Skocz do zawartości


Zdjęcie

przycięcie karbonowej rury sterowej


41 odpowiedzi w tym temacie

#21 maciej1986

maciej1986
  • Użytkownik
  • 3267 postów
  • SkądPoznań

Napisano 06 marzec 2008 - 22:14

Malik jak zainwestujesz 50zł w porządny nóż do rur to nie pożałujesz, ale nie będzie się nadawał do rur gwintowanych, tylko nie można go zbyt mocno dokręcać żeby rolki się nie wyszczerbiła

Pozdrawiam!!!


#22 Malik

Malik
  • Administrator
  • 2523 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 06 marzec 2008 - 22:42

jakos przyzwyczailem sie juz do pilki i "szczescianu" ;-)
w tej chwili bardziej przydalaby mi sie nowa sprezarka, po sezonie dymania stacjonarka bede wygladal jak pudzian ;-)

#23 pepe

pepe
  • Użytkownik
  • 15 postów
  • SkądGliwice

Napisano 07 marzec 2008 - 09:29

Nóż krążkowy do rur nadaje się tylko i wyłącznie do cięcia rur wykonanych z materiałów w miarę miękkich takich jak miedź, tworzywa typu pcv, aluminium. Już w wypadku twardych stopów aluminium średnio się nadaje. Po przecięciu takiego stopu tworzy się zgrubienie tuż przy linii cięcia. Do cięcia rur karbonowych nie nadaje się zupełnie! Nie będzie ciął włókien węglowych lecz je rozrywał, a żywica która spaja włókna węglowe będzie pękać.
Jednym z najlepszych narzędzi do cięcia elementów karbonowych jest tak zwana szlifierka kątowa z krążkiem do cięcia metalu. Często używam i polecam. Nie trzeba miejsca cięcia owijać niczym, wystarczy po prostu przeciąć (jakieś parę sekund i gotowe). Miejsce cięcia jest idealnie gładkie i nie wymaga już żadnego szlifowania, poza stępieniem krawędzi które są ostre. Można to zrobić drobnym papierem ściernym na klocku drewnianym lub także szlifierką kątową z założonym z kolei papierem ściernym o średniej gradacji.

Pozdrawiam,
pepe

#24 Konik

Konik
  • Użytkownik
  • 540 postów
  • SkądKraków

Napisano 07 marzec 2008 - 11:06

Do tego, co napisał pepe, dodam że najlepiej stosować cienkie tarcze - trudniej dostępne i nie nadające sie do szlifowania, ale znacznie bardziej precyzyjne w cięciu.

#25 kr1zje

kr1zje
  • Użytkownik
  • 1165 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 07 marzec 2008 - 11:09

koszt szlifierki kątowej jest już znaczny, a także trzeba się umieć z nią obchodzić :lol:
postaram się skoczyć dziś do castoramy i kupić piłkę, papier ścierny i taśmę izolacyjną :-P

#26 Konik

Konik
  • Użytkownik
  • 540 postów
  • SkądKraków

Napisano 07 marzec 2008 - 11:46

Koszt szlifierki kątowej w markecie to ok. 35 zł. Moja pracuje już siódmy rok. Wcale lekko nie ma.
Szlifierka przyda Ci sie do ucinania pancerzy, linek, rur sterowych itp., a i w domu czy w garażu się znajdzie...

#27 Gosc_tozik_*

Gosc_tozik_*
  • Gość

Napisano 07 marzec 2008 - 11:52

przyda Ci sie do ucinania pancerzy

- dokładnie, "kątówka" to najlepsza metoda na ucinanie pancerzy - nawet specjalistyczne obcęgi zawsze minimalnie zgniotą końcówkę, nie wspominając że takie obcęgi są za pewne droższe od kątówki marki NOŁNEJM

#28 kr1zje

kr1zje
  • Użytkownik
  • 1165 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 07 marzec 2008 - 14:18

zanim miałem pojechać po narzędzia to chciałem przymierzyć expander który dziś przyszedł i okazuje się, że się nie mieści do rury sterowej :shock:
średnica zewnętrzna wynosi 1 1/8" a wewnętrzna 23.4mm a powinna być 24.6mm
przypasowuje expander do starego widelca i do niego wchodzi bez problemu...
any idea?

edit/ zadzwoniłem do Carbobike i okazało się, że expander powinien mieć właśnie 23.4mm a nie jak ten zooma 24.2mm

#29 Gosc_Jelitek_*

Gosc_Jelitek_*
  • Gość

Napisano 07 marzec 2008 - 14:25

Są inne ekspandery do rur karbonowych a inne do aluminiowych. Te do rur karbonowych mają mniejszą średnicę natomiast do aluminiowych mają większą średnicę mimo że cały czas są pod rurę 1 i 1/8".

#30 kr1zje

kr1zje
  • Użytkownik
  • 1165 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 07 marzec 2008 - 14:44

idę na pocztę odesłać ten expander do bikeserwis :-?

#31 maciej1986

maciej1986
  • Użytkownik
  • 3267 postów
  • SkądPoznań

Napisano 07 marzec 2008 - 16:49

a propo kątówki pomysł ok, ale nierób tego w domu tylko ewentualnie w garażu, bo syfu będzie troche, a tarcze do cięcia (czyt. cienkie) są ogólnie dostępne, a co do kątówek marki NOŁNEJM to we firmie użytkujemy od pewnego czasu kątówke za 50zł i spisuje sie super, a ma naprawde baaardzo ciężko, poprostu trzeba trafić na egzemplarz który jest dobrze spasowany!!!


#32 kr1zje

kr1zje
  • Użytkownik
  • 1165 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 07 marzec 2008 - 20:02

kupiłem brzeszczot 24t bo innego nie było, papier ścierny 400 i taśmę izolacyjną, ewentualnie jeszcze pilnik skołuje, na razie poluje jeszcze na expander, więc nie śpieszy mi się z cięciem ;-)

#33 Gosc_Anonymous_*

Gosc_Anonymous_*
  • Gość

Napisano 07 marzec 2008 - 20:07

Nie wiem jak dużo chcesz uciąć, ale na próbę możesz odciąć jakiś 5 mm kawałek żeby zobaczyć efekt.

Pozdrawiam

#34 kr1zje

kr1zje
  • Użytkownik
  • 1165 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 07 marzec 2008 - 20:09

to może być dobry pomysł, aby zobaczyć co z tego wyjdzie, a czy piłka się nie stępi po pierwszym cięciu i drugie będzie gorsze?

#35 Gosc_Anonymous_*

Gosc_Anonymous_*
  • Gość

Napisano 07 marzec 2008 - 20:16

Brzeszczot nie powinien się stępić chyba, że jest super badziewnej jakości. :-D

#36 kr1zje

kr1zje
  • Użytkownik
  • 1165 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 07 marzec 2008 - 20:17

jest za 5.99 z praktikera :lol:

#37 Gosc_Anonymous_*

Gosc_Anonymous_*
  • Gość

Napisano 07 marzec 2008 - 20:20

Skoro tyle kosztowała 1 sztuka to jakość jest ok. Za taką cenę można kupić kilka badziewiastych brzeszczotów w jakiejś Biedronce.

Ten brzeszczot starczy ci na wiele cięć nie tylko karbonu :-D

#38 kr1zje

kr1zje
  • Użytkownik
  • 1165 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 07 marzec 2008 - 20:32

ledwo się opamiętałem, bo miałem już w koszyku brzeszczot za 30pln, ale przypomniałem sobie w porę, że jeszcze muszę skołować expander :-o

#39 ASSASSING

ASSASSING
  • Użytkownik
  • 141 postów
  • Skądinternet

Napisano 23 sierpień 2008 - 22:22

mam pytanie jak skończyła sie przygoda z przycinaniem karbonowej rury sterowej stoje przed tym samym dylematem czy brzeszczot i taśma izolacyjna wystarczyła czy jednak szlifierka, prosze o pomoc

#40 kr1zje

kr1zje
  • Użytkownik
  • 1165 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 23 sierpień 2008 - 23:00

taśma izolacyjna i brzeszczot wystarczą, potem wykańczasz pilnikiem lub papierem ściernym i jest ok



Dodaj odpowiedź