Skocz do zawartości


Zdjęcie

Prog mleczanowy i strefy tetna


151 odpowiedzi w tym temacie

#21 user1215

user1215
  • Użytkownik
  • 143 postów
  • Skąd3miasto

Napisano 25 styczeń 2011 - 10:54

tompoz nigdzie nie napisal zeby trzymac sie jednej metody i ich nie mieszac. Napisal tylko ze prog sie nie nazywa tak tylko inaczej, ze sa bledy w tlumaczeniach, ze babola walnal szmyd i zeby trzymac sie nazw. Nie dorabiajmy nic na sily.

Tompoz nie pisze, ze próg inaczej się nazywa, tylko że progów jest wiele i jeżeli nie wie się o jakim progu się myśli i pisze albo myli się jeden z drugim to treningu zaplanować się nie da. Tak ja to rozumiem.

metodach treningowych. Moga byc roznice, inne testy, inny rower, warunki itp ale powinno byc to zblizone. Te ze wzory %Hrmax sa nie dokladne to wiem, ale baza wedlug wzorow prawie nie zachdzi na baze wedlug biblii stad moja niepewnosc czy rzeczywiscie te roznice moga byc az tak znaczace. Wedlug wzorow (uwzgledniajac rozne wersje wzorow) baza to 122-147 lub do 150 jesli uzyc tetna jakie uzyskalem realnie, a baza wedlug ksiazki to 146-158, wiec roznica jest gigantyczna.


Jak metoda 220 - wiek może być dokładna. Czy uważasz, że wszyscy 30 latkowie będą mieli mniejwięcej hrmax 190? Przecież to zupełnie bez sensu. Szczególnie że z wiekiem różnice mogą rosnąć i pomiędzy grubaskiem siedzącym całe życie przed TV, a zawodnikiem całe życie trenującym będzie diametralna różnica. Dla mnie jest oczywiste, że progi wyznaczone doświadczalne są bliższe rzeczywistości. Zależą tylko od dokładności i zaangażowania no i wiedzy je przeprowadzającego.

ps. Żałuję, że to co Tompoz pisze tak trudno zrozumieć, można by się więcej dowiedzieć ;)

#22 woody

woody
  • Użytkownik
  • 1415 postów
  • Skądłódź

Napisano 25 styczeń 2011 - 11:00

Virenque, pewnie masz racje.

u2250y2014v3.gif


#23 Gosc_smoła_*

Gosc_smoła_*
  • Gość

Napisano 25 styczeń 2011 - 12:47

a wiec prog mleczanowy wedlug wzorow:
160,7-166,6
156,8-162,5
155,2-160,9
164-170 z wstawionym Hrmax jakie uzyskalem podczas jazdy

W "biblii treningu kolarza gorskiego" i "ksiazce trening z pulsometrem" te metody sa przedstawione jako bardzo malo preceyzyjne, wiec i nieskuteczne


i wszystko w tym temacie...

#24 kuba259

kuba259
  • Użytkownik
  • 495 postów
  • Skądelbląg

Napisano 25 styczeń 2011 - 13:56

W/g wzorów i badań różnica pomiędzy pulsem zaczynającym bazę to aż 14 uderzeń (oczywiście na korzyść badań)... komentarz pozostawiam Wam. :)

#25 yaro1986

yaro1986
  • Użytkownik
  • 384 postów
  • SkądJózefów

Napisano 25 styczeń 2011 - 14:08

kuba259 a ile wynosi roznica miedzy badaniami a testem domowym czyli tempowka 30minut i sredni puls na ostatnich 20 minutach i strefach wyznaczonych na tej podstawie?

#26 kuba259

kuba259
  • Użytkownik
  • 495 postów
  • Skądelbląg

Napisano 25 styczeń 2011 - 14:20

Nie wiem, nie robiłem nigdy testu domowego :->

#27 yaro1986

yaro1986
  • Użytkownik
  • 384 postów
  • SkądJózefów

Napisano 25 styczeń 2011 - 14:23

Prog mleczanowy czy tez beztlenowy na badaniach ile Ci wyszedl?

#28 Jarek-LT

Jarek-LT
  • Użytkownik
  • 413 postów
  • SkądKolberg

Napisano 25 styczeń 2011 - 14:32

Panowie pewne jest jedno jak słońce , że nie należy tego rozpatrywać w kwestii ,,dla zawodowca'' lecz w kwestii AMATORA jak prawie wszyscy tu ''zrzeszeni'.

Są to tylko najprostsze podpowiedzi dla początkujących i tych wytrenowanych z lekka .
Tych których stać i jeżdzą dłużej dawno zrobili badania wysiłkowe i są po wyznaczeniu progów, inni ''zawodowcy '' nie bawią się w takie fora ani nie mają czasu tu zaglądać.

Więc wychodzi na to , że te proste podpowiedzi w związku z takim forum są również dobrą podpowiedzą na początku przygody z rowerem.

W świetle wszystkich tych zawiłości progowych i stref wzór 220 - wiek jest również jakąś formą na wyznaczenie czegokolwiek ale user 1215 zapomniał , że do wzoru podstawia się/dodaje wytrenowanie w skali od 1 do 6.
I tym prostym sposobem granica błędów dla takich ludzi jak my , na takich forach wynosi 2,5% a więc 5 uderzeń na 200.
Nawet naszemu Tompozowi wg. tego wzoru wyliczyłem maxa z błędem 1 uderzenie.
A więc nie różnicując ludzi/bikerów jest to jakiś sposobów na wyznaczenie stref treningowych.

Drugim sposobem skutecznym w naszym otoczeniu rowerowym jest oczywiście test czasówki gdzie wyznaczamy próg LT.
Dla bardziej zaawansowanych i już jeżdzących bardzo dobra forma bycia na bieżąco ze wzrostem czy spadkiem swojej formy.

Pewnie nie którzy znają, ale przedstawię tabele z książki gdzie DLA AMATORSZCZYZNY jest wyznaczony RH MAX i wg niego korzystając z wzoru 220 - wiek + wytrenowanie można odszukać strefy treningowe ludzi którzy z rowerem zaczęli przygodę życia.
Jarek-LT ;-)

#29 yaro1986

yaro1986
  • Użytkownik
  • 384 postów
  • SkądJózefów

Napisano 25 styczeń 2011 - 15:14

Czy moglyby osoby ktore robily badania przedstawic jakie im wyszly strefy do robienia bazy/wytrzymalosci w strefie tlenowej i prog mleczanowy badz prog beztlenowy.

#30 Virenque

Virenque
  • Moderator
  • 1536 postów
  • SkądPoznań

Napisano 25 styczeń 2011 - 15:25

Żaden problem:
Strefa wytrzymałości tlenowej: 150-162
HR na progu 4 mmol/l (ud/min): 176
HR na LT (ud/min): 179

pzdr

#31 Jarek-LT

Jarek-LT
  • Użytkownik
  • 413 postów
  • SkądKolberg

Napisano 25 styczeń 2011 - 15:28

Czyjeś badanie przedstawione tutaj nie mają najmniejszego odniesienia się dla drugiej osoby .

#32 yaro1986

yaro1986
  • Użytkownik
  • 384 postów
  • SkądJózefów

Napisano 25 styczeń 2011 - 15:53

Ja nie che wynikow odnosic do siebie, tylko zobaczyc jak maja sie badania do tego co przedstawia biblia. Bo jesli metoda friela jesttak skuteczna jak pisze to przedstawione strefy z ksiazki powinny byc zblizone do tych z badan.
Virenque otrzymal w badaniach
Strefa wytrzymałości tlenowej: 150-162
HR na LT (ud/min): 179
(Hr na lt wyszlo tyle co u mnie w probie domowej)

wedlug biblii
strefa wynosi:146/147-158/159
wiec wyniki dosc podobne i pokrywajace sie w sporej czesci.

Chacialbym zobaczyc wyniki kilku osob zeby zobaczyc na wiekszej ilosci przykladow jak badania maja sie do wartosci ksiazkowych.

#33 Gosc_mazi361_*

Gosc_mazi361_*
  • Gość

Napisano 25 styczeń 2011 - 15:57

Witam T.O.M.P.O.Z.A. Jak zawsze wie najlepiej a co powiesz o tym:
http://www.sfd.pl/Ef...wo-t286614.html

Ustosunkuj się do tego tematu kolego.

#34 Jarek-LT

Jarek-LT
  • Użytkownik
  • 413 postów
  • SkądKolberg

Napisano 25 styczeń 2011 - 17:02

yaro1986
Właśnie chciałem zrobić porównanie tabelki z BIBLII z wynikami kolegi Virenque, uprzedziłeś mnie ale jednak przedstawię najważniejsze aspekty jak próg LT.

Kolega ma 26 lat a stopień wytrenowania powiedzmy 4 - żółtodżiobem nie jest.
220 -( 26 + 4) = 190 RH MAX z najprostszego wzoru.
Idąc dalej tymi wskazówkami i tabelą z Biblii odszukujemy maxa na 190 uderzeń który będzie zawarty w ŚRODKU WAHAŃ.
Odszukałem wynik 187 do 193 czyli 190 jest po środku .
W tabeli wyników progu LT wpisany jest wynik 177 - 180ud/min.

A wiec sami widzicie , że dopóty nie jesteś ZAWODOWCEM i nie robisz badań wysiłkowych wzór 220 - wiek + stopień wytrenowania w tym przypadku nie jest obarczony żadnym błędem !!!!!!!!

Wnioskując dalej z tabeli Biblii śmiało można korzystać ze stref treningowych umieszczonych w tabeli Biblii.
Jarek-LT :lol:

#35 yaro1986

yaro1986
  • Użytkownik
  • 384 postów
  • SkądJózefów

Napisano 25 styczeń 2011 - 17:14

Jarek-LT te 190 przyjales jako strefe 5b? przynajmniej tak mi sie wydaje. To chyba tak nie mozna, bo podstawiles tetno maksymalne do strefy, a przeciez strefa nie moze byc wyzsza od hrmax . Za strefe 5a przyjmuje sie prog LT, a nie tetno maksymalne. Jesli juz hrmax predzej podstawic do 5c, ale to tez jest strefa ktora zaczyna sie od danej liczby a konczyc powinna na hrmax.

#36 Jarek-LT

Jarek-LT
  • Użytkownik
  • 413 postów
  • SkądKolberg

Napisano 25 styczeń 2011 - 17:23

190 to strefa 5c - anaerobowe czyli RHmax , jedziesz już w beztlenie, 5b to- VO2max który występuje zazwyczaj przy 96% RHmax a 5a jest progiem LT chyba przy 90% RHmax
Jest to wszystko oczywiście umownie w najprostszym wydaniu nie komplikując sobie życia.
Jarek-LT

#37 mariusz k

mariusz k
  • Użytkownik
  • 836 postów
  • Skądrybnik

Napisano 25 styczeń 2011 - 21:25

Właśnie znalazłem jakiś wykres z testu. Może to niewiele wam powie, ale zawsze coś http://img51.imagesh...kanuj0013u.jpg/ . Miałem na innej kartce wykres pulsu od mocy, ale gdzieś się zapodziało i nie mogę znaleźć.

#38 Gosc_T.o.m.p.o.z_*

Gosc_T.o.m.p.o.z_*
  • Gość

Napisano 26 styczeń 2011 - 11:55

Witam T.O.M.P.O.Z.A. Jak zawsze wie najlepiej a co powiesz o tym:
http://www.sfd.pl/Ef...wo-t286614.html

Ustosunkuj się do tego tematu kolego.


od 2003 roku na wszelkiego rodzaju forach jestem i biegowych i koalrksich i iinych jako Tompoz. Nieraz byłem wywalany więc musiałem trochę zmieniać np. jak tu na T.o.m.p.o.z od 2003 roku zdobywał wiedzę w wszelkioch aspektach treningu wydolnościowego tak samow zakresie stosowania dopingu. Bardzo mnie te zagadnienia interesują. I ot cała filozofia. Dla twej informacji aktulanie biegam w tepie 7-7.30 min/km a jak bym brał doping to bym fruwał. Jak kiedyś byś chciał stooswac doping posiadam więdzę o jego skutkach stooswania tka negatywnych jka i pozytywnych.

Tompoz

#39 wiki

wiki
  • Użytkownik
  • 2190 postów
  • SkądOzorków k/Łodzi

Napisano 26 styczeń 2011 - 13:12

Pozytywne skutki dopingu...dobre. Człowieku wrzuć na luz, BREDNIE JUŻ takie wypisujesz, że się odechciewa czytać. Darowałbyś sobie !!! Jeżeli tak cie to wszystko interesuje to nie wypada pisać, że jesteś w stanie przekazać komuś wiedzę na temat pozytywnych efektów stosowania dopingu, proponujesz komuś pomoc w ten sposób.
To co wypisujesz to jest poniżej poziomu, jaki chłop około 40 lat powinien reprezentować.
Sam piszesz, że byłeś wywalany, że musiałeś zmieniać nicki. To świadczy tylko o jednym - jesteś beznadziejny. Tyle w temacie.

Jeżeli chodzi o doping to już wiem kto pomagał budować opinię, że łódzka potęga masters to najwięksi koksiarze w Polsce. Bo nie wiem czy wiesz taka opinia jest bardzo powszechna.

Pozdrawiam i mam nadzieję, że Cie wyje***bią na zbity pysk stąd. AMEN.

#40 Gosc_T.o.m.p.o.z_*

Gosc_T.o.m.p.o.z_*
  • Gość

Napisano 26 styczeń 2011 - 13:22

Pozytywne skutki dopingu...dobre. Człowieku wrzuć na luz, BREDNIE JUŻ takie wypisujesz, że się odechciewa czytać. Darowałbyś sobie !!! Jeżeli tak cie to wszystko interesuje to nie wypada pisać, że jesteś w stanie przekazać komuś wiedzę na temat pozytywnych efektów stosowania dopingu, proponujesz komuś pomoc w ten sposób.
To co wypisujesz to jest poniżej poziomu, jaki chłop około 40 lat powinien reprezentować.
Sam piszesz, że byłeś wywalany, że musiałeś zmieniać nicki. To świadczy tylko o jednym - jesteś beznadziejny. Tyle w temacie.

Jeżeli chodzi o doping to już wiem kto pomagał budować opinię, że łódzka potęga masters to najwięksi koksiarze w Polsce. Bo nie wiem czy wiesz taka opinia jest bardzo powszechna.

Pozdrawiam i mam nadzieję, że Cie wyje***bią na zbity pysk stąd. AMEN.


powiem ci szczerze wole kimuś doorsłemu zdeklarowanemu na branie dopingu sensownie pomóc brac doping niż robić to tak jak np. na maratonach MTB idioci piją Tusepeks i popijaja Redbullem. Co takiego robię źle że się dowiadowywałem od osób bardizje doświadczonych jak brac doping w sportach wytryzmałościowych jka np. madrze dozowac duze dawki B-12 by np. nie były rakotwórcze. Ktoś znalazł moje wypowiedzi z www.sfd.pl więc się do nich ustosunkowałem.
Jak byś lekko pomyślał a się nie cietwierzył to byś zakumał o jkaich pozytywnych skutkach stooswania dopingu mówię.

A co do łódzkiej potegi Masters zawsze byłem jej orendownikiem i powtarzałem ze jej potęga wynika zmasowości i startowej metody treningowej jakim sa łódzkie ustawki.

Reasumując nie cietwierz się tak bo ci tętno wzrośnie i próg pierwszy wentylacyjny znjadzie się na poziomie porgu MLSS .

A tak wracajać do progów to nasi mistrozwie olipp8uijscy 4 wioslarzy trenują z wykorzystaniem progu MLSS .

Poczytajcie troche o tym progu bardoz ciekawa rzecz MLSS .

Tompoz



Dodaj odpowiedź