz zamiar sterowac treningiem. Co ci da info że jakiś tam próg masz przy jakie wartości tętna i co dalej. Przy zawodniku co ma hr max. np. 195 85 % od 93 % dzieli 166-181 czyli 15 udzerzeń a to już inne źródła energii do trenowania to kompletnei co innego.

Nie ma takiego pojęcia jak trening podprogowy bo prógów jest pełno wszelakich.

Tompoz

#12 yaro1986

yaro1986
  • Użytkownik
  • 384 postów
  • SkądJózefów

Napisano 24 styczeń 2011 - 16:34

T.o.m.p.o.z wiekszosc twoich ostanich postow to jest tylko poprawianie o nazywanie progow i pisanie ze wszyscy pisza glupoty, za takie odpowedzi to ja dziekuje, nie musisz juz wiecej pisac. Ja napisalem o progu mleczanowym bo tak jest ksiazce i tego sie trzymam, friel zdefiniowal w ksiazce co rozumie przez ten prog. Jak masz dalej pisac tylko o nazewnictwie to sobie daruj, bo naprawde nic mi nie pomoze to czy prog z ksiazki nazywa sie mleczanowy czy beztlenowy czy jeszcze inny i ta nazwa w zadnym stopniu nie poprawi moich zdolnosci do prawidlowego trenowania. Jak masz cos pomocnego do napisania to z checia przezczytam, jak dalej tylko bedziesz pisal jak ta roznica w nazwie wplynie na moj trening to sie nie wysilaj.

#13 Gosc_T.o.m.p.o.z_*

Gosc_T.o.m.p.o.z_*
  • Gość

Napisano 24 styczeń 2011 - 17:24

Kolego przeczeż ja ci pisze po to by ci pomóc byś nie popełniał błędów mimo że ktoś tak pisze.

1. Jak widzisz ktoś tłlumaczą cFriela próg co jest wokolicach 90-93 % nazwał progiem mleczanowym. A jak sam zauważyłeś w poslkim necie wkółko się mówi o progu mleczanowym, jakoby był w okolicach 85 % hr max.

Sam widzisz że to 2 rózne rzeczy.


Jak spojrzysz na wykres z klasycznego testu do odmowy to są 2 skoki zakwaszenia w funcji tętna ( czy tma mocy generowanej ) i to są 2 magiczne4 pubnkty które trzeba trenowac.

To tak w uproszczeniu. Ja np. im więcej czytam i zdobywam wiedzy o progach tym bardziej nic nie rozumie.

Na polskich AWF róznie nazywaja i róznie wyznaczają np. progi.

Powiem ci jeszcze jedną rzecz np. sylwek ktory ma trenera i dioradców włoskich w polskich wywiadach posługuje się pojęcie progu tlenowego i pisze że jechal ostani podjazd by go nie przekroczyć. dla mnie próg nazwijmy go tlenowy to próg wokolicach 75 % hr max. pokazujący [pierwszy skok zakwaszenia i co sylwek atakuje ostani podjzad na wielkim Tourze na taqtnie 75 % hr max..................................... bzdura .......................... Sylwek w tym zkaresie myśli po włosku i tak pewno w myślach tłumaczy na poslki walac przy tym babola wielkiego jak stodoła.

Na dobry początek poczytaj sobie ksiązke profesora górskiego.

Tompoz

#14 wiki

wiki
  • Użytkownik
  • 2190 postów
  • SkądOzorków k/Łodzi

Napisano 24 styczeń 2011 - 17:30

T.o.m.p.o.z w książkach źle, Szmyd wali babole w wywiadach...wychodzi na to, że rację masz tylko TY :-P

#15 Gosc_T.o.m.p.o.z_*

Gosc_T.o.m.p.o.z_*
  • Gość

Napisano 24 styczeń 2011 - 17:54

T.o.m.p.o.z w książkach źle, Szmyd wali babole w wywiadach...wychodzi na to, że rację masz tylko TY :-P


to nie tak podaje przykłady że wyniku tłumaczeń itd. itd. wychodzą pewne mieściswłości które ktoś nie kumajacy łyka bez świadomości.

Tompoz

#16 spros

spros
  • Użytkownik
  • 663 postów
  • Skądpolska

Napisano 24 styczeń 2011 - 18:19

tompoz wypowiada sie strasznie zamotanie, ale zwyczajnie chodzi mu o to ze nie powinno sie do jakiegos (ktoregokolwiek) planu treningowego dobierac parametrow na podstawie innych niz przewidziany w tym planie sposobow pomiaru.
niech ten parametr nazywa sie ogolnie "prog"
czyli plan wg jakiejs ksiazki nie powinien opierac sie na pomiarze owego progu wg innej reguly (z innej ksiazki). i wydaje mi sie ze w swoim tompostyczno barbarzynskim jezyku probuje wam to przekazac.
bo niestety wiekszosc amatorow lyka jakis plan treningowy, probujac dobierac zakresy tetna czy mocy z innych planow. wtedy taki trening jest czesto nie tylko nieskuteczny ale wrecz szkodliwy.
jesli ktos trenuje wg ksiazki friela (ktorej nie znam) to powinien test wysilkowy zrobic dokladnie wg. tej ksiazki a nie na podstawie zupelnie innych systemow pomiarowych, nawet jesli wartosc "progu" wyjdzie inna niz na podstawie innych pomiarow to nie zmieniamy tego parametru, bez wzgledu czy to 85 czy 95%
w przenosni (z innej beczki): to ze cos kosztuje 400zl to nie znaczy ze zawsze zaplacimy dokladnie 400. zaleznie od waluty ktora placimy wartosc ta bedzie inna.
czy nie wystarczy zrozumiec tego przekazu tompoza walkowanego po raz kolejny na tym forum, tylko znowu produkowac setki postow w wiekszosci majacych ze soba tylko ta ceche wspolna ze pisane sa one w jezyku prawie polskim? i wcale nie chodzi mi o to ze tompoz ma racje ;-P

#17 maciej1986

maciej1986
  • Użytkownik
  • 3267 postów
  • SkądPoznań

Napisano 24 styczeń 2011 - 19:02

spros ale właśnie zawiłość (niestaranność) wypowiedzi Tompoza powoduje, że 3/4 ludzi którzy to czytają, nie rozumieją nic. Dlatego Tompoz kolejna, mam nadzieję ostatnia prośba, staraj się pisać czytelnie i rozwijaj swoje wypowiedzi, bo z niektórych można się tylko domyślać o co Tobie chodziło. Masz dość rozległą wiedzę, ale niestety nie potrafisz jej skutecznie przekazać.


#18 yaro1986

yaro1986
  • Użytkownik
  • 384 postów
  • SkądJózefów

Napisano 25 styczeń 2011 - 09:51

tompoz nigdzie nie napisal zeby trzymac sie jednej metody i ich nie mieszac. Napisal tylko ze prog sie nie nazywa tak tylko inaczej, ze sa bledy w tlumaczeniach, ze babola walnal szmyd i zeby trzymac sie nazw. Nie dorabiajmy nic na sily.
Zgadzam sie zeby trzymac sie danej metody, jednak nie chce przyjmowac metody na slepo bo wiem czym sie to moze skonczyc. Takie slepe stosowanie danej metody moze doprowadzic do przetrenowania, jest troche osob ktore stosowaly bezmyslnie jakas metode a potem byly kompletnie zajechane. Nie licze ze ktos mi powie ze to jest rzeczywista strefa bo to sie na badaniach robi (i tak nie ma pelnej dokladnosci), ale ktora wydaje sie bardziej prawdopodobna. Pozatym strefy wysilkowe raczej powinny byc podobne nawet w roznych metodach treningowych. Moga byc roznice, inne testy, inny rower, warunki itp ale powinno byc to zblizone. Te ze wzory %Hrmax sa nie dokladne to wiem, ale baza wedlug wzorow prawie nie zachdzi na baze wedlug biblii stad moja niepewnosc czy rzeczywiscie te roznice moga byc az tak znaczace. Wedlug wzorow (uwzgledniajac rozne wersje wzorow) baza to 122-147 lub do 150 jesli uzyc tetna jakie uzyskalem realnie, a baza wedlug ksiazki to 146-158, wiec roznica jest gigantyczna.

#19 woody

woody
  • Użytkownik
  • 1415 postów
  • Skądłódź

Napisano 25 styczeń 2011 - 10:00

wydaje mi się że pierwsza opcja najbardziej prawdopodobna. Ta druga to dosyć wymagająca jest jak np na jazdę zimą.

u2250y2014v3.gif


#20 Virenque

Virenque
  • Moderator
  • 1536 postów
  • SkądPoznań

Napisano 25 styczeń 2011 - 10:30

wydaje mi się że pierwsza opcja najbardziej prawdopodobna. Ta druga to dosyć wymagająca jest jak np na jazdę zimą.


Woody i właśnie to jest podstawowy błąd, oceniamy innych na podstawie swoich organizmów i własnych odczuć. Skąd wiesz, że dość wymagająca dla tej danej osoby ?
Ja np. po zrobieniu badań wydolnościowych bardzo się zdziwiłem, u mnie do 149 to aktywna regeneracja, a wytrzymałość tlenowa to 150-161

pzdr



Dodaj odpowiedź