Skocz do zawartości


jaki dobry łańcuch ?


19 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gosc_łukasz_*

Gosc_łukasz_*
  • Gość

Napisano 06 marzec 2008 - 23:33

witam chcę kupic nowy łańcuch do szosy jest dosc duży wybór i nie wiem na jaki się zdecydowac. Macie jakis dobry sprawdzony model?

#2 Mika

Mika
  • Użytkownik
  • 298 postów
  • SkądGliwice

Napisano 07 marzec 2008 - 07:43

to może jeszcze podaj jaką masz kasetę? (ile rzędów)

#3 Gosc_Anonymous_*

Gosc_Anonymous_*
  • Gość

Napisano 07 marzec 2008 - 07:52

Myslę ,że Łukaszowi bardziej chodzi o to jaka marka łańcucha niż fakt ile ma być rzędowy. Jeżeli chodzi o 9-tke to ja używałem i cały czas używam Shimano CN-HG 73 i nie miałem kłopotów z nim na amatorskom osprzęcie Tiagry. Śmiało starcza na 5000 km. 8-) ;-)

#4 Malik

Malik
  • Administrator
  • 2523 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 07 marzec 2008 - 08:51

8 rzedow:
- mocniejsza jazda IG90 DA/XTR - najwyzszy model lancucha shimano dla 8ki. lepszego jeszcze nie mialem, do tego jego cena to 45zl - w ciagu kilku lat cena spadla o 50% ;-)

9 rzedow:
- mocniejsza jazda - campa C9 - mam je za 85zl (katalogowo 99zl) - najmocniejszy lancuch na 9rz. 2-3 krotnie przewyzsza kazdy sh lancuch.

- jazda raczej spokojna - CN7701 Dura Ace (lancuchy shimano sa juz tak tanie, ze nie ma sensu schodzic nizej)

10 rzedow:
- mocniejsza jazda - cokolwiek z campy, tyle ze one sa dosc drogie. nie ma nic ponizej 100zl(katalogowo) - 108zl lancuch z grupy veloce(wertykal.com).
- jazda raczej spokojna - ultegra w zupelnosci powinna wystarczyc.

w lancuch warto zainwestowac, bo to glownie od niego zalezy ile nam naped wytrzyma.
(jego trwalosc zalezy tez od uzytkowania, lancuch nie moze byc zarzygany olejem + pyl, kurz z pola bo wtedy padnie duzo szybciej - kto dba... ten ma ;-)).

#5 Gosc_tozik_*

Gosc_tozik_*
  • Gość

Napisano 07 marzec 2008 - 10:06

Myslę ,że Łukaszowi bardziej chodzi o to jaka marka łańcucha niż fakt ile ma być rzędowy.


A ja bym się upierał, że dyskusja nt. łańcucha w oderwaniu od tak podstawowej informacji do jakiego napędu ma on być jest troszkę bez sensu.

Ale skoro już jesteśmy przy "rzędowości" łańcucha - u mnie w napędzie 8 z kasetą SRAMa świetnie się sprawdza 9-kowy HG-53.

#6 Gosc_@ndy_*

Gosc_@ndy_*
  • Gość

Napisano 07 marzec 2008 - 10:37

Ja mam łańcuch campy C9 zrobiłem na nim 6356.81km i albo ten łańcuch jest bardzo wytrzymały albo brak mi depnięcia, albo jedno i drugie :mrgreen: Jest świetny :!:

#7 Gosc_Jelitek_*

Gosc_Jelitek_*
  • Gość

Napisano 07 marzec 2008 - 12:39

A jak się prezentuje Rohloff? Podobno są to najmocniejsze łańcuchy. Przy zmianie napędu zastanawiałem się nad tą firmą ale ostatecznie wybrałem Sh DA.

#8 Skeeball

Skeeball
  • Użytkownik
  • 83 postów
  • SkądPoznań

Napisano 07 marzec 2008 - 15:05

Moje doświadczenia z łańcuchami na 8 rzędów:
Shimano hg90 i KMC - ok. 2kkm
Wippermann Connex 808 - 3,5 kkm (cena ok. 70 PLN)
Sram PC 48 - ok. 3kkm (cena 43 PLN)
Ważę ponad 100kg i strasznie katuję napęd, nie dbam też zbytnio o czystość łańcucha.
Z moich doświadczeń wynika, że najlepszą proporcję cena/przebieg daje SRAM PC48.

#9 Malik

Malik
  • Administrator
  • 2523 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 07 marzec 2008 - 15:47

A jak się prezentuje Rohloff? Podobno są to najmocniejsze łańcuchy. Przy zmianie napędu zastanawiałem się nad tą firmą ale ostatecznie wybrałem Sh DA.


yhy.. tylko zoba na cenę ;-)

#10 horny

horny
  • Użytkownik
  • 530 postów
  • Skądmazowieckie

Napisano 07 marzec 2008 - 15:48

Przeczytaj łukasz wątek http://forumszosowe....wtopic.php?t=75
Swego czasu zamieszczałem systematycznie wyniki pomiarów po przejechaniu określonego dystansu. Wszelkie podawane przebiegi nie wiele Ci powiedzą, bo najpierw musisz znać kryteria według których poszczególni użytkownicy kwalifikują łańcuch do wymiany. Jako graniczną wartość na 11 ogniwach ja przyjmuję 133mm. Ostatnio mój veloce poszedł na złom po przejechaniu 7kkm. Jest to stosunkowo dużo, bo na łańcuchach sh (CN-5600, CN-6600) przejeżdżałem max 3kkm. Teraz ujeżdżam chorusa i po przebiegu 4100km, ale w połowie na trenażerze, suwmiarka na 11 ogniwach pokazuje dopiero 132,3mm.

pozdro horny

#11 Gosc_Jelitek_*

Gosc_Jelitek_*
  • Gość

Napisano 07 marzec 2008 - 15:51

Właśnie cena tych łańcuchów mnie odstrasza...ale jeśli mam wydać tyle kasy na łańcuch który przejedzie tyle co 2-3 Dura Ace to wolę wydać raz a porządnie i nie bawić się w zmianę łańcucha.

#12 emer

emer
  • Użytkownik
  • 582 postów
  • SkądGalicja

Napisano 07 marzec 2008 - 16:50

Kasety campy sa baaardzo drogie ....
I dlatego wole nie zajeżdzać łańcuchów aż do stanu kiedy nadaja sie na wyrzucenie - bo pewnie i kaseta lub któres ze zebatek byłyby do wyrzucenia ...
Przymiarem Rolhoffa sprawdzam i jak tylko cos zauważam to wymieniam na nastepny - i tak ze trzy łancuchy "przelece" i na chwile (po ok 1kkm) jeszcze raz jade na nich ...
Nic nowego nie wymysliłem - tak sie poleca robić ...

A co trwałości - shimanowskie to smiech normalnie, a wg mojego skromnego doświadczenia im wyzsza grupa tym słabsze ... DA musiałem juz wymienic po 1200km, bo juz był lekko naciągniety ...
Dlatego tez uzywam wprawdzie shimanowskich (np Ultegra lub 105) ale wymieniam szybko ... natomiast cenowo są taniutkie ... (50-60zł w porównaniu ok 140zł chorus czy record - mówie o 10s)

#13 Gosc_łukasz_*

Gosc_łukasz_*
  • Gość

Napisano 07 marzec 2008 - 17:52

witam no wkoncu w domku , po pracy była ładna pogoda wiec odrazu wsoczylem na rowerek 74km :-D . Widze dużo postów na moje pytanie dziekuje wszystkim za pomoc zaraz wszystkie sosbie przecztam i wybiore jakis łańcuszek wydaje mi się ze mam potrzebe wymiany na nowy bo koleś od którego kupiłem ten rower jeżdziłl caly czas na tym samym od nowosci :mrgreen: kasete mam 8rzędowa.

#14 kalkhoff

kalkhoff
  • Użytkownik
  • 91 postów
  • SkądKutno

Napisano 14 kwiecień 2010 - 17:45

Podepnę się pod temat:

Chcę kupić łańcuch siedmiorzędowy, 114 ogniw. Jaka jest różnica przykładowo między shimano hg40 a hg50 i tym podobnymi? Doradźcie ewentualnie coś innego, odpowiedniego moim potrzebom.

#15 Gosc_mjolnir_*

Gosc_mjolnir_*
  • Gość

Napisano 15 kwiecień 2010 - 14:16

kalkhoff,

http://www.allegro.p..._gwarancja.html

IMO Sram jest znacznie bardziej wytrzymały od Shimano.

#16 maciej1986

maciej1986
  • Użytkownik
  • 3267 postów
  • SkądPoznań

Napisano 15 kwiecień 2010 - 21:53

Sram był dobry za czasów PC-48, ale teraz nie odbiega znacznie od Shimano. U mnie HG-50 spokojnie do 1500km dawał radę, HG-40 nie miałem.


#17 Gosc_Dominik_*

Gosc_Dominik_*
  • Gość

Napisano 23 maj 2010 - 19:25

Próbował ktoś używać łańcucha 9s w napędzie 7/8s? Bo w korbie 5600 mi na mniejszej zębatce z przodu obciera łańcuch o większą przy każdym przekosie w jej stronę i pomyślałem, że może cieńszy łańcuch by rozwiązał problem, tylko teraz pytanie czy mi się nie zakleszczy jakoś w kasecie.

#18 maciej1986

maciej1986
  • Użytkownik
  • 3267 postów
  • SkądPoznań

Napisano 23 maj 2010 - 19:28

Nie będzie problemu w użytkowaniu łańcucha 9s na kasecie 8s. Wiem, że jacyś użytkownicy forum praktykowali taki układ i nie narzekali, jednak czy rozwiąże to Twój problem to nie wiem. Może "pożycz" od kogoś podjechany łańcuch, aby ocenić jak się sprawuje. Bo po co przepłacać za łańcuch 9s, skoro by nie pomógł.


#19 Bikemaster

Bikemaster
  • Użytkownik
  • 1048 postów
  • SkądWWL

Napisano 23 maj 2010 - 20:02

Bo w korbie 5600 mi na mniejszej zębatce z przodu obciera łańcuch o większą przy każdym przekosie


Osobliwe. Może jakiś szerszy łańcuch masz? Korba 105 to chyba seryjnie do 10 sp przystosowana była więc może to dlatego tak jest, prawda?
Skoro ciągniesz na 8sp to szerszy łańcuch charata blacik od wewnątrz bo korbka jest "dziesiątkowa"

#20 Gosc_Dominik_*

Gosc_Dominik_*
  • Gość

Napisano 23 maj 2010 - 20:12

Zgadza się Bikemaster, używam łańcucha 8s bo mam klamki i kasetę 7s. Dzięki za info Macieju, niedługo wypróbuję.



Dodaj odpowiedź