Skocz do zawartości


Zdjęcie

FM015 simplicity by sewi


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
38 odpowiedzi w tym temacie

#21 sewi

sewi
  • Użytkownik
  • 236 postów
  • SkądOpole

Napisano 29 kwiecień 2011 - 09:14

xubix
Campa Record - Shimano DA - SRAM RED
Campa Chorus - Shimano Ultegra - SRAM Force
Campa Centaur - Shimano 105 - SRAM Rival

Tak mniej więcej wyglądają odpowiedniki grup szosowych.


Na jakiej podstawie tak zestawiles grupy Shimano i SRAM? Jesli chodzi o mase to jak pisalem Sram Rival jest lzejszy od Shimano Ultegra. A SRAM Force jest zblizony masa do DA. Przynajmniej jesli chodzi o grupy z 2010 roku tak bylo, czyzby w tym roku sie cos zmienilo?

Tu jest zestawienie mas dla grup z 2009.
https://spreadsheets...Ymc&hl=en#gid=1

W 2010 Sram Rival wazy 2280 g.

#22 slaweko

slaweko
  • Użytkownik
  • 593 postów
  • Skądz Polski

Napisano 29 kwiecień 2011 - 09:24

sewi
jest to moje osobiste, bardzo umowne (co zaznaczyłem wyżej poprzez pogrubienie czcionki) zestawienie na podstawie moich odczuć i doświadczeń z jazdy na: campa chorus, veloce, shimano DA7900, Ultegra 6600, Tiagra, Sram Force 2010.

Jeśli chodzi o masę, to tutaj sprawa jest bardzo klarowna, bo są konretne dane :-)

Jeśli byłbym nieobiektywny to powinienem napisać, że mój SRAM Force 2010 jest jak DA 7900. Wg mnie to nie prawda, bo jeżdziłem na DA 7900. I dlatego napisałem: Force porównywalny do Ultegry.

#23 gibber

gibber
  • Użytkownik
  • 1204 postów
  • SkądN. Tomyśl

Napisano 29 kwiecień 2011 - 09:27

No a co - Chorus, który jest pół kilo lżejszy od Ultegry ?
http://www.totalcycl...nt-weights.html

Sory, bo edytowałem posta z linkiem a twoja odpowiedz pojawiła się po edycji. Gusta, bez sensu się o to spierać, bo można się tylko pokłócić, dlatego wkleiłem link z tabelą z wagą poszczególnych grup. Ceny to też wartość względna. SRAM jest sporo tańszy w USA niż Campagnolo.

#24 slaweko

slaweko
  • Użytkownik
  • 593 postów
  • Skądz Polski

Napisano 29 kwiecień 2011 - 09:33

gibber
sam widzisz, że jest to zagadnienie złożone. Większość z nas na tym Forum zwraca dużą uwagę na wagę części i komponentów. Ja zwracam uwagę na jakość pracy całości. Nigdy nie zwracałem uwagi na wagę i nie zwracam, dla mnie rower nie może być lekki (mam 181 cm wzrostu i 78-80 kg wagi). Bardzo niepewnie czuję się na lekkich rowerach zwłaszcza jak mam w kołach wysoki stożek i wieje.

#25 sewi

sewi
  • Użytkownik
  • 236 postów
  • SkądOpole

Napisano 29 kwiecień 2011 - 09:38

slaweko, Ok, ja niestety nie mam porownania co do zachowania sie roznych grup poza Rivalem. Slyszalem jedynie opinie, ze np. Ultegra jest cichsza i daje plynniejsza zmiane biegow od Rivala. Potwierdzam ze grupa Rival do cichych nie nalezy. Jednym slowem jednoznaczne zestawienie tych grup jest trudne bo zalezy od roznych kryteriow. Mnie do Rivala przekonaly klamkomanetki, masa i cena w porownaniu do Ultegry w tych kategoriach wygral Rival.

#26 gibber

gibber
  • Użytkownik
  • 1204 postów
  • SkądN. Tomyśl

Napisano 29 kwiecień 2011 - 09:46

Wg. mnie bardzo cicho pracuje Shimano, właśnie ta grupa 105, najgłośniej chodziła grupa Veloce, ale jeszcze 9sp. Teraz mam Centaura 10s i pracuje bardzo cicho. Nie mam bezpośredniego porównania jeśli chodzi o SRAMa, bo nigdy na nim nie jeździłem, ale rok, półtora temu na forach zagranicznych marudzili, że łańcuchy SRAM z kaseta 1090 chrobotały jak traktory i to ponoć norma.

#27 slaweko

slaweko
  • Użytkownik
  • 593 postów
  • Skądz Polski

Napisano 29 kwiecień 2011 - 09:47

sewi
obserwuję Cię na tym Forum od dawna, zwłaszcza ten wątek, który sam zawiązałeś nt wyboru grupy do swojego roweru. Pamiętasz jak byłeś "napalony" na Forca?
Odniosłem wrażenie, że przy składaniu swojego bike w każdym calu kierowałeś się optymalizacją kryterium cena/jakość. Jestem Twoim fanem :-)
(Zmienisz siodło na Fizika?)

#28 slaweko

slaweko
  • Użytkownik
  • 593 postów
  • Skądz Polski

Napisano 29 kwiecień 2011 - 09:56

gibber
SRAM głośniejszy od Shimano, a cichszy od Campy.
Niektórzy profi mają REDa z kasetą 1070 (min. Husovd w niektórych swoich rowerach), więc to nie przypadek o czym piszesz :-)
Ja mam 1070 kasetę i łańcuch Ultegry 6700. Przyznam szczerze, że następny łańcuch będzie z nowego DA.
Podobno optymalny wybór przy Force 2010, to kaseta DA 7900 i łańcuch DA 7900. Tak mi zresztą polecał jeden z chłopaków jeżdżących w naszej "pierwszej lidze".

#29 sewi

sewi
  • Użytkownik
  • 236 postów
  • SkądOpole

Napisano 29 kwiecień 2011 - 10:08

slaweko, Co za mile slowa :oops: Tak bylem "napalony" na Force'a bo rok temu jak planowalem co wybrac na moja szose, wybor padl na Force'a bo dobieralem sprzet do ramy Neo Exile, ktora byla na BB30. Potem jednak jak wiecej poczytalem to doszedlem do wniosku ze ta rama wcale nie jest lepsza (ludzie narzekali ze jest za malo sztywna) od tej co mam teraz a byla drozsza o ponad 300$. Tym samym jak mialem inna rame to i tez moglem spokojnie zejsc z o wiele drozszej grupy Force do Rivala, tym samym zaoszczedzilem duze pieniadze (ok 2000zl) w stosunku do Neo Exile na Sram Force BB30. Optymalizacja to moje zboczenie zawodowe :-P , w tym wypadku rzeczywiscie optymalizacja jakosci do ceny plus to co na moim etapie zaawansowania w treningu jestem w stanie realnie wykorzystac. Przy okazji jest to pewnego rodzaju hobby, bo lubie grzebac w swoim sprzecie, wiem co jest gdzie i jak przykrecone :mrgreen:

Jeszcze na siodelko Fizyka nie jestem w 100% zdecydowany, na razie rozwazam rozne mozliwosci siodelek z szerokoscia ok 140mm, w tym Fizyk Antares.

Edit:

A propos cichosci napedu. Znalazlem, ze znaczniej ciszej chodzi naped jesli zamiast lancucha Sram zalozy sie lancuch KMC. Nastepnym razem tak zrobie, szkoda bo akurat miesiac temu kupilem lanuch Ultegry, jak zmienilem kola na karbonowe z nowa kaseta. Z lancuchem Ulegry naped jest porownywalnie glosny jak z lancuchem SRAM.

http://forums.roadbi...ad.php?t=200111

#30 kapsel

kapsel
  • Użytkownik
  • 138 postów
  • SkądPtb \ ŁDZ

Napisano 29 kwiecień 2011 - 10:47

nooo wreszcie jakaś rozmowa z sensem, sprzęt, waga, głośność.
bo gdyby dalej ciągnąć dyskusję o kolorach to deadi wylądowałby w TVN style komentując ubrania celebrytów.

#31 slaweko

slaweko
  • Użytkownik
  • 593 postów
  • Skądz Polski

Napisano 29 kwiecień 2011 - 11:58

sewi
Jak się sprawują te pedały Looka, które masz? Jesteś zadowolony? Jakie miałeś wcześniej?

#32 sewi

sewi
  • Użytkownik
  • 236 postów
  • SkądOpole

Napisano 29 kwiecień 2011 - 12:37

slaweko, Pedaly sprawuja sie dobrze z takim wyjatkiem, ze poprzednio (12 lat temu) mialem tez Looka (chyba delta?) i tamte wracaly do jednej pozycji, natomiast te nie wracaja i czasem trzeba sie nameczyc by sie w nie wpiac. Juz o tym byla gdzies mowa tu na forum, problemem sa zbyt ciasne uszczelki gumowe, ktore stawiaja duzy opor. Podobno byl to problem pierwszych partii Look Carbon 2 Max wypuszczonych na rynek, potem to skorygowano. Mowi sie tez ze po jakims czasie sie to wyrobi jednak na to nie licze. Milym zaskoczeniem byly tez dwa lozyska na osce, jak je rozkrecilem co przedluza ich zywotnosc. Na pewno moge powiedziec, ze sa bardzo lekkie te pedalki w porownaniu do poprzednich (w koncu to karbon). Nie zauwalem na razie tez specjalnego scierania. Ogolnie jestem z nich zadowolony choc bede sie staral cos z tym oporem uszczelek zrobic, moze skontaktuje sie z dystrybutorem Looka, bo slyszalem ze w Stanach takie pedalki/czy uszczelki wymieniali z tego powodu.

Edit: W ponizszym linku jest to opisane w j. angielskim
http://weightweenies...e9f4071#p609094

#33 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8584 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 10 maj 2011 - 14:00

gibber
SRAM głośniejszy od Shimano, a cichszy od Campy.
Niektórzy profi mają REDa z kasetą 1070 (min. Husovd w niektórych swoich rowerach), więc to nie przypadek o czym piszesz :-)
Ja mam 1070 kasetę i łańcuch Ultegry 6700. Przyznam szczerze, że następny łańcuch będzie z nowego DA.
Podobno optymalny wybór przy Force 2010, to kaseta DA 7900 i łańcuch DA 7900. Tak mi zresztą polecał jeden z chłopaków jeżdżących w naszej "pierwszej lidze".


RED z kasetą OG 1090 będzie głośny z uwagi właśnie na kasetę - jest to praktycznie stalowa, wyskrobana na obrabiarce CNC puszka, która jest co prawda lekka i sztywna (bo z jednego kawałka stali), ale z uwagi na budowę niestety hałasuje.

Cytując za http://www.velonews....alimy-srama-red
Dla osób z wyczulonym słuchem i tych, którzy lubią ciszę wspomniana głośniejsza praca kasety, przy codziennej jeździe, jest trochę irytująca, dlatego też w moich treningowych kołach zostałem przy Force - działa tak samo jak Red, ale jest cichy i nie ma tego dzwonienia i „szuszczenia”, bo jest zrobiony jak standardowa kaseta, a nie jak puszka w technologii Power Drome. Dlatego też, kasetę Red’a głównie ze względów dźwiękowych polecam raczej tylko na wyścigi, bo o trwałość nie ma się co martwić, w końcu to stal, która jest dużo twardsza od tytanu, ale do stalowych dziesiątkowych kaset Campagonolo dużo jej brakuje.

Mam OG-1070 w połączeniu z wippermannowskim connexem - pomimo opinii z roadbikereview nie uważam, żeby ten łańcuch był "za głośny" - jest na pewno cichszy od ultegry, którą do niedawna eksploatowałem. Nie wiem, czy ta "cichość" łańcucha KMC dotyczy wszystkich łańcuchów ("dziesiątkowych"), czy tylko tych z najwyższej półki? Bo jeśli wszystkich, to być może sprawdzę X10.93 lub ewentualnie X.10L - dopłacanie do SL, żeby zyskać 21g jakoś mi się nie uśmiecha.

Nie wiem, czy jest sens łączyć Sram'a z Shimano - osobiście zdecydowanie wolę kasetę OG niż Ultegrę (tą obecnie wraz z ultegrowskim łańcuchem zajeżdżam w sezonie jesieno-zmowym na trenażerze), "wycięta" konstrukcja kasety zapewnia płynniejszą pracę napędu (zwłaszcza przy przełączaniu na bardziej miękkie przełożenia, gdzie przy standardowej kasecie występuje zgrzyt).

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#34 Rokos

Rokos
  • Użytkownik
  • 17 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 11 lipiec 2011 - 20:25

Witam wszystkich forowiczów. Mam pytanie do użytkowników osławionej ramy fm015. W niedługim czasie będę ja zamawiał. Mam odwieczne pytanie: jaki rozmiar będzie odpowiedni dla mojego wzrostu? Mam 176 cm. Zastanawiam się nad rozmiarem 53 lub 55. Zdaje się, że rama ma stosunkowo krótką górną rurę... Oczywiście rower złożony na tej ramie będzie moja pierwszą szosówką...stąd też pytanie. Dziękuję.

#35 slaweko

slaweko
  • Użytkownik
  • 593 postów
  • Skądz Polski

Napisano 13 lipiec 2011 - 08:58

Nie wiem, czy jest sens łączyć Sram'a z Shimano - osobiście zdecydowanie wolę kasetę OG niż Ultegrę (tą obecnie wraz z ultegrowskim łańcuchem zajeżdżam w sezonie jesieno-zmowym na trenażerze), "wycięta" konstrukcja kasety zapewnia płynniejszą pracę napędu (zwłaszcza przy przełączaniu na bardziej miękkie przełożenia, gdzie przy standardowej kasecie występuje zgrzyt).


Potwierdzam "zgrzyt" w PG 1070 przy przełączaniu z 17 na 19 i dalej na 21 na 23 i 25. Od 12 do 17 zębów przełączanie jest płynne i spokojne. Prozor myślisz, że zmiana łańcucha z Ultegry 6700 na DA 7900 lub KMC spowoduje zniknięcie "zgrzytu?

Swoją drogą dlaczego SRAM nie ma kaset 12-23 (12,13,14,15,16,17,18,19,21,23)? Może w końcu w przyszłym roku?

#36 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8584 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 13 lipiec 2011 - 09:39

Obecnie używam łańcucha Wippermanna Connex 10S0 i pracuje lepiej od używanej poprzednio ultegry. Na pewno ciszej (smarowanie to podstawa - ale to przy każdym łańcuchu!) tak przy przełączaniu przełożeń, jak i w czasie pracy. Jeśli zaczyna hałasować, znaczy trzeba przesmarować ;-). Aktualnie łańcuch ma nieco ponad 2,5 tys km (jakieś 3 mc), miernik zużycia na 0,7 nie wchodzi w łańcuch (i chyba długo jeszcze nie wejdzie), jednak w związku ze składaniem TCR'a napęd dostaje nowy łańcuch 10S8 (SCR wraca do starego napędu - jako rower szosowy dla żony), choć pewno stary wyeksploatuję do 0,7 przy kolejnych zmianach.

Też się zastanawiałem czemu nie ma kaset 12/23 - to zestopniowanie najbardziej mi pasowałoby. Nie ma i raczej nie będzie. Szkoda.

Rokos przeglądnij wątek dot. doboru ramy. i użyj kalkulatora do doboru.

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#37 slaweko

slaweko
  • Użytkownik
  • 593 postów
  • Skądz Polski

Napisano 13 lipiec 2011 - 10:49

prozor, Dłaczego myślisz, że nie będzie?

#38 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8584 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 13 lipiec 2011 - 11:18

Bo jedynie dziewiątkowa kaseta pg 970 występuje w konfiguracjach miedzy innymi: 11/21, 12/23. Wszystkie dziesiątkowe to minimum 11/23 lub 12/25 (za wyjątkiem og 1090 tam nie występuje najmniejsza 12, od 11 w górę). Bardzo wątpię, żeby wprowadzili do oferty inne stopniowanie kaset, niż to co oferują teraz.

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#39 slaweko

slaweko
  • Użytkownik
  • 593 postów
  • Skądz Polski

Napisano 14 lipiec 2011 - 12:51

Mam OG-1070 w połączeniu z wippermannowskim connexem - pomimo opinii z roadbikereview nie uważam, żeby ten łańcuch był "za głośny" - jest na pewno cichszy od ultegry, którą do niedawna eksploatowałem. Nie wiem, czy ta "cichość" łańcucha KMC dotyczy wszystkich łańcuchów ("dziesiątkowych"), czy tylko tych z najwyższej półki? Bo jeśli wszystkich, to być może sprawdzę X10.93 lub ewentualnie X.10L - dopłacanie do SL, żeby zyskać 21g jakoś mi się nie uśmiecha.


Kolega kupił właśnie nowy KMC X.10L i założył do swojega REDa. Jest pod wrażeniem pracy łańcucha (miękka zmiana przełożeń i cicha praca napędu).