Skocz do zawartości


Zdjęcie

Tiagra (pytanie)


11 odpowiedzi w tym temacie

#1 Markotny

Markotny
  • Użytkownik
  • 2 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 26 marzec 2011 - 12:54

Witam, mam mały problem z tylną przerzutką Tiagra w mojej szosie. A mianowicie jej naciąg jest bardzo luźny, podczas jazdy pod górę stając na pedałach wózek minimalnie ociera o szprychy. Nie mam pojęcia co z tym zrobić, łańcuch jest na 100% dobrej długości, kombinowałem z podciąganiem i popuszczaniem linki, ale również nie rozwiązuje to problemu, przekręcanie ograniczników niestety też nie. Jestem w kropce, moim zdaniem może być to zniszczona przerzutka lub brak jednej śrubki(zdjęcie)----nie mam pojecia do czego ona sluzy.
Co byscie poradzili?

Chodzi o miejsce dokladnie w centrum kadru.

Dołączona grafika

Uploaded with ImageShack.us

#2 Deadi

Deadi
  • Użytkownik
  • 2567 postów
  • SkądOpolskie

Napisano 26 marzec 2011 - 22:55

To jest śrubka do regulacji wychylenia zew. lub wew. położenia wózka. Prawdopodobnie jej brak sprawił, że wózek uciekł do zewnętrznej strony i dlatego zachodzi na szprychy.

Ale czy jest to możliwe to pewny nie jestem, mi jak ocierał wózek o szypry to przyczyną przeważnie była gleba i jego skrzywienie, a jedyne lekarstwo to prostowanie na krzywy ryj :mrgreen:

#3 user1215

user1215
  • Użytkownik
  • 143 postów
  • Skąd3miasto

Napisano 27 marzec 2011 - 15:58

Jeżeli wózek ociera o szprychy, a przerzutka jest prawidłowo wyregulowana tzn. że skrzywiona jest przerzutka lub hak przerzutki. Ja miałem podobny problem, kupiłem używany sprzęt i nie wiedziałem czy krzywa jest przerzutka czy hak, więc wyregulowałem przerzutkę tak, aby nie używać największej zębatki, aby nie ryzykować wkręcenia przerzutki w szprychy.

#4 Gosc_Fan Treka_*

Gosc_Fan Treka_*
  • Gość

Napisano 27 marzec 2011 - 16:19

Jeśli niewiadomo co jest skrzywione to można odkręcić przerzutkę i hak a poźniej zobaczyć czy hak jest prosty np. przyłożyc go do jakiejś płaskiej powierzchni i już wiadomo co jest grane.

#5 golem

golem
  • Użytkownik
  • 9 postów
  • SkądŁódź

Napisano 02 kwiecień 2011 - 15:46

Podłączę się do tematu i zapytam o Tiagrę.
Czy korba Tiagry FC-4500 przyjmie łańcuch 10s?

#6 golem

golem
  • Użytkownik
  • 9 postów
  • SkądŁódź

Napisano 04 kwiecień 2011 - 18:30

Już znalazłem, nie pasuje. Najniższy sprzęt Shimano do 10s to korba FC-R550 lub FC-R600

#7 biegacz

biegacz
  • Użytkownik
  • 50 postów
  • Skądpolska

Napisano 05 kwiecień 2011 - 10:08

A może ma przeciągniete szprychy na jedną stronę?

#8 ROZMIAR

ROZMIAR
  • Użytkownik
  • 3204 postów
  • SkądPoznań

Napisano 05 kwiecień 2011 - 11:04

Wyreguluj wszystko ładnie i powinno być ok. Kiedyś miałem taki przypadek.

7602ede9d85aa0ebmed.png
 
Więcej satysfakcji daje dobra forma niż dobry sprzęt.

logo_phpBB.gif

 
 


#9 kr1s1983

kr1s1983
  • Użytkownik
  • 829 postów
  • SkądNowy Sacz

Napisano 05 kwiecień 2011 - 12:21

Już znalazłem, nie pasuje. Najniższy sprzęt Shimano do 10s to korba FC-R550 lub FC-R600


spokojnie przyjmie,ja na sorze smigalem z lancuchem 10s

#10 newtonek

newtonek
  • Użytkownik
  • 11 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 08 kwiecień 2011 - 18:38

Jeśli ocieranie o szprychy występuje tylko przy największym obciążeniu (stanie na pedałach + górka), to niestety możliwe, że źródłem nie jest krzywy hak ani wózek, a nadmierne luzy przerzutki. Ewentualnie jedno i drugie. Jeśli to oba problemy naraz, to może wyprostowanie haka/wózka pomoże. Przy najniższym biegu złap za koniec wózka i zobacz jak bardzo "chodzi" na boki. Jeśli więcej niż kilka mm, to niestety przyczyną są luzy przerzutki. Można jeszcze wtedy sprawdzić, czy na pewno główna śruba przerzutki i śrubka mocująca wózek są dobrze przykręcone, ale one rzadko się luzują...

#11 manczkin

manczkin
  • Użytkownik
  • 69 postów
  • SkądKraków

Napisano 10 kwiecień 2011 - 17:47

Nie jest to żadna śrubka od zakresu wychylenia a śrubka zabezpieczająca wózek. Najlepiej wejdź na stronę shimano i podglądnij pdf.
Powiem tylko, że żeby zdjąć wózek trzeba najpierw odkręcić tą właśnie śrubę :)
pozdrawiam

#12 newtonek

newtonek
  • Użytkownik
  • 11 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 10 kwiecień 2011 - 18:48

Nie jest to żadna śrubka od zakresu wychylenia a śrubka zabezpieczająca wózek. Najlepiej wejdź na stronę shimano i podglądnij pdf.
Powiem tylko, że żeby zdjąć wózek trzeba najpierw odkręcić tą właśnie śrubę :)
pozdrawiam


A widzisz, zgadza się, nie doczytałem w pierwszym poście, że tej śrubki brakuje. To jest właśnie ta "śrubka mocująca wózek", o której pisałem, że należy sprawdzić jej dokręcenie :) Teraz wszystko jasne - to jest najprawdopodobniej przyczyna Twoich problemów, bo bez tej śrubki wózek może może chodzić na boki dość luźno. Najprościej chyba będzie przełożyć tę śrubkę z innej przerzutki (może być zniszczona), bo chyba w większości shimanowskich przerzutek jest tam taka sama śrubka.



Dodaj odpowiedź